საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2020
სიახლეები | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი | ანგარიში 1 ივნისი 2021
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) 2010 წლიდან ახორციელებს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს. IDFI-ის სისტემურმა მონიტორინგმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების გამოვლენაში, საზოგადოებრივი კონტროლის ქმედითი მექანიზმების დანერგვაში, საჯარო სექტორის ანგარიშვალდებულებისა და ღია მმართველობის განვითარებაში.
2020 წელი, ქვეყანაში  COVID 19 პანდემიით შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის გათვალისწინებით, გამორჩეული იყო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობით. პანდემიის ფონზე მნიშვნელოვნად გაიზარდა საბიუჯეტო სახსრების გაუმჭვირვალე და არარაციონალური განკარგვის რისკები, რაც განპირობებული იყო,  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევებით, საზღვარგარეთიდან მიღებული დაფინანსების მნიშვნელოვანი ზრდით, სატენდერო პროცედურების გარეშე განხორციელებული შესყიდვებით და სხვა.
2020 წელს კორონავირუსის პანდემიის ფარგლებში, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის  შეზღუდვასთან დაკავშირებით არსებობდა შემდეგი ძირითადი გამოწვევები:
გამოწვევაN1 - საჯარო ინფორმაციის გაცემის სამართლებრივი შეზღუდვა - 2020 წლის 21 მარტიდან საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა, რომლის მოქმედების ვადით შეიზღუდა კონსტიტუციით გარანტირებული ცალკეული უფლებები. მათ შორის, შეჩერდა საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადები. ვადის შეჩერება გავრცელდა იმ შემთხვევებზეც, როდესაც საჯარო ინფორმაცია მოთხოვნილ იქნა საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე და არ იყო გასული ინფორმაციის გაცემის კანონით დადგენილი ვადა. საგანგებო მდგომარეობა 22 მაისამდე გაგრძელდა, შესაბამისად 2020 წელს  საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 2 თვით იყო შეჩერებული.
გამოწვევა N2 - პანდემიის სპეციფიკით გამოწვეული სირთულეები - კორონავირუსის პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში, საჯარო მოსამსახურეთა გარკვეული ნაწილი დისტანციურ სამუშაო რეჟიმზე გადავიდა. შესაბამისად, არსებობდა რისკი თუ რამდენად ეფექტიანად შეძლებდნენ საჯარო დაწესებულებები მსგავს სამუშაო პირობებში,  სათანადო პროცესის კოორდინაციას და ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას. ამასთან, სხვადასხვა უწყებაში ვირუსის შესაძლო გავრცელება, კონკრეტული უწყების პანდემიასთან ბრძოლის პროცესში უშუალო ჩართულობა და სხვა მსგავსი ფაქტორები,  საფრთხეს უქმნიდა  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისათვის საჭირო სამუშაო რესურსის მობილიზებას.
გამოწვევაN3 - საჯარო დაწესებულებების  არაკეთილსინდისიერი დამოკიდებულება - არა ანგარიშვალდებული საჯარო დაწესებულებებისათვის  კორონავირუსის პანდემიით შექმნილი მდგომარეობა, შესაძლებელია გამხდარიყო საჯარო ინფორმაციის არაკეთილსინდისიერად შეზღუდვის დამატებითი მოტივი.
პანდემიის პირობებში არსებული გამოწვევების მიუხედავად, IDFI-იმ 2020 წელს განახორციელა საჯარო დაწესებულებების ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგი. საჯარო დაწესებულებათა ყველაზე ღია თუ დახურულ უწყებად დასახელების მრავალწლიანი უწყვეტი პრაქტიკა, ხელს უწყობს, მსგავს არაორდინალურ სიტუაციებშიც  ანგარიშვალდებულების მაღალი სტანდარტების შენარჩუნებას და საჯარო სექტორში ჯანსაღი კონკურენციის წახალისებას.
წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შეფასება 2020 წლის მონაცემებით.   ანგარიში ასევე, მოიცავს საჯარო ინფორმაციის გაცემის ტენდენციების ანალიზს 2010-2020 წლებში და საჯარო დაწესებულებათა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგებს.
რეიტინგების შედგენისას გამოყენებულ იქნა IDFI-ს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეფასების 2011 წელს შემუშავებული მეთოდოლოგია და კრიტერიუმები.
- 2020 წელს 285  საჯარო დაწესებულებაში გაგზავნილი 6 258 მოთხოვნიდან  IDFI-იმ  პასუხი მიიღო 5,000 განცხადებაზე (80%);
- 2020 წელს საჯარო დაწესებულებებში გაგზავნილი 6,258  მოთხოვნიდან, IDFI-იმ  10 დღიანი ვადის დაცვით ინფორმაცია მიიღო  3,043 შემთხვევაში (48%);
- 2020 წელს საჯარო დაწესებულებების ყველაზე დიდმა ნაწილმა (30%) უპასუხოდ დატოვა ან უარი განაცხადა მრჩევლის, ექსპერტის და კონსულტანტის პოზიციებზე დასაქმებული პირებთან გაფორმებული ხელშეკრულებების მოწოდებაზე. რიგით მეორე,  ყველაზე დახურული ინფორმაცია დაკავშირებული იყო თანამდებობის პირებზე განპიროვნებული ავტომობილების მიერ გავლილი კილომეტრაჟის და საშუალო წვის მაჩვენებლებთან;
- 2020 წელს, განსაკუთრებით პრობლემური იყო ისეთი მოთხოვნების უპასუხოდ დატოვება, რომლებიც პანდემიასთან ბრძოლასთან იყო კავშირში და შესაბამისად, ამ ინფორმაციაზე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი არსებობდა.მაგ, მთავრობის მიერ გამოცემული განკარგულებების ასლები, ტურიზმის ამოქმედებისთვის განხორციელებული ღონისძიებები და სხვ.
- 2020 წელს დაწესებულებათა კატეგორიების მიხედვით, პროცენტულად ყველაზე მეტი მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს ან უარი განაცხადეს სახელმწიფო შპს-ებმა და ა(ა)იპებმა (74% უპასუხო, უარი); ხოლო, სრულყოფილი პასუხების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (85% სრულყოფილი) დაფიქსირდა საჯარო დაწესებულებათა ჯგუფში, რომელიც აერთიანებს: აჭარის ა/რ-ის მთავრობა და სამინისტროები, აფხაზეთის ა/რ-ის მთავრობა და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაცია.
- 2020 წელს საჯარო ინფორმაცია სრულყოფილი სახით და 10 დღიანი ვადის დაცვით  19-მა საჯარო დაწესებულებამ გასცა (მათ შორის, , სახალხო დამცველის აპარატი, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური);
- 2020 წელს, IDFI-ის მიერ ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად  შეფასდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია და  მთლიანად იუსტიციის სამინისტროს სისტემა;
- 2020  წელს მთავრობის ადმინისტრაციის და  იუსტიცის სამინისტროს სისტემაში შემავალი უწყებების  გარდა, კიდევ 13 დაწესებულება (მათ შორის სახელმწიფო ხაზინა) აღმოჩნდა ისეთი, რომელმაც  IDFI-ის ყველა მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვა;
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები მიიღო საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ  - 98,14%  ხოლო ყველაზე დაბალი იუსტიციის სამინისტრომ (5,45%) და ფინანსთა სამინისტრომ (12,91%) ;
- 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით, საქართველოს 14 ცენტრალური საჯარო დაწესებულებებიდან 10-მა, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი გააუარესა.მათ შორის, ფინანსთა სამინისტრო (-45,7%), ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო (-35,84%) შინაგან საქმეთა სამინისტრო (-30,26%), პრეზიდენტის ადმინისტრაცია (-26,18%);
- 2020 წელს საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მაჩვენებელი (80%) 2013 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალია;
- 2020 წელს, წინა წელთან შედარებით,  სრულყოფილი პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი 6%-ით შემცირდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების მაჩვენებელი კი 4%-ით გაიზარდა;
- 2020 წელს სამინისტროებს დაქვემდებარებულმა უწყებების სრულყოფილად გაცემული პასუხების (47%) და უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების (41%)  მაჩვენებლები, ბოლო 10 წლის განმავლობაში ყველაზე ცუდი შედეგია.
- 2012 წლის შემდეგ, პირველად  ვადის დაცვით გაცემულ პასუხებს აჭარბებს 10 დღიანი ვადის დარღვევის შემთხვევები, რასაც  მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი, კორონავირუსის პანდემიის პირობებში  საჯარო სექტორში სამუშაო პროცესის გართულებამ (დისტანციურ სამუშაო პირობებზე გადასვლა, პანდემიასთან ბრძოლაში ჩართულობა და სხვ.).
2020 წელს განხორციელებული IDFI-ის მონიტორინგის შედეგების თანახმად ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი წინა წელთან შედარებით კვლავ  გაუარესდა. ბოლო წლების  უარყოფითი ტენდენციის გაგრძელებას, 2020 წელს მნიშვნელოვნად ხელი შეუწყო, ქვეყანაში კორონავირუსის პანდემიით შექმნილმა კრიზისულმა მდგომარეობამ. კერძოდ,  მთელი რიგი უწყებებისათვის, პანდემიის შედეგად  შეცვლილ სამუშაო პირობები (დისტანციური სამუშაო რეჟიმი, პანდემიასთან ბრძოლაში ჩართულობა და სხვ.)  შემაფერხებელი ფაქტორი აღმოჩნდა ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის სათანადო უზრუნველყოფის პროცესში.  შედეგად, 2020 წელს მნიშვნელოვნად გაიზარდა როგორც უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების, ასევე კანონმდებლობით დადგენილი ვადის დარღვევით გაცემული პასუხების მაჩვენებელი.   2012 წლის შემდეგ პირველად 2020 წელს ვადის დაცვით გაცემულ პასუხებს აჭარბებდა 10 დღიანი ვადის დარღვევის შემთხვევები.
2020 წელს,  განსაკუთრებით პრობლემურად უნდა შეფასდეს, ისეთი საჯარო დაწესებულებებიდან ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვა, რომლებსაც განსაკუთრებული როლი აკისრიათ ქვეყანაში დემოკრატიული  ღირებულებების დაცვის ხელშეწყობაში, ასევე  პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის პროცესში. მაგალითად, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია რომელიც  პანდემიასთან ბრძოლის ერთ-ერთი მთავარი მაკოორდინირებელი ორგანოა,  უნდა წარმოადგენდეს მოქალაქეთა ინფორმირების შეუფერხებელ წყაროს. იუსტიციის სამინისტროს სისტემა, რომლის მთავარი ამოცანაა  საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად ეროვნული კანონმდებლობის განვითარებაზე ზრუნვა და ქვეყანაში კანონის უზენაესობის განმტკიცება,  სამწუხაროდ, თავად იჩენს უპატივცემულობას სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების მიმართ და უგულებელყოფს დემოკრატიულ სახელმწიფოში საჯარო დაწესებულებზე კანონით დაკისრებულ ვალდებულებებს. ფინანსთა სამინისტროდა მისი დაქვემდებარებული უწყებები, რომლებიც უნდა წარმოადგენდნენ საჯარო სექტორში ფინანსური გამჭვირვალობის გარანტს, განსაკუთრებით პანდემიის პერიოდში შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის ფონზე,  თავად  ზღუდავენ  სახელმწიფო ფინანსების განკარგვასთან დაკავშირებული საჯარო ინფორმაციის გაცემას.
ბოლო წლების პრაქტიკა ნათლად აჩვენებს სახელმწიფო შპს-ების და ა(ა)პების მიერ  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებულ არასახარბიელო დამოკიდებულებას.  მიუხედავ იმისა, რომ აღნიშნული უწყებები ხშირ შემთხვევაში ასრულებენ საჯარო სამართლებრივ უფლებამოსილებას, განკარგავენ საჯარო ფინანსებს, IDFI-ს მიერ გაგზავნილ მოთხოვნებს ძირითად შემთხვევაში  ან უპასუხოდ ტოვებენ ან განმარტავენ რომ ისინი არ წარმოადგენენ ადმინისტრაციულ ორგანოს და მათზე არ ვრცელდება საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულება. ამ მხრივ, შესაძლებელია სტრატეგიული მნიშვნელობის აღმოჩნდეს 2020 წელს IDFI-ს მიერ  ა(ა)იპ მედია აკადემიასთან წარმოებული სასამართლო დავა, რომლის ფარგლებში აღნიშნულ უწყებას დაევალა მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა.
მიუხედავად არსებული გამოწვევებისა, 2020 წელს  გაგზავნილ წერილებზე მიღებული პასუხების მაჩვენებლით (80%) კვლავ, შენარჩუნებულია 2014  წლის შემდეგ დამკვიდრებული 80%-იანი კრიტიკული ზღვარი, რაც  უმეტესწილად,  ცალკეული საჯარო დაწესებულებების მაღალი ანგარიშვალდებულებით არის განპირობებული.  კერძოდ, ისეთი, საჯარო დაწესებულებები როგორც სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სახალხო დამცველის აპარატი, სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური და სხვა  წლების განმავლობაში (მათ შორის კრიზისული მდგომარეობის დროს) ინარჩუნებენ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო მაჩვენებელს და  ჯეროვნად ასრულებენ საჯარო ინფორმაციის გაცემის კანონით გათვალისწინებულ ვალდებულებას.  სამწუხაროდ, ცალკეული უწყებების მიერ (მაგალითად, იუსტიციის სამინისტროს სისტემა, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია, სახელმწიფო ხაზინა  და ა.შ.)  წლების განმავლობაში დამკვიდრებული დაბალი ანგარიშვალდებულების პრაქტიკა, უარყოფითად აისახება  საქართველოს საჯარო სექტორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საერთო მაჩვენებელზე და მნიშვნელოვნად აფერხებს ქვეყანაში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხის გაუმჯობესების პროცესს.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring access to public information in Georgia since 2010. IDFI systematic monitoring has made a significant contribution in identifying key trends and problems in access to public information, implementation of effective public control mechanisms, and development of public sector accountability and open governance.
In the year 2020, given the crisis situation created by the COVID-19 pandemic in the country, the importance of access to public information became especially clear. Against the background of the pandemic, the risks of opaque and irrational management of budget funds increased significantly, which was due to the existing challenges related to access to information, significant increase in funding received from abroad, procurement without tender procedures, and more.
In the context of the Coronavirus pandemic in 2020, the following major challenges pertaining to the restrictions on access to public information were in evidence:
Challenge N1 – Legislative restriction on the disclosure of public information - Beginning March 21, 2020, a state of emergency was declared on the entire territory of Georgia, as part of which certain rights guaranteed by the Constitution were restricted. Among them, the deadlines for issuing public information were suspended. The suspension also extended to cases where the public information was requested prior to the declaration of the state of emergency and the deadline for issuing the information had not yet expired. The state of emergency lasted until May 22, and as a result access to public information was suspended for 2 months in 2020.
Challenge N2 – Complications arising due to the pandemic - As part of the fight against the coronavirus pandemic, a part of public servants switched to remote work mode. Consequently, the question of how effectively public institutions would be able to coordinate the proper process and ensure access to information in such working conditions became a risk. Additionally, the possible spread of the virus in various agencies, the direct involvement of a particular agency in the fight against the pandemic, and other similar factors threatened the ability to mobilize the necessary labor resources needed to guarantee access to information.
Challenge N3 - Dishonest attitude of public institutions - The situation created by the coronavirus pandemic may have become an additional motive for the unscrupulous restriction of public information among the public institutions with a lack of accountability.
Despite the challenges posed by the pandemic, IDFI monitored access to information for public institutions in 2020. The long-standing practice of recognizing public institutions as the most open or closed agencies helps maintain the high standards of accountability in similar extraordinary situations and promote healthy competition in the public sector.
The following report presents an assessment of the state of access to public information in Georgia based on 2020 data. The report also includes an analysis of the trends in the release of public information in 2010-2020 and the rating of access to public information in public institutions.
IDFI information accessibility methodology and criteria developed in 2011 were used in compiling the ratings. While compiling the ratings, we used the methodology and criteria for assessing access to information developed in 2011 by IDFI.
- Out of 6,258 requests sent to 285 public institutions in 2020, IDFI received a response to 5,000 (80%);
- Out of 6,258 requests sent to public institutions in 2020, IDFI received information within the prescribed 10-day period in 3,043 cases;
- In 2020, a significant part of public institutions (30%) left unanswered or denied requests for the contracts with the persons employed in the positions of advisor, expert, or consultant. The second most closed information was related to the mileage and average fuel consumption rates of vehicles assigned to public officials;
- In 2020, the instances of unanswered requests related to the fight against the pandemic, which would understandably be of high public interest, were particularly problematic. For example, copies of ordinances issued by the government, measures taken to promote tourism, etc.
- In 2020, by category of institutions, the highest percentage of requests were left unanswered or denied by state-owned LLCs and NNLEs (74% unanswered, denied);the highest rate of complete responses (85% complete) was observed in the group of public institutions that includes: the Government and Ministries of the Autonomous Republic of Adjara, the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, and the Administration of South Ossetia.
- In 2020, 19 public institutions issued public information in full and within a period of 10 days (among these were: the Office of the Public Defender, the National Statistics Office, the Office of the State Inspector);
- In 2020, IDFI recognized the Administration of the Government of Georgia and the system of the Ministry of Justice as a whole as the most closed public institutions;
- In 2020, in addition to the agencies within the systems of the Administration of the Government and the Ministry of Justice, another 13 institutions (including the State Treasury) were found to have left all IDFI requests without response;
- Among the central public institutions, the highest rates of access to public information were observed in the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia - 92.33%, and the lowest indicators were observed in the Ministry of Justice (5.45%) and the Ministry of Finance (12.91%);
- In 2020, 10 out of 14 central public institutions in Georgia had a worse indicator of access to information as compared to the previous year. Among these were the Ministry of Finance (-45.7%), the Ministry of Economy and Sustainable Development (-35.84%), the Ministry of Internal Affairs (-30.26%), the Administration of the President (-26.18%);
- The rate of responses received from public institutions in 2020 (80%) was the lowest since 2013;
- In 2020, the percentage of complete responses decreased by 6% compared to the previous year, while the percentage of unanswered requests increased by 4%;
- In 2020, the rates of fully answered (47%) and unanswered requests (41%) of the agencies subordinated to the ministries were the worst in the last 10 years;
- For the first time since 2012, the number of responses that missed the 10-day deadline exceeded the number of responses that were issued in accordance to the deadline. The complication of the public sector work process during the coronavirus pandemic (switching to remote working conditions, engaging in pandemic control, etc.) was a significant contributing factor to this.
According to the results of the monitoring conducted by IDFI in 2020, the quality of access to public information in the country has decreased again compared to the previous year. The deteriorating trend of the past few years was further exacerbated by the crisis situation in the country that arose due to the coronavirus pandemic. In particular, for a number of agencies, the changing working conditions resulting from the pandemic (remote work mode, involvement in the fight against the pandemic, etc.) have been found to be an impediment to the proper provision of access to information. As a result, in 2020, the rate of unanswered requests, as well as responses in violation of the timeframes set by law, has increased significantly. For the first time since 2012, the cases of breaches of the 10-day deadline in 2020 exceeded the percentage of timely responses.
Restricting access to information from public institutions that have a special role to play in promoting democratic values in the country, as well as in ensuring transparency in the fight against the pandemic, should be seen as a particularly problematic aspect of the situation in 2020. For example, the Administration of the Government of Georgia, which is one of the main coordinating bodies in the fight against the pandemic, should be an uninterrupted source of information for citizens. The system of the Ministry of Justice, the main task of which is to promote the development of national legislation in accordance with international standards and to strengthen the rule of law in the country, unfortunately shows disrespect for freedom of speech and expression and neglects the obligations of public institutions under the law in a democratic state. The Ministry of Finance and its subordinate entities, which are supposed to guarantee financial transparency in the public sector, especially in the light of the crisis created during the pandemic, themselves restrict the release of public information related to the management of public finances.
The practice of recent years clearly demonstrates the improper attitude towards access to information among state-owned LLCs and NNLEs. Although these agencies often exercise public legal authority and manage public finances, in the case of requests sent by IDFI, they either leave the requests without a response or explain that they are not an administrative body and are therefore not subject to the obligation to provide public information. In this regard, the strategic dispute between IDFI and NNLE Media Academy in 2020 was of particular strategic importance, as the agency was instructed to provide the requested information as a result of the dispute.
Despite the existing challenges, the rate of responses to letters sent in 2020 (80%) still maintains the 80% critical threshold established after 2014, which is largely due to the high accountability of individual public institutions. Specifically, public institutions such as the National Statistics Office, the Public Defender's Office, the Office of the State Inspector, and others have maintained the best rate of access to public information for a number of years (including in times of crisis) and duly fulfill their statutory public information obligations. Unfortunately, the practice of low accountability established by other institutions (e.g., the Ministry of Justice, the Administration of the Government of Georgia, the State Treasury, etc.) over the years has had a negative impact on the overall rating of access to information in the public sector in Georgia and significantly hinders the process of improving access to information in the country.