საქართველოს ეკონომიკის მიმოხილვა - 2021
IDFI-იმ 2021 წელს დაიწყო საქართველოს ეკონომიკის პერიოდული მიმოხილვა. მიმდინარე მიმოხილვაში მოცემულია მთლიანი შიდა პროდუქტის, ვაჭრობის, ფულადი გზაცნილების, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების, გაცვლით კურსის, ბიუჯეტის, ვალის 2021 წლის ცხრა თვის მდგომარეობა და მოსალოდნელი პროგნოზები მომდევნო წლებში.
ეკონომიკის პერიოდული მიმოხილვა მოგვცემს საშუალებას მოვახდინოთ მიმდინარე გამოწვევების იდენტიფიცირება და ხელი შევუწყოთ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ზრდას. არსებული შესაძლებლობების გამოვლენა დაგვეხმარება უფრო მეტად მოვახდინოთ კონცენტრირება ქვეყნისათვის საჭირო ეკონომიკური პოლიტიკის შემუშავებაზე და გავზარდოთ საჯარო პოლიტიკის ეფექტურობა, რომელიც საჭიროა მოსახლეობის და ბიზნესის მხარდასაჭერად, რომ დავძლიოთ ქვეყანაში არსებული ეკონომიკური გამოწვევები.
ძირითადი მიგნებები:
- 2021 წელს მოსალოდნელია ეკონომიკამ გადააჭარბოს 2019 წლის დონეს. მიმდინარე წლის მეორე კვარტალში ეკონომიკამ გაჯანსაღება დაიწყო და ცხრა თვეში რეალური მშპ წ.წ. 11.3%-ით გაიზარდა. თუმცა, მოსალოდნელია წლის ბოლომდე რეალური მშპ-ს ზრდის ტემპი შენელდეს დაეკონომიკა 10%-ის ფარგლებში გაიზარდოს  2021 წელს, 2020 წელთან შედარებით.
- COVID-19 პანდემიასთან საბრძოლველად საქართველოში შემოღებული შეზღუდვები ერთ-ერთი ყველაზე მკაცრი იყო, მაგრამ არაეფექტური და COVID-19 ინფექციის მაღალ გავრცელებას ვერ შეუშალა ხელი. ამავდროულად, გამოიწვია ეკონომიკის მნიშვნელოვანი კლება.  2021 წელს, ყველაზე მაღალი სიმკაცრის ინდექსი იყო იანვარში, რასაც მოჰყვა რეალური მშპ-ს -11.5%-იანი შემცირება.
- საქართველოს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე (4,270 აშშ დოლარი 2020 წელს) 8-ჯერ ჩამოუვარდება ევროკავშირის ქვეყნების საშუალო მაჩვენებელს, 2-ჯერ ნაკლებია რუსეთისა და თურქეთის მაჩვენებლებზე და თითქმის თანაბარია სომხეთის, აზერბაიჯანისა და უკრაინის მაჩვენებლების.
- 2021 წლის პირველ ნახევარში უმუშევრობა გაიზარდა და შეადგენს 22%-ს, რაც 2020 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელზე 3.7 პ.პ.-ით მაღალია. ასევე, საყურადღებოა, რომ სამუშაო ძალის რაოდენობა 2021 წლის პირველ ნახევარში წ.წ. 2%-ით შემცირდა და  დაახ. 1.5 მილიონ ადამიანს შეადგენს.
- დასაქმებული მოსახლეობის 64% 1,200 ლარზე ნაკლები ყოველთვიური ანაზღაურება აქვს 2020 წლის მდგომარეობით. ხოლო 2,400 ლარზე მაღალი ყოველთვიური ანაზღაურება დასაქმებულთა მხოლოდ 13%-ს აქვს.
- ეკონომიკური ზრდა ნაკლებად აისახება მოსახლეობაზე. 2014 წელთან შედარებით, 2020 წლის საშუალო ხელფასის მსყიდველობითუნარიანობა მხოლოდ 11%-ით არის გაზრდილი, მაშინ, როდესაც ნომინალური ხელფასი 46%-ით გაიზარდა. კუმულაციური ეკონომიკური ზრდა კი დაახ. 16% გვქონდა აღნიშნულ პერიოდში.
- COVID-19 პანდემიის პერიოდში, სავაჭრო დეფიციტი 0.6 მილიარდი აშშ დოლარით გაიზარდა 2021 წლის ცხრა თვის მდგომარეობით, 2020 წელთან შედარებით. თუმცა, ექსპორტი უფრო სწრაფი ტემპით (წ.წ. +24%) იზრდება ვიდრე იმპორტი (წ.წ. +22%), ანალოგიურ პერიოდში.
- ექსპორტის წილი ევროკავშირში მცირდება 2015 წლიდან, თუმცა იზრდება ექსპორტის წილი რუსეთში და ჩინეთში, 2015 წლიდან და 2019 წლიდან, შესაბამისად. საქართველოს საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიცირების მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ იცვლება ბოლო წლებში, თუმცა რუსეთზე უფრო მაღალი დამოკიდებულებით იზრდება საფრთხეები, რომ შესაძლო ემბარგოს პირობებში ექსპორტიორებს შეექმნებათ სირთულეები.
- ერთ ემიგრანტზე განხორციელებული ფულადი გზავნილები[1] რუსეთიდან (633 აშშ დოლარი) აშშ-ს მაჩვენებელს 13-ჯერ, ხოლო ევროკავშირის მაჩვენებელს 7-ჯერ ჩამოუვარდება. ერთ ემიგრანტზე ფულადი გზავნილების მოცულობით ლიდერობს ისრაელი (16,864 აშშ დოლარი). ასევე, მაღალია გზავნილები საშუალოდ ერთ ემიგრანტზე აშშ-დან და ევროკავშირის ქვეყნებიდან რაც შეადგენდა 8,056 აშშ დოლარს და 4,358 აშშ დოლარს, შესაბამისად.
- 2021 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები მკვეთრად არის შემცირებული და ბიზნესის განწყობის ინდექსი გაუარესებულია ბოლო წლებთან შედარებით. 2021 წლის ორი კვარტლის მდგომარეობით პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები წ.წ. -11%-ით შემცირდა და 366 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც თითქმის განახევრებული მაჩვენებელია პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით.
- სახელმწიფო ვალი რეკორდულად მაღალ ნიშნულზეა. 2020-2021 წლებში მკვეთრად გაიზარდა სახელმწიფო ვალის თანაფარდობა მშპ-სთან. 2021 წლის რვა თვის მდგომარეობით აღნიშნული მაჩვენებელი 62%-ია. განვითარებადი ქვეყნებისთვის რეკომენდირებულია, ვალისა და მშპ-ს თანაფარდობა არ აღემატებოდეს 40%-ს, ხოლო განვითარებული ქვეყნებისთვის -60%-ს.
- 2021 წელს, ლარის გაცვლითი კურსის აშშ დოლართან გამყარების ფონზე, შემცირდა შინამეურნეობებისა და ბიზნეს სესხების დოლარიზაცია და სექტემბერში,  35% და 67% შეადგინა, შესაბამისად. დაწესებული რეგულაციების ფონზე, შინამეურნეობების სესხების დედოლარიზაცია, ბიზნეს სესხებთან შედარებით უფრო სწრაფად მიმდინარეობს.
მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყანაში დაჩქარდეს ვაქცინაციის ტემპი და ეკონომიკის ჩაკეტვა აღარ იყოს ერთადერთი გამოსავალი. ეკონომიკის ჩაკეტვის პირობებში მოსახლეობა რჩება სოციალური დახმარების იმედად, ხოლო გაზრდილი სახელმწიფო ვალი, რომელიც 60%-იან ზღვარს გასცდა მშპ-თან მიმართებაში, მთავრობას შეუზღუდავს სოციალური დახმარებების გაცემას და მოსახლეობის ეკონომიკური მდგომარეობა მნიშვნელოვნად გაუარესდება. პანდემიის ფონზე, მოსახლეობის ინფორმირება სწრაფი ვაქცინაციის აუცილებლობაზე და მიზნობრივი შეზღუდვები ერთადერთ გამოსავალს წარმოადგენს.
საქართველოში საშუალო წლიური სიმკაცრის ინდექსი მსოფლიოს საშუალო მაჩვენებელზე  მაღალია, თუმცა, აღნიშნულმა ხელი ვერ შეუშალა ინფექციის გავრცელებას. მსგავსი საშუალო სიმკაცრის ინდექსის მქონე ქვეყნებთან შედარებით, გაცილებით მაღალია საქართველოში ინფიცირების მაჩვენებელი.
საგარეო ვალი მშპ-ს 60%-ს აჭარბებს. 2020-2021 წლებში მკვეთრად გაიზარდა სახელმწიფო ვალის თანაფარდობა მშპ-სთან. 2021 წლის რვა თვის მდგომარეობით აღნიშნული მაჩვენებელი 62%-ია. განვითარებადი ქვეყნებისთვის რეკომენდირებულია, ვალისა და მშპ-ს თანაფარდობა არ აღემატებოდეს 40%-ს, ხოლო განვითარებული ქვეყნებისთვის 60%-ს. უნდა გავითვალისწინოთ, რომ კურსის გაუფასურების პირობებში აღნიშნული თანაფარდობა შეიძლება კიდევ უფრო გაიზარდოს, რაც გაზრდის ქვეყნის გადახდისუუნარობის რისკს და საბიუჯეტო დანახარჯების ზრდას გამოიწვევს.
ქვეყნის ეკონომიკური მდგომარეობა არ იძლევა საშუალებას ვუპასუხოთ ქვეყანაში არსებულ სოციალურ-ეკონომიკური გამოწვევებს. საყოველთაო სოციალური პაკეტები არაეფექტურია სიღარიბის დაძლევის პროცესში და მთავრობა უნდა იყოს ორიენტირებული გამონთავისუფლებული რესურსები მიმართოს მიზნობრივ სოციალურ ჯგუფებზე და სიღარიბის დასაძლევად.
2021 წლის პირველ ნახევარში უმუშევრობა გაიზარდა და შეადგენს 22%-ს, რაც 2020 წლის ამავე პერიოდის მაჩვენებელზე 3.7 პ.პ.-ით მაღალია. ასევე, საყურადღებოა, რომ სამუშაო ძალის რაოდენობა 2021 წლის პირველ ნახევარში წ.წ. 2%-ით შემცირდა და  დაახ. 1.5 მილიონ ადამიანს შეადგენს.
დასაქმებული მოსახლეობის 64% 1,200 ლარზე ნაკლები ყოველთვიური ანაზღაურება აქვს 2020 წლის მდგომარეობით. ხოლო 2,400 ლარზე მაღალი ყოველთვიური ანაზღაურება დასაქმებულთა მხოლოდ 13%-ს აქვს.
არასტაბილური პოლიტიკური გარემო, ინვესტორებთან არსებული სამართლებრივი დავები, შეფერხებები მნიშვნელოვანი საერთაშორისო ინფრასტრუქტურული პროექტების განხორციელებაში (მაგ: ღრმაწყლოვანი პორტის მშენებლობის შეჩერება) კვალიფიციური ადამიანური კაპიტალის ნაკლებობა და ქვეყნიდან გადინება,  ქვეყანას ინვესტორებისთვის ნაკლებად მიმზიდველს ხდის. აუცილებელია ქვეყანაში გაუმჯობესდეს საინვესტიციო გარემო და ხელი შეეწყოს ინვესტიციების შემოდინებას. განსაკუთებით, მნიშვნელოვანია პრივატიზაციის წახალისება იმ სახელმწიფო საწარმოებისათვის, რომლებიც ზარალზე არიან.
2021 წელს პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები მკვეთრად არის შემცირებული და ბიზნესის განწყობის ინდექსი გაუარესებულია ბოლო წლებთან შედარებით. 2021 წლის ორი კვარტლის მდგომარეობით პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები წ.წ. -11%-ით შემცირდა და 366 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც თითქმის განახევრებული მაჩვენებელია პანდემიამდელ პერიოდთან შედარებით.
სახელმწიფო საწარმოები უმეტესწილად ზარალს განიცდიან და არსებული ვალის ტვირთი აღნიშნულ საწარმოებზე მნიშვნელოვანი ფისკალური რისკია ბიუჯეტისათვის. რაც პრივატიზაციის დაკარგულ შესაძლებლობას წარმოადგენს და აფერხებს სექტორების განვითარებას. ასევე, ფინანსური წნეხი არ იძლევა საშუალებას სახელმწიფომ გასცეს დამატებითი გარანტიები ინვესტორებისათვის (მაგ: გარანტირებული შესყიდვის ხელშეკრულებებეი ენერგეტიკის სექტორისათვის, რომელიც აუცილებელია განახლებადი ენერგიის ასათვისებლად).
სასურველია ხელი შეეწყოს საექსპორტო ბაზრების დივერსიფიცირებას და საექსპორტო საქონლის ხარისხის ზრდას, რომ შემცირდეს დამოკიდებულება დაბალი მსყიდველუნარიანობის მქონე და მაღალი პოლიტიკური რისკ-ჯგუფის ქვეყნებზე (მაგ: რუსეთი) და ექსპორტიორებმა შეძლონ აითვისონ მაღალი მსყიდველუნარიანობის მქონე ბაზრები.
ევროკავშირთან თავისუფალი ვაჭრობის მიუხედავად, ექსპორტის წილი ევროკავშირში და ექსპორტის აბსოლუტური მაჩვენებლები მცირდება 2015 წლიდან. თუმცა, იზრდება ექსპორტის წილი რუსეთში და ჩინეთში, 2015 წლიდან და 2019 წლიდან, შესაბამისად. საერთო ჯამში, საქართველოს საექსპორტო ბაზრის დივერსიფიცირების მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად არ იცვლება ბოლო წლებში, თუმცა რუსეთზე უფრო მაღალი დამოკიდებულებით იზრდება საფრთხეები, რომ შესაძლო ემბარგოს პირობებში ექსპორტიორებს შეექმნებათ სირთულეები.
მნიშვნელოვანია გრძელვადიანი ეკონომიკური პოლიტიკის შემუშავება, რომელიც მიზნად დაისახავს ადამიანური კაპიტალის სპეციალიზაციას და კვალიფიკაციის ამაღლებას სტრატეგიულ მიმართულებებზე (ინფორმაციული ტექნოლოგიები, პროფესიული სასწავლებლები და სხვა)
მნიშვნელოვანია, სახელმწიფომ შეიმუშავოს გრძელვადიანი ეკონომიკური პოლიტიკა და განხორციელების გზები, რომელიც მკაფიოდ განსაზღვრავს ქვეყნისთვის პრიორიტეტულ მიმართულებებს და ყოველწლიურად მიზნად დაისახავს ეკონომიკური ზრდის მინიმალურ მაჩვენებლებს.

IDFI launched the periodic review of Georgia’s economy in 2021. The current review covers the state of GDP, external trade, remittances, FDI, exchange rate, budget, and external debt as of the first 9 months of 2021, as well as projections for the coming year.
Periodic economic review will allow the identification of challenges and help increase access to information. Identifying existing opportunities will enable stakeholders to concentrate on developing economic policies and increase the effectiveness of public policies meant to support the population and businesses in overcoming existing economic challenges.
- The Georgian economy is expected to surpass the 2019 level in 2021. The economy began to recover in Q2 2021, with the real GDP increasing by 11.3% in 9m 2021. The growth, however, is expected to slow down, and the economy is expected to surpass the 2020 level by around 10% in 2021.
- The restrictions imposed by the government in Georgia due to the COVID-19 pandemic were one of the most severe as compared to other countries, but ineffective and failed to prevent the high incidence of COVID-19 infections. At the same time, it has led to a significant decline in the economy. In 2021, the highest stringency index was in January, followed by a decline in real GDP of -11.5% in the same period.
- GDP per capita in Georgia (USD 4,270 in 2020) is 8x lower compared to the EU average, 2x lower than that of Russia and Turkey, and almost equal to Armenia, Azerbaijan, and Ukraine.
- Unemployment rate increased to 22% in 1H 2021, +3.7 p.p. up, compared to the same period in 2020. Additionally, the labor force decreased by 2% to around 1.5 mln in 1H 2021. Additionally, 64% of the employed population had a monthly salary of less than GEL 1,200, andonly 13% of employees had a monthly salary above GEL 2,400 in 2020.
- Economic growth has less impact on the population. The purchasing power of the average wage in 2020 has increased by only 11% in the six-year period. However, the nominal wage has increased by 46% in the same period. Cumulative economic growth was approx. 16% during that period.
- The trade deficit widened by USD 0.6 bln in 9m 2021, compared to 2020. Export rate, however, is growing faster (+24% YoY) compared to imports (+22% YoY) in the same period.
- The share of exports to the EU has been following a descending trend since 2015. However, the shares of exports to Russia and China have been increasing since 2015 and 2019, respectively. The rate of diversification of Georgia's export market has not changed significantly in recent years, but higher dependence on Russia poses a threat that exporters may face difficulties under a possible embargo.
- Remittances per emigrant[1] from Russia (USD 633) are 13x lower than from the USA and 7x lower than from the EU. Israel leads in the volume of remittances per emigrant (USD 16,864). Indicator is also high from the US and the EU countries, comprising USD 8,056 and USD 4,358, on average, respectively.
- FDI decreased sharply and the Business Confidence Index has deteriorated significantly in 2021. FDI decreased by -11% and amounted to $366 mln in1H 2021, which is almost a half of the FDI in the pre-pandemic period.
- Government debt is at a record high. In 2020-2021, the ratio of public debt to GDP increased dramatically and reached 62% as of the 8m of 2021. Debt to GDP ratio is recommended not to exceed 40% for developing countries and 60% for developed countries.
- The dollarization of household and business loans decreased to 35% and 67%, in September 2021, respectively, accompanied by the GEL appreciation against the US dollar. The de-dollarization of household loans goes faster than business loans on the basis of the imposed regulations.
Economic closure is not the only solution, and it is important to accelerate the process of vaccination in the country to avoid a recession. With the shutting down ofan economy, the dependenceof the population on social assistance is higher.The increasing public debt (which has exceeded 60% of GDP) limits the government’scapacity to provide social assistance, leading to the significant deterioration of the economic conditions in the population. Awareness-raising campaigns in the population regarding the necessityof rapid vaccination and targeted restrictions should be highly prioritized.
The average annual stringency index in Georgia is higher compared to the world average. However, this did not prevent the spread of the infection. The infection rate in Georgia is much higher than inother countries with a similar average stringency index.
The ratio of public debt to GDP increased dramatically and exceededthe 60% thresholdin 2020-2021. It should be taken into consideration that in the case of exchange rate depreciation, this ratio may increase further, which will increase budget expenditures and lead to a higher risk of insolvency.
Thecurrent state of Georgian economy does not allow an adequate response to the existing socio-economic challenges in the country. Universal social packages are ineffective for the purposes of alleviating poverty, and the government should be focused on allocating liberated resources to targeted social groups and overcoming poverty.
The unemployment rate increased to 22% in 1H 2021, +3.7 p.p. up compared to the same period in 2020. Additionally, the labor force decreased by 2% to around 1.5 mln in 1H 2021. Additionally, 64% of the employed population had a monthly salary of less than GEL 1,200, and only 13% of employees had a monthly salary above GEL 2,400 in 2020.
Unstable political environment, legal disputes with investors, delays in the implementation of important international infrastructural projects (e.g. suspension of the construction of a deep sea port), lack of qualified human capital, and labor outflow from the country makesGeorgia less attractive to investors. It is necessary to improve the investment environment in the country and to encourage the inflow of investments. It is especially important to encourage privatization of state-owned enterprises that operate at a loss.
FDI decreased sharply and the Business Confidence Index has deteriorated significantly in 2021. FDI decreased by -11% and amounted to $366 mln in 1H 2021, which is almost a half of the FDI of the pre-pandemic period.
State-owned enterprises are mostly operating at loss, and the existing debt burden on these enterprises is a significant fiscal risk to the budget. This is a lost opportunity for privatization and hinders the development of these sectors. Moreover, financial pressures do not allow the government to issue additional guarantees to investors (e.g., guaranteed purchase agreements for the energy sector, which are necessary for the development of renewable energy capacities).
It is desirable to promote the diversification of export markets and increase the quality of exported goods in order to reduce dependency on low-purchasing power and high-risk countries (e.g. Russia) and allow exporters to explore high-purchasing power markets.
Despite the free trade regime with the EU, the share and volume of exports to the EU have been declining since 2015. However, the shares of exports to Russia and China have been increasing from 2015 and 2019, respectively. Overall, the rate of diversification of Georgia's export market has not changed significantly in recent years. However, higher dependence on Russia poses a threat that exporters may face difficulties under a possible embargo.
The government of Georgia needs to develop a long-term economic policy, which would aim to develop human capital and improve skills in strategic areas (information technology, vocational education, etc.).
It is important for the country to develop long-term economic policies and a corresponding implementation plan thatwould clearly define the priority directions for the country and set a target for a minimum rate of economic growth each year.