მედიის თავისუფლება და მიტაცებული ინსტიტუტები საქართველოში - პარალელური ღონისძება ეუთო-ს ადამიანური განზომილების დამატებითი შეხვედრის ფარგლებში
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 20 მარტი 2025
2025 წლის 18 მარტს, ეუთო-ს ადამიანური განზომილების დამატებითი შეხვედრის ფარგლებში, გაიმართა პარალელური ღონისძიება, რომელშიც მონაწილეობდნენ IDFI-ს, საია-ს და “უფლებები საქართველოს” წარმომადგენლები.
შეხვედრის ფარგლებში მომხსენებლებმა ისაუბრეს საქართველოში, მედიის თავისუფლების მხრივ არსებულ საგანგაშო ვითარებაზე, სისტემური რეპრესიის ფორმებზე, რომლებსაც “ქართული ოცნება” იყენებს კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ და გარემოებებზე, რომლებიც ავლენს ინსტიტუტების მიტაცების მასშტაბს.
შეხვედრის მიმდინარეობისას, მედიის წარმომადგენლების წინააღმდეგ ჩადენილი დანაშაულების გამოუძიებლობას და  ძალადობრივი ქმედებების დაუსჯელობის ხელშეწყობას განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო. ამავდროულად, ხაზი გაესვა იმ გარემოებას, რომ ეროვნულ დონეზე არ არსებობს სახელმწიფო ინსტიტუტი, რომელიც დგამს ქმედით ნაბიჯებს სისტემური რეპრესიის სამიზნე სუბიექტების უფლებების დასაცავად.
ღონისძიებას მოდერაციას უწევდა „ადამიანის უფლებათა სახლების ფონდის“ ადვოკატირებისა და ჟენევის ოფისის ხელმძღვანელი, დეივ ელსროუდი.

On March 18, 2025, a side event was held within the OSCE Supplementary Human Dimension Meeting framework, featuring representatives from IDFI, GYLA, and Rights Georgia.
During the meeting, speakers discussed the alarming situation regarding media freedom in Georgia, the forms of systemic repression used by the "Georgian Dream" against critical media, and circumstances that reveal the scale of state capture.
Special attention was paid to the non-investigation of crimes committed against media representatives and the facilitation of impunity for violent actions. At the same time, it was emphasized that there is no state institution at the national level taking meaningful steps to protect the rights of individuals targeted by systemic repression.
The event was moderated by Dave Elseroad, Head of Advocacy and Geneva Office at the Human Rights House Foundation.