კოალიცია სამართალდამცავთა მხრიდან ჟურნალისტთა უფლებების დარღვევაზე რეაგირებას ითხოვს
განცხადებები 23 მაისი 2016
კოალიცია ,,მედიის ადვოკატირებისთვის” მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს ზუგდიდში, კორცხელის საარჩევნო უბანთან მომხდარი ფიზიკური დაპირისპირების ფაქტზე გამოძიება სსსკ 154 მუხლითაც (ჟურნალისტურ საქმიანობაში ხელშეშლა) აწარმოოს და ადეკვატურად დასაჯოს დამნაშავე პირები.
კოალიცია შეშფოთებულია როგორც მომხდარი ძალადობით, ისე ჟურნალისტთა პროფესიულ საქმიანობაში ხელშეშლის მცდელობებითა და მათზე მუქარით.
მიღებული ინფორმაციით, ხელშეშლისა და ფიზიკური შეურაცხყოფის ფაქტებს ქონდა ადგილი არაერთი მედიასაშუალების წარმომადგებელთა: ადგილობრივი ტელეკომპანია ,,ოდიშის”, LIVEPRESS -ის Ipress-ის ,,საზოგადოებრივი მაუწყებლისა და რუსთავი 2-ის ჟურნალისტების მიმართ.
კორცხელის ინციდენტზე რეაგირება არსებითად აისახება 2016 წლის წინასაარჩევნო გარემოზე და გავლენას მოახდენს პროცესის მიმდინარეობაზე, მათ შორის განსაზღრავს მედიისთვის მუშაობის გარემოს. შემაშფოთებელია ინციდენტზე დაგვიანებული და არასათანადო რეაგირება.