ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების გაჭიანურებული პროცესი
sataur2013 წლის 1 სექტემბერს  ძალაში შევიდა საქართველოს მთავრობის 26 აგვისტოს №219 დადგენილება ,,საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“. აღნიშნული დადგენილების მიხედვით 2013 წლის 31 დეკემბრამდე მთავრობის მმართველობის სფეროში მოქმედ ადმინისტრაციულ ორგანოებს დაევალათ „საჯარო ინფორმაციის“ გვერდის შექმნა და დანართით გათვალისწინებული ნუსხით განსაზღვრული 2013 წლის ინფორმაციის გამოქვეყნება საკუთარ ელექტრონულ რესურსებზე.
დადგენილებაში ასევე ვხვდებით ჩანაწერს, რომ კვარტალურად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაცია ქვეყნდება კვარტალის დასრულებიდან ერთი თვის ვადაში, ხოლო წლიურად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაცია  წლის დასრულებიდან სამი თვის ვადაში. შესაბამისად მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრულ ორგანოებს 2013 წლის 31 დეკემბრამდე უნდა უზრუნველეყოთ 2013 წლის საწყისი სამი კვარტალის მონაცემების და იმგვარი ინფორმაციის გამოქვეყნება, რომელიც განახლებას ექვემდებარება  მხოლოდ გარკვეული ცვლილების შემთხვევაში.
აღნიშნული დადგენილება, როგორც მოგეხსენებათ ვრცელდება საქართველოს მთავრობის კანცელარიაზე, სამინისტროებზე, სახელმწიფო მინისტრის აპარატებზე, საჯარო სამართლის იურიდიულ პირებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებზე.  ჩვენს მიერ შესწავლილი იქნა ზემოთ ჩამოთვლილი დაწესებულებების ოფიციალური ვებ-გვერდები, საიდანაც გამოჩნდა, რომ ხსენებული დადგენილებით დაკისრებული ვალდებულება მთელი რიგი დაწესებულებების მიერ კვლავ  არ არის  შესრულებული.
• მთავრობის კანცელარია, სამინისტროები და სახელმწიფო მინისტრის აპარატები
პირველ რიგში აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობის კანცელარიამ მთავრობის ვებ-გვერდზე უზრუნველყო საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა და პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი საჯარო ინფორმაციის უდიდესი ნაწილის განთავსება.
სამინისტროებიდან საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნებით გამორჩეულები არიან შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო, ენერგეტიკის სამინისტრო, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო. მათ სრულყოფილად უზრუნველყვეს საკუთარ ვებ-გვერდებზე საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა და 2013 წლის 31 დეკემბრამდე დაკისრებული პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის  უდიდესი ნაწილის განთავსება.
სამინისტროებიდან საკუთარ ვებ-გვერდებზე საჯარო ინფორმაციის გვერდი არ შეუქმნიათ  სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა  სამინისტროს.
საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის შესახებ მდგომარეობა ზემოთ ხსენებულ დაწესებულებებში განსხვავებულია. საკუთარ ვებ-გვერდებზე საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის ელექტრონული სისტემა შექმნეს მხოლოდ რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრომ. მათ ვებ-გვერდზე შექმნილ განყოფილებებში „საჯარო ინფორმაცის მოთხოვნა“ არსებული ველების შევსებით მომხმარებელს აქვს საშუალება გამოითხოვოს საჯარო ინფორმაცია ელექტრონულად.  საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, იუსტიციის სამინისტრო და შინაგან საქმეთა სამინისტრო მომხმარებლებს საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოსათხოვნად ამისამართებს მოქალაქის პორტალზე – my.gov.ge. დანარჩენის შემთხვევაში საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის საშუალებას წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის ან დაწესებულების ოფიციალური ელექტრონული მისამართები,
რომლებზეც ხშირ შემთხვევაში არ არის მითითება,  თუ რა ფორმით და რომელ კონკრეტულ ელექტრონულ მისამართზე უნდა გააგზავნოს მომხმარებელმა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილი.
• სსიპ-ები და საქვეუწყებო დაწესებულებები
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების ვალდებულებების შესრულების თვალსაზრისით რთული მდგომარეობაა სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში. ჩვენს მიერ შესწავლილი იქნა 76 სსიპ-ისა და საქვეუწყებო დაწესებულების მდგომარეობა საიდანაც გაირკვა, რომ  17  მათგანს საერთოდ არ აქვს ვებ-გვერდი. ხოლო დანარჩენი 59-დან მხოლოდ 45 მათგანმა უზრუნველყო საკუთარ ვებ-გვერდზე საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა.
chart
აღნიშნული 45 დაწესებულებიდან, რომლებმაც უზრუნველყვეს საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა გარკვეული ინფორმაცია უდევს მხოლოდ 33 მათგანს, ხოლო დანარჩენებს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება ამ მომენტისათვის არ განუხორციელებიათ.
სსიპ-ებს და საქვეუწყებო დაწესებულებებს, რომლებსაც გააჩნიათ საკუთარი ვებ-გვერდი და არ უზრუნველყვეს მათზე დაკისრებული საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა წარმოადგენენ:
1.    სახელმწიფო დაცვის სპეციალური სამსახური
2.    სახელმწიფო ხაზინა
3.    შსს – მომსახურების სააგენტო
4.    სასჯელაღსრულების დეპარტამენტი
5.    სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის  სასწავლო ცენტრი
6.    დაცული ტერიტორიების სააგენტო
7.    გარემოს ეროვნული სააგენტო
8.    სატყეო საბაზისო სანერგე მეურნეობა
9.    საქართველოს ეროვნული თავდაცვის აკადემია
10.  კადეტთა სამხედრო ლიცეუმი
11.  კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტო
12.  ღვინის ეროვნული სააგენტო
13.  სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  ლაბორატორია
14.  ვანო ხუხუნაიშვილის სახელობის ეფექტიანი მმართველობის სისტემების და ტერიტორიული მოწყობის რეფორმის ცენტრი
სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებში  საჯარო ინფორმაციის ელექტრონულად მოთხოვნის საშუალებას წარმოადგენს საჯარო ინფორმაციის გაცემაზე პასუხისმგებელი პირის ან დაწესებულების ოფიციალური ელექტრონული მისამართები, რომლებზეც ხშირ შემთხვევაში არ არის მითითება,  თუ რა ფორმით და რომელ კონკრეტულ ელექტრონულ მისამართზე უნდა გააგზავნოს მომხმარებელმა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის წერილი, რაც მომხმარებელს ფაქტიურად არ აძლევს საშუალებას აღნიშნული მომსახურებით ისარგებლოს.
როგორც ზემოთ მოყვანილმა ანალიზმა აჩვენა 2013 წლის 31 დეკემბრისთვის საქართველოს მთავრობის  26 აგვისტოს №219 დადგენილებით განსაზღვრული ვალდებულებები მთელი რიგი საჯარო დაწესებულებების მიერ კვლავ არ არის შესრულებული.
განსაკუთრებით აღსანიშნავია სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადაადგილებულ პირთა, განსახლებისა და ლტოლვილთა  სამინისტრო, რომლებმაც  საერთოდ არ უზრუნველყვეს საკუთარ ვებ-გვერდზე საჯარო ინფორმაციის გვერდის შექმნა. სსიპ-ებსა და საქვეუწყებო დაწესებულებებს შორის, რომლებმაც არ განახორციელეს არანაირი ქმედება საჯარო ინფორმაციის პროაქტიულად გამოქვეყნების თვალსაზრისით, სწორედ სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  დაქვემდებარებული უწყებები ჭარბობენ.
IDFI მოუწოდებს საჯარო დაწესებულებებს უახლოეს მომავალში უზრუნველყონ  31 დეკემბრის მდგომარეობით სავალდებულო პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი  ინფორმაციის საკუთარ ვებ-გვერდებზე განთავსება.

On September 1, 2013, the 26th August №219 Decree of the Government of Georgia “about electronic request for and proactive disclosure of public information” entered into force. According to the mentioned decree, before December 31, 2013, the administrative bodies of the government were obliged to create a public information page and publish the 2013 public information in the list attached to the decree on their websites.
The decree also contains a section that states that the information to be published quarterly should be published no later than one month after the end of the quarter, while the information to be published annually should be published no later than three months after the end of the year. The governmental bodies established by the related government decree should have guaranteed the disclosure of the public information from the first three quarters of 2013 before 31 December 2013, as well as information that can be updated only in the case of specific changes.
The above-mentioned decree, as you know, applies to the Chancellery of the Government of Georgia, the ministries, offices of the state ministers, legal entities of public law and sub-agencies. We studied the official websites of the listed institutions, which revealed that the obligations associated with the decree have not yet been fulfilled by a number of institutions.
First of all it should be noted that the Chancellery of the Government of Georgia fulfilled its obligation to create a web-page for public information on its official website and publish most of the public information required by the decree.
Among the ministries, the Ministry of Labor, Health and Social Protection, the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Ministry of Environment and Natural Resources Protection, the Ministry of Energy, Ministry of Education and Science, Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Ministry of Sport and Youth Affairs were distinguished by timely and mostly full proactive disclosure of public information. They have fulfilled their obligation to construct a separate webpage for public information and publish most of the information proactively before 31 December 2013.
Among the ministries, the Ministry of Agriculture and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees have not created a public information webpage on their official websites at this time.
The status of electronic requests for public information is different in the above-mentioned institutions. On their official website, only the Ministry of Regional Development and Infrastructure and the Ministry of Sport and Youth Affairs implemented the system for electronic requests. In the “Request public information” sections of their websites, the user can request public information electronically by filling in the corresponding fields. The Ministry of Education and Science, the Ministry of Justice and the Ministry of Internal Affairs redirect the use to the public portal - my.gov.ge - to request public information. In other cases information can be requested electronically via the official electronic addresses of the persons responsible for issuing public information or the institution. In many cases, there is no indication of the form and the concrete electronic address to which the user should send a letter requesting public information electronically.
With regards to the fulfillment of the obligations of proactive disclosure of public information, the situation in LEPLs and sub-agencies is complicated. We studied 76 LEPLs and sub-agencies, and as a result determined that 17 of these do not have a website at all. Out of the remaining 59, 45 created a separate web-page for public information on their websites.
Among the mentioned 45 institutions that created a public information web-page, only 33 have published certain information on the web-page, while the rest have not published the information determined by the decree of the Government at this time.
The following LEPLs and sub-agencies have their own website but have not yet created a separate web-page for public information:
1. Special State Protection Service
2. State Treasury
3. Ministry of Internal Affairs - Service Agency
4. Department of Corrections
5. Educational Center of Corrections and Probation
6. Agency of Protected Areas
7. National Agency of Environment
8. Basic Sapling Forestry
9. National Self-Defense Academy of Georgia
10. Cadets Military Lyceum
11. National Agency for Cultural Heritage Preservation
12. National Wine Agency
13. Laboratory of the Ministry of Agriculture
14. Vano Khukhunaishvili Center for Effective Governance System and Territorial Arrangement Reform
For LEPLs and sub-agencies, the public information can be requested electronically via the official electronic addresses of the persons responsible for issuing public information or the institution. In many cases, there is no indication of the form and the concrete electronic address to which the user should send a letter requesting public information electronically. Thus, in practice the users have no possibilities to effectively use these methods to request public information electronically.
As demonstrated in the above analysis, the obligations associated with decree №219 of the Government of Georgia have not yet been fulfilled by a number of institutions by 31 December 2013.
The Ministry of Agriculture and the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees should be especially noted, as they did not create a web-page for public information on their official website at all.
Among the LEPLs and sub-agencies that have not taken any actions with regards to proactive disclosure of public information, exactly the institutions subject to the Ministry of Agriculture are prevalent.
IDFI calls on the public institutions to publish the information to be disclosed proactively before 31 December 2013 in the near future on their websites.