ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენცია აღრევანში (სომხეთი)
11-14 ივლისს, აღრევანში (სომხეთი) გაიმართა ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებისადმი მიძღვნილი მეორე საერთაშორისო კონფერენცია.პირველი ასეთი საერთაშორისო შეხვედრა გაიმართა 2009 წლის მაისში თელავში (http://www.idfi.ge/?cat=news&topic=50⟨=ka). კონფერენციის ორგანიზატორი იყო “ეროვნული უსაფრთხოების არქივი” (შეერთებული შტატები), ხოლო მასპინძელი ორგანიზაცია – “გამოხატვის თავისუფლების დაცვის კომიტეტი” (სომხეთი).
საქართველოდან კონფერენციაზე მიწვეულნი იყვნენ ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები – ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია, საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველო, აგრეთვე ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს საარქივო სამართველოს წარმომადგენლები. კონფერენციაზე მოხდა აშშ-ის, რუსეთის ფედერაციის, საქართველოს, სომხეთისა და აზერბაიჯანის მედიისა და არასამთავრობო სექტორში დაგროვილი გამოცდილების და პრაქტიკის ურთიერთგაცვლა. მომხსენებლებმა დეტალურად მიმოიხილეს მონაწილე ქვეყნებში ინფორმაციის თავისუფლების თემასთან დაკავშირებულ ვითარება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, კოლეგებს გააცნო ინსტიტუტის მიერ ერთი წლის განმავლობაში განხორციელებული საქმიანობა და დაგეგმილი პროექტები. ინსტიტუტის პროექტების ხელმძღვანელმა, ლევან ავალიშვილმა, წარმოადგინა მოხსენება საქართველოში ელექტრონული დემოკრატიის განვითარებისა და პერსპექტივების შესახებ.
კონფერენციის მონაწილეებმა გადაწყვიტეს კიდევ უფრო გაეაქტიურებინათ თანამშრომლობის ის კოალიციური ფორმატი, რომელიც დამკვიდრდა თელავის შეხვედრის შემდგომ. კოალიციური საქმიანობის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებად დაიგეგმა ინფორმაციის თავისუფლების საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავება და სპეციალური კურსების მომზადება უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებებისთვის (ასეთი პრაქტიკა უკვე რამდენიმე წელი წარმატებით ხორციელდება სომხეთში). მნიშვნელოვანი იყო აგრეთვე ინტერნეტ-მონიტორინგის საერთაშორისო სტანდარტების დამკვიდრების საკითხი. ამერიკელმა პარტნიორებმა გამოთქვეს სურვილი მომხდარიყო რუსეთში, საქართველოში, აზერბაიჯანსა და სომხეთში აპრობირებული, სამთავრობო ოფიციალური ვებ-სივრცის მონიტორინგის პარამეტრების უნიფიცირება. მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე განვითარებული ელ-მთავრობის მონიტორინგი საერთაშორისო სტანდარტების დამკვიდრებისათვის მნიშვნელოვანი წინგადადგმული ნაბიჯი იქნება.
კონფერენციის მონაწილეთა გადაწყვეტილებით შეიქმნა კოალიციური საქმიანობის საკოორდინაციო საბჭო,საქართველოდან საბჭოს წევრი "ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი იქნება.

A second International Conference on Freedom of Information was held in Aghrevan (Armenia) on July 11 through July 14. The first similar meeting took place in Telavi in May, 2009 (http://www.idfi.ge/?cat=news&topic=50〈=en). The organizer of the conference was the National Security Archive (USA), and the host organization was the Committee to Protect Freedom of Expression (Armenia).
The participants invited to the conference from Georgia were non-governmental organization working on the issues of freedom of information – Institute for Development of Freedom of Information, Georgian Young Lawyers' Association, Transparency International Georgia, also representatives of the Iv. Javakhishvili Tbilisi State University and Ministry of Internal Affairs Archive Administrations. An exchange of the accumulated experience and best practice of the US, Russian Federation, Georgian, Armenian and Azerbaijani media and non-governmental sectors took place at the conference. Attendees were instructed in detail on the developments of freedom of information principles in the participating countries.
A director of the Institute for Development of Freedom of Information Giorgi Kldiashvili presented to the colleges annual summary of activities conducted by the Institute and planned projects. Project coordinator of the Institute Levan Avalashvili presented a report on the development and prospects of the electronic democracy.
Participants of the Conference decided to further strengthen existing coalition format partnership, which was formed after the meeting in Telavi. Conception of the educational programs concerning freedom of information and development of special courses for Institutions of Higher Education was planned as one of the priorities of the coalition work (such a practice is already being used successfully in Armenia for several years). Another important issue was formulation of international standards for online monitoring. The US partners have expressed favoritism toward unification of the parameters used to monitor official government websites in Russia, Georgia, Azerbaijan and Armenia. Monitoring by one of the most advanced e-governments will mean a major step towards strengthening the international standards.
By the decision of the participants of the conference a coalition activities council was formed. Georgia is represented in this council by a staff member of the Institute for Development of Freedom of Information.