საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს დებულება
2015 წლის 30 დეკემბერს, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის დავით უსუფაშვილის #195/3 ბრძანებით შეიქმნა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭო, რომლის საქმიანობის ძირითადი მიზანია საპარლამენტო გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმების შემუშავება და მათი განხორციელების მონიტორინგი.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის 2016 წლის 12 თებერვლის ბრძანებით კი, დამტკიცდა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს დებულება.
დებულების თანახმად, საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭო შედგება საქართველოს პარლამენტის წევრებისგან და მას თავმჯდომარეობს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ან მისი დავალებით საბჭოს ერთ-ერთი წევრი. საბჭოში წარმოდგენილი უნდა იყოს პარლამენტში არსებული ყველა ფრაქციის წევრი. საბჭოსთან არსებობს „საკონსულტაციო ჯგუფი“, რომელიც კომპლექტდება სამოქალაქო საზოგადოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან. „საკონსულტაციო ჯგუფი“ ღიაა ნებისმიერი გაწევრიანების მსურველი არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებისთვის. ჯგუფის წევრები ერთი წლის ვადით დამსწრეთა უმრავლესობით ირჩევენ „საკონსულტაციო ჯგუფის“ თავმჯდომარეს.
საბჭოს ძირითადი ამოცანებია: საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმისა და სტრატეგიის შემუშავება, აღნიშნული დოკუმენტების შესრულების კოორდინაცია და მონიტორინგი, საქართველოს ღია პარლამენტის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესასრულებლად განსახორციელებელი ღონისძიებების მონიტორინგისა და შეფასების სისტემის შემუშავება-დამტკიცება, საქართველოს კანონმდებლობის ანალიზის განხორციელება, წინადადებების მომზადება და ღონისძიებების დაგეგმვა საპარლამენტო ღიაობისა და საქართველოს პარლამენტში გამჭვირვალე მმართველობის სრულყოფის მიზნით, საპარლამენტო ღიაობისა და საქართველოს პარლამენტში გამჭვირვალე მმართველობის, აგრეთვე ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის განხორციელება და შესაბამისი რეკომენდაციების მომზადება, საქართველოს კანონმდებლობით მინიჭებული სხვა უფლებამოსილებების განხორციელება.
საქართველოს პარლამენტის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საბჭოს ჰყავს საბჭოს მდივანი, რომლის ფუნქციებს ასრულებს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის კაბინეტის უფლებამოსილი პირი. მდივანი ახორციელებს საბჭოს საქმიანობის ორგანიზაციულ მომსახურებას და საქმისწარმოებას, უზრუნველყოფს საბჭოს საჭირო ინფორმაციით, ტექნიკური საშუალებებით და საბჭოს სხდომებისა და სხვა შეხვედრების გამართვისთვის აუცილებელი პირობებით. საბჭოს მდივანი ასევე ამზადებს საბჭოს გადაწყვეტილებათა პროექტებს, აფორმებს საბჭოს სხდომათა ოქმებს და ასრულებს საბჭოს უფლებამოსილებებიდან გამომდინარე სხვა ორგანიზაციულ სამუშაოებს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) დაფინანსებით ახორციელებს პროექტს „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომლის მიზანია ხელი შეუწყოს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საბჭოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების განხორციელებაში.

On December 30th, 2015, in accordance with the #195/3 Order of the Chairperson of the Parliament of Georgia David Usupashvili, the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance was established. Primary functions of the Parliamentary Council is ensuring parliamentary openness, elaborating the Open Parliament Action Plans within the scopes of Open Government Partnership Initiative (OGP) and monitoring their implementation process.
By the order of the Chairperson of the Parliament issued on 12th February, 2016, the Charter of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance was approved.
According to the order, Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance consists of the MPs and is chaired by the Chairperson of the Parliament or by a person designed by the Chairperson of the Parliament. The Council must include one representative from each of the parliamentary factions and MPs, who are not not members of any of the parliamentary factions. Consultative Group is established to include representatives of the non-governmental and international organizations. The membership of the Group is open for the SCOs and international organizations. The Chairperson of the Consultative Group is elected by its members for a one year term. One and the same person can be elected to the position of the Chairperson only twice.
The Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance has an authority to: Elaborate and present the strategy and the action plan of the Open Parliament Georgia to the Bureau of the Parliament of Georgia for further approval; Ensure the coordination and monitoring of the implementation process of the strategy and the action plan of the Open Parliament of Georgia; Ensure the coordination and monitoring of the implementation process of the strategy and the action plan of the Open Parliament of Georgia; Elaborate and approve the monitoring and assessment mechanism for implementing the strategy and action plan of the Open Parliament Georgia, prepare relevant recommendations when necessary; Request any information and document related to the elaboration and implementation process of the strategy and action plan of the Open Parliament Georgia; Provide analysis of Georgian legislation, prepare proposals and plan measures designed to improve parliamentary openness and transparent governance in the Parliament; Monitor Parliamentary Openness and transparent governance in the Parliament, as well as access to information, and prepare relevant recommendations; Fulfill other obligations defined by the legislation.
The Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance has a Council Secretary. The Council Secretary is an authorized person from the Cabinet of the Chairperson of the Parliament of Georgia. The Council Secretary performs organizational and procedural functions, provides the Council with necessary information, technical equipment and ensures adequate conditions for holding meetings and other activities of the Council; The Council Secretary also performs other organizational functions according to the competences of the Council.
Currently, IDFI, with the financial support of UNDP and EU, is implementing the project “Supporting the Parliament of Georgia in Implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan” that aims to assist the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance in implementation of the commitments of the Open Parliament Georgia Action Plan.