11 ცალმხრივ ბილეთში გადახდილი 62,000 ლარი - მედია მიმოხილვა
30 მაისს IDFI-მ გამოაქვეყნა კვლევა მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრის მიერ მისი პროგრამის - „ასწავლე და ისწავლე საქართველოსთან ერთად“ მონაწილეებისთვის შეძენილი ავიაბილეთების შესახებ. აღმოჩნდა, რომ 2015 წელს ტენდერის საშუალებით ცენტრმა 39,000 ლარის ღირებულების 11 ცალმხრივი ბილეთის შესაძენად 62,000 ლარი დახარჯა. გარდა ამისა, 2013-2015 წლებში ბილეთების შესაძენად გამოცხადებული ცხრა ტენდერის შედეგად დახარჯული 571,714 ლარიც გადამეტებულ ხარჯს შეიცავდა.
კვლევამ მედიის დიდი ინტერესი გამოიწვია. მის შესახებ სიუჟეტები მოამზადეს ტელეკომპანია რუსთავი 2-მა _ გადაცემაში ბიზნეს კურიერი და საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველმა არხმა. ორივე სიუჟეტში IDFI-ის კარგი მმართველობის პროგრამის კოორდინატორმა საბა ბუაძემ ისაუბრა. რუსთავი 2-ის დილის ეთერში მან განაცხადა, რომ „კონკრეტულად ვერ ვიტყვით, კორუფციული გარიგებაა, თუ სამართალდარღვევა. ჩვენი რეკომენდაციაა, რომ ამ საკითხით დაინტერესდეს სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო“.
პირველი არხის ეთერში კი მან განმარტა, რომ „ბილეთები გაცილებით უფრო ნაკლები ღირს, ვიდრე გადახდილი აქვს სახელმწიფოს. ერთი მხრივ, შეიძლება პრობლემა გვქონდეს შესყიდვის ცუდ, გაუმართავ პროცედურასთან და, მეორე მხრივ, პრობლემა შეიძლება იყოს მომწოდებლის არაკეთილსინდისიერება“.

On May 30, IDFI published its study of the procurement of airplane tickets by the Teacher Professional Development Center for its program Teach and Learn with Georgia. The study found that in 2015 the Center had spent GEL 62,000 to purchase 11 one-way tickets that actually cost GEL 39,000. In addition, GEL 571,714 that was spent on airplane tickets through 9 tenders in 2013-2015 was also overpriced.
The study drew considerable attention from the media. Rustavi 2 TV _ Businness Kurieri and the Channel 1 of the Georgian Public Broadcaster prepared segments on the topic, both featuring an interview with Saba Buadze, good governance program coordinator at IDFI. In his interview with Rustavi 2 Buadze stated that, - “it is hard to say whether this is a corruption case or some other legal offense. We recommend the State Procurement Agency look into this issue.”
In an interview with Channel 1 Buadze said that, - “the tickets cost much less than what was paid by the state. On the one hand, this could have been caused by a procedural problem during procurement; on the other hand, the problem could be the dishonesty of the supplier company.”