IDFI-ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა OGP-ის ინტერნეტ კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო
სიახლეები | ინტერნეტი და ინოვაციები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 19 ნოემბერი 2015
ინტერნეტ კონფერენცია თემაზე „2015 წლის მიმოხილვა და მზადება 2016 წლისთვის: საკანონმდებლო ღიაობა და ღია მმართველობის პარტნიორობა (OGP)" 17 ნოემბერს გაიმართა. ღონისძიება OGP-ის მხარდაჭერის დეპარტამენტისა და მსოფლიო ბანკის ჯგუფის სპონსორობით შედგა. ინტერნეტ კონფერენციის მიზანი იყო ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის 2016 წლის სამუშაო გეგმის განხილვა და მომავალი გეგმისთვის პრიორიტეტული იდეების მოსმენა.
ინტერნეტ კონფერენციას მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელი ხაიმე მერკადო უწევდა მოდერატორობას, ხოლო მომხსენებლები იყვნენ: გიორგი კლდიაშვილი - ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი და OGP-ის საქართველოს ფორუმის თანა-თავმჯდომარე, სკოტ ჰაბლი - ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მმართველობის პროგრამების დირექტორი (NDI, ჩილეს კონგრესთან ერთად არის ღია მმართველობის პარტნიორობის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის თანა-თავმჯდომარე) და ნინო ბერაძე - საქართველოს პარლამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსი.
დისკუსიის ფარგლებში, მომხსენებლებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები საკანონმდებლო ღიაობაზე. პრეზენტაციები მოიცავდა ინფორმაციას NDI-ს, IDFI-სა და საქართველოს პარლამენტის მიერ განხორციელებულ აქტივობებზე  საქართველოში საკანონმდელო ღიაობის გასაუმჯობესებლად. ინტერნეტ კონფერენციაში ჩართვა და მომხსენებლებისთვის კითხვების დასმა ნებისმიერ მსურველს შეეძლო.
სკოტ ჰაბლიმ- ეროვნული დემოკრატიული ინსტიტუტის (NDI) მმართველობის პროგრამების დირექტორმა ისაუბრა 5 პრიორიტეტზე, რომელშიც NDI მხარს უჭერდა სამუშაო ჯგუფს საკანონმდებლო ღიაობის საქმიანობაში. ეს მიმართულებებია: საზოგადოების ჩართულობისა და ინფორმაციის გაზიარების შესაძლებლობა, რათა ამ სფეროში მოღვაწე ინდივიდებმა ერთმანეთს გაუზიარონ ცოდნა იგივე კონფერენციების მეშვეობით, ამგვარი კონფერენცია კი 2015 წელს ჩატარდა, როგორც მექსიკაში და კანადაში, ისე საქართველოში; საკანონმდებლო ღიაობაზე შედარებითი მონაცემების უზრუნველყოფა და თავმოყრა; პარლამენტის წევრთათვის ეთიკური სტანდარტების შემოღება; საპარლამენტო ტექნიკური თანამშრომლობა; და ადგილობრივი და რეგიონალური პარლამენტის ჩართულობა საკანონმდელო ღიაობის ინიციატივაში.
სკოტ ჰაბლი გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის საკითხსაც შეეხო, რომელიც საქართველოში გასულ წელს დაიწყო და წელსაც გაგრძელდა. კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის ორდღიანი კონფერენცია, 14-15 სექტემბერს თბილისში, საქართველოში. როგორც ჰაბლიმ აღნიშნა, GLOW-ს კვირეული კარგი შესაძლებლობაა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებისათვის, მოამზადონ სხვადასხვა აქტივობები და გამოიყენონ ის საპარლამენტო გამჭვირვალობის გასაუმჯობესებლად საკუთარ ქვეყნებში. სკოტ ჰაბლიმ მაგალითად დაასახელა სამოქალაქო საზოგადოების ინიციატივა - "Project Appendectomy" - პოლიტიკური ორგანოდან უსარგებლო ნაწილების მოშორება, უფრო ნათლად კი, პროექტის ინიციატორებმა გამოავლინეს ის პირები, რომლებიც იშვიათად ესწრებოდნენ სესიებს და აქტიურად არ მონაწილეობდნენ საპარლამენტო აქტივობებში. მიღებულ მონაცემებზე დაყრდნობით კი, პარლამენტის ამ წევრებისთვის მანდატის შეჩერებისკენ მიმართული კამპანია დაიწყეს.
სკოტ ჰაბლიმ ასევე თხოვა მონაწილეებს გამოეთქვათ აზრი, თუ რა მიმართულებით შეიძლება NDI-მ სამუშაო ჯგუფის საქმიანობის მხარდაჭერა გააგრძელოს ან რა რესურსები შეუძლია შექმნას სამუშაო ჯგუფმა, იმისათვის რომ მხარი დაუჭიროს ქვეყნებს, რომლებიც საპარლამენტო ღიაობაზე მუშაობენ.
ნინო ბერაძემ - საქართველოს პარლამენტის საზოგადოებასთან ურთიერთობისა და ინფორმაციის დეპარტამენტის უფროსმა, განიხილა საპარლამენტო ღიაობის 2015-2016 წლის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი. ბერაძემ ხაზი გაუსვა საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის - დავით უსუფაშვილის როლს და აღნიშნა, რომ თავმჯდომარის პერსონალურმა ჩართულობამ მნიშვნელოვნად განაპირობა სამოქმედო გეგმის წარმატებით შემუშავება. ნინო ბერაძემ თქვა, რომ საქართველოს პარლამენტი აღიარებს საზოგადოებისათვის პარლამენტის ღიაობის მნიშვნელობას და ცდილობს, რომ „ არამარტო ინფორმირებული ამომრჩეველი ჰყავდეს, არამედ მმართველობის პროცესში მათი მაქსიმალურად ჩართულობა უზრუნველყოს, როგორც ეს პარლამენტის სპიკერმა დავით უსუფაშვილმა აღნიშნა.
გარდა ამისა, ნინო ბერაძემ განაცხადა, რომ პარლამენტი სამოქმედო გეგმის 18 ვალდებულებიდან, 2 ვალდებულების ავტორია. იმისათვის, რომ სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვალდებულებები შესრულდეს საქართველოს პარლამენტმა 4 ძირითადი მიმართულებით დაიწყო მუშაობა. ეს მიმართულებებია: ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნა, როგორც მდგრადი მექანიზმი, რომელიც უზრუნველყოფს სამოქმედო გეგმის კოორდინირებულ და ეფექტურ დანერგვას; ახალი ვებგვერდის ცნების განვითარება, რომელიც დააკმაყოფილებს OGP-ის პრინციპებს და უზრუნველყოფს მოქალაქეთა მაქსიმალურ ჩართულობასა და ინფორმაციაზე თანაბარ ხელმისაწვდომობას; საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება საპარლამენტო საქმიანობაზე, მის როლსა და მისიაზე, რაც გარკვეულწილად გააძლიერებს საკანონმდებლო ორგანოს ინსტიტუციონალურ იმიჯს; ახალგაზრდების ჩართულობის გაზრდა საკანონმდებლო საქმიანობაში, ისევე როგორც, სხვა დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობის უზრუნველყოფა. ნინო ბერაძის თქმით, ერთ-ერთი ყველაზე მნიშნველოვანი ეტაპი სამოქმედო გეგმაში გაწერილი ვალდებულებების დანერგვიდან იქნება ეთიკის კოდექსის მიღება.
დასასრულს, ნინო ბერაძემ ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან არსებულ მხარდაჭერას, რათა შეემუშავებინათ ქმდითი სამოქმედო გეგმა. მან აღნიშნა, რომ პროცესში 15 არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაცია იყო ჩართული, თუმცა გამოყო გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) საქართველოს პარლამენტისათვის მხარდაჭერა, რომელთა მეშვეობით ნინო ბერაძის თქმით OGP-ში ერთ-ერთი წამყვანი ორგანიზაცია IDFI ახორცილებს პროექტს ,,საქართველოს პარლამენტის ჩართულობა ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში."
ინტერნეტ კონფერენციის ბოლო მომხსენებელი იყო გიორგი კლდიაშვილი, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი. გიორგი კლდიაშვილმა საუბრის დროს ყურადღება გაამახვილა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებსა და საქართველოს პარლამენტს შორის თანამშრომლობის სტრუქტურაზე სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესში. IDFI-ის დირექტორმა აღნიშნა, რომ პარლამენტის პოლიტიკური და კეთილი ნების არ არსებობის პირობებში, რთული იქნებოდა საპარლამენტო ღიაობის ვალდებულებებისა და სტანდარტების შემუშავება. მისი თქმით, გადაწყვეტილების მთავარი მიმღებნი მონაწილეობას იღებდნენ სამუშაო შეხვედრებში, რამაც მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ეფექტური სამოქმედო გეგმის შემუშავებას.
გიორგიმ ისაუბრა სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებსა და პარლამენტს შორის თანამშრომლობაზე. მან აღნიშნა, რომ 18 ვალდებულებიდან 16 შეირჩა სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების საფუძველზე შეირჩა. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ვალდებულებების შემუშავების პროცესი ძალიან აქტიური იყო და პარლამენტს ბრმად არ დაუმტკიცებია ვალდებულებები, საწყის ეტაპზე შეტავაზებლი იყო 20 ვალდებულება, რომელთაგანაც პარლამენტმა 16 შეარჩია და 2 ვალდებულება საკუთარი ინიციატივით წამოაყენა.
გიორგიმ ასევე ყურადღება გაამახვილა OGP-ის გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის ფარგლებში თბილისში, საქართველოში გამართულ კონფერენციაზე, რომელმაც თავი მოუყარა პარლამენტის თავმჯდომარეებს, დეპუტატებსა და სამოქალაქო საზოგადოებისა თუ საერთაშორისო ორგანიზაციების ასობით წარმომადგენელს. გიორგის განცხადებით, კონფერენცია ძალიან წარმატებული გამოდგა საკანონმდებლო ღიაობისა და მისი მექანიზმების განხილვისათვის. ამასთანავე, IDFI-ს დირექტორმა ისაუბრა OGP-ის ჩემპიონთა ჯილდოს შესახებ, რომელიც საქართველომ მოიპოვა ღია მმართველობის პარტნიორობის გლობალური სამიტის ფარგლებში მექსიკაში, 27 ოქტომბერს.
ჯილდოს მიზანია გამოავლინოს იდეალური თანამშრომლობა მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის ნაციონალური სამოქმედო გეგმის შემუშავებისას; უზრუნველყოს პოლიტიკური გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხი იმ პირებს მიმართ, ვინც ითამაშეს უდიდესი როლი OGP-ის ვალდებულებების დაცვაში და დააჯილდოვოს ჯგუფი, რომელმაც გაიზიარა პასუხისმგებლობა, უფლებამოსილება და მონაწილეობა მიიღო სამოქმედო გეგმის შექმნაში, წარმატებულად განახორციელა სამოქალაქო საზოგადოების მონაწილეთა ხმის დაცვა ნაციონალური სამოქმედო გეგმის განვითარების პროცესში და გაითვალისწინა რეკომენდაციები სამოქალაქო საზოგადოებისაგან მიუხედავად ინიციატივების პოლიტიკური მგრძნობელობისა და სირთულისა მთავრობისათვის. გიორგიმ ინტერნეტ კონფერენციაზე აღნიშნა, რომ ჯილდოს მოპოვება დამატებით დიდი მოტივაციაა საქართველოსთვის, უფრო მეტად განავითაროს საკანონმდებლო ღიაობა საქართველოში.
IDFI-ის დირექტორმა აღნიშნა, რომ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა მონაწილეობა მიიღო სხვადასხვა ღონისძიებაში, რომელიც დაკავშირებული იყო საკანომდებლო ღიაობასთან. აღსანიშნავია, რომ გიორგი კლდიაშვილი არის ერთ-ერთი თანაავტორი წიგნისა „ღია პარლამენტი, შედეგები და მოლოდინები“ , რომელიც საერთაშორისო გამჭვირვალობა - მექსიკამ წარადგინა ღია მმართვლეობის პარტნიორობის მექსიკის გლობალური სამიტის ფარგლებში.
გიორგიმ მონაწილეებს ინტერნეტ კონფერენციაზე განუცხადა, რომ IDFI-მ შეხვედრები გამართა საერთაშორისო საზოგადოების წარმომადგენლებთან და კოსტა-რიკას საკანონმდებლო ასამბლეის პრეზიდენტთან. გიორგის მიხედვით, IDFI-ის ეკუთვნის სამოქმედო გეგმის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი და ამბიციური ვალდებულება ,,ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო-ს" შექმნაზე. საბჭო საქართველოს პარლამენტის ინტერ-ფრაქციულ ჯგუფს ჩაანაცვლებს და იგი არა მხოლოდ, დეპუტატებს არამედ სამოქალაქო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს მოიცავს. საბჭოს მისია იქნება არა მხოლოდ შემდეგი ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავება არამედ, მისი განხორციელების ხელშეწყობა და მონიტორინგი.
ინტერნეტ კონფერენციაში აქტიურად იყვნენ ასევე მონაწილეები ჩართული. ისინი კითხვებს უსვამდნენ მომხსენებლებს და დაინტერესებულნი იყვნენ, გაიზარდა თუ არა საქართველოში პარლამენტის წევრების მიმართ ნდობა მას შემდეგ, რაც საზოგადოებას ხელი მიუწვდება მრავალ მონაცემზე და საშუალება აქვთ გარკვეული გზებით ჩაერთონ საპარლამენტო საქმიანობაში, ასევე კითხვები დაისვა თუ რა მექანიზმით იზომება სამოქმედო გეგმის წარმატებით განხორციელება და ა.შ.

Webinar on the topic of "Reviewing 2015, Looking to 2016: Legislative Openness and OGP" was held on November 17th. The event was sponsored by the OGP Support Unit and World Bank Group. The goal of the webinar was to provide an opportunity to discuss the Working Group's work plan for 2016 and hear ideas on what activities should be prioritized.
Jaime Mercado from World Bank served as a moderator while speakers were: Giorgi Kldiashvili - Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and co-Chairman of the OGP Georgia's Forum, Scott Hubli - Director of Governance Programs at NDI (National Democratic Institute together with the Congress of Chile is a co-chair of the OGP's Legislative Openness Working Group) and Nino Beradze - Head of Public Relations and Information Department at the Parliament of Georgia.
During the discussion, speakers presented presentations on legislative openness and work their organizations have accomplished in this area. Participants of the webinar could send in their questions on which speakers responded to.
Scott Hubli, Director of Governance Programs at NDI showcased 5 priorities in which NDI supported the Working Group. These were: Peer Exchange and Capacity Building which includes engaging community multilaterally to share their experience on different conferences that took place in Georgia, Canada Mexico, etc.; Comparative Data on Legislative Openness; Ethical Standards for MPs; Parliamentary Tech Collaborative; and engagement of Subnational and Regional Parliaments.
Mr. Hubli also touched upon the topic of Global Legislative Openness Week that was launched last year in Georgia and continued this year, within the scopes of which, GLOW Conference was held in Tbilisi, Georgia on September 14-15th. GLOW Week is a good opportunity for civil society organizations to organize different activities and use it for advocacy in order to improve parliamentary transparency in their respective countries. For instance, Scott Hubli set an example of a civil society initiative Project Appendectomy - removing useless body products from the organ of politics, more clearly the initiators of the project identified individuals who had very poor attendance and didn't participate much in parliamentary life, thus they initiated recall campaign for those individuals.
Scott Hubli also asked the participants to provide NDI with feedback about how can the Working Group continue to support the development of legislative openness action plan or what resources can the Working Group create or compile to support work of countries working on parliamentary openness.
Nino Beradze, Head of Public Relations and Information Department at the Parliament of Georgia overviewed development of the Open Parliament Action Plan Georgia 2015-2016. Beradze highlighted the role of the Speaker of the Parliament of Georgia - David Usupashvili, noting that the personal engagement of the Speaker ensured successful development of the Action Plan. She said, the Parliament of Georgia acknowledges the importance of openness to public and public scrutiny, as well as gives duly consideration to "not only keep constituencies informed, but involve them in governance to the best of our abilities" (cited: David Usupashvili, Speaker of Parliament of Georgia).
Moreover, Nino Beradze noted that from 18 commitments of the Action Plan, the Parliament had initiated 2 of them. Currently, the Parliament of Georgia has started to work on 4 major areas in order to respond these 18 commitments. These areas are following: establishment of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance, as a sustainability mechanism included in the AP to secure its coordinated and effective implementation; Development of a new website concept to respond to the OGP principles, and ensure maximum citizen engagement and equal opportunities for all; Raising public education and awareness on activities, role and mission of the Parliament, as well as strengthening an institutional image and role of the Georgian supreme legislature; and Increasing the level of youth engagement as well as involvement of other stakeholders in parliamentary work. Nino Beradze said that one of the most important millstones will be development of code of ethics .
In the end, Nino Beradze underlined that there was a great support stemming from the civil society and international organizations to create an effective plan, as 15 organizations were part of the process. Beradze underlined the support from UNDP and EU provided to the Georgian Parliament through the Parliamentary Openness project implementing by the IDFI, one of the leading NGOs in OGP.
The last speaker of the Webinar was Giorgi Kldiashvili, Director of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). Kldiashvili focused on structure of cooperation between the civil society organizations and the Parliament of Georgia in developing the Action Plan. Director of IDFI also highlighted that if not the goodwill and a political will of the Parliament it would be hard to develop the parliamentary openness commitments and standards in Georgia. He also said that major decision makers were participating in the meetings of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia and Open Parliament Working Group. Giorgi talked about the process of cooperation between the SCOs, Int'l Organizations and the Parliament. Considerably, out of 18 commitments, 16 were picked from the recommendations of CSOs and international organizations. However, it must be noted that the process of elaboration the commitments were very active. There were around 20 commitments initially, from which the Parliament chose 16 and added their own 2 commitments to it.
Furthermore, Giorgi drew attention to the OGP Global Legislative Openness Week Conference held in Tbilisi, Georgia that gathered various MPs, Speakers of Parliament and hundreds of representatives of CSOs and international organizations. Giorgi claimed, the conference was a very successful event for discussing legislative openness and mechanisms of it. In addition to this, Giorgi talked about the OGP Government Champions Award with which Georgia was awarded at the Open Government Partnership Global Summit Mexico 2015.
The Award is intended to showcase the ideal co-creation dynamic between the government and civil society while elaborating the National Action Plan; to provide a high-level political visibility to the key actors who have played an immense role in upholding the OGP commitments and award the team that shared responsibility, authority and co-created the Action Plan, successfully managed safeguarding the voice of civil society actors in the National Action Plan development process and embraced the recommendations from civil society regardless political sensitivity of initiatives and difficulty for the government. Giorgi noted in the Webinar that attaining the award was a big additional motivation for Georgia for further developing legislative openness in Georgia.
Director of IDFI said that, Institute for Development of Freedom of Information participated in various events related to legislative openness and Giorgi Kldiashvili is even one of the co-authors of the book - Open Parliaments, Results and Expectations, presented by Transparency International - Mexico at the OGP Global Mexico Summit.
Giorgi noted that the IDFI held meetings with the international community and respectively, with the President of the Legislative Assembly of Costa Rica. He also drew attention to one of the Action Plan mechanisms that IDFI has initiated and is pivotal to successful implementation of the Acton Plan. Establishment of Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance will replace the Inter-Factional Group in the Parliament of Georgia and it will not only be tasked with the elaboration of the action plan but with the implementation of the plan and monitoring of the process. The Council will include MPs as well as representatives of the CSOs.
Except of the speakers, participants were active through the Webinar, asking many questions, such as how OGP work plans have resulted in improved public trust in parliaments as a result of more opportunities for access to data and engagement in the parliamentary activities, or what are the critical success factors for effective implementation of OGP workplans, etc.