ქსელური მზაობის ინდექსი 2014: საქართველო მზარდი განვითარების ქვეყნებს შორის
თანამედროვე ტექნოლოგიების განვითარება და მათი ეფექტური გამოყენება მნიშვნელოვანია ქვეყნების ეკონომიკური კეთილდღეობისთვის. მსოფლიო ეკონომიკური ფორუმის მიერ გამოქვეყნებული დოკუმენტი „გლობალური საინფორმაციო ტექნოლოგიების ანგარიში 2014“ სწორედ ამ ორი ფაქტორის - საინფორმაციო საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების ინფრასტრუქტურის განვითარება და ეკონომიკური წინსვლა - ურთიერთმიმართებას წარმოაჩენს. პოლიტიკური და ბიზნეს გარემოს, ინტერნეტ ხელმისაწვდომობისა და მისი გამოყენების თავისებურებების, ასევე, ახალი ტექნოლოგიების სოციალური და ეკონომიკური გავლენის გათვალისწინებით, აღნიშნული კვლევა ქვეყნების ქსელური მზაობის ინდექსს (Networked Readiness Index) ადგენს.
საქართველომ წინა წელთან შედარებით 2014 წელს მნიშვნელოვნად გაიუმჯობესა საკუთარი პოზიცია. თუ იგი 2013 წელს ქსელური მზაობის ინდექსით 3.93 ქულით (7-დან) 65-ე ადგილს იკავებდა, დღეს იგი 60-ე ადგილზეა (148 ქვეყანას შორის), 4.1-იანი მაჩვენებლით. ზოგადად, ანგარიშში საქართველო სომხეთთან, ყაზახეთთან, პანამასთან, ყატართან და არაბთა გაერთიანებულ საამიროებთან ერთად, „მზარდ ვარსკვლავთა“ (“Rising Star”) კატეგორიაშია მოქცეული. ეს გულისხმობს, რომ მისი ქულა საშუალოზე მაღალია და საშუალოზე სწრაფად იზრდება. ასევე, კვლევაში აღნიშნულია, რომ ეს ქვეყნები მკვეთრი პოზიტიური ცვლილებებით გამოირჩევიან.
ქსელური მზაობის ინდექსი აფასებს ქვეყნის ეკონომიკის მზაობას მაქსიმალურად გამოიყენოს და აითვისოს საინფორმაციო ტექნოლოგიების სიკეთეები შემდეგი ფაქტორების გათვალისწინებით:
• ბიზნეს და ინოვაციური გარემო, პოლიტიკური და მარეგულირებელი ჩარჩო (გარემოს ქვე-ინდექსი - environment subindex);
• ინფრასტრუქტურა, ტექნოლოგიებზე ხელმისაწვდომობის ფასი და ეფექტური გამოყენებისთვის საჭირო უნარების არსებობა (მზაობის ქვე-ინდექსი - readiness subindex);
• მთავრობის, ბიზნესისა და ინდივიდების მიერ საინფორმაციო ტექნოლოგიების გამოყენება (გამოყენების ქვე-ინდექსი - usage subindex);
• საინფორმაციო ტექნოლოგიების ეკონომიკური და სოციალური გავლენა (გავლენის ქვე-ინდექსი - impact subindex).
აღნიშნული ოთხი ძირითადი პარამეტრიდან საქართველომ ყველაზე კარგი შედეგი მზაობის კუთხით აჩვენა (გაიზარდა 0.4 ქულით). კერძოდ, პირველ ადგილს იკავებდა სხვა ქვეყნებს შორის ინტერნეტ და მობილური ტელეფონის სერვისების კონკურენციის დონის ინდექსის თვალსაზრისით. ასევე, შედარებით მაღალი იყო მისი მაჩვენებლები (მე-40-ე ადგილი) ერთ მომხმარებელზე საერთაშორისო ინტერნეტ გამტარიანობის თვალსაზრისით (International Internet bandwidth). თუმცა, საგულისხმოა რამდენიმე გარემოება: მაშინ როცა ზრდასრულთა წერა-კითხვის ცოდნის დონით (literacy) საქართველო მეოთხე ადგილზეა, მნიშვნელოვნად ჩამორჩება განათლების სისტემისა (105 ადგილი) და მათემატიკა/მეცნიერების სასწავლო პროგრამის ხარისხის (106 ადგილი) კუთხით. ზოგადად, მზაობის კომპონენტში შემავალი პარამეტრების შემთხვევაში - ხელმისაწვდომობა; ინფრასტრუქტურა და ციფრული კონტენტი;  უნარები - საქართველომ 7 ქულიდან 6.8 მიიღო ხელმისაწვდომობაში. დანარჩენი ორი კრიტერიუმის მაჩვენებელი 4.5-4.9 შორის მერყეობდა.
რაც შეეხება დანარჩენ სამ ქვე-ინდექსს, ქვეყნის ზოგადი გარემო 3.9 ქულით იქნა შეფასებული. აღსანიშნავია, რომ ამ შემთხვევაში ყურადღება ექცეოდა როგორც პოლიტიკურ, ისე ბიზნეს გარემოს ქვეყანაში. საქართველომ ყველაზე კარგი შედეგები ბიზნესის დაწყების შესაძლებლობებში აჩვენა - მეორე და მესამე ადგილები ბიზნესის დასაწყებად საჭირო დღეებისა და პროცედურების მიხედვით. თუმცა, თუ მონაცემებს დავუჯერებთ, ამ კუთხით საქართველოს ბიზნეს გარემოსთვის ერთ-ერთი გამოწვევა უახლესი ტექნოლოგოების ნაკლებობა უნდა იყოს (4.4 ქულა). პოლიტიკურ გარემოს და მარეგულირებელ პოლიტიკასთან დაკავშირებით ვითარება შემდეგია: საქართველო ბოლო პოზიციებს იკავებს ინტელექტუალური საკუთარების დაცვისა (124-ე ადგილი, 2.7 ქულა) და  ლიცენზირებული პროგრამების გამოყენების (107-ე ადგილი) გამო. გარდა ამისა, 3.0 ქულით ფასდება კერძო ბიზნესის წარმომადგენლების შესაძლებლობა კანონის გზით სცადონ მთავრობის მიერ დაწესებული რეგულაციების შეცვლა. გარდა ამისა, ანგარიშის მიხედვით, საქართველო მოქცეულია იმ ქვეყნების ჯგუფში, სადაც მართალია არსებობს მარეგულირებელი კანონები, მაგრამ სუსტია მათი აღსრულების ბერკეტები და მექანიზმები. საგულისხმოა, რომ ამ კომპონენტში წინა წელთან შედარებით ვითარება იგივე დარჩა.
technology, internet
ქულების მიხედვით, პოლიტიკური და ბიზნეს გარემოს შემდეგ მოდის ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის/გამოყენების ქვე-ინდექსი. იგი აერთანებს სამი აქტორის - ინდივიდი, ბიზნესი და მთავრობა - მიერ სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგიების მოხმარების დონეს. მონაცემები ცხადყოფს, რომ ყველაზე ცუდი მაჩვენებელი ამ მხრივ კერძო სექტორს გააჩნია (3.2 ქულა). საგულისხმოა, რომ ამ კომპონენტის შეფასებისას მკვლევარებმა საქართველოს ყველაზე დაბალი შეფასებები შემდეგ კრიტერიუმებში დაუწერეს: ინოვაციურობის შესაძლებლობები, ახალი ტექნოლოგოების დანერგვა, შტატის გადამზადება.
ინტერნეტ მომსახურების გამოყენების ტენდენციები ინდივიდუალურ დონეზე უფრო უკეთესი აღმოჩნდა - 3.4 ქულა. ამ შემთხვევაში საქართველო სხვა ქვეყნებთან შედარებით დაბალ პოზიციებს იკავებდა ოჯახზე პერსონალური კომპიუტერის ფლობისა (32.7%) და მობილური ინტერნეტის გამოწერის მაჩვენებლებით. თუმცა, უფრო დამაიმედებელი იყო სოციალური ქსელების გამოყენების კოეფიციენტი (5.8 ქულა) და ფიქსირებული ფართოზოლოავანი ინტერნეტის გამოწერის ოდენობა (8.7 100 მოსახლეზე). შედარებისთვის, მართალია წინა მონაცემებთან შედარებით ქულა 0.2-ით გაიზარდა, მაგრამ სხვა ქვეყნებთან შედარებით საქართველომ ერთი პოზიციით უკან დაიწია, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ საქართველოში ცალკეული ადამიანების მიერ ახალ ტექნოლოგიებზე წვდომის დონის ამაღლების ტემპები საერთაშორისო ტენდენციებს გარკვეულწილად ჩამორჩება.
რაც შეეხება მესამე აქტორს, სახელმწიფოს, მის შემთხვევაში ყველაზე კარგი შედეგი საქართველომ ხელისუფლების მიერ დანერგილი ონლაინ სერვისების ინდექსით აჩვენა (42-ე ადგილი). მიუხედავად ამისა, დაბალი იყო შემდეგ ორ საკითხზე ქვეყნის მიერ მიღებული ქულები: სამთავრობო ხედვაში სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგოების მნიშვნელობა (3.7 ქულა) და მის მიერ ამგვარი ტექნოლოგოების გამოყენების სტიმულირება (4.4 ქულა).
ყველაზე დაბალი შეფასებები საქართველომ ზემოქმედების ქვე-ინდექსში მიიღო, რაც აფასებდა ახალი ტექნოლოგიების როლს მოსახლეობის სხვადასხვა ეკონომიკურ და საზოგადოებრივ აქტივობებში. მსოფლიო ქვეყნებთან შედარებით ადგილის გაუმჯობესების მიუხედავად (ორი ადგილით წინ გადაინაცვლა), საქართველოს ქულა არ გაზრდილა და კვლავაც 3.4-ს უტოლდება. სოციალური გავლენა (3.9) აღემატებოდა ეკონომიკური გავლენის კრიტერიუმს (2.9). ამ უკანასკნელის შემთხვევაში ახალ ტექნოლოგოებს ნაკლები მნიშვნელობა აქვთ ახალი სერვისებისა და პროდუქტების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაში. ასევე, უფრო ხშირად, ბიზნესის წარმომადგენლები ნაკლებად ცდილობენ ახალი ტექნოლოგიების დახმარებით შექმნან ახალი ორგანიზაციული მოდელები (ვირტუალური ჯგუფები, დისტანციური დასაქმების შესაძლებლობები და ა.შ).
რაც შეეხება თანამედროვე ტექნოლოგიების მნიშვნელობას და ეფექტს საზოგადოებრივ ცხოვრებაზე, მიღებული შედეგები ცხადყოფს, რომ მათმა გამოყენებამ გარკვეულწილად უფრო ეფექტური გახადა მთავრობის მიერ დანერგილი სერვისები (4.7). თუმცა, შედარებით დაბალი მაჩვენებლები ფიქსირდება ცალკეული მომსახურების მიღებაში ახალი ტექნოლოგიების როლზე საუბრისას (4.3 ქულა), საქართველოს სკოლებში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის ხარისხი კი შვიდი ქულიდან 4.5 ქულით შეფასდა (62 ადგილი). შედარებით უფრო წინა პოზიციებს იკავებს საქართველო ელ-ჩართულობის (სამთავრობო ვებ-გვერდებზე ინფორმაციის ონლაინ განთავსება, მონაწილეობაზე ორიენტირებული სერვისებისა და საშუალებების არსებობა) ინდექსის თვალსაზრისით - 41-ე ადგილი.
კვლევის შედეგებმა აჩვენა, რომ საქართველოში ინტერნეტ ხელმისაწვდომობის კუთხით ზრდადი ტენდენციები შენარჩუნებულია. პოლიტიკური და ბიზნეს გარემოს შედარებით სტაბილური ვითარების მიუხედავად, მთავარი გამოწვევები ქვეყანას აქვს ინოვაციური ტექნოლოგიების დანერგვაში და მათი ეკონომიკური მიზნებისთვის გამოყენებაში. ეს შესაძლოა განპირობებული იყოს, ერთი მხრივ, ბიზნეს სექტორის მხრიდან ახალი ტექნოლოგიების ათვისების დაბალი დონით და მეორე, მხრივ, მოსახლეობაში განათლების სრულყოფილი დონისა და საჭირო უნარ-ჩვევების ნაკლებობით. მნიშვნელოვანია, ასევე, სახელმწიფოს როლიც, რადგან საინფორმაციო და სატელეკომუნიკაციო ტექნოლოგიების სფეროში ჩართულ მხარეებს შორის ურთიერთობები მყარი სამართლებრივი საფუძვლებით უნდა რეგულირდებოდეს და სახელმწიფოს თანმიმდევრულმა პოლიტიკამ სტიმული უნდა მისცეს ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებას.

Development and effective usage of modern technologies is important for economic growth of any country. The research “Global Information Technology Report 2014”, released by World Economic Forum, reveals interrelationship between these two factors – development of modern communication technological infrastructure and economic well-being. Based on political and business environment, internet accessibility and features of internet consumption as well as social and economic impacts of new technologies, the above mentioned research measures Networked Readiness Index of countries.
Compared to the previous year, Georgia has significantly improved its position in 2014. While in 2013 it ranked 65th with the value of 3.93, nowadays it occupies the 60th position (out of 148) with 4.1 point. Generally, along with Armenia, Kazakhstan, Panama, Qatar and the United Arab Emirates, Georgia is placed in the group of “Rising Star” countries. It implies that Georgia’s scores are above the sample average as well as are growing more quickly than average. Moreover, the research asserts that these countries can be singled out for their noticeable positive changes.
Networked Readiness Index measures preparedness of economy of a country to use and leverage ICT for prosperity and growth with the consideration of the following factors:
Georgia has gained best results with regard to readiness sub-index (it was increased by 0.4 point). Precisely, it ranked highest positions among other countries in terms of internet and telephony competition. Also, its position was relatively higher (obtained the 40th place) in case of international internet bandwidth, per user. However, several circumstances are worth highlighting: while it occupies the forth position in terms of adult literacy rate, Georgia lags far behind concerning quality of education system (rank 105) and level of math and science education program (rank 106). Overall, with regard to parameters considered under the readiness sub-index – affordability, infrastructure and digital content, skills – Georgia obtained 6.8 point out of 7 in affordability. Values for the other two criteriawere between 4.5 and 4.9.
As for the three remaining sub-indexes, environment was assessed by 3.9 point. It is noteworthy that the main focus was made not only political, but also business atmosphere of the country. Georgia showed the best figures in terms of opportunities for starting a business – the second and the third positions for the amount of days and procedures to undertake a new enterprise. Nevertheless, this research asserts that one of the main obstacles to business environment in Georgia can be assumed limited availability of latest technologies (4.4 point). In case of political and regulatory policy the situation can be described the following way: Georgia occupies lowest positions in terms of protection of intellectual properties (rank 124, 1.7 point) and percentage of software installed (rank 107). Apart from this, simplicity for business to challenge government actions and/or regulations through the legal system equals 3.0 point. Besides, according to the report, Georgia is placed among the countries, where despite the existence of regulatory laws, authorities and mechanisms necessary for their enforcement are quite weak. It is noteworthy that the situation in this regard remained the same since 2013.
According to the value of each main parameter, political and regulatory environment is followed by ICT usage sub-index. It comprises level of consumption of ICT by three actors: individual, business and government. It is obvious from the data that private sector enjoyed the worst figures (3.2 point). It should be mentioned that researchers gave Georgia lowest points in the following criteria: capacity for innovation, firm-level technology absorption and the extent of staff training.
ICT usage on individual level appeared to be better – 3.4 point. In this direction, Georgia occupied lower position in contrast to other countries in terms of percentage of households with personal computer (32.7%) and the extent of mobile broadband subscriptions. However, the rate of usage of virtual social networks (5.8 point) and the number of subscriptions of fixed broadband internet seemed more encouraging (8.7 per 100 pop.). For comparison, even though, compared to the previous figures, this measure increased by 0.2, Georgia took a step backwards by one position. This fact indicates that the speed and level of advancement of accessibility of ICT do not catch up with the international tendencies in this direction.
With regard to the third actor, government, Georgia demonstrated the best results in terms of government online service index (rank 42). In spite of this, scores gained by Georgia were quite modest in two issues: importance of ICTs to government vision (3.7 point) and government success in ICT promotion (4.4 point).
Georgia had lowest assessments concerning impact sub-index, which measures the role of ICTs in various economic and civic activities. Despite the improved position compared to countries worldwide (moved ahead by two positions), its score has not increased and still equals 3.4. Even though social impact (3.9) exceeds the criteria of economic impact (2.9), in case of the former new technologies have insignificant effect on the provision of latest services and products. Additionally, business representatives infrequently attempt to establish new organisational models (virtual teams, remote working, telecommuting and etc.).
With regard to importance and effect of ICTs on civil life, results make it evident that usage of the services developed by the government has become more effective (4.7). However, relatively low figures have been witnessed with regard to actual role of new technologies in provision of particular services (4.3), at the same time, internet accessibility at schools has been assessed by 4.5 point out of 7 (rank 62). Georgia held relatively advanced positions in terms of e-participation index (quality, relevance and usefulness of government websites in providing online information and participatory tools and services to their citizens) – the 41st position.
In conclusion, the research demonstrated that growing tendency with regard to internet penetration is sustained in Georgia. Despite stabile political and business environment, Georgia has main challenges in the direction of developing innovative technologies and using their benefits thoroughly. This can be attributed to, on the on hand, low level of absorption of latest technologies by business sector and on the other hand, lack of sufficient level of education/system and necessary skills and abilities. The role of the government is worth mentioning as well, since interaction between various agents involved in internet market should be regulated solid legislative foundations/frameworks and government consistent policy should stimulate active consumption of ICTs in everyday life.