IDFI-მ ჩაატარა ტრენინგი ინფორმაციის თავისუფლებაზე პროექტ „50 საჯარო მოხელის“ ფარგლებში
2016 წლის 15-16 მარტს, ,,ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის’’ (IDFI) თავმჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა და ანალიტიკოსმა თამარ იაკობიძემ იუსტიციის სასწავლო ცენტრის მიწვევით პროექტის „50 საჯარო მოხელე“ ფარგლებში ჩაატარეს ტრენინგი საჯარო პოლიტიკასა და ინფორმაციის თავისუფლებაზე.
ტრენინგის პირველ დღეს თამარ იაკობიძემ მონაწილეებთან ისაუბრა პოლიტიკის სხვადასხვაგვარ მნიშვნელობაზე, საჯარო პოლიტიკის პროცესის ანალიზის მოდელებზე, მართვასა და მმართველობაზე და კარგი მმართველობის ძირითად პრინციპებზე. პრეზენტაციის განმავლობაში მონაწილეებს შეეძლოთ შეკითხვის რეჟიმშიც მიეღოთ ინფორმაცია მათთვის საინტერესო თემებზე. მიღებული ინფორმაცია მონაწილეებმა გამოიყენეს პრაქტიკულ სავარჯიშოში, რომელიც პოლიტიკურ სისტემასა და სექტორების ურთიერთდამოკიდებულებას ეხებოდა. მონაწილეებმა იმუშავეს ჯგუფურად და წარმოადგინეს პრეზენტაციები. პრაქტიკული სავარჯიშოდან ნათლად გამოჩნდა მმართველობის მნიშვნელობა და სექტორებს შორის თანამშრომლობის აუცილებლობა თანამედროვე პოლიტიკურ სისტემაში.
დღის მეორე ნახევარში ლევან ავალიშვილმა ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლებაზე, საჯარო ინფორმაციის გამოთხოვის თეორიულ და პრაქტიკულ საკითხებზე და ზოგადად იმ სამართლებრივ ბერკეტებზე, რაც ნებისმიერმა დაინტერესებულმა პირმა შეიძლება გამოიყენოს საჯარო ინფორმაციის მისაღებად. დღის განმავლობაში მონაწილეებმა ტრენერთან ერთად ისაუბრეს საჯარო ინფორმაციის მათთვის საინტერესო საკითხებზე, მოთხოვნის გაგზავნის დეტალურ პროცედურებზე და ა.შ.
ტრენინგის მომდევო დღეს ლევან ავალიშვილმა ისაუბრა IDFI-ს მრავალწლიან პრაქტიკაზე ინფორმაციის თავისუფლების სფეროში, კერძოდ, პროექტზე ,,საჯარო ინფორმაციის მონაცემთა ბაზა - www.opendata.ge”, რომლის ფარგლებშიც ყოველწლიურად ათასობით მოთხოვნა იგზავნებოდა საჯარო დაწესებულებებში. პროექტის მთავარ მიზანს წარმოადგენდა როგორც ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების, ისე სამოქალაქო საზოგადოების ინფორმირებულობისა და გადაწყვეტილების პროცესში ჩართულობის გაზრდა. ლევან ავალიშვილმა დეტალურად ისაუბრა ინფორმაციის თავისუფლების გარშემო საქართველოში დღეს არსებულ გამოწვევებზე და სხვადასხვა საინტერესო შემთხვევაზე IDFI-ის მდიდარი პრაქტიკიდან. მონაწილეებს კითხვა-პასუხის რეჟიმში შეეძლოთ ტრენინგის თემის ფარგლებში დამატებითი ინფორმაციის მიღება. მეორე დღის დასასრულს IDFI-ს ანალიტიკოსმა თამარ იაკობიძემ ისაუბრა პროაქტიული გამჭვირვალობის პრინციპებსა და გამჭვირვალობის პრაქტიკაზე საქართველოში. ორი დღის ტრენინგის შესაჯამებლად მეორე დღის ბოლოს მომავალმა საჯარო მოხელეებმა მონაწილეობა მიიღეს ოქსფორდის სტილის დებატებში, სადაც მათ ჰქონდათ საშუალება ეკამათათ ისეთი საკითხების საჯაროობის მიზანშეწონილობაზე, როგორიცაა სახელმწიფო კომპანიების ინფორმაცია, თანამდებობის პირების მრჩეველების ბიოგრაფიული მონაცემები, საჯარო ინფორმაციის არგაცემის შემთხვევაში სანქციების დაწესება და ა.შ.
პროექტს „50 საჯარო მოხელე“ ახორციელებს საქართველოს იუსტიციის სასწავლო ცენტრი. პროექტის მიზანია 6 თვის განმავლობაში გადაამზადოს საჯარო სამსახურში მუშაობით დაინტერესებული ახალგაზრდები.

On March 15-16, 2016, the director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) Levan Avalishvili and its analyst Tamar Iakobidze conducted a public policy and freedom of information training within the framework of the project 50 Public Servants of the Training Center of Justice.
Day one of the training started off with Tamar Iakobidze’s presentation of various definitions of policy, models for analyzing the public policy process, management and governance, and the main principles of good governance. Training participants were given the opportunity to ask questions during the presentation. Afterwards, they participated in a practical exercise concerning the relationship between the political system and its sectors, during which they had to apply the newly acquired information. The participants worked in groups and made presentations. The practical exercise clearly demonstrated the importance of governance and the necessity of cooperation between sectors in a contemporary political system.
During the second half of day one Levan Avalishvili spoke about freedom of information, theoretical and practical issues of requesting public information, and the legal mechanisms that can be used by any interested person to obtain public information. During day one, the participants also discussed their issues of interest related to public information, detailed procedures of requesting public information, etc.
Day two of the training started off with Levan Avalishvili’s presentation of IDFI’s experience of working on freedom of information, specifically within the framework of the project Public Information Database - www.opendata.ge, through which IDFI sends thousands of freedom of information requests to public institutions each year. The main objective of the project is to increase government accountability, and the awareness and participation of civil society in the decision-making process. Levan Avalishvili spoke in detail about the current challenges facing Georgia in terms of freedom of information, as well as various interesting cases from IDFI’s rich experience. Training participants were given the opportunity to ask questions during the presentation. Towards the end of day two IDFI analyst Tamar Iakobidze spoke the principles of proactive transparency, and the practice of transparency in Georgia. Finally, the two day training was concluded with the participants taking part in an Oxford-style debate, where they had to debate whether sanctions should be placed on public institutions for refusing to disclose public information, and the appropriateness of the following information being public: information of state companies, biographies of public official advisors, etc.
The project 50 Public Servants is being implemented by the Training Center of Justice of Georgia. The 6 month project aims to train young people that are interested in the public service.