აჭარის საკონსულტაციო ჯგუფმა სამოქმედო გეგმის ვალდებულებებზე იმსჯელა
15 ივლისს, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოსთან არსებულმა საკონსულტაციო ჯგუფმა სამუშაო შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე საკონსულტაციო ჯგუფის წევრმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა განიხილეს აჭარის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს სამოქმედო გეგმისათვის წარსადგენი ინიციატივები. დასახელებული ინიციატივები მიზნად ისახავს ხელი შეუწყოს აჭარის უმაღლესი საბჭოს ინსტიტუციურ ღიაობას, გააუმჯობესოს საჯარო სერვისების მიწოდება, გაზარდოს ანგარიშვალდებულება და მოქალაქეთა ჩართულობა.
საკონსულტაციო ჯგუფი წევრების მიერ მომზადებულ ინიციატივებს გააერთიანებს და წარუდგენს ღია მმართველობის საბჭოს.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) აღმასრულებელმა დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარა ინფორმაცია ღია მმართველობის პარტნიორობაში ჩართულობისა, და სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და განხორციელების პროცესის შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ საკონსულტაციო ჯგუფმა თავმჯდომარედ აირჩია „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“, რომელიც ბათუმში საკუთარი წარმომადგენლის მეშვეობით კოორდინაციას გაუწევს საკონსულტაციო ჯგუფის მუშაობას.
აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს ღია მმართველობის საბჭოს მხარდამჭერია ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტი „საპარლამენტო დემოკრატიის კონსოლიდაცია საქართველოში“. პროექტი მჭიდროდ თანამშრომლობს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტთან (IDFI) საქართველოს პარლამენტსა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლეს საბჭოში ღია მმართველობის პრინციპების ხელშეწყობის მიზნით.

A workshop of the Consultative Group of the Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara was held on July 15.
In frames of the meeting, representatives of non-governmental and international organizations, as well as the members of the consultative group discussed the initiatives suggested as the commitments for the Action Plan of the Open Governance Council of the Supreme Council of Ajara. The main purpose of the abovementioned initiatives is to promote the institutional openness of the Supreme Council of Ajara, improve the delivery of public services, increase accountability and citizen involvement.
The Consultative Group is responsible to consolidate and submit member initiatives to the Open Governance Council.
Executive Director of the Institute for Development of Freedom of Information(IDFI) Giorgi Kldiashvili shared information concerning involvement in Open Governance Partnership and described the action plan elaboration and implementation process.
Hereby, it should be noted, that Transparency International Georgia (TI-G) was elected as the Chair organization of the Consultative Group TI will be in charge of coordinating work of the Consultative Group through its representative in Batumi.
Work of the Open Governance Council of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara is supported by a joint project of the European Union (EU) and the United Nations Development Program (UNDP) "Consolidating Parliamentary Democracy in Georgia." The project is closely cooperating with the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) to promote Open Governance Principles at the Parliament of Georgia and the Supreme Council of Ajara (SCA).