გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგ: მოსამართლეთა დანიშვნის შესახებ კანონმდებლობის დარღვევამ სამართლიანი სასამართლოს უფლების შელახვა გამოიწვია
სიახლეები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | საერთაშორისო სასამართლო პრაქტიკა | ბლოგპოსტები 10 თებერვალი 2021
ავტორი: ქეთევან კუკავა
ბლოგპოსტი თავდაპირველად გამოქვეყნდა ECHR BlOG-ზე.
ტექსტი ინგლისურიდან ქართულ ენაზე თარგმნა სალომე ჩხაიძემ.
ფაქტობრივი გარემოებები
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს დიდ პალატას საქმის გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგ განხილვამ (გადაწყვეტილება მიღებულია 2020 წლის 1 დეკემბერს) „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“ ცნების განვრცობის შესაძლებლობა მისცა.  ეს საქმე მოსამართლეთა დანიშვნის საკითხსა და ამ პროცესში კანონის იმგვარ დარღვევას შეეხება, რომელიც შედეგად სამართლიანი სასამართლოს უფლების შელახვას იწვევს.
საქმე ეხებოდა ისლანდიის ახლად შექმნილ სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში არსებულ დარღვევებს. იუსტიციის მინისტრმა თხუთმეტი კანდიდატისგან შემდგარ სიაში, რომლებიც შემფასებელი კომისიის თანახმად ყველაზე კვალიფიციურ პირებს წარმოადგენდნენ, ოთხი კანდიდატი ჩაანაცვლა უფრო დაბალი ქულების მქონე კანდიდატებით, რითიც ეროვნული კანონმდებლობა დაარღვია. მინისტრის ეს  გადაწყვეტილება არ იყო დასაბუთებული და არ ეფუძნებოდა ამ კანდიდატების დამსახურების მიუკერძოებელ შემოწმებას. გარდა ამისა, კანონის მოთხოვნების საწინააღმდეგოდ,  პარლამენტმა არ ჩაატარა ცალ-ცალკე კენჭისყრა თითოეულ კანდიდატთან მიმართებით და ამის ნაცვლად, მინისტრის მიერ წარდგენილ ერთიან სიას დაუჭირა მხარი.
განმცხადებელი გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის რაიონულმა სასამართლომ საგზაო მოძრაობის შესახებ კანონის დარღვევისთვის დამნაშავედ ცნო. მისი საქმე განსახილველად გადაეცა ახლად ჩამოყალიბებულ ისლანდიის სააპელაციო სასამართლოს. პალატა შედგებოდა სამი მოსამართლისგან, მათ შორის იყო ა.ე. - ერთ-ერთი იმ ოთხი მოსამართლიდან, რომელიც ამ სასამართლოში დასანიშნად მინისტრმა წარადგინა.  განმცხადებელმა მოითხოვა ა.ე-ს აცილება იმ საფუძვლით, რომ მისი დანიშვნა პროცედურული დარღვევით განხორციელდა. ეს შუამდგომლობა არ დაკმაყოფილდა და სააპელაციო სასამართლომ რაიონული სასამართლოს გადაწყვეტილება ძალაში დატოვა.
ისლანდიის უზენაესმა სასამართლომ დაადასტურა, რომ მოსამართლის დანიშვნის პროცესი კანონის დარღვევებით წარიმართა. მიუხედავად ამისა, სასამართლომ მიიჩნია, რომ ეს დარღვევები დანიშვნის გაუქმებას ვერ გამოიწვევდა, შესაბამისად, განმცხადებლის საქმე სამართლიანმა სასამართლომ განიხილა.
2019 წლის 12 მარტის გადაწყვეტილებით ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს პალატამ 5 ხმით 2-ის წინააღმდეგ დაადგინა, რომ დაირღვა პირის სამართლიანი სასამართლოს უფლება, ვინაიდან მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურა ეწინააღმდეგებოდა იმ ძირითად პრინციპს, რომ სასამართლო კანონის საფუძველზე უნდა იყოს შექმნილი.
დიდი პალატის 2020 წლის პირველი დეკემბრის გადაწყვეტილებით ერთხმად დადგინდა კონვენციის მე-6 მუხლის 1-ლი პუნქტის დარღვევა. დიდი პალატისთვის გადამწყვეტი იყო იმის შეფასება, მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში ეროვნული კანონმდებლობის „აშკარა“ დარღვევას ჰქონდა თუ არა ადგილი.
დიდი პალატის გადაწყვეტილება
საქმეზე გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგ, ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“ ცნების ფარგლები გააფართოვა. მანამდე, ამ კუთხით სასამართლოს პრაქტიკა ძირითადად  შეეხებოდა სახელმწიფოების იმ შიდა სამართლებრივი ნორმების დარღვევებს, რომლებიც პირდაპირ აწესრიგებდა სასამართლოს უფლებამოსილებას განეხილა კონკრეტული საქმე ან/და დარღვევებს, რომლებიც უშუალო გავლენას ახდენდა განმცხადებლის საქმის განმხილველი სასამართლოს შემადგენლობაზე. ამ საქმეში დიდ პალატას უნდა ეპასუხა კითხვაზე - ეროვნული კანონმდებლობის დარღვევები, რომლებიც მოსამართლის თავდაპირველი დანიშვნის ეტაპზე განხორციელდა, ლახავდა თუ არა პირის უფლებას მისი საქმე განეხილა „კანონის საფუძველზე შექმნილ სასამართლოს“.
როგორც ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა, მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“ ცნების არსებით ელემენტს წარმოადგენს (§227). სასამართლოს, რომელიც არ არის შექმნილი კანონმდებლის მიზნების შესაბამისად, არ აქვს ის ლეგიტიმაცია, რაც დემოკრატიულ საზოგადოებაში აუცილებელია სამართლებრივი დავების განსახილველად (§211).
სასამართლოს თანახმად, დასკვნამ იმის თაობაზე, რომ კონკრეტული სასამართლო არ არის „კანონის საფუძველზე შექმნილი“, შესაძლოა სერიოზული გავლენა მოახდინოს სამართლებრივი განსაზღვრულობისა და მოსამართლეთა შეუცვლელობის პრინციპებზე. შესაბამისად, აუცილებელია დაპირისპირებულ ინტერესებს შორის ბალანსის დაცვა (§240). დიდმა პალატამ შეიმუშავა სამი კუმულაციური კრიტერიუმი იმის განსასაზღვრად, თუ როდის აღწევს მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესში არსებული დარღვევები სიმძიმის იმ მასშტაბს, რომ „კანონის საფუძველზე შექმნილ სასამართლოზე“ უფლების შელახვა გამოიწვიოს:
1. ეროვნული კანონმდებლობის აშკარა დარღვევა - დარღვევა უნდა იყოს ობიექტურად და ცხადად იდენტიფიცირებადი;
2. მოსამართლეთა შესაძლებლობა თავიანთი მოვალეობის შესრულებისას თავისუფალი იყვნენ არასათანადო  ჩარევებისგან - ამ პირობის შეუსრულებლობად ჩაითვლება დარღვევები, რომლებიც სრულად უგულებელყოფს ფუნდამენტურ წესებს დანიშვნის პროცესში. მაგალითად, მოსამართლედ იმ პირის დანიშვნა, ვინც არ აკმაყოფილებს შესაბამისი თანამდებობის დაკავებისთვის კანონით დადგენილ მოთხოვნებს ან დარღვევები, რომლებმაც შესაძლოა სხვაგვარად დაუკარგოს ძალა იმ მოთხოვნის მიზანს, რომ სასამართლო უნდა იყოს „კანონის საფუძველზე შექმნილი“.
3. ეროვნული სასამართლოების განმარტება და ადგილობრივი კანონმდებლობის გამოყენება - ეროვნული სასამართლოების მიერ საქმის განხილვა მნიშვნელოვან როლს ასრულებს იმის განსაზღვრაში, ამგვარი დარღვევა უტოლდება თუ არა „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“  უფლების შელახვას, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა მათი დასკვნები თვითნებური ან აშკარად არაგონივრულია.
ამ სამსაფეხურიანი ტესტით შეფასების შედეგად, დიდმა პალატამ სამართლიანი სასამართლოს უფლების დარღვევა დაადგინა. როგორც ისლანდიის უზენაესმა სასამართლომ დაადასტურა, ეროვნული კანონმდებლობის აშკარა დარღვევას ადგილი ჰქონდა ორ შემთხვევაში:  პირველი, იუსტიციის მინისტრმა სათანადოდ ვერ დაასაბუთა, თუ რატომ გადაუხვია შეფასების კომისიის მიერ შეთავაზებულ წინადადებას; მეორე, პარლამენტმა არ დაიცვა კენჭისყრის სპეციალური პროცედურა.
ევროპულმა სასამართლომ აღნიშნა, რომ მინისტრის მოტივების ბუნდოვანებამ სერიოზული ეჭვები გააჩინა მის მიერ სასამართლო სისტემაში არასათანადო ჩარევასთან დაკავშირებით და ამგვარად, მთლიანი პროცესის ლეგიტიმურობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დააყენა (§265). მიუხედავად იმისა, რომ მინისტრს შეფასების კომისიის წინადადებისგან გადახვევის უფლებამოსილება ჰქონდა, მან უგულებელყო ფუნდამენტური პროცედურული წესი, რომელიც მას ავალდებულებდა ამგვარი გადაწყვეტილება სათანადო გამოკვლევასა და შეფასებაზე დაეფუძნებინა. ეს პროცედურული ნორმა მინისტრის მიერ პოლიტიკური თუ სხვა არასათანადო მოტივებით მოქმედების თავიდან აცილების მნიშვნელოვან გარანტიას წარმოადგენდა (§288). გარდა ამისა, პარლამენტმა, რომელიც დანიშვნის პროცედურის კანონიერად წარმართვის გარანტი უნდა ყოფილიყო, ვერ შეასრულა საკუთარი ვალდებულება. აღნიშნულმა კი მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურის ფუნდამენტური წესების სერიოზული დარღვევა გამოიწვია.
ამასთან, ისლანდიის უზენაესმა სასამართლომ ვერ უზრუნველყო განმცხადებლის სამართლიანი სასამართლოს უფლების დაცვა. მიუხედავად იმისა, რომ მინისტრის მიერ დარღვეული ნორმების საპასუხოდ უფლების დაცვის შიდა სამართლებრივი საშუალებები არსებობდა, როგორიც არის საპარლამენტო პროცედურა და ეროვნულ სასამართლოებში საქმის განხილვა, ყველა ეს გარანტია არაეფექტური აღმოჩნდა (§288).
დიდმა პალატამ აღნიშნა, რომ დანიშვნის პროცესში დარღვევები სიმძიმის ისეთ მასშტაბს აღწევდა, რომ მან კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს მიერ საქმის განხილვის უფლების ძირითად არსს ძალა დაუკარგა. ამ დასკვნის შემდგომ, სასამართლომ მიიჩნია, რომ იმავე დარღვევებით სასამართლოს დამოუკიდებლობისა და მიუკერძოებლობისათვის საფრთხის შექმნის საკითხი აღარ საჭიროებდა შემდგომ გამოკვლევას (§295).
სასამართლომ ხაზი გაუსვა, რომ დროის გასვლასთან ერთად, სამართლებრივი განსაზღვრულობის პრინციპის დაცვას სულ უფრო მეტი წონა ენიჭება „კანონის საფუძველზე შექმნილ სასამართლოზე“ პირის უფლებასთან მიმართებით ბალანსის დაცვისას (§252). ეს მიდგომა გააკრიტიკა მოსამართლე პინტო დე ალბუკერკემ თავის ნაწილობრივ თანმხვედრ და ნაწილობრივ განსხვავებულ აზრში, აცხადებდა რა, რომ თანამდებობის დაკავებისთვის დადგენილი მოთხოვნების დარღვევით მოსამართლის დანიშვნის პროცესში მანიპულირება წარმოადგენს იმგვარ პროცედურულ ხარვეზს, რომლის გამოსწორება ვერც დროის გასვლით და ვერც მხარის თანხმობით ვერ მოხერხდება.
დიდმა პალატამ მიიჩნია, რომ უფლების დარღვევის დადგენა წარმოადგენდა მოთხოვნის საკმარის და სამართლიან დაკმაყოფილებას და განმცხადებლისთვის მორალური ზიანის ანაზღაურება საჭიროდ არ მიიჩნია. გარდა ამისა, სასამართლომ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ უფლების შელახვის დადასტურება არ ავალდებულებდა მოპასუხე სახელმწიფოს ხელახლა განეხილა ყველა მსგავსი საქმე მას შემდეგ, რაც ისლანდიის კანონმდებლობის შესაბამისად, მათ res judicata (კანონიერ ძალაში შესული გადაწყვეტილებები) ძალა მიენიჭა (§314).
შედეგად, სახელმწიფოს გადასაწყვეტია რა ზომებს მიიღებს არსებული პრობლემების გადასაჭრელად და მომავალში მსგავსი დარღვევები თავიდან ასაცილებლად. დიდი პალატის ეს მიდგომა გააკრიტიკა მოსამართლე პინტო დე ალბუკერკემ თავის ნაწილობრივ თანმხვედრ და ნაწილობრივ განსხვავებულ აზრში, რომელიც აცხადებდა, რომ მოპასუხე სახელმწიფოსთვის მკაფიო ინსტრუქციების მიცემის გარეშე ეს გადაწყვეტილება დარჩება “არაქმედით, ძალის არ მქონე ქაღალდად“.
ამდენად, მისი დიდი მნიშვნელობის მიუხედავად, ამ გადაწყვეტილებამ თავად განმცხადებელს ხელშესახები დახმარება ვერ გაუწია: დიდმა პალატამ მას არც ფინანსური კომპენსაცია და არც სისხლის სამართლის საქმის ხელახლა განხილვის უფლება მიანიჭა. გადაწყვეტილებაში ჩამოყალიბებული მნიშვნელოვანი პრინციპების პრაქტიკული შედეგები კი მოპასუხე სახელმწიფოზე არის დამოკიდებული, რომელსაც სასამართლომ მიუთითა, რომ „ამ გადაწყვეტილებიდან საჭირო დასკვნები გამოიტანოს“.
დიდი პალატის გადაწყვეტილების მნიშვნელობა ისლანდიის ფარგლებს გარეთ
დიდი პალატის ეს გადაწყვეტილება განსაკუთრებული მნიშვნელობისაა კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს მიერ საქმის განხილვის უფლებასთან დაკავშირებული სტანდარტების განმარტების თვალსაზრისით. ის შედეგად ამ უფლების ფარგლების გაფართოებას იწვევს და მოსალოდნელია, რომ მნიშვნელოვანი შედეგები გამოიწვიოს: ახლა კონვენცია ეროვნულ სასამართლოებს აკისრებს ვალდებულებას შეამოწმონ, დაინიშნა თუ არა მოსამართლე შესაბამისი საკანონმდებლო ნორმების საფუძველზე.
საქმეს, გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგ, შესაძლოა ისლანდიის ფარგლებს გარეთაც სერიოზული გამოძახილი მოჰყვეს. გადაწყვეტილებით შესაძლოა ასევე სადავო გახდეს პოლონეთის სასამართლო რეფორმები და გაჩნდეს კითხვა, პოლონეთის სასამართლოების გადაწყვეტილებები, სადაც მოსამართლეები ახალი, პოლიტიკური გავლენის ქვეშ მყოფი სასამართლო სისტემის ეროვნული საბჭოს მიერ დაინიშნენ, ჩაითვლება თუ არა „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“ მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებებად.
გარდა ამისა, გადაწყვეტილებას შესაძლოა მნიშვნელოვანი გავლენა ჰქონდეს საქართველოზეც.  2019 წელს, საქართველოში უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის პროცესი მკაცრად გაკრიტიკდა. როგორც  OSCE/ODIHR-მა აღნიშნა, დამსახურების საფუძველზე გადაწყვეტილების მიღების პრინციპს სერიოზული ზიანი მიაყენა ფარული კენჭისყრის გამოყენებამ დარანგირებისა და ნომინირების დასაბუთების მოთხოვნის არარსებობამ.
დიდმა პალატამ საქმეში გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგაღნიშნა, რომ მოსამართლეთა დანიშვნის ნორმების აშკარა დარღვევის არარსებობა როგორც ასეთი არ გამორიცხავს „კანონის საფუძველზე შექმნილი სასამართლოს“ უფლების შელახვას (§245). შესაძლოა არსებობდეს ვითარება, როცა მოსამართლის დანიშვნის პროცედურა ერთი შეხედვით ეროვნულ კანონმდებლობას შეესაბამება, თუმცა მაინც იწვევს იმგვარ შედეგებს, რაც ეწინააღმდეგება კონვენციით გარანტირებული ამ უფლების მიზანს. დიდმა პალატამ ხაზი გაუსვა, რომ ანგარიში გაეწევა ეროვნული სასამართლოების განმარტებასა და შიდა სამართლებრივი ნორმების გამოყენებას, გარდა იმ შემთხვევისა, როცა მათი დასკვნები თვითნებური ან აშკარად არაგონივრულია.
როგორც დიდმა პალატამ ხაზგასმით აღნიშნა, „სასამართლოს“ ცნების განუყოფელ ნაწილს წარმოადგენს დამსახურების საფუძველზე შერჩეული მოსამართლეებისგან მისი დაკომპლექტება, ანუ იმ მოსამართლეებისგან, რომლებიც კომპეტენტურობისა და კეთილსინდისიერების მოთხოვნებს აკმაყოფილებენ, რათა კანონის უზენაესობის პრინციპის შესაბამისად მართულ სახელმწიფოში მათზე დაკისრებული სამოსამართლო ფუნქციები განახორციელონ. მომავალი გვიჩვენებს საქართველოსა და პოლონეთის ზოგიერთ სასამართლოში  მოსამართლეთა დანიშვნის პროცესი გახდება თუ არა ევროპული სასამართლოს განხილვის საგანი. საქმე გუდმუნდურ ანდრი ასტრადსონი ისლანდიის წინააღმდეგმიანიშნებს, რომ სტრასბურგში ამ დანიშვნების სადავოდ გახდომას წარმატებით დასრულების პოტენციალი აქვს.

Author: Ketevan Kukava
The case of Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland, decided on 1 December 2020, provided the Grand Chamber of the European Court of Human Rights (ECtHR or the Court) with an opportunity to refine the concept of a “tribunal established by law”. This case addresses the issue of judicial appointments and the way the irregularities in this process can lead to a violation of the right to a fair trial.
The case concerned the irregularities in the procedure for the appointment of a judge of the newly-established Court of Appeal of Iceland. The Minister of Justice breached domestic law by removing from the list of fifteen candidates, assessed as the most qualified by the Evaluation Committee, four candidates and replacing them with four other candidates who had been ranked lower. The Minister had proceeded in that manner without an independent examination of the merits of the candidates in question and without substantiating her decision. Moreover, the Parliament had not held a separate vote on each candidate, as required by domestic law, but instead voted in favour of the Minister’s list en bloc.
Mr Guðmundur Andri Ástráðsson, the applicant, was convicted by the District Court of Iceland for violating the Traffic Act. His case came before the newly established Court of Appeal of Iceland. The panel was composed of three judges, including A.E., who was one of the four judges who had been proposed by the Minister of Justice for appointment to that court. The applicant requested that A.E. withdraw from the case due to the irregularities in the procedure leading to her appointment as a judge. This motion was rejected and the Court of Appeal upheld the District Court’s judgment.
The Supreme Court of Iceland acknowledged that the judge’s appointment had been irregular. However, it held that these irregularities could not be considered to have nullified the appointment and that the applicant had received a fair trial.
In a judgment of 12 March 2019, a chamber of the ECtHR found, by five votes to two, that there had been a violation of the right to a fair trial as the judicial appointment procedure contravened the very essence of the principle that a tribunal must be established by law. The Grand Chamber in a judgment of 1 December 2020 also found a violation of Article 6(1) of the Convention, unanimously even. The Grand Chamber’s decisive test was whether there had been a “flagrant” breach of domestic law in the process of appointment of judges.
The Grand Chamber Judgment
In the case of Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland, the ECtHR broadened the scope of the concept of a “tribunal established by law”. The Court’s case-law on the requirement of a “tribunal established by law” had predominantly concerned breaches of domestic rules directly regulating the competence of a tribunal to rule on a particular case, or of those rules which had immediate effects on the composition of a tribunal hearing an applicant’s case. In this case, the Grand Chamber had to answer the question of whether breaches of domestic law that have occurred at the stage of the initial appointment of a judge may violate the right to a "tribunal established by law".
According to the Court, the process of appointing judges constitutes an inherent element of the concept of “establishment” of a court or tribunal “by law” (§227). A tribunal that is not established in conformity with the intentions of the legislature will lack the legitimacy required in a democratic society to resolve legal disputes (§211).
The Court emphasized that a finding that a court is not a “tribunal established by law” might have considerable ramifications for the principles of legal certainty and irremovability of judges. Therefore, a balance must be struck between competing interests (§240). The Grand Chamber developed a threshold test and elaborated on three cumulative criteria to determine whether the irregularities in a judicial appointment procedure are of such gravity as to entail a violation of the right to a “tribunal established by law”:
1. A manifest breach of the domestic law - the breach must be objectively and genuinely identifiable as such;
2. The ability of the judiciary to perform its duties free of undue interference - breaches that wholly disregard the most fundamental rules in the appointment procedure – such as, for instance, the appointment of a person as a judge who did not fulfill the relevant eligibility criteria – or breaches that may otherwise undermine the purpose and effect of the “established by law” requirement, must be considered to violate that requirement;
3. National courts’ interpretation and application of domestic law - the review conducted by national courts, if any, plays a significant role in determining whether such breach amounted to a violation of the right to a “tribunal established by law” unless their findings are arbitrary or manifestly unreasonable.
In the light of the three-step test, the Grand Chamber found the violation of the right to a fair trial. There was a manifest breach of the domestic law in two respects as acknowledged by the Supreme Court of Iceland: firstly, the Minister of Justice failed to provide adequate reasons for her departure from the Evaluation Committee’s proposal; secondly, Parliament did not comply with the special voting procedure.
According to the Court, the uncertainty surrounding the Minister’s motives raised serious doubts of irregular interference by the Minister in the judiciary and thus tainted the legitimacy of the whole procedure (§265). While the Minister was authorised to depart from the Evaluation Committee’s proposal, she had disregarded a fundamental procedural rule that obliged her to base her decision on sufficient investigation and assessment. This procedural rule was an important safeguard to prevent the Minister from acting out of political or other undue motives (§288). Besides, Parliament did not fulfil its duty as the guarantor of the lawfulness of the appointment procedure. As a result, there had been a grave breach of a fundamental rule of the procedure for appointing judges.
Moreover, the Supreme Court of Iceland could not remedy the effects of the aforementioned irregularities on the applicant’s fair trial rights. Although there were legal guarantees in place to remedy the breach committed by the Minister, such as the procedure before Parliament and the judicial review by domestic courts, all those safeguards proved ineffective (§288).
The Grand Chamber noted that the irregularities in the appointment procedure were of such gravity that they undermined the very essence of the right to be tried before a tribunal established by the law. Having made that finding, the Court concluded that the remaining question as to whether the same irregularities had also compromised the independence and impartiality of the same tribunal did not require further examination (§295).
The Court emphasized that with the passage of time, the preservation of legal certainty will carry increasing weight in relation to the litigant’s right to a “tribunal established by law” in the balancing exercise that must be carried out (§252). Such approach has been criticized by Judge Pinto de Albuquerque in his partly concurring, partly dissenting opinion, claiming that the manipulation of the appointment of a judge to a court in violation of the relevant eligibility criteria is an absolute procedural defect that cannot be remedied, neither by the passing of time nor by the acquiescence of the defendant.
The Grand Chamber considered that a finding of a violation could be regarded as sufficient just satisfaction and did not award non-pecuniary damages to the applicant. Besides, the Court stressed that the finding of a violation in the present case may not as such be taken to impose on the respondent State an obligation to reopen all similar cases that have since become res judicata in accordance with Icelandic law (§314).
Consequently, it is up to the state to take appropriate measures to solve existing problems and to prevent similar violations in the future. This approach of the Grand Chamber was criticized by Judge Pinto de Albuquerque in his partly concurring, partly dissenting opinion, suggesting that without clear instructions to the respondent State this judgment remains “a toothless, paper tiger”.
Therefore, despite its wider significance, this judgment did not provide tangible benefits to the applicant himself: neither the financial compensation nor reopening of the criminal proceedings was guaranteed by the Grand Chamber. The practical implication of the significant principles laid down in this judgment is dependent on the respondent State that is instructed “to draw the necessary conclusions from the present judgment”.
The Significance of the Grand Chamber Judgment beyond Iceland
The Grand Chamber’s judgment is significant in terms of clarifying the standards concerning the right to have one’s case heard by a tribunal established by law. It entails an important addition to the scope of this right and is expected to have important consequences: domestic courts are now under a Convention obligation to assess whether the judges have been appointed in conformity with the relevant legislative provisions.
The case of Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland can have far-reaching implications beyond Iceland. As already pointed out, this judgment puts in question the Polish judicial reforms and whether decisions taken by Polish courts where judges were appointed by the new politically controlled National Council for the Judiciary can be regarded as decisions by a “tribunal established by law”.
Besides, this judgment might have a considerable impact on Georgia as well. In 2019, the selection procedure of the Supreme Court judges in Georgia was severely criticized. According to OSCE/ODIHR, the requirement for merit-based decision-making was seriously undermined by the use of secret votes throughout the process and the absence of a requirement for justification of the rankings and nominations.
As pointed out by the Grand Chamber in the case of Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland, the absence of a manifest breach of the domestic rules on judicial appointments does not as such rule out the possibility of a violation of the right to a “tribunal established by law” (§ 245). There may be circumstances where a judicial appointment procedure that is seemingly in compliance with the relevant domestic rules nevertheless produces results that are incompatible with the object and purpose of the Convention right. The Grand Chamber emphasizes that it will defer to the national courts’ interpretation and application of domestic law – unless their findings are arbitrary or manifestly unreasonable.
As stressed by the Grand Chamber, it is inherent in the very notion of a “tribunal” that it is composed of judges selected based on merit – that is, judges who fulfill the requirements of technical competence and moral integrity to perform the judicial functions required of it in a state governed by the rule of law. It remains to be seen whether the appointments in the Georgian Supreme Court and several Polish courts will become the subject of the ECtHR consideration. The case of Guðmundur Andri Ástráðsson v. Iceland indicates the potential success of challenging these appointments in Strasbourg.