IDFI-ს განცხადების საფუძველზე კომუნიკაციების მარეგულირებელმა კომისიამ ORT-ს საეთერო მაუწყებლობა აკრძალა
სიახლეები 27 ნოემბერი 2015
26 ნოემბერს, IDFI-ს მიმართვის საფუძველზე, საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ საეთერო მაუწყებლობა აუკრძალა და ადმინისტრაციული პასუხისმგებლობა დააკისრა ORT-ს პროგრამების რეტრანსლატორს - შპს „რ.ბ.ჯ“-ს, რომელიც რუსეთის ფედერაციის საზოგადოებრივი მაუწყებლის პროგრამების გამოყენებით მაუწყებლობდა.
შპს „რ.ბ.ჯ“-ს დაეკისრა 2500 ლარის ოდენობით ჯარიმა, რადგან კომპანიას მაუწყებლობის დაწყებამდე სამაუწყებლო პროდუქციის მართლზომიერი ფლობის შესახებ შესაბამისი ნებართვები და ლიცენზიები არ წარმოუდგენია. კომპანია ასევე, წერილობით გაფრთხილდა კომისიაში რეგულირების საფასურის გაანგარიშებების წარმოუდგენლობის და საკუთარ ვებგვერდზე შესაბამისობის დეკლარაციის გამოუქვეყნებლობის გამო.
„საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში გამართულ საჯარო სხდომაზე შპს „რ.ბ.ჯ“-მ ვერ დაადასტურა რუსეთის ფედერაციის საზოგადოებრივი მაუწყებელის ტელეპროდუქციის მართლზომიერი ფლობა, შესაბამისად კომისიის გადაწყვეტილებით ტელეკომპანიას შეუზღუდა იმ სამაუწყებლო პროდუქციით საეთერო მაუწყებლობა, რომლის კანონიერი უფლებაც არ გააჩნია.“- წერია კომისიის მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებაში.
უნდა აღინიშნოს, რომ ეს შპს „რ.ბ.ჯ“-ს სანქცირების პირველი შემთხვევა არ არის. აღნიშნული მაუწყებლის პროგრამები, ციფრული საეთერო მაუწყებლობის ქსელით, რამდენიმე საათით, 2015 წლის ივლისშიც გავრცელდა, თუმცა, IDFI-ს დაუყოვნებლივი რეაგირების და კომისიის ჩარევის შედეგად, მაუწყებლობა შეწყდა. ამ ეტაპზე კომისია წერილობითი გაფრთხილებით შემოიფარგლა.

As a response to IDFI’s request, on November 26th, Georgian National Communications Commission denied broadcast to the domestic provider of channel ‘ORT’ and held responsible Ltd “R.B.G.” for the rebroadcast of programs from the Russian public broadcaster.
Ltd “R.B.G.” was obliged to pay a fine of 2500 GEL because the company could not present allowances or licenses for the rightful production of the broadcast before providing the channel. The company was also warned by the commission on failing to fulfil the necessary payment as well as failing to display the related declaration on its website.
The published commission report says, “On an open meeting of Georgian National Communications Commission, Ltd “R.B.G.” could not prove their lawful ownership of reproducing programs of the Russian public broadcaster and was therefore restricted to broadcast these programs.”
It has to be noted that this is not the first time Ltd “R.B.G.” has been sanctioned. The same programs have been digitally broadcasted for a couple of hours in July 2015; however, IDFI’s fast and effective reaction and the following activities by the communication commission prevented the continued broadcast. At that stage, the commission had sent the broadcaster a warning.