IDFI მედიაში 27 მაისი 2014
IDFI -ს დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა ვახო სანაიას რეპორტაჟში  თემაზე "ფული და ხელისუფლება" საჯარო ფინანსების განკარგვის მიზნობრიობასა და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა ბოლო წლის მანძილზე 14%-ით შემცირდა. მისი ვარაუდით ეს უკავშირდება იმ ფაქტს, რომ 2012-2013 წლებში ინფორმაცია ძირიტადად გაიცემოდა წინა ხელისუფლების საქმიანობისა და ადმინისტრაციული ხარჯების შესახებ, ახლა კი ის ინფორმაცია, რასაც წინა პერიოდში წინა ხელისუფლებაზე გასცემდნენ, შეზღუდულია.
რეპორტაჟში კომენტარი IDFI-ს ანალიტიკოსმა, თამარ იაკობიძემაც გააკეთა: "წინა წელს რა ინფორმაციასაც შსს გვაწვდიდა, ახლა აღარ გვაწვდის, უფრო დახურული გახდა. (...) ზოგ შემთხვევაში, პრემიის გაცემის მიზეზი მითითებულია, რომ კონტრაქტით განსაზღვრული სამუშაოს კეთილსინდისიერად შესრულებისთვის ერთი თვის სახელფასო ოდენობა პრემიის სახით გადაეცათ. თუმცა კონტრაქტით განსაზღვრული სამუშაოს კეთილსინდისიერად შესრულება ნებისმიერი საჯარო მოხელის ვალდებულებაა"
ინფორმაციის ღიაობასა და გამჭვირვალობაზე IDFI წლებია მუშაობს.