OGP- ის რეკომენდაციების შედეგად სახელმწიფო შპს-ებისა და ააიპ-იების ხელმძღვანელთა ქონებრივი დეკლრაციები გასაჯაროვდა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 2 აპრილი 2014
2013 წლის 5 თებერვალს საერთაშორისო ინიციატივა “ღია მმართველობის პარტნიორობის” ფარგლებში საქართველოს მთავრობისთვის არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარდგენილ რეკომენდაციებში აღნიშნული იყო, რომ იმ თანამდებობის პირებს, ვისაც ვალდებულებად აქვთ ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციის შევსება და გამოქვეყნება, უნდა დაემატონ:
ყველა საჯარო სამართლის იურიდიული პირის ხელმძღვანელი და მათი მოადგილეები;
საქვეუწყებო დაწესებულების ხელმძღვანელის მოადგილეები;
სამინისტროების ყველა დეპარტამენტისა და სამსახურის ხელმძღვანელები და მათი მოადგილეები;
სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული არაკომერციული იურიდიული პირების ხელმძღვანელები და მათი მოადგილეები;
სახელმწიფოს 100% წილობრივი მონაწილეობით შექმნილი შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოებებისა და სააქციო საზოგადოებების ხელმძღვანელები.
ხელისუფლებამ გაითვალისწინა IDFI-ის და სამოქალაქო საზოგადოების სხვა ორგანიზაციების მიერ წარდგენილი რეკომენდაციები თანამდებობის პირთა სიის გაფართოებასთან დაკავშირებით. საჯარო სამსახურის ბიურომ მოამზადა კანონპროექტი „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ საქართველოს კანონში“ ცვლილებების შეტანის შესახებ. კანონში შესული მთელი რიგი ცვლილებების შედეგად კი გაიზარდა იმ პირთა წრე, ვისაც ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციების წარდგენა ევალებათ.
კერძოდ, „საჯარო სამსახურში ინტერესთა შეუთავსებლობისა და კორუფციის შესახებ“ საქართველოს კანონში შესული ცვლილებებით თანამდებობის პირთა ნუსხას დაემატნენ:
სამინისტროს სამმართველოების ხელმძღვანელები და მათი მოადგილეები;
სახელმწიფო მინისტრის აპარატის სტრუქტურული ქვედანაყოფების ხელმძღვანელის მოადგილეები;
საქართველოს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულებათა ხელმძღვანელის მოადგილეები;
იმ საწარმოთა ხელმძღვანელები, რომლის აქციათა ან წილის 100 პროცენტს ფლობს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო, აგრეთვე ამ საწარმოს შვილობილი საწარმოს ხელმძღვანელი.
სახელმწიფოს ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოს მიერ დაფუძნებული არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების ხელმძღვანელები;
საჯარო სამართლის იურიდიული პირების შემთხვევაში, თუკი მანამდე თანამდებობის პირად მიიჩნეოდა საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული მხოლოდ ზოგიერთი სსიპ-ის ხელმძღვანელი, ახალი ცვლილებების შემდეგ რელიგიური, კულტურული, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობებისათვის შექმნილი სსიპ-ების გარდა ყველა საჯარო სამართლის იურიდიული პირის ხელმძღვანელი და აგრეთვე მისი მოადგილე მიიჩნევა თანამდებობის პირად;
აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების საქვეუწყებო დაწესებულებათა ხელმძღვანელები.
რაც შეეხება თვითმმართველ ორგანოებს, 2014 წლის 5 თებერვლის რედაქციით თანამდებობის პირების ნუსხას დაემატნენ გამგეობისა და მერიის სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელები:
გამგეობის/მერიის სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი
თბილისის მერიის სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი
რაიონის გამგეობის სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი
აღნიშნული ცვლილებების ყველაზე მნიშვნელოვანი ნოვაცია არის ის, რომ 2013 წლის ნოემბრის ცვლილებებამდე სახელმწიფოს მიერ დაფუძნებული შპს-ებისა და ა(ა)იპ-ების ხელმძღვანელები არ ითვლებოდნენ თანამდებობის პირებად.
კანონის მიხედვით, აღნიშნული ა(ა)იპ-ებისა და საწარმოების ჩამონათვალი უნდა განსაზღვრულიყო საქართველოს მთავრობის დადგენილებით. შესაბამისად, საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 12 თებერვლის №139დადგენილებით განისაზღვრა იმ თანამდებობის პირთა თანამდებობრივი რეესტრი, რომელთათვისაც სავალდებულოა ქონებრივი მდგომარეობის დეკლარაციის შევსება. აღნიშნული დადგენილებით თანამდებობის პირად კი მათ შორის ჩაითვლება:
თანამდებობის პირების ჩამონათვალის გაფართოება წინგადადგმული ნაბიჯია ხელისუფლების ღიაობისა და ანგარიშვალდებულების კუთხით. აღნიშნული მნიშვნელოვანია პირველ რიგში კორუფციასთან და ინტერესთა შეუთავსებლობასთან ბრძოლის კონტექსტში. საზოგადოებას ეძლევა საშუალება გადაამოწმოს სახელმწიფო საწარმოების ხელმძღვანელი მენეჯმენტის ქონებრივი მდგომარეობა, შეაფასოს მათი ანაზღაურებისა და შემოსავლების პროპორციულობა საწარმოთა მასშტაბებსა და წარმატებულ საქმიანობასთან, ისევე როგორც დააკვირდეს ამ პირთა კარიერულ წინსვლას სხვადასხვა პოლიტიკურ თუ სამეწარმეო ასპარეზზე.
მისასალმებელია, რომ ხელისუფლებამ გაითვალისწინა სამოქალაქო საზოგადოების რეკომენდაციები თანამდებობის პირთა წრის გაზრდასთან დაკავშირებით. მომავლისთვის სასურველი იქნება, თუ სსიპ-ების ჩამონათვალიც ყოვლისმომცველი გახდება და გამჭვირვალობა უზრუნველყოფილი იქნება აგრეთვე რელიგიური, კულტურული, საგანმანათლებლო და სამეცნიერო-კვლევითი საქმიანობებისათვის შექმნილი საჯარო სამართლის იურიდიული პირების ხელმძღვანელების შემთხვევაშიც. მნიშვნელოვნად ვთვლით აგრეთვე დეკლარანტთა რიცხვს დაემატონ, სახელმწიფო საწარმოთა და არაკომერციულ იურიდიულ პირთა სამეთვალყურეო საბჭოების წევრებიც.
1. სახელმწიფოს ან ადგილობრივითვი თმმართველობის ორგანოს მიერ დაფუძნებული იმ არასამეწარმეო(არაკომერციულ) იურიდიული პირის ხელმძღვანელი, რომლის წინა წლის ბრუნვა მოგების ყოველწლიური დეკლარაციის მიხედვით, აღემატება ასიათას ლარს.
2. იმ საწარმოს ხელმძღვანელი, რომლის აქციათა ან წილის 100 პროცენტს ფლობს სახელმწიფო ან ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანო და რომლის წინა წლის ბრუნვა მოგების ყოველწლიური დეკლარაციის მიხედვით, აღემატება ასიათას ლარს, აგრეთვე, ამ საწარმოს შვილობილი საწარმოს (რომლის ბრუნვა მოგების ყოველწლიური დეკლარაციის მიხედვით აღემატება ასი ათას ლარს) ხელმძღვანელი.
2014 წლის მარტის მდგომარეობით ქონებრივი დეკლარაციების ვებ-გვერდზე http://www.declaration.gov.ge უკვე გამოქვეყნდა თანამდებობრივი რეესტრის შესაბამისად ახლად დამატებული პირების მონაცემები. აღნიშნული ინფორმაცია მნიშვნელოვანია იქიდან გამომდინარე, რომ მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის მიუხედავად ასეთი მონაცემები პირველად გახდა ხელმისაწვდომი ფართო აუდიტორიისთვის. ქვემოთ გთავაზობთ დღეის მდგომარეობით სისტემაში გამოქვეყნებული დეკლარაციებიდან შემოსავლების შესახებ არსებული მონაცემების რამდენიმე მაგალითს:

Within the framework of the international initiative “Open Government Partnership” NGOs have prepared recommendations for the government of Georgia and presented them on February 5, 2013. According to these recommendations, except the high officials, who have the obligation to publish the declarations, the following persons should publicize their incomes:
•Heads and deputy heads of every Legal Entity of Public Law (LEPL)
•Deputy heads of sub-agencies
•Heads and deputy heads of departments and agencies of the ministries
•Heads and deputy heads of the state-founded Non-profit (Non-commercial) Legal Entities (N(N)LE)
•Heads of Ltds and Joint Stock Companies (JSC) created with 100% of government shares
The government took into consideration recommendations prepared by IDFI and other Civil Society Organizations (CSOs) concerning expansion of the list of public officials. Civil Service Bureau has prepared a bill on amendments to the “Law of Georgia on the Conflict of Interests and Corruption in Public Service”. These amendments expanded the list of the persons, who are obliged to publicize their declarations.
According to the amendments to “the Law of Georgia on the Conflict of Interests and Corruption in Public Service”, the following public officials are added to the list:
•Heads and deputy heads of departments of Ministries;
•Deputy heads of Structural subdivisions of Offices of State Ministers of Georgia
•Deputy heads of state sub-agencies
•Heads of those enterprises 100% of actions or shares of which are held by the government or local self-government body, also heads of their daughter enterprises
•Heads of N(N)LEs founded by the state or local self-government body
•While only heads of some LEPLs defined by the resolution of the government of Georgia were regarded as public officials, according to new changes heads and deputy heads of all LEPLs except those created for religious, cultural, educational and scientific-research activities, are public officials
•Heads of sub-agencies of Autonomous Republics of Abkhazia and Adjara
As for local self-government bodies, according to the changes of February 5, 2014, heads of structural bodies of city halls and municipal boards have been added to public officials:
•Heads of structural units of municipal boards/city halls
•Heads of structural units of Tbilisi City Hall
•Heads of structural units of municipal boards of districts
The most significant innovation of these changes is that before the amendments in November 2013 heads of state-founded LTDs and N(N)LEs were not regarded as public officials.
According to the legislation, the list of these N(N)Les and enterprises should have been defined by a decree of the government of Georgia. Thus, according to the decree of the government of Georgia №139, as of February 12, 2014, registry of those public officials who are obliged to fill in property declaration has been defined and the new public officials are:
1.Heads of state- or local self-government-founded N(N)Les, previous year’s turnover of which exceeds 100 000 GEL, according to annual profit declaration.
2.Heads of those enterprises, 100% of shares or actions of which are held by the state or local self-government body and previous year’s turnover of which exceeds 100 000 GEL, according to annual profit declaration, also their daughter enterprises (previous year’s turnover of which exceeds 100 000 GEL, according to annual profit declaration).
As of March 2014, property declarations of newly added public officials have already been added to the web-page of declarations http://www.declaration.gov.ge. This change is especially important, since despite high public interest it is the first time that such information has become available for broader society.
Expansion of the list of public officials is a step forward in terms of openness and accountability of the government. This is significant first of all in context of fight with corruption and conflict of interests. The society is given opportunity to check property status of heads of state enterprises, evaluate proportionality of their income with scale and success of the enterprises, and observe career promotion of these persons in politics or business.
IDFI is welcoming the fact that the government has taken into account recommendations of civil society in terms of expansion of the list of public officials. It will be better for future if the list of LEPLs becomes comprehensive and transparency is ensured also in case of those LEPLs created for religious, cultural, educational and scientific-research purposes. IDFI also considers it significant that members of supervisory boards of state enterprises and noncommercial legal entities are added to the list of declarants.