თბილისში გლობალური საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის ფარგლებში საერთაშორისო კონფერენცია გაიმართა
14-15 სექტემბერს, თბილისში, საქართველოს პარლამენტის სასახლეში ჩატარდა ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის ორდღიანი კონფერენცია სახელწოდებით: ,,ღიაობის ვალდებულება: პარლამენტის სამოქმედო გეგმები, სტანდარტები და მეთოდები" (Committing to Openness: Parliamentary Action Plans, Standards, and Tools). კონფერენცია შედგა ღია მმართველობის პარტნიორობის მსოფლიო საკანონმდებლო ღიაობის კვირეულის (GLOW) ფარგლებში. მასში მონაწილეობას 32-მდე ქვეყნის უცხოელი დელეგატი, საქართველოს პარლამენტისა და მთავრობის წარმომადგენლები, საქართველოში არსებული საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები იღებდნენ. კონფერენციას ორგანიზებას უწევდა: საქართველოს პარლამენტი, OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფი (ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი და ჩილეს კონგრესი), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), აშშ-ს საერთაშორისო დახმარების სააგენტო (USAID), ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში (EU), გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება და საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო.
მონაწილეებმა ერთმანეთს გაუზიარეს საკუთარ ქვეყნებში საპარლამენტო ღიაობის მისაღწევად და გასაუმჯობესებლად შემუშავებული სამოქმედო გეგმები, დანერგილი სიახლეები, მექანიზმები, მათი შედეგები და წარმოქმნილი სირთულეები. ისაუბრეს, საშინაო და საგარეო გამოწვევებზე, რომლებიც გავლენას ახდენენ საპარლამენტო საქმიანობაზე. განიხილეს თუ რა საერთაშორისო ნორმების დამკვიდრება იქნება ხელსაყრელი საკანონმდებლო ორგანოში მეტი გამჭვირვალობისა და პარლამენტის წევრების ანგარიშვალდებულების გაზრდის მიზნით. წარმოაჩინეს მოქალაქეთა ჩართულობის მნიშვნელობა, მათი როლის გაზრდის სავარუდო გზები და საშუალებები, რომელიც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს მოქალაქეების მხრიდან პარლამენტის წევრებისადმი ნდობის გაზრდას. კონფერენციის დასასრულს, გამომსვლელებმა ასევე განიხილეს ღია მმართველობის ინიციატივის შემდეგი გლობალური სამიტი, რომელიც 27-29 ოქტომბერს, მექსიკაში, ქალაქ მეხიკოში, გაიმართება.
საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა გახსნა მისასალმებელი სიტყვით. დავით უსუფაშვილმა კიდევ ერთხელ გამოხატა მხარდაჭერა ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივისადმი და ხაზი გაუსვა ქვეყნების მიერ ერთმანეთისადმი გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას, რომელიც დაეხმარება მონაწილეებს უკეთესი შედეგის მიღწევაში. მან აღნიშნა, რომ ,,ყველა, ვინც ერთგულია დემოკრატიული ღირებულებების მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, ძალიან კარგად ვაცნობიერებთ, რომ 21-ე საუკუნეში, აუცილებელია ინოვაციური მიდგომები დემოკრატიის ფუნდამენტური პრინციპებისადმი. სრულიად აშკარაა, რომ 21-ე საუკუნეში - გლობალიზაციის, ინტერნეტის, სხვა ტექნოლოგიური რევოლუციების საუკუნეში - წარმომადგენლობით დემოკრატიის ტრადიციული ფორმები აღარ არის საკმარისი. აღარ არის საკმარისი, ის, რომ ჩვენ, 4-5 წელიწადში ერთხელ გავიდეთ მოსახლეობასთან და ჩავატაროთ არჩევნები, მივიღოთ მოსახლეობის მანდატი და მერე ვმართოთ ქვეყანა. აუცილებელია, რომ ჩვენ მოვახდინოთ, რევოლუციური გარდაქმნები მოსახლეობასა და საკანონმდებლო ორგანოში, მათ წარმომადგენლებს შორის ურთიერთობაში. ეს ურთიერთობა უნდა იყოს ყოველდღიური, ურთიერთობა უნდა იყოს ორმხრივი, ურთიერთობა უნდა იყოს სათანამშრომლო. ამას სჭირდება სერიოზული ძალისხმევა." პარლამენტის თავმჯდომარემ ასევე ისაუბრა, 2000 წელს მიღებულ ,,ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის" თავზე ,,ინფორმაციის თავისუფლების შესახებ" და აღნიშნა, რომ ის ამაყია, რომ დღეს საქართველო მმართველობის კუთხით იმ ეტაპზეა, რომ საუბარია დემოკრატიული ინსტიტუტების შემდგომ დახვეწაზე.
გახსნის ცერემონიისას კონფერენციის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართა საქართველოს იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა. მინისტრმა წარმოაჩინა ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის მნიშვნელობა, რომელიც მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის მუდმივი დიალოგის მექანიზმად შეიქმნა და ქ-ნი წულუკიანის განცხადებით, დღეისათვის ურთიერთთანამშრომლობის საუკეთესო მოდელად ითვლება.
გახსნის ცერემონიისას კონფერენციის მონაწილეებს ასევე სიტყვით მიმართეს, ალბანეთის პარლამენტის თავმჯდომარემ, ილირ მეტამ; ჩილეს კონგრესის წევრმა, გუიერმა სერნონი ფუენტესმა; სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკის საჯარო სამსახურისა და ადმინისტრაციის მინისტრის მოადგილემ და ღია მმართველობის პარტნიორობის მმართველი კომიტეტის თავმჯდომარემ, ქ-ნმა აიანდა დლოდლომ; ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი-საქართველოს (NDI) დირექტორმა, ლორა თორნტორნმა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) საქართველოში მუდმივმა წარმომადგენელმა ნილს სკოტმა.
კონფერენციის მიმდინარეობისას მთავრობათა და საერთაშორისო თუ არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა დისკუსია გამართეს შემდეგ თემებზე: საკანონმდებლო ღიაობა, ციფრული ტექნოლოგიები და დემოკრატია; ღიაობის გაძლიერება: სტანდარტების მიღება, გეგმების შემუშავება და არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობა; საპარლამენტო ეთიკის საერთაშორისო სტანდარტების შემუშავება; საკანონმდებლო ღიაობის ინსტრუმენტები და სამოქალაქო საზოგადოებასთან ერთად საკანონმდებლო ღიაობის ინსტრუმენტების შემუშავება. კონფერენციაზე მოწვეულმა დელეგატებმა ასევე ისაუბრეს, ღია მმართველობის პარტნიორობაში (OGP) ჩართულობის სამომავლო შესაძლებლობებსა და ღია მმართველობის პარტნიორობის მექსიკის სამიტის საკანონმდებლო კომპონენტზე.
კონფერენციის ერთ-ერთ სესიაზე ,,სიახლეები სხვადასხვა ქვეყნებიდან" სიტყვით გამოვიდა პარლამენტის წევრი და ღია პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის მოქმედი თავმჯდომარე - გუგული მაღრაძე. ქ-ნმა გუგულიმ რამდენიმე მნიშვნელოვან შედეგს გაუსვა ხაზი, რომელიც საქართველომ ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმების დანერგვის შედეგად მიიღო. ერთ-ერთი, ის სიახლეა, რომ აღებული ვალდებულებებისა და არსებული თანამედროვე ტექნოლოგიების მეშვეობით, საქართველოს პარლამენტი შეძლებს, მოქალაქეთა უფრო ფართო ჯგუფების ჩართულობის უზრუნველყოფას საკანონმდებლო პროცესში. ასევე, დამკვიდრდა საკანონმდებლო ორგანოსა და არასამთავრობო ორგანიზაციებს შორის ფორმალიზებული კონტაქტი, რაც დეპუტატის განცხადებით, ამტკიცებს მუდმივ ურთიერთობას არასამთავრობო ორგანიზაციებთან. ეს კი, პარლამენტს საშუალებას მისცემს სისტემატურად მიიღოს ორგანიზაციებიდან ინფორმაცია მათ წინადადებებზე, კრიტიკასა თუ მოსაზრებებზე და შესაბამისად, კანონმდებლებს დაეხმარება ქვეყნის რეალური მდგომარეობის საკანონმდებლო საქმიანობაში უკეთ ასახვაში. გუგული მაღრაძემ ხაზი გაუსვა ღიაობის პროექტების მნიშვნელობას მოქალაქეებისთვის და პარლამენტარებისთვის, რათა ისინი უკეთ იყვნენ ინფორმირებული რამდენად არის ამა თუ იმ კანონმდებლობის ცხოვრებაში განხორციელება მოქალაქეებისთვის მნიშვნელოვანი.
სესიას ,,ღიაობის გაძლიერება: სტანდარტების მიღება, გეგმების შემუშავება და არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობა" მოდერატორობა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა გაუწია. მის ფარგლებში, საქართველოს პარლამენტის დეპუტატმა და ღია პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრმა გიორგი კახიანმა ისაუბრა იმ პროგრესზე, რომელსაც საქართველომ მიაღწია OGP-ის ფარგლებში შემუშავებული ვალდებულებების მიღწევის თვალსაზრისით. ბ-ნი გიორგი კახიანის განცხადებით, ის ფაქტი, რომ საქართველო OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრად აირჩიეს 2014 წელს, სწორედ ქვეყნის წარმატების დადასტურებაა. მან ასევე კიდევ ერთხელ დაადასტურა საქართველოს პარლამენტის მზაობა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში მითითებული ვალდებულებების განხორციელებასა და მეტი გამჭვირვალობის მიღწევაში.
სესიაზე ,,საპარლამენტო ღიაობის ეფექტური სამოქმედო გეგმების შემუშავება", რომელსაც მოდერატორობას გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) დემოკრატიული მმართველობის გუნდის ლიდერი, გრიგოლ ბრეგაძე უწევდა, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) საბჭოს თავმჯდომარემ, ლევან ავალიშვილმა წარადგინა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016. სამოქმედო გეგმა 2015 წლის 17 ივლისს საქართველოს პარლამენტის ბიუროს სხდომაზე დამტკიცდა. ლევან ავალიშვილმა ისაუბრა სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესზე, მექანიზმსა და შედეგებზე. მან ხაზი გაუსვა საქართველოს პარლამენტში ღია და გამჭვირვალე მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნის მნიშვნელობას, რომელიც უზრუნველყოფს საკანონმდებლო ორგანოს მიერ ღიაობის, გამჭვირვალობისა და სამოქალაქო ჩართულობის თვალსაზრისით აღებული ვალდებულებების მუდმივ განახლებასა და პროცესის მდგრად განვითარებას. აღნიშნულ სესიაზე, სამოქმედო გეგმებზე ისაუბრეს ასევე, ჩილეს კონგრესის გენერალურმა მდივანმა ლუის როჰას გაიარდომ, საფრანგეთის წარმომადგენელმა დავიდ გეიუმ, ლიტვის სეიმის ყოფილმა წევრმა და NDI იორდანიის მისიის ხელმძღვანელის მოადგილემ იუნას ცეკულისიმ და UNDP-ის პროგრამის სპეციალისტმა ჯულია კიოტგენმა.
აღსანიშნავია, რომ სესიაზე ,,საკანონმდებლო ღიაობის ინსტრუმენტები" სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებმა ისაუბრეს მათ მიერ დანერგილ ელექტრონული მმართველობის მექანიზმებზე, ვებ-ინსტრუმენტებზე, რომელიც მოსახლეობას ხელს უწყობს საკანონმდებლო პროცესებზე და კანონმდებლებზე ინფორმაციის მოპოვებაში. მაგალითად, mySociety-ის მთავარმა აღმასრულებელმა დირექტორმა, მარკ კრიდჯმა დიდი ბრიტანეთიდან, ისაუბრა everypolitician.org ვებ-გვერდზე. აღნიშნული წყარო მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს ინფორმაცია მოიპოვონო 201 სახელმწიფოდან 58,966 პოლიტიკოსზე. ვებ-გვერდზე ასევე შესაძლებელია ქვეყანის საკანონმდებლო ორგანოში გენდერული ბალანსის პროცენტული მაჩვენებლის დადგენა. შემდეგმა დელეგატმა ჩეხეთის რესპუბლიკიდან, მიხაილ შკოპმა წარმოადგინა Kohovolit-ის ვებ-გვერდი, რომელიც ტესტის მეშვეობით მოქალაქეებს საშუალებას აძლევს გაიგოს თუ რომელი პარლამენტარი ანიჭებს ანალოგიურ საკითხებს პრიორიტეტს. ვებ-გვერდზე ასევე, არის პარლამენტართა სესიებზე დასწრების ცხრილი, სადაც თვალნათლივ არის წარმოჩენილი ე.წ. ზარმაცი და აქტიური პარლამენტარების დასწრების მონაცემები. მომხსენებლებმა ასევე წარადგინეს ვებ-გვერდები Democracy 2.1, JumpStart Georgia და ePanswo Foundation.
კონფერენციის დახურვაზე სიტყვით გამოვიდნენ: მანანა კობახიძე, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე; იანუშ ჰერმანი, ევროკავშირის ელჩი საქართველოში; ნიკოლას ბერლინერი, საქართველოში აშშ-ის ელჩის მოვალეობის შემსრულებელი; სკოტ ჰუბლი, NDI-ს მმართველობის პროგრამების დირექტორი და ფელიპე უარდ ედვარდსი, ჩილეს კონგრესის გამჭვირვალობის ორპალატიანი კომისიის დეპუტატი. ქ-ნა მანანა კობახიძემ მადლობა გადაუხადა დავით უსუფაშვილს საპარლამენტო ღიაობის პრინციპების დანერგვაში მისი დიდი წვლილის გამო. გამომსვლელებმა ასევე მოიწონეს საკანონმდებლო ღიაობის კუთხით ქვეყნების და საქართველოს მიერ გადადგმული ნაბიჯები და მიღწეული წარმატება, ხაზი გაუსვეს პარლამენტებს შორის ურთიერთთანამშრომლობის პრაქტიკის გაუმჯობესების აუცილებლობას და მადლობა გადაუხადეს დონორებს, რომელთა მხარდაჭერითაც შედგა კონფერენცია.

On September 14-15, Meeting of the Open Government Partnership's Legislative Openness Working Group was held in the palace of the Parliament of Georgia in Tbilisi. The 2-day conference - "Committing to Openness: Parliamentary Action Plans, Standards, and Data" was a part of the OGP Global Legislative Openness Week (GLOW). In addition to the representatives of the legislative and executive bodies of Georgia, representatives of international organizations and NGOs located in Georgia, participants had come together from more than 32 countries of the OGP. The conference was organized by: the Parliament of Georgia, OGP Legislative Openness Working Group (NDI and the Congress of Chile), UNDP, Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), USAID, EU representation to Georgia, GIZ and Transparency International - Georgia.
The delegates of the conference discussed the action plans approved to enhance the legislative openness in their respective countries, implemented mechanisms, their outcomes and challenges arisen in the implementation process. The delegates pointed out the local and foreign challenges that affect the work of Parliaments, they discussed what international norms and rules can be implemented to achieve more transparency and raise accountability of the MPs. Moreover, they noted the importance of citizen engagement in the Parliamentary work and outlined the potential means and ways to restore public faith in the work of MPs. In the concluding part of the conference, delegates also reviewed the upcoming OGP Global Summit scheduled to take place in Mexico City, Mexico on October 27-29.
The Chairman of the Parliament, David Usupashvili opened the conference with the welcome speech. Mr. Usupashvili once again expressed his support and belief in the values of the OGP and noted that sharing experience among the countries is important to ensure better outcomes. Mr. Usupashvili claimed - ,,we all, who are devoted to democratic values throughout the world, well realize that innovative approaches to the fundamental principles of democracy are necessary in the 21st century. It is crystal clear that in the 21st century - in the century of globalization, internet and other technological revolutions - the traditional norms of the representative democracy are no longer enough. It is no longer enough that we, once per 4-5 years meet the population and hold the elections, have the mandate from our population and govern the country. It is necessary to implement revolutionary transformations in the population and the legislative body, between the representatives thereof on their relations. The relations shall be routine, daily-bases and mutual. The relations shall be collaborative. It needs efforts." The Speaker of the Parliament mentioned the legislative act - General Administrative Code adopted in 2000 with the Chapter - On Freedom of Information and noted, that he is proud that in Georgia we are at a stage of development that we are talking about further advancement of democratic institutions rather than establishing them.
The Minister of Justice, Thea Tsouloukiani also welcomed the participants of the conference. Ms. Tsouloukiani talked about the importance of the Open Government Georgia Forum which was created as a mechanism ensuring a constant dialogue between the government and the civil society. She also added, that the forum is considered to be the best model for cooperation between the public and private sectors.
The Speaker of the Albanian Parliament, Ilir Meta; Deputy Minister of Public Service and Administration, Government of South Africa and Co-Chair of the OGP Steering Committee, Ayanda Dlodlo; Deputy of Bicameral Commission on Transparency in the Congress of Chile, Guillermo Ceroni Fuentes; Senior Director of NDI Georgia, Laura Thornton and the UNDP Georgia Resident Representative, Niels Scott addressed the delegates and guests of the conference with their welcome speeches.
During the 2-day Conference, the representatives of the state administrative bodies, international and non-governmental organizations conducted discussions on the following topics: Legislative Openness, Technology, and Democracy; Strengthening Openness: Endorsing Standards, Developing Plans, and collaborating with Civil Society; Building International Standards on Parliamentary Ethics; Building Legislative Openness Tools with Civil society; Developing Strong Legislative Openness Action Plans and Opportunities for Future Engagement and Preview of the Legislative Component of the OGP Global Summit. The delegates further discussed further possibilities of engagement in the OGP and the legislative component of the OGP Mexico Global Summit.
At the session of Lightning Talks: Country Updates, Georgian MP and the Chairperson of Open Parliament Inter-Factional Group - Guguli Maghradze talked about Georgian experience regarding the OGP Open Parliament initiative. She pointed out several outcomes obtained by implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. For instance, she claimed that commitments of the action plan taken by the Parliament of Georgia and modern technologies, will enable the Parliament to include wider range of civil society groups in its activities. Moreover, communication methods between the parliament and the NGOs were formalized though the Action Plan, which ensures constant contact of the Parliament with the NGOs. Thus, the Parliament of Georgia will receive information incessantly from the NGOs about their proposals, ideas or feedback. Therefore, the legislators will reflect the necessities of Georgian society and the reality in the country better in their legislative work. Guguli Maghradze highlighted the importance of Openness projects for citizens as well as for the legislators, as it is a credible source for the MPs to learn whether a certain legislative norm is important for citizens to be implemented in practice.
The director of IDFI, Giorgi Kldiashvili was a session moderator for "Strengthening Openness: Endorsing Standards, Developing Plans, and collaborating with Civil Society". During the discussions, the MP and the member of the Open Parliament Inter-Factional Group - Giorgi Kakhiani reviewd the progress Georgia has achieved in carrying out the OGP commitments. As Mr. Kakhiani stated, the fact that Georgia was elected as a member of the OGP Steering Committee in 2014 is a definite confirmation of Georgia's progress. The MP once again acknowledged the readiness of the Parliament of Georgia to carry out the commitments laid out in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 and to acquire more transparency in the parliamentary activities.
During the session of "Developing Strong Legislative Openness Action Plans" for which Grigol Bregadze, Democratic Governance Team Leader from the UNDP Georgia served as a moderator, Levan Avalishvili - Chairman of the Board of IDFI, presented the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The action plan was adopted on July 17th, 2015 by the Bureau of the Parliament. Mr. Avalishvili discussed the process, mechanisms and outcomes of elaboration of the Action Plan. He pointed out the essential significance of establishing permanent Parliamentary council on open and transparent governance, which will ensure the sustainable development, permanent renewal and fulfillment of the commitments taken by the Parliament of Georgia regarding transparency, openness and citizen engagement. Within the session, action plans were also discussed by Luis Rojas Gallardo, Secretary General of the Chamber of Deputies in the Congress of Chile; David Gayou, Engineer of Regards Citoyens (France), Jonas Cekuolis, Deputy Chief of Party at the NDI Jordan and Former Member of Seimas of Lithuania; and Julia Keutgen, Program Specialist at UNDP Brussels.
Notably, civil society representatives presented the E-Governance mechanisms and web tools that they have developed to assist the society in obtaining the information about the legislative processes and/or legislators. Thus, during the talks of "Legislative Openness Tools" Mark Cridge, Chief Executive of mySociety from the UK, presented the everypolitician.org web-page. The later source lets the users gain the information about around 58,966 politicians from 201 states. On everypolitician.org citizens can also calculate the percentage of gender ratio at any given state legislative organs. Michal Skop, from Czech Republic demonstrated KohoVolit.eu web-page of which he is also a director. KohoVolit.eu asks the users to take the test and based on the results, the web-page identifies the politician with the identical political ideology and stance. The web-page also has a very interesting chart that divides legislators as lazy and active ones according to their attendance data. Speakers also presented the web-pages of Democracy 2.1, JumpStart Georgia and ePanswo Foundation.
At the final part of the 2-day conference, concluding remarks were made by: Manana Kobakhidze, First Vice Speaker of Parliament of Georgia; Janos Herman, EU Ambassador to Georgia; Nicholas R. Berliner, Charge d'Affaires at the US Embassy to Georgia; Scott Hubli, Director of Governance Programs at NDI and Felipe Ward Edwards, deputy of the Bicameral Commission on Transparency at the Congress of Chile. Ms. Kobakhidze expressed her gratitude towards the Chairman of the Parliament of Georgia, David Usupashvili, due to his direct active role in the process of implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan commitments. The guests approved the efforts made and success achieved by Georgia and the rest of the OGP member countries in achieving Parliamentary openness. In their concluding remarks, speakers highlighted the benefits of establishing and maintaining cooperative relationship among the parliaments and expressed their appreciation of support of the donor organizations, which had played a big role in making the conference happen.