IDFI - გრიფით საიდუმლო 9 აპრილის შესახებ - მედია მიმოხილვა
9 აპრილის ტრაგედიიდან 27 წლის შემდეგ ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინტიტუტი (IDFI) პირველად აქვეყნებს ამერიკის შეერთებული შტატების საარქივო ფონდებში დაცულ საიდუმლო დოკუმენტებს. დოკუმენტები წარმოადგენს ამერიკის შეერთებული შტატები შესაბამისი სტრუქტურებისა თუ სამსახურების მიერ მომზადებულ ანალიტიკურ ცნობებს, რომელიც 1989 წლის აპრილში განვითარებულ მოვლენებს ეხება.
IDFI-მ აღნიშნული დოკუმენტაციის მოპოვება ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებული ეროვნული უსაფრთხოების არქივთან თანამშრომლობით შეძლო. მასალები, რომლებიც ქრონოლოგიური მიმდევრობით ასახავს აპრილის თვეში განვითარებულ მოვლენებს დღემდე გრიფით საიდუმლოს წარმოადგენდა, რომელიც 1989 წლიდან აშშ-ს სახელმწიფო არქივებში იყო დაცული.
IDFI-ს მიერ მოპოვებულ და გასაჯაროებულ მასალებზე დაყრდნობით ტელეკომპანია იმედმა სპეციალური სიუჟეტი მოამზადა გადაცემა ‘’იმედის დრო’’-ში. სიუჟეტში მოთხრობილია თუ როგორ აკვირდებოდა აშშ საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს რუსეთში არსებული საკონსულოს საშუალებით. ტელეკომპანია იმედთან საუბრისას, გიორგი კლდიაშვილი აღნიშნავს, რომ დოკუმენტების ნაწილი მათივე შინაარსიდან გამომდინარე ჯერ კიდევ დაფარულია. თუმცა, უმეტესობა მათგანი ხელმისაწვდომია ფართო საზოგადოებისათვის. ამავე სიუჟეტში, გამოქვეყნებულ დოკუმენტებზე საუბრისას, ლევან ავალიშვილი ყურადღებას ამახვილებს აშშ-ს მაშინდელ საგარეო პოლიტიკაზე საქართველოსთან მიმართებით, რომელიც დიდ წილად ეყრდნობოდა რუსული წყაროების მიერ მიწოდებულ ინფორმაციას.
9 აპრილის მასალებს ასევე გამოეხმაურა ტელეკომპანია აჭარა და პირველი არხი. ლევან ავალიშვილი პირველ არხთან საუბრისას კიდევ ერთხელ ამახვილებს ყურადღებას აშშ-ს მაშინდელ განწყობებსა თუ დამოკიდებულებაზე, რომელიც არასწორი ინფორმაციის გამო ჩამოყალიბდა. სიუჟეტში საუბარია ყველა იმ მნიშვნელოვან პუნქტზე, რომელიც დოკუმენტებშია მოცემული, მათ შორის ზვიად გამსახურდიას სურვილზე, ცხრა აპრილის მოვლენების შესწავლაში გაეროს ჩართვასთან დაკავშირებით.
ტელეკომპანია კავკასია განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს დოკუმენტებში ასახულ რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხს: საბჭოთა წყაროებიდან მოპოვებული ინფორმაციის ვალიდურობას და ზვიად გამსახურდიას შეფასებებს, აპრილში განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით.
რადიო აფხაზეთის ხმა საინფორმაციო გამოშვებაში მოკლედ მიმოიხილავს გამოქვეყნებული დოკუმენტების შინაარსს. IDFI-ს მიერ აპრილის მოვლენების ამსახველი საიდუმლო მასალების შესახებ წერს სხვადასხვა საინფორმაციო პორტალი:

27 years after the April 9 tragedy, IDFI published intelligence documents previously held in the United States archives. These documents include analytical reports on the events of April 1989 in Georgia prepared by relevant US state agencies.
IDFI was able to get hold of these documents with the help of a partner CSO - the National Security Archive at George Washington University, which was kind enough to request the documents from US state archives, where they were kept for years as classified information.
IDFI’s documents were featured in a dedicated segment of Imedi TV’s program Imedis Dro. The segment tells how the US observed the developments in Georgia through its consulate in Russia. In an interview with Imedi TV, Giorgi Kldiashvili stated that a part of the documents are still classified, but most of them are available to the public. The segment also featured an interview with Levan Avalishvili, who commented on US foreign policy towards Georgia at the time and said that it was largely based on information provided by Russian sources.
The April 9 documents were also reported on by Adjara TV and First Channel of the Georgian Public Broadcaster. Levan Avalishvili made the same comment regarding the unreliability of sources used by US state agencies. The segments reported all of the key points identified by IDFI, including Zviad Gamsakhurdia’s hope that the UN would get involved in the investigation of the events of April 1989.
Kavkasia TV paid special attention to a number of important issues, including the validity of information obtained from Soviet sources and Zviad Gamsakhurdia’s assessments of the April 9 event. On its news program Radio Voice of Abkhazia briefly reviewed the story.