მიმართვა ევროპის მაუწყებელთა კავშირს საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დაკავშირებით
მედიის ადვოკატირების კოალიცია მკაცრად გმობს საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხელმძღვანელობის მხრიდან ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანისთვის საინფორმაციო გამოშვების წამყვანობის დროებით შეჩერებას. აღნიშნული გადაწყვეტილება ემსახურება ობიექტური, მიუკერძოებელი და ქვეყნის ევროპული გზის აქტიური მხარდამჭერი ჟურნალისტისა და მისი კოლეგების გაჩუმებას.
4 თებერვალს სოციალურ ქსელში ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანის მიერ გავრცელებული ინფორმაციით ცნობილი გახდა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ტელეწამყვანი დღეიდან 18:00 საათიან მოამბეს აღარ წაიყვანს. ტელეწამყვანი ავრცელებს პირველი არხის ოფიციალურ პოზიციას, რომლის მიხედვით, აღნიშნულის მიზეზია „მოამბის" პროდიუსერების მიერ ივანოვ-ჩიქოვანთან თანამშრომლობაზე უარი. როგორც ტელეწამყვანი წერს, არხის ოფიციალური პოზიციით „არსებული გართულებული ვითარების ნორმალიზებამდე, დროებით აღარ დაევალება საინფორმაციო გამოშვება „მოამბე"-ს წამყვანის ფუნქციის შესრულება".
საზოგადოებრივი მაუწყებელში მიმდინარე პროცესები ცხადყოფს, რომ იგი ვერ ასრულებს საკანონმდებლო ვალდებულებებს, არასრულყოფილად აშუქებს ქვეყანაში მიმდინარე პროცესებს, არის მიკერძოებული "ქართული ოცნების" მიმართ და ხელს არ უწყობს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს. ყოველივე ამაზე პირდაპირი პასუხისმგებლობა აკისრიათ სამეურვეო საბჭოს თავმჯდომარე ვასილ მაღლაფერიძეს და დირექტორ თინათინ ბერძენიშვილს. აღნიშნული პირები და მათი გავლენის ქვეშ მყოფი მაუწყებლის სხვა თანამშრომლები და სამეურვეო საბჭოს წევრები მიზანმიმართულად ცდილობენ საეთერო სივრცეში ობიექტური ხმების გაჩუმებას და ბიძინა ივანიშვილისა და "ქართული ოცნების" პროპაგანდის გავრცელებას. ბოლო დღეებში საზოგადოებამ კიდევ ერთხელ მოისმინა საზოგადოებრივ მაუწყებელში არსებული ცენზურისა და ხელმძღვანელობის მხრიდან “ქართული ოცნების” სასარგებლოდ სარედაქციო პოლიტიკაში ჩარევის არაერთი შემთხვევა.
მედიის ადვოკატირების კოალიცია სოლიდარობას უცხადებს ვასილ ივანოვ-ჩიქოვანს და ყველა მის კოლეგას, რომლებიც იბრძვიან მაუწყებლის სარედაქციო დამოუკიდებლობისა და პასუხისმგებლობიანი ჟურნალისტიკისათვის.
ასევე მოვუწოდებთ საერთაშორისო ორგანიზაციებს, მათ შორის ევროპის მაუწყებელთა კავშირს (EBU) გამოხატოს პოზიცია საქართველოს საზოგადოებრივ მაუწყებელში მიმდინარე პროცესებზე, კერძოდ ცენზურასა და პროპაგანდაში არაერთგზის მხილებული ვასილ მაღლაფერიძისა და თინათინ ბერძენიშვილის ქმედებების შესახებ. ქართულმა საზოგადოებამ საზოგადოებრივი მაუწყებლის ხელმძღვანელობის მიერ განხორციელებული კანონდარღვევებისა და ცენზურის შესახებ ევროპის მაუწყებელთა კავშირის პოზიცია დღემდე ვერ მოისმინა.

The Media Advocacy Coalition strongly condemns the temporary suspension of Vasil Ivanov-Chikovani from hosting news broadcasts by the leadership of the Public Broadcaster. This decision silences an objective journalist committed to the country’s European aspirations.
On February 4, Ivanov-Chikovani announced on social media that he would no longer present the 18:00 Moambe news program. He stated that the First Channel attributed this decision to the producers' refusal to work with him, noting that "until the normalization of the current complicated situation, he would not have the role of Moambe host."
The ongoing circumstances at the Public Broadcaster suggest a failure to fulfill its legislative obligations, as demonstrated by inadequate coverage of national issues, bias toward the "Georgian Dream," and neglect of the country’s Euro-integration efforts. Accountability rests with Board of Trustees Chairman Vasil Maghlaperidze and Director Tinatin Berdzenishvili, who are reportedly seeking to silence independent voices while advancing propaganda that favors Bidzina Ivanishvili and the "Georgian Dream." Recent reports have revealed multiple instances of censorship and management interference in editorial policies.
The Media Advocacy Coalition stands in solidarity with Vasil Ivanov-Chikovani and all his colleagues who promote editorial independence and responsible journalism. We call on international organizations, including the European Broadcasting Union (EBU), to investigate and respond to documented cases of censorship and propaganda occurring at the Georgian Public Broadcaster, particularly concerning the actions of Vasil Maghlaperidze and Tinatin Berdzenishvili. Georgian society has placed significant expectations on the EBU to address the legal violations and censorship perpetrated by the Public Broadcaster's leadership.