კოალიციის განცხადება უკრაინაში ჟურნალისტების არშეშვებაზე
განცხადებები 7 დეკემბერი 2017
,,კოალიცია მედიის ადვოკატირებისთვის” მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, საგარეო საქმეთა სამინისტროს, მოახდინონ სწრაფი და ეფექტიანი რეაგირება უკრაინაში საქართველოს საზოგადოებრივი მაუწყებლის, ტელეკომპანია ,,პირველის” და ,,რუსთავი 2”-ის გადამღები ჯგუფების არშეშვების გამო, რომ ჟურნალისტებს მიეცეს თავისუფლად მუშაობის საშუალება.
მედიაში გავრცელებული ინფორმაციით 5 დეკემბერს, "რუსთავი 2-სა" და "TV პირველის" გადამღები ჯგუფები უკრაინის საზღვარზე არ შეუშვეს. ისინი კიევში საქართველოს ყოფილ პრეზიდენტ მიხეილ სააკაშვილთან დაკავშირენული მოვლენების გასაშუქებლად მიემგზავრებოდნენ.  საზოგადოებრივი მაუწყებლის ინფორმაციით, 6 დეკემბერს კიევში არ შეუშვეს მათი გადამღები ჯგუფიც.
კოალიცია მიიჩნევს, რომ მნიშვნელოვანია პარტნიორი ქვეყნის ხელისუფლება პასუხისგმებლობით ეკიდებოდეს საზოგადოების ინტერესს - მიიღონ ინფორმაცია უშუალოდ მოვლენათა ეპიცენტრიდან და დაუშვებელია ამ მიზნის მიღწევაში რომელიმე მედიასაშუალებას მუშაობა შეეზღუდოს.