არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება: ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) შეჩერებული პროცესი საქართველოში
განცხადებები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა 7 დეკემბერი 2021
ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP)[1] პროცესში ჩართული არასამთავრობო ორგანიზაციები, შეშფოთებას გამოვთქვამთ საქართველოს მთავრობის განგრძობითი უმოქმედობით, რომლის შედეგად, ღია მმართველობის პროცესი საქართველოში ორ წელიწადზე მეტი ხნის განმავლობაში შეჩერებულია.
ღია მმართველობის პროცესის ცხადი კრიზისი ქვეყანაში 2018 წლიდან გამწვავდა, სწორედ მაშინ, როდესაც საქართველო, თავმჯდომარე ქვეყნის რანგში, ღია მმართველობის გლობალურ სამიტს მასპინძლობდა. მთავრობის მხრიდან არასამთავრობო სექტორის წინადადებების მნიშვნელოვანი ნაწილის იგნორირების გამო ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები იძულებული გავხდით მიგვემართა OGP-ის საერთაშორისო სამდივნოსთვის, სწრაფი მოქმედების მექანიზმის (RRM) ამოქმედების მოთხოვნით. შედეგად, ღია მმართველობის პროცესის კოორდინაციამ იუსტიციის სამინისტროდან მთავრობის ადმინისტრაციაში გადაინაცვლა, ხოლო მთავრობამ აიღო ვალდებულება ფასადური თანამშრომლობის პროცესი რეალურად თანაშექმნის (co-creation) პროცესად გარდაქმნილიყო და ამბიციური რეფორმების დაგეგმვაში სამოქალაქო სექტორის მნიშვნელოვანი მონაწილეობა ყოფილიყო უზრუნველყოფილი.
ამ პროცესის შედეგი იყო, რომ ახალი სამდივნოს მიერ, ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაწილეობით, შეიქმნა მთავრობასა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის თანამშრომლობის კარგ პრაქტიკაზე დაფუძნებული ახალი ფორმატი – ღია მმართველობის უწყებათაშორისი საკოორდინაციო საბჭო, სადაც არასამთავრობო ორგანიზაციები სათათბირო ხმის უფლებით სარგებლობენ. ეს ნამდვილად დადებითი ცვლილება იყო, რომელიც ახალ საუკეთესო პრაქტიკას დაამკვიდრებდა და, განხორციელების შემთხვევაში, არსებობდა პოტენციალი, საქართველო კვლავ ღია მმართველობაში მოწინავე ქვეყანათა რიგში აღმოჩენილიყო, თუმცა, სამწუხაროდ ეს ცვლილება მხოლოდ ქაღალდზე დარჩა. საბჭოს შექმნიდან თითქმის ორი წლის თავზე არც ერთი შეხვედრა არ გამართულა. მეტიც, საქართველომ ჩააგდო სამოქმედო გეგმის სრული ციკლი და ორი წელია ქვეყანას OGP-ის ფარგლებში არცერთი რეფორმა არ დაუგეგმავს და არ განუხორციელებია.
2020-2021 წლებში საქართველოს მთავრობამ ფორმალურად ორჯერ სცადა პროცესის აღდგენა. პირველად – როცა 2020 წლის თებერვალში ფორუმის წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციებისგან ახალი სამოქმედო გეგმისთვის ვალდებულებების წარდგენა, ხოლო მეორედ – როცა 2021 წლის ივლისში წარდგენილი ვალდებულებების განახლება მოითხოვა. ორივე შემთხვევაში, არასამთავრობო ორგანიზაციებმა განსაზღვრულ ვადებში წარადგინეს ვალდებულებათა პაკეტი. თუმცა, 2021 წლის დეკემბრის მდგომარეობით, სამთავრობო უწყებების პოზიცია ჯერ კიდევ უცნობია. ამ პროცესში არ გამართულა არც ერთი საკონსულტაციო და სამუშაო შეხვედრა. შედეგად, 2021 წლის 13-17 დეკემბერს დაგეგმილ ღია მმართველობის სამიტზე საქართველო ვერაფრით წარსდება.
საქართველო, რომელიც ჯერ კიდევ OGP-ის მმართველი კომიტეტის წევრიაუხეშად არღვევს როგორც ღია მმართველობის დეკლარაციით გათვალისწინებულ პრინციპებსა და ასევე, OGP ღირებულებებს.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმისა და საკოორდინაციო საბჭოს წევრი არასამთავრობო ორგანიზაციები მოვუწოდებთ საქართველოს მთავრობას, დაუყოვნებლივ აღადგინოს ღია მმართველობის პარტნიორობის პროცესი და უზრუნველყოს მასში არასამთავრობო ორგანიზაციების ქმედითი ჩართულობა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ყველასთვის ცხადი გახდება, რომ ღია მმართველობის პროცესი, მისი მისია და ღირებულებები საქართველოს მთავრობისთვის პრიორიტეტს აღარ წარმოადგენს.
ამასთან, დამატებით მივმართავთ OGP-ის საერთაშორისო სამდივნოს, პროცესის აღდგენის მიზნით, აქტიურად ჩაერთოს ამ ხანგრძლივი კრიზისის მოგვარებაში და მოუწოდოს საქართველოს მთავრობას ქმედითი ნაბიჯების გადადგმისკენ.
ფონდი პარტნიორობა საგზაო უსაფრთხოებისთვის
[1] საქართველო ღია მმართველობის პარტნიორობას (OGP) 2011 წელს შეუერთდა და მის ფარგლებში რამდენიმე მნიშვნელოვანი რეფორმა განახორციელა. 2014 წელს საქართველო პარტნიორობის გადაწყვეტილების მიმღები ორგანოს – მმართველი კომიტეტის წევრად პირველად აარჩიეს; 2016 წელს ქვეყანა OGP-ის თანათავმჯდომარე გახდა, ხოლო 2017 წელს საფრანგეთისგან პარტნიორობის თავმჯდომარის პოზიცია გადმოიბარა. 2018 წლის ივლისში ქვეყანამ ღია მმართველობის გლობალურ სამიტს უმასპინძლა, რომელშიც 115 ქვეყნის დელეგატი მონაწილეობდა.

We, the non-governmental organisations (NGOs) involved in the process of Open Government Partnership (OGP)[1], would like to express our concern about continued inaction on the part of the Government of Georgia, due to which the OGP process in Georgia has been suspended for over two years.
The obvious crisis in the open government process intensified in 2018, precisely when Georgia, as a chair country, was hosting the OGP Global Summit. As the government ignored a significant portion of suggestions made by the non-governmental sector, we, the OGP Forum member NGOs, were compelled to appeal to the OGP International Secretariat with a request to launch a Rapid Response Mechanism (RRM). As a result, the coordination of the open government process was moved from the Ministry of Justice to the Government Administration, while the government undertook an obligation to transform a façade cooperation process into a real co-creation process and to ensure a meaningful participation of the civil sector in planning ambitious reforms.
The result of this process was that the new secretariat, with participation of the Forum member NGOs, established a new format based on the good practice of cooperation between civil society and the government – the Open Government Inter-Agency Coordination Council, in which NGOs enjoy a consultative voting power. Certainly, this was a positive change which would introduce a new best practice and, if implemented, would potentially put Georgia back among the leaders of open government. Unfortunately, however, this change remained on paper. Almost two years have passed since the creation of the Council with no meeting ever held. Furthermore, Georgia thwarted an entire Action Plan cycle, and the country has not planned or implemented a single OGP reform in two years.
In 2020-2021, the Government of Georgia formally tried to restore the process twice. The first attempt was made in February 2020 when it requested the Forum member NGOs to present their commitments for a new Action Plan; the second attempt was made when it asked the NGOs to update their commitments in July 2021. In both cases, the NGOs presented their package of commitments by the deadline. Nevertheless, as of December 2021, the position of the government bodies is still unknown. No consultation or working meeting has been held in the process. As a result, Georgia will have nothing to present at the OGP Summit planned for 13-17 December 2021.
Georgia, which is still a member of the OGP Steering Committee, is crudely violating the principles envisaged by the Open Government Declaration as well as OGP values.
We, the member NGOs of the Open Government Georgia Forum and the Coordination Council, call on the Government of Georgia to immediately restore the process of open government partnership and ensure effective involvement of NGOs in this process. Otherwise, it will become clear to everyone that the open government process, its mission and values are no longer a priority for the Government of Georgia.
We also call on the OGP Secretariat (the Support Unit) to become actively engaged in resolving this lengthy crisis and to call on the Government of Georgia to take effective steps with the aim of restoring this process.
Social Justice Center
Partnership for Road Safety
[1] Georgia joined Open Government Partnership (OGP) in 2011 and implemented several important reforms within its framework. In 2014, Georgia was elected a member of the Partnership’s decision-making body – the Steering Committee – for the first time; in 2016, the country became a co-chair of OGP, while in 2017, succeeded France as the Partnership Chair. In July 2018, Georgia hosted the OGP Global Summit with participation of delegates from 115 countries.