ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის 2023 წლის შეფასების შედეგების პრეზენტაცია
2023 წლის 21 ნოემბერს, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI), პარტნიორ სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებთან ერთად, გაეროს განვითარების  პროგრამისა (UNDP) და დანიის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის 2023 წლის შეფასების შედეგების პრეზენტაცია გამართა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების, ასვე, სამოქალაქო საზოგადოების და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები. მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვებით მიმართეს დაგლას უებმა, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოვალეობის შემსრულებელმა საქართველოში, ანდერს ტრელბორგმა, დანიის საელჩოს საქართველოში მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ, მზია გიორგობიანმა, საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კლდიაშვილმა, IDFI-ის აღმასრულებელმა დირექტორმა, და გიორგი ტოკლიკიშვილმა, ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის თანაავტორმა.
მისასალმებელი სიტყვების შემდეგ, IDFI-ის და პარტნიორი ორგანიზაციების  წარმომადგენლებმა ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის მიხედვით მომზადებული მუნიციპალიტეტების 2023 წლის შეფასების შედეგები წარმოადგინეს და გამჭვირვალობის რეიტინგის პირველ ხუთეულში შემავალი მუნიციპალიტეტები დაასახელეს. 2023 წლის ანგარიშის მიხედვით, აქართველოს მუნიციპალიტეტების გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების საშუალო შედეგი შეფასების 100%-იან სკალაზე 33%-ია. მერიების საშუალო შედეგია - 31%, ხოლო საკრებულოების 35%. ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსისწინა,2021 წლის შედეგი (28%) 2023 წელს მცირედით, 5%-ით გაუმჯობესდა.
IDFI-ის ადგილობრივი მმართველობის | ინტერნეტის და ინოვაციების მიმართულებების ხელმძღვანელის, თეონა ტურაშვილის თქმით, 2021 წლის შედეგებთან შედარებით, მუნიციპალიტეტების საერთო მაჩვენებლები გარკვეულწილად გაუმჯობესდა ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების და ელექტრონული მმართველობის  კუთხით. თუმცა, მდგომარეობა გაუარესდება  მოქალაქეთა მონაწილეობისა და ანგარიშვალდებულების თვალსაზრისით. საერთო შედეგების გაუმჯობესებაზე დადებითად იმოქმედა ელექტრონული რესურსებზე მუნიციპალიტეტების ხელმისაწვდომობისა და მუნიციპალიტეტების ვებგვერდების შესაძლებლობების გაუმჯობესებამ, ასევე, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების პროგრამებმა, საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ცალკეულმა ინიციატივებმა და საექსპერტო მხარდაჭერამ. თუმცა, გამოიკვეთა ცალკეული მუნიციპალიტეტებიც, რომელთაც ვერ შეძლეს წინა წლებში დანერგილი კარგი პრაქტიკების მდგრადობის შენარჩუნება.
ინდექსის  ექსპერტმა, ირაკლი კახაძემ  ყურადღება გაამახვილა მუნიციპალიტეტების აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების გამჭვირვალობის ძირითად ტენდენციებზე და აღნიშნა, რომ ბოლო წლებში მუნიციპალიტეტების უმრავლესობაში მხოლოდ მინიმალური, ფორმალური გარანტიებია შექმნილი მოქალაქეთა მონაწილეობისთვის. მაგალითად,  წინა შეფასებასთან შედარებით 14%-ით გაუარესდა  საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, 13%-ით გაუარესდა საკრებულოს სხდომებში მოქალაქეთა მონაწილეობის უზრუნველყოფა. გამოვლენილი გამოწვევების საპასუხოდ წარმოდგენილ იქნა რეკომენდაციები. მათ შორის ხაზი გაესვა გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხის გაუმჯობესებისთვის მერიისა და საკრებულოს შესაბამისი გეგმების შექმნის აუცილებლობას.
2023 წლის შეფასების მიხედვით, საუკეთესო შედეგის მქონე მუნიციპალიტეტად ქალაქ ფოთის მუნიციპალიტეტი დასახელდა. 100%-იან შეფასების სკალაზე მას 75%-იანი შედეგი აქვს. ქალაქ ფოთის შემდეგ საუკეთესო შედეგები აქვთ ამბროლაურის (66%), ლაგოდეხის (63%), მესტიის (56%) და ონის (55%) მუნიციპალიტეტებს.
რაც შეეხება რეიტინგის ყველაზე დაბალი მაჩვენებლების მქონე მუნიციპალიტეტებს, მათ შორის არიან ასპინძის (6%), თიანეთის (9%), ადიგენის (12%), კასპის (13%) და ყაზბეგის (15%) მუნიციპალიტეტები.
შეხვედრის მეორე ნაწილში ადგილობრივი და ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენლების, ასევე, ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციებისა და ექსპერტების ჩართულობით გაიმართა პანელური დისკუსია, სადაც განხილულ იქნა ადგილობრივ დონეზე გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების სტანდარტების დანერგვის კუთხით არსებული მიღწევები, გამოწვევები და საჭიროებები. აღნიშნულ პანელს მოდერაციას უწევდა IDFI-ის აღმასრულებელი დირექტორი, გიორგი კლდიაშვილი. პანელის მომხსენებლები იყვნენ:
- მზია გიორგობიანი - მინისტრის მოადგილე, საქართველოს რეგიონული    განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო
- კარლო ჯამბურია - საკრებულოს თავმჯდომარე, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტი
- ნინო გვასალია  - მდგრადი განვითარებისა და ინოვაციების სამსახურის პირველადი სტრუქტურული ერთეულის  ხელმძღვანელი, ფოთის მუნიციპალიტეტის მერია
- ნინო კაკუბავა - პროექტის მენეჯერი, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP)
- კოკა კიღურაძე - აღმასრულებელი დირექტორი, მმართველობითი სისტემების განვითარების ცენტრი (MSDC)
ადგილობრივი თვითმმართველობის ინდექსის შესახებ: ინდექსი აფასებს მუნიციპალიტეტში ღიაობისა და გამჭვირვალობის, საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების, ელექტრონული მმართველობის, მოქალაქეთა მონაწილეობის ხელშეწყობისა და ანგარიშვალდებულების ხარისხს.2017, 2019, 2021 და 2023 წლების შედეგები და მუნიციპალიტეტების რეიტინგები ხელმისაწვდომია ვებგვერდზე: www.LSGIndex.org

On November 21, 2023, the Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI), together with partner civil society organizations, with the financial support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Danish government, held a presentation of the results of the Local Government Index 2023 assessment. The event was attended by the representatives of central and local government, civil society and donor organizations. The participants were addressed with opening remarks by Douglas Webb, UNDP Resident Representative a.i. in Georgia, Ander Trelborg, Deputy Head of Mission, Embassy of Denmark in Georgia, Mzia Giorgobiani, Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia, Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI, and Giorgi Toklikishvili, co-author of Local Self-Government Index.
After the opening remarks, IDFI and representatives of partner organizations presented the 2023 assessment results of municipalities according to the Local Self-Government Index and announced the top five municipalities with the highest quality of transparency. According to the 2023 report, the average transparency and accountability score of Georgian municipalities in 2023 is 33%. The average score of City Halls is at 31%, while the average score of Municipal Assemblies is 35%. The 2023 score represents a small, 5% improvement over the previous Local Self-Government Index result of 28%.
As stated by the Local Government | Internet and Innovations Directions Head of IDFI, Teona Turashvili, compared to the 2021 assessment results, the indicators observed in municipalities improved somewhat in the areas of proactive disclosure of public information and electronic governance. Nevertheless, the situation worsened in the area of citizen participation and accountability. The overall increase in the score can be attributed to improvements in the availability of municipalities on electronic resources and enhancement of the technical characteristics of municipal websites, as well as programs by international donor organizations, various initiatives by civil society organizations, and expert support. However, several municipalities were not able to sustainably maintain the good practices introduced in previous years.
The Index expert, Irakli Kakhadze highlighted the general trends in the area of transparency of the executive and representative bodies in the municipalities and noted that in recent years, only minimal, formal guarantees for citizen participation have been implemented in a majority of the municipalities. For example, compared to the previous assessment, accessibility of public information declined by 14%, while support for citizen participation in municipal assembly sessions declined by 13%. Recommendations were presented responding to these and other challenged highlighted by the assessment. Among these, the necessity of creating action plans by City Hall and Municipal Assembly to improve the quality of transparency and accountability was emphasized.
According to the 2023 assessment, the municipality with the highest score was the municipality of the city of Poti. On a 100% assessment scale, it received a score of 75%. Following Poti, the highest results were achieved by Ambrolauri (66%), Lagodekhi (63%), Mestia (56%), and Oni (55%) municipalities.
As for the municipalities with the lowest assessment scores, these were the Aspindza (6%), Tianeti (9%), Adigeni (12%), Kaspi (13%), and Kazbegi (15%) municipalities.
During the second part of the meeting, a panel discussion was held with the participation of representatives of local and central government as well as organizations and experts working on issues related to local self-government. The panel discussed achievements, challenges, and needs in implementing transparency and accountability standards at the local level. The panel was moderated by IDFI Executive Director, Giorgi Kldiashvili. The panel speakers included:
- Mzia Giorgobiani - Deputy Minister, Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia
- Karlo Jamburia – Chairman of Municipal Assembly, Lagodekhi Municipality
- Nino Gvasalia - Head of Sustainable Development and Innovations Department, Poti City Hall
- Nino Kakubava – Project Manager, United Nations Development Programme (UNDP)
- Koka Kighuradze – Executive Director, Management Systems Development Center (MSDC)
About the Local Self-Government Index: The Index assesses the quality of openness and transparency, proactive disclosure of public information, e-governance, and facilitation of citizen participation and accountability in municipalities. Results and rankings of municipalities for 2017, 2019, 2021 and 2023 are available on the website:www.LSGIndex.org