IDFI-მ სოფიო მურადოვას ციფრული სიგნალის მიმღები
2015 წლის 15 აგვისტოს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა უჩა სეთურმა, გორში, 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შედეგად დაზარალებული სოფიო მურადოვა მოინახულეს, რომელსაც ციფრული სიგნალის მიმღები მოწყობილობა, „სეტ-ტოპ-ბოქსი“ და მიმღები ანტენა გადასცეს და დაუმონტაჟეს.
რუსული აგრესიის შედეგად, 2008 წლის 8 აგვისტოს, სოფიო მურადოვას ჭურვის ნამსხვრევებმა ორივე კიდური დაუზიანა. მას შემდეგ 13 ოპერაციის გაკეთება დასჭირდა და 7 წელია სიარული არ შეუძლია.
იმის გამო, რომ სოფიო მურადოვას სახელმწიფომ სოციალურად დაუცველის სტატუსი მოუხსნა, მისთვის არც უფასო სეტ-ტოპ-ბოქსი გადაუციათ. ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ სოფიო მურადოვას სეტ-ტოპ-ბოქსი არ ჰქონდა და ციფრულ ტელევიზიას ვერ უყურებდა, IDFI-მ 7 აგვისტოს რუსთავი 2-ის ეთერში გასული სიუჟეტიდან შეიტყო.
IDFI ბოლო 4 წელია აქტიურ ადვოკატირებასა და მხარდაჭერას უწევს ციფრულ მაუწყებელზე გადასვლის პროცესს. ორგანიზაცია აქტიურად არის ჩართული სახელმწიფო სტრატეგიის შემუშავებისა და რეალიზაციის მონიტორინგის პროცესში. აქტივობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება ითვალისწინებს ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში სეთ-ტოპ-ბოქსების საცალო ბაზარზე არსებული მდგომარეობისა და მომხმარებელთა პრობლემების კონტროლს. ორგანიზაცია ახორციელებს პროექტს „ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის მხარდაჭერა და მონიტორინგი საქართველოში“ „ფონდ ღია საზოგადოება საქართველოს" მხარდაჭერით.

On August 15th, 2015 the Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Giorgi Kldiashvili and the Expert in Media and Telecomunications Law Ucha Seturi visited Sophio Muradova in Gori, who was injured during the 2008 Russian-Georgian War.
As a result of Russian agression, on August 8th, 2008, projectile fragments injured both of Sophio Muradova's limbs. Since then, she has gone under 13 surgeries and has not been able to walk for 7 years. As Sophio's status of social vulnerability was suspended by the government, she could not receive a free set-top-box, thus could not watch digital TV. IDFI learnt this information from the Rustavi 2 news on August 7th.
IDFI has been actively advocating and supporting the process of transition to digital broadcasting for the last 4 years. The organization is involved in the development of the state strategy and in the monitoring of implementation process. One of the important directions of activities in this regard is controlling the situation with “Set-top-boxes” in the retail market as well as consumer problems during the process of transition to Digital Terrestrial Broadcasting. IDFI is implementing the project “Supporting and Monitoring of the Transition to Digital Terrestrial Broadcasting in Georgia” with the support of “Open Society Georgia Foundation”.