IDFI-ის ტრენინგები ელექტრონული ჩართულობის შესახებ
15-24 სექტემბრის განმავლობაში IDFI-მ ჩაატარა 6 ტრენინგი ელექტრონული ჩართულობის შესახებ. საერთო ჯამში, სემინარებს ესწრებოდა სხვადასხვა სპეციალობის (იურიდული, სოციალურ და პოლიტიკურ მეცნიერებათა, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა, ბიზნესის და ეკონომიკის ფაკულტეტის, საჯარო მმართველობისა და მასობრივი კომუნიკაციების მიმართულების) სხვადასხვა უნივერსიტეტის სამოცამდე სტუდენტი.
ტრენინგის მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია საჯარო ინფორმაციის, მისი ელექტრონულად გამოთხოვნის ხერხების, ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების, საჯარო უწყებების Facebook და ვებ-გვერდების მონიტორინგის ძირითადი მეთოდებისა და ღია რესურსების პრაქტიკაში გამოყენების შესახებ. დღის განმავლობაში მათ საშუალება ჰქონდათ მიეღოთ როგორც თეორიული, ასევე პრაქტიკული ცოდნა თითოეული საკითხის შესახებ.
ჯგუფური მუშაობის დროს მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ დაეწერათ საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის ტექსტი, დაეჯგუფებინათ საჯარო დაწესებულებების ოფიციალური ვებგვერდების ელექტრონული ჩართულობის ინდექსის შესაფასებლად საჭირო კომპონენტები სხვადასხვა პარამეტრების მიხედვით (ელ-კომუნიკაცია, ელ-კონსულტაცია და ელ-გადაწყვეტილება), ინდივიდუალურად ეფიქრათ სამომავლო გეგმებსა და ესსეს საკითხებზე. აღსანიშნავია, რომ მათი ჩართულობა პროექტში ტრენინგით არ შემოიფარგლება და შესაძლებლობა ექნებათ პრაქტიკაში განახორციელონ მიღებული უნარები და ინფორმაცია. კერძოდ, ტრენინგების შემდეგ თავად დააკვირდებიან Facebook-ზე საჯარო დაწესებულებების გვერდებს და მათ ოფიციალურ ვებ-გვერდებს, გამოითხოვენ საჯარო ინფორმაციას, დააკვირდებიან ხელისუფლების საქმიანობას და მოამზადებენ ბლოგ-პოსტებს საკუთარი მონიტორინგის შედეგების საფუძველზე.
ტრენინგის ბოლოს ტრენერებმა მონაწილეებს გააცნეს პროექტის შემდგომი აქტივობების კალენდარი, რომელშიც დეტალურად იყო მოცემული მათთან კომუნიკაციის ფორმები მომდევნო სამი თვის მანძილზე. მონაწილეთა პრაქტიკული უნარების შემდგომი გაუმჯობესებისა და დამატებითი ინფორმაციის უზრუნველყოფის მიზნით, IDFI-ს წარმომადგენლები მათ მუდმივად გაუწევენ პირად თუ ჯგუფურ კონსულტაციას ესსეებზე მუშაობისას. მონაწილეებს გადაეცათ ელექტრონული ჩართულობის სახელმძღვანელო, სადაც აღნიშნული საკითხებია განხილული და ნებისმიერ ადამიანს მისცემს ძირითად მიმართულებებს ხელისუფლების ონლაინ რესურსებისა და საქართველოში ელექტრონული მმართველობის დონის შეფასებისთვის.
ტრენინგები ელ-ჩართულობის შესახებ მიზნად ისახავდა ახალგაზრდებში კრიტიკული აზროვნების განვითარებას, მათი ცნობიერების ამაღლებას იმ თანამედროვე მექანიზმების შესახებ, რომლებიც საჭიროა მთავრობის ანგარიშვალდებულების მისაღწევად. ტრენინგის შემდეგ, ისინი მონაწილეობას მიიღებენ ესეების კონკურსში, რომლის საუკეთესო 10 მონაწილის ბლოგი გამოქვეყნდება IDFI-ის გვერდზე და სამ გამარჯვებულს გადაეცემა Kindle.
ტრენინგები გაიმართა პროექტის „ახალგაზრდებში მთავრობის გასაკონტროლებლად საჭირო ელ-უნარების განვითარება“ ფარგლებში და ხორციელდება საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ფინანსური მხარდაჭერით.

IDFI delivered 6 trainings about e-participation during September 15-24, 2014. Approximately 60 students from different faculties (Law, Social and Political Studies, Humanities, Business and Economics, Public Governance, Mass Communication) and universities attended the trainings.
Training participants gained information about the ways of requesting public information, proactive disclosure of information, methods for monitoring Facebook pages and official websites of Public Institutions, practical usage of open sources. During the training, they had opportunity to put theoretical knowledge into practice. Group works gave them chance to prepare FOI request, group the components of electronic participation (e-communication, e-consultation, e-decision-making) on the official websites of public institutions, and individually work on their potential essay topics and plans in the framework of the project. It is worthy, that participants will be involved in the project until its completion. In particular, they will have possibility to use their skills in practice, monitor Facebook pages and websites of public institutions by themselves, request public information, observe government activities and write blog-post based on their monitoring results.
At the end of the training trainers made trainees familiar to the project activity calendar, detailed description on the forms of communication during the upcoming three months. In order to improve practical skills and get additional information, IDFI analysts will give individual and group consultations throughout the project. The participants of the trainings were provided with Guidebook for E-participation, covering the above-mentioned issues and giving anyone major directions to assess governmental e-services and the level of e-governance in Georgia.
Training about e-participation aimed to develop critical thinking in youth and increase their awareness about contemporary mechanisms how to hold government accountable. After the training, participants will take part in essay competition. The best ten articles will be published on IDFI website and three winners will be awarded with special prize, Kindle.
Trainings were conducted in the framework of the project “Enhancing E-Skills of Controlling Government among Young People”, financially supported by the U.S. Embassy in Georgia.