IDFI-ი მოუწოდებს საქართველოს პარლამენტს არ დაუშვას კანონპროექტის დაჩქარებული წესით მიღება
სიახლეები | განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება 20 მაისი 2020
საქართველოს პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონში შესატანი ცვლილების პროექტს. კანონპროექტი დაკავშირებულია ახალი კორონავირუსის (COVID-19-ის) გავრცელებით გამოწვეულ საფრთხეებთან და მისი მიღების შემთხვევაში, ქვეყნის შესაბამის უწყებებს შესაძლებლობა ექნებათ, რომ საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგაც გააგრძელონ ორგანიზაციული, სამართლებრივი და სხვა სახის ღონისძიებების გატარება, რომელიც შექმნილი ვითარების გამკლავებისკენ იქნება მიმართული.
კანონპროექტი ორ მნიშვნელოვან სიახლეს ითვალისწინებს, რომელიც საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგ, ადამიანის უფლებათა არაპროპორციული შეზღუდვის რისკებს წარმოშობს:
1. კანონპროექტით ფართოვდება „საკარანტინო ღონისძიებების“ განმარტება.
დღეს მოქმედი კანონმდებლობით, საკარანტინო ღონისძიებები გულისხმობს ღონისძიებათა ერთობლიობას, რომელიც გამოიყენება იმ პირის მიმართ, რომელიც არ არის ავად, მაგრამ ჰქონდა ექსპოზიცია გადამდები დაავადების შემთხვევასთან გადამდებლობის პერიოდის განმავლობაში.
კანონპროექტის თანახმად კი ეს ტერმინი დამატებით ასევე მოიცავს ღონისძიებებს, რომელიც გულიხსმობს საჯარო დაწესებულებების საქმიანობის, პირთა მიმოსვლის, საკუთრების, შრომის, პროფესიული ან ეკონომიკური საქმიანობის, ფიზიკურ პირთა სოციალური ღონისძიებების ჩატარების მიზნით თავშეყრის, კანონმდებლობისგან განსხვავებულად მოწესრიგებას, მათ შორის შესაბამისი შეზღუდვების დაწესებას და რომელიც აუცილებელია მოსახლეობის ჯანმრთელობის დასაცავად.
2. კანონპროექტი ითვალისწინებს აღმასრულებელი ხელისუფლების ხელში ჭარბი ძალაუფლების თავმოყრას.
კანონპროექტის თანახმად, იზოლაციის ან/და კარანტინის წესს, ასევე აღმასრულებელი ხელისუფლებაში შემავალი დაწესებულებებისა და საჯარო სამართლის იურიდიული პირების ადმინისტრირების, ასევე საჯარო სერვისების მიწოდების კანონმდელობისგან განსხვავებულ დროებით წესს ადგენს საქართველოს მთავრობა ან საქართველოს მთავრობის მიერ განსაზღვრული სამინისტრო. ამ წესით შეიძლება განისაზღვროს შესაბამისი საკარანტინო ღონისძიებებიც, რომლებიც ამ შემთხვევაში ამ წესის შემადგენელი ნაწილია.
ამგვარი ცვლილებით, ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსითა და სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული სანქციები იზოლაციის ან/და კარანტინის წესის დარღვევისთვის ასევე გავრცელდება იმ საკარანტინო ღონისძიებებზეც, რომელსაც მთავრობა ან მთავრობის მიერ განსაზღვრული სამინისტრო ფართო უფლებამოსილების ფარგლებში დაადგენს.
მიუხედავად იმისა, რომ საგანგებო მდგომარეობის დასრულების შემდეგ, საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დასაცავად შესაძლოა გამართლებული იყოს გარკვეული კონკრეტული, მიზნობრივი ღონისძიებების გამოყენება, ამგვარი ღონისძიებები ცხადად უნდა განისაზღვროს საკანონმდებლო დონეზე. წარმოდგენილი კანონპროექტი კი აღმასრულებელ ხელისუფლებას ანიჭებს ჭარბ ძალაუფლებას, რამაც შეიძლება ხანგრძლივი და არაპროპორციული გავლენა იქონიოს ადამიანის უფლებებზე.
ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვით, სახელმწიფოებს შეუძლიათ ცალკეული უფლებები კანონით შეზღუდონ სათანადო ლეგიტიმური მიზნების მისაღწევად, მათ შორის, ჯანმრთელობის დასაცავად. ამგვარი შეზღუდვები უნდა იყოს პროპორციული და აუცილებელი დემოკრატიულ საზოგადოებაში. წარმოდგენილი კანონპროექტი კი ერთი მხრივ, საკანონმდებლო ორგანოს ნაცვლად, აღმასრულებელ ხელისუფლებას ანიჭებს უფლებების შეზღუდვის შესაძლებლობას, ხოლო მეორე მხრივ, ვერ უზრუნველყოფს პროპორციულობის პრინციპის დაცვას და ვერ აკმაყოფილებს განჭვრეტადობის კრიტერიუმს.
კანონპროექტი პარლამენტის ბიურომ 2020 წლის 19 მაისს განიხილა, ხოლო ქვეყანაში საგანგებო მდგომარეობა 22 მაისს უქმდება. ამ მიზეზით, ინიციატორი კანონპროექტის დაჩქარებული წესით განხილვას ითხოვს. ამგვარ ფორსირებულ რეჟიმში კანონპროექტის განხილვა ართულებს განსახილველ საკითხზე სრულყოფილი დისკუსიის წარმართვას და საზოგადოების სათანადო ჩართულობას და მონაწილეობას კანონპროექტის განხილვის პროცესში.
უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ მოსალოდნელი შეზღუდვების სამართლებრივი საფუძვლების შესახებ მკაფიო განმარტების გაკეთებისკენ IDFI ხელისუფლებას ჯერ კიდევ 15 მაისს მოუწოდებდა, რადგან ამ საკითხის დღის წესრიგში დადგომა წინასწარ განჭვრეტადი იყო. დაგეგმილი ცვლილებების შესახებ საზოგადოების დროული ინფორმირება საკმარის დროს მისცემდა დაინტერესებულ პირებს მოსაზრებების წარსადგენად და უზრუნველყოფდა მათ სათანადო ჩართულობას.
შესაბამისად მოვუწოდებთ საქართველოს პარლამენტს არ დაუშვას კანონპროექტის დაჩქარებული წესით მიღება და მისცეს ყველა მხარეს და დაინტერესებულ პირს საკუთარი არგუმენტებისა და პოზიციების წარდგენის შესაძლებლობა.

The parliament of Georgia is considering the draft amendments to the Law of Georgia on Public Health in an accelerated manner. The noted draft law is related to the threats caused by the spread of novel coronavirus (Covid-19) and after its adoption, relevant agencies will be able to take organizational, legal and other measures aimed to handle the challenges.
The draft law provides two major novelties that pose risks of disproportionately restricting human rights after the state of emergency expires:
1. The definition of “quarantine measures” expands according to the draft law.
According to the current legislation, quarantine measures mean a set of measures applied to a person who is not diseased but has been exposed to a communicable disease case during the period of communicability.
As stated by the draft law, this definition also includes measures that regulate the activities of public institutions, free movement of persons, private property, labor, professional or economic activities, gatherings of individuals for the purposes of social events, in a different manner than the current legislation. Among other things, it includes imposing relevant and necessary restrictions to protect public health.
2. The draft law envisages concentration of excessive power within the executive branch.
According to the draft law, the rule of isolation and/or quarantine, as well as administration of institutions within the executive branch and legal entities under public law, also, the rule of delivering public services can be temporarily regulated differently by the government or the Ministry designated by the government. The quarantine measures can also be defined by this rule, that in this case will be a component part of it.
As a result of such amendment, sanctions determined by the Administrative Offences Code of Georgia and the Criminal Code of Georgia for breaching the rules of isolation and/or quarantine will also apply to the quarantine measures taken by the government or the Ministry designated by the government within the scope of their wide authority.
Although it may be justifiable to take certain concrete and targeted measures in order to protect public health after the end of state of emergency, these kinds of efforts should be clearly prescribed by the law. The presented draft law grants the executive branch excessive power that may have a long-term and disproportionate impact on human rights.
According to the international human rights standards, the state has the power to restrict certain rights, however, such restrictions must be provided by the law, serve a legitimate aim, for instance, protection of public health, and meet a high standard of necessity. These restrictions should be proportional and necessary in a democratic society. On one hand, the presented draft law is granting the government the right to restrict human rights instead of granting this power to the legislative authority. On the other hand, it does not ensure protection of the principle of proportionality and does not satisfy the criteria of foreseeability.
The Bureau of the Parliament considered the draft law on May 19, 2020 whereas the state of emergency expires on May 22. For this reason, the initiator of the draft law requests its consideration in an accelerated manner. Considering the draft law in such a speedy manner makes it hard to conduct thorough discussion and obstructs the proper engagement of the interested parties in the decision-making process.
It should be noted that IDFI was calling out to the government of Georgia to provide an unambiguous explanation on legal grounds of possible restrictions, because it was clear that sooner or later this issue would arise. Informing the public in a timely manner on planned amendments would have given stakeholders enough time to express their opinions relating to the possible restrictions and would have ensured their proper engagement in this process.
Therefore, we are calling the parliament of Georgia not to adopt the draft law in an accelerated manner and give the possibility to each and every interested party to submit their arguments and opinions regarding the draft law.