საქართველო: დამოუკიდებლობის მუხტი ძლიერდება
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი ულოცავს საქართველოს ყველა მოქალაქესა და გულშემატკივარს ქვეყნის დამოუკიდებლობის დღეს. სპეციალურად ამ დღისთვის, ინსტიტუტი პირველად აქვეყნებს ამერიკის შეერთებული შტატების საარქივო ფონდებში დაცულ საიდუმლო დოკუმენტს. დოკუმენტი წარმოადგენს საქართველოს დამოუკიდებლობის საწყის ეტაპზე შეერთებული შტატების შესაბამისი სამსახურების მიერ (დაზვერვის დირექტორატი) 1990 წლის 24 აპრილს მომზადებულ ანალიტიკურ ცნობას საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე.
გვინდა ჩვენს მკითხველს შევახსენოთ, რომ IDFI-ის საქმიანობის ერთ-ერთი მიმართულება სწორედ არქივების ღიაობისა და დოკუმენტური მასალების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაა. ამ მიმართულების ფარგლებში ორგანიზაცია თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან კვლევით ინსტიტუტებსა და სამეცნიერო ორგანიზაციებთან. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის პარტნიორმა ორგანიზაციამ, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებულმა ეროვნული უსაფრთხოების არქივმა, IDFI-ის თხოვნით რამდენიმე წლის წინ გამოითხოვა დოკუმენტები, რომლებიც ეხება საქართველოში 1989 წლის 9 აპრილს განვითარებულ მოვლენებს. სწორედ ეს დოკუმენტები, რომლებიც ექსკლუზიურად ჩვენი ინსტიტუტისთვის იქნა მოპოვებული და გადმოცემული, სრულად იქნება მალე გამოქვეყნებული ჩვენ მიერ. თუმცა, იქამდე ჩვენ ერთ-ერთ მათგანს წარვუდგენთ საზოგადოებას, რადგან ჩვენ მტკიცედ გვწამს, რომ მხოლოდ წარსულის ობიექტური შესწავლით არის შესაძლებელი მომავალი თაობების გააზრებული არჩევანის უზრუნველყოფა.
რაც შეეხება უშუალოდ ქვემოთ წარმოდგენილ დოკუმენტს, მისი სახელწოდებაა: საქართველო - დამოუკიდებლობის მუხტი ძლიერდება. დოკუმენტის აღწერილობაში აღნიშნულია, რომ 1989 წლის 9 აპრილის სასტიკი დარბევის შემდეგ საქართველოში 1921 წელს დაკარგული დამოუკიდებლობის აღდგენის სურვილი ძლიერდება. დამოუკიდებლობის მსურველები ორ ნაწილად არიან გაყოფილნი - ისინი, ვინც მოსკოვთან მკაცრ და უხეშ მიდგომას ანიჭებენ უპირატესობას და სურთ დამოუკიდებლობის დაუყოვნებლივ მიღება, მეორე ნაწილი კი თანდათანობით, რაციონალურად მიზნის მიღწევის მომხრენი არიან. მოხსენების მიხედვით საქართველოში ძლიერდება ანტი-ქართული განწყობები ეთნიკურ უმცირესობებში, რომლებიც საქართველოს დამოუკიდებლობას ეწინააღმდეგებიან. არსებობს დაპირისპირების საფრთხე. ანალიზის ავტორი აღნიშნავს, რომ სავარაუდოდ, მოსკოვი თავს შეიკავებს რესპუბლიკის შიდა კონფლიქტში მონაწილეობისგან, თუმცა, მკაცრ პასუხს გასცემს ქვეყნის სწრაფვას დამოუკიდებლობისკენ.
დოკუმენტში საუბარია აგრეთვე იმაზე, რომ საქართველოში სულ უფრო მეტად მძაფრდება ანტი-საბჭოთა განწყობა. დემონსტრანტებმა გაანადგურეს ლენინის ქანდაკება და საბჭოთა სიმბოლოები. ყოველ პარასკევს, საღამოს 6 საათიდან იმართება საპროტესტო აქციები საბჭოთა კავშირიდან გამოყოფის მოთხოვნით. შენობებიდან მხოლოდ ქართული ეროვნული და მართლმადიდებლური ეკლესიის დროშები ფრიალებს. ცვლილება შეეხო ენის საკითხსაც - ქართული სახელმწიფო ენად აღიარეს, სკოლებში ისწავლება საქართველოს ისტორია. შეერთებული შტატების დაზვერვის ანალიტიკოსთა შეფასებით საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია ნაციონალიზმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წყაროა. მოქალაქეები დაუფარავად ესწრებიან წირვა-ლოცვას. მათი აზრით ქართველების დაბრუნება ეკლესიის წიაღში შესაძლოა აიხსნას ორი მიზეზით - უკვე აღარ იკრძალება რელიგიურ რიტუალებში მონაწილეობა და გარდა ამისა, რელიგია ქართველებისთვის საკუთარი იდენტობის ხაზგასმის საშუალებაა.
ანალიტიკოსთა შეფასებით მოსკოვი შიშობს, რომ თუკი საქართველოს არ ექნება მეტი თავისუფლება, ქვეყანაში იმძლავრებს ანტი-რუსული განწყობები. თუკი, რუსი ეროვნების მოქალაქეები გახდებიან თავდასხმის ობიექტები ქართველი ნაციონალისტების მხრიდან, მოსკოვი ჩაერევა, მაგრამ სავარაუდოდ არაქართული მოსახლეობის რესპუბლიკიდან გაყვანით ან ეკონომიკური სანქციების დაწესებით. ამავე დროს, ნაკლებსავარაუდოა, რომ საქმე სამხედრო დაპირისპირებამდე მივიდეს. მათი შეფასებით გორბაჩოვის რეაქციას ლიტვაში განვითარებულ მოვლენებზე სხვადასხვა მნიშვნელობა ენიჭება საქართველოში არსებული ეროვნული მოძრაობებისთვის. უფრო რაციონალურები კიდევ უფრო მეტად დარწმუნდებიან თანდათანობითი, მოლაპარაკებების გზით მიღწეული დამოუკიდებლობის სისწორეში. რადიკალებმა კი შესაძლოა იფიქრონ, რომ ეს დასტურია იმისა, რომ მოსკოვი არ დაუშვებს საქართველოს გამოყოფას და ერთადერთი გამოსავალი, რადიკალური ქმედებებია.

IDFI congratulates every citizen and supporter of Georgia with Independence Day. Especially for this day the Institute releases a secret document kept in the archives of the USA for the first time. This document was prepared on 24 April 1990, at an early stage of Georgian independence, by Directorate Intelligence of the USA as an analytical memorandum on the events developed in Georgia.
We would like to remind our readers that one of the areas of activities of IDFI is ensuring openness of state archives and access to documentary materials. In this direction the organization cooperates with world’s leading research institutions and scientific organizations. At the instance of IDFI, its partner organization, National Security Archive at the George Washington University, has requested documents concerning April 9, 1989 events in Georgia several years ago. These documents, exclusively obtained for IDFI soon will be fully published. However, until then we present one of the documents, since we strongly believe that knowledgeable choice of the future generations can only be achieved through objective study and rethinking of the past.
As for the document presented below, its title is Georgia: Independence Drive Accelerating. According to the summary, the brutal dispersal of April 9, 1989 has increased pursuit of the republic’s independence, lost in 1921. Differences, though, exist between those who favor a tough approach to Moscow and demand independence quickly, and others who favor a more moderate, gradualist approach. According to the report, a number of republic minorities, feeling oppressed by the Georgians, oppose Georgian independence, and considerable violence is likely to erupt periodically. The author of memorandum notes that Moscow will attempt to avoid military intervention in the republic’s civil conflicts, but will likely take an increasingly tough line in response to republic steps towards independence.
It is also mentioned in the document that greater anti-Soviet feeling among Georgians has occurred. Demonstrators have destroyed and defaced statues of Lenin and vandalized other symbols of Soviet power. Demonstrations of varying size take place in Tbilisi each Friday evening at 6:00 with leaders from various nationalist groups advocating secession from Soviet Union. Georgian nationalist and Orthodox Church flags now fly from nearly all the buildings in the republic’s capital. A new language law makes Georgian the republic’s primary language; all republic schools are teaching Georgian history. According to analysts of US intelligence service, the Georgian Orthodox Church is an important source of inspiration for Georgian nationalism. Citizens openly attend church services. The analysts believe that Georgian are returning to the church for two reasons – it is now possible to openly participate in religious activities without fear of repercussions, and it is a uniquely powerful way for Georgians to express their ethnic identity.
According to assessment of the analysts, Moscow, fears that anti-Russian elements of Georgian nationalism will become more pronounced if Georgians are not allowed more independence. If Russians were to become the targets of violence or if radical nationalists were to attempt the violent overthrow of the republic government, Moscow would feel compelled to intervene, probably through airlifting non-Georgians out of the republic or economic sanctions. Moscow would still be reluctant to use force or military coercion, however. Gorbachev’s reaction to the Lithuanian situation will have different implications to different groups of Georgian nationalists. The moderates are likely to see his hard line as further evidence that independence should be achieved gradually through negotiations, and that precipitate steps should not be taken. Radicals, however, may perceive these events as proof that Moscow will never willingly allow a republic to secede and the only solution is radical action.