კაბელების საქმეზე - მედია მიმოხილვა
2016 წლის 16 მაისს თბილისის საქალაქო სასამართლომ ე. წ. ‘’კაბელების საქმეზე’’ დამნაშავედ ცნო თავდაცვის სამინისტროს 5 მაღალჩინოსანი და სასჯელის სახით 7 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა. გახმაურებული საქმის განვითარებას საზოგადოება ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში ადევნებდა თვალს და მოვლენების პარალელურად ჩნდებოდა კითხვები, რამდენად სამართლიანად და გამჭვირვალედ მიმდინარეობდა პროცესები. აღსანიშნავია, რომ შექმნილმა ვითარებამ და საქმის პოლიტიკურმა ელფერმა გაზარდა საზოგადოების მხრიდან უნდობლობა.
სამართლებრივი გარემოებები და წარდგენილ ბრალთან დაკავშირებული კითხვები, არსებული კონტექსტი და საქმის განხილვის პროცესში გამოვლენილი ცალკეული ხარვეზები ამძაფრებს საზოგადოების განცდას, რომ მართლმსაჯულება არასათანადოდ და მიკერძოებულად განხორციელდა. ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან ერთად აგრძელებს საქმეზე დაკვირვებას და სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილებების შემდეგ დეტალური შეფასებების გაკეთებას.
არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ საერთო შეფასებას საინფორმაციო სააგენტოები აქტიურად ეხმაურებიან. www.liberali.ge  და www.tabula.ge უცვლელად აქვეყნებენ ტექსტს.
www.netgazeti.ge  კაბელების საქმეზე პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის შეფასებაზე საუბრობს. ამავე სტატიაში, ჟურნალისტი მიმოიხილავს არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ გამოქვეყნებულ განცხადებას და IDFI-ს დირქტორის, გიორგი კლდიაშვილის სიტყვებს იშველიებს.
www.tabula.ge გიორგი კლდიაშვილის შეფასებას კაბელების საქმეზე უცვლელად აქვეყნებს. ციტატაში საუბარია საქმის პოლიტიკურ კონტექსტზე და ბრალდების მხარის არასაკმარის მტკიცებულებებზე. გიორგი კლდიაშვილის შეფასებით, ‘’სასამართლომ ვერ გაუძლო პოლიტიკურ ზეწოლას.’’
კაბელების გახმაურებულ საქმესთან დაკავშირებით www.netgazeti.ge კიდევ ერთ სტატიას აქვეყნებს, სადაც ის იუსტიციის საბჭოს მოსაზრებას ეხმაურება კაბელების საქმეზე არასამთავრობოების განცხადების შესახებ. ამ უკანასკნელის მიხედვით, იუსტიციის საბჭოს სასამართლოს მიერ მიღებული სრული ტექსტის გამოქვეყნებამდე მის ‘’დაუსაბუთებლობაზე’’ ლაპარაკი არასამთავრობოების მხრიდან არასწორად მიაჩნია. იუსტიციის საბჭოს განცხადებაში ნათქვამია, რომ მსგავსი განცხადებები არასამთავრობოების მხრიდან ‘’დემოკრატიას ხელყოფს.’’ ინფორმაცია ასევე გამოქვეყნდა გაზეთ რეზონანსის გამოშვება "მთელი კვირა"- ში.
რადიო პირველთან საუბრისას, გიორგი კლდიაშვილი მოკლედ აფასებს სასამართლოს გადაწყვეტილებას, ის ხაზს უსვამს სასამართლოზე პოლიტიკის გავლენას. მისი აზრით, საქმეში არსებული გაურკვევლობა და ამ უკანასკნელთან დაკავშირებული პოლიტიკური კონტექსტი, საეჭვოს ხდის სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენის სისწორეს.

On May 16, 2016, Tbilisi City Court found 5 former high ranking officials of the Ministry of Defense guilty in the so-called Cable Case and sentenced them to 7 years in prison. The public had been following the case for a long time, raising questions about the fairness and transparency of the process. The politicized nature of the case had further intensified public distrust.
The legal circumstances around the case and specific shortcomings during the trial have exacerbated the public perception that the judiciary had acted in a biased way. The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and other non-governmental organizations (NGOs) continue to monitor the case and make statements containing detailed assessments.
A joint statement made by NGOs has been actively reported by news agencies. www.liberali.ge and www.tabula.ge published the statements in full.
www.netgazeti.ge wrote about President Giorgi Margvelashvili’s comments about the Cable Case, the joint NGO statement and specifically cited the IDFI's director Giorgi Kldiashvili.
www.tabula.ge published in full Giorgi Kldiashvili’s comments about the political context of the Cable Case and the lack of prosecution evidence. According to Giorgi Kldiashvili, “the court gave in to political pressure.
www.netgazeti.ge published a second article on the Cable Case with the comments made by the High Council of Justice regarding the NGO statement. The High Council of Justice considers it inappropriate for NGO’s to claim that the court decision is unsubstantiated before the full text of the decision has been published. The High Council of Justice stated that such statements by NGOs ‘undermine democracy’. This information was also published in the newspaper Rezonansi.
In an interview with Radio Pirveli Giorgi Kldiashvili briefly assessed the court decision and emphasized the political influence on the court. According to Kldiashvili, the political context of and uncertainty surrounding the case casts doubt on the correctness of the court decision.