შეფასების დამოუკიდებელმა მექანიზმმა საქართველოს OGP-ის 2014-2015 წლების სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიში გამოაქვეყნა
სიახლეები | პუბლიკაციები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 22 მარტი 2016
შეფასების დამოუკიდებელმა მექანიზმმა (Independent Reporting Mechanism - IRM), რომელიც ღია მმართველობის პარტნიორობის (Open Government Partnership - OGP) წევრი ქვეყნის მიერ განხორციელებულ ღონისძიებებს აანალიზებს, საქართველოს OGP-ის სამოქმედო გეგმის შესრულების 2014-2015 წლების ანგარიში გამოაქვეყნა. ანგარიში მომზადებულია IRM-ის დამოუკიდებელი მკვლევარის ლაშა გოგიძის მიერ და იგი წარმოადგენს სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების შეფასებას, იუსტიციის სამინისტროს მიერ გამოქვეყნებული თვითშეფასების ანგარიშის ანალიზსა და სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესის ანალიზს. IRM-ის დამოუკიდებელი მკვლევარი საქართველოს OGP-ში მონაწილეობასთან დაკავშირებულ პროცესებს მას შემდეგ აკვირდება, რაც საქართველომ OGP-ის პირველი ეროვნული სამოქმედო გეგმა შეიმუშავა.
სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესი მნიშვნელოვანია ეფექტიანი და საზოგადოებისთვის პრიორიტეტული ვალდებულებების განსასაზღვრად. IRM-ის მკვლევარი აღნიშნავს, რომ მთავრობამ წინა სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესის ხარვეზები მეორე სამოქმედო გეგმის შემუშავების დროს გამოასწორა; გამოაქვეყნა კონსულტაციების გეგმა, კონსულტაციების ვადები, აქტიურად ჩართო ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმის წევრები კონსულტაციებში და მედიას მიაწოდა ინფორმაცია. კონსულტაციები შემუშავებული გრაფიკის მიხედვით უფრო მეტ ქალაქსა და რეგიონში ჩატარდა, ვიდრე წინა ეროვნული სამოქმედო გეგმის შემუშავების დროს. კონსულტაციებმა მთელი ქვეყანა მოიცვა (საქართველოს 9 რეგიონის 15 ქალაქსა და სოფელში სულ 19 შეხვედრა გაიმართა) და მათი მონაწილეების მოსაზრებები საბოლოო სამოქმედო გეგმაში აისახა. შეხვედრებში მონაწილეობდნენ ადგილობრივი ხელისუფლების, არასამთავრობო ორგანიზაციების, პოლიტიკური პარტიების, ბიზნესის, აკადემიური წრეების და პროფესიული კავშირების წარმომადგენლები და ჟურნალისტები.
ამასთანავე, მთავრობამ ონლაინ სივრცეში გამოაქვეყნა მიღებული საჯარო კომენტარების უმეტესობა და პერსონალური საკონსულტაციო შეხვედრების ოქმები, რომელთა მიხედვითაც, მოქალაქეებს ყველაზე მეტად ინტერნეტის, სამუშაო ადგილებისა და საჯარო სერვისების შეზღუდული ხელმისაწვდომობა აწუხებდათ და სახელმწიფო ხარჯების შესახებ უფრო მეტ ინფორმაციას და გადაწყვეტილების მიღებაში მონაწილეობის უკეთეს შესაძლებლობას ითხოვდნენ. ანგარიშის მიხედვით, ჩატარებულმა საჯარო კონსულტაციებმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა აზრთა მრავალფეროვნების უზრუნველყოფაში. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ ახალი ვალდებულებების დაგეგმვაში უფრო მეტი საჯარო უწყება იყო ჩართული.
აღსანიშნავი ფაქტია, რომ მთავრობამ OGP-ის მიერ შემუშავებული სამოქმედო გეგმის ნიმუში გამოიყენა ვალდებულებებისთვის დეტალური ინდიკატორებისა და ვადების დასამატებლად, რამაც მიღწეული პროგრესის შეფასება გააადვილა. დადებითი ფაქტია ისიც, რომ ფორუმის წევრმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მეთაურობით სამოქმედო გეგმაში შესატანად ექვსი ვალდებულება (იხ. ანგარიში, გვ. 29), ხოლო „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველომ“ 2 ვალდებულება წარმოადგინა.
ანგარიშში მოცემულია ვალდებულებების შესაბამისობა OGP-ის ფუნდამენტურ პრინციპებთან, რომელთა გარშემოც არის შედგენილი სამოქმედო გეგმა. 29 ვალდებულებიდან ყველაზე დიდი რაოდენობა უკავშირდება ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას (45%, 13 ვალდებულება), 7 ვალდებულება (24%) აქცენტს აკეთებს მოქალაქეთა ჩართულობაზე, 6 (21%) მიზნად ისახავს საჯარო ანგარიშვალდებულების გაზრდას, ხოლო 1 (3%) ტექნოლოგიებისა და ინოვაციების გამოყენებით ცდილობს გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების უზრუნველყოფას. ანგარიშში მითითებულია, რომ სამოქმედო გეგმის ვალდებულებების 59% (17 ვალდებულება) აშკარად და გარკვევით უკავშირდება OGP-ის ღირებულებებს.
IRM-ის ანგარიშში განხილულია ვალდებულებების სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული შესრულების ვადების ამჟამინდელი მდგომარეობა. ანგარიშის მიხედვით, 29 ვალდებულებიდან 41% (12 ვალდებულება) სრულად შესრულებულია, 1 ვალდებულების შესრულება არ დაწყებულა, ხოლო დანარჩენი შესრულების სხვადასხვა ეტაპზეა. სამოქმედო გეგმით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულების პასუხისმგებლობა სულ 16-მა საჯარო უწყებამ აიღო, მათგან 5 იუსტიციის სამინისტროს ექვემდებარება.
ანგარიშის მეთოდოლოგია მოიცავს „ვარსკვლავურ“ ვალდებულებებს (starred commitments), რომელთა კრიტერიუმები შემდეგია: გაზომვადი, ნათლად პასუხობს OGP-ის ღირებულებებს, ტრანსფორმაციული პოტენციური შედეგი აქვს და არსებითად ან სრულად არის შესრულებული. საქართველოს ეროვნული სამოქმედო გეგმა 2 ,,ვარსკვლავურ“ ვალდებულებას მოიცავს: პოლიტიკური პარტიების ფინანსური დეკლარაციების დამუშავებად ფორმატში გამოქვეყნება და ფარული მიყურადების მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება. ორივე ვალდებულება სამოქმედო გეგმით განსაზღვრული გრაფიკის მიხედვით არის შესრულებული.
ქვემოთ მოცემული 10 ვალდებულების შესრულება სამოქმედო გეგმით განსაზღვრულ ვადებს ჩამორჩება სხვადასხვა მიზეზის გამო. მკვლევარის მიხედვით, აღნიშნული ვალდებულებების უმრავლესობა (გარდა ვალდებულებისა: I-Change.ge (მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმი) და ინტერაქტიული სტატისტიკა და დანაშაულის კრიმინოგენური რუკა) მცირე პოტენციური შედეგის მომტანია და გაურკვეველია მათი (გარდა ვალდებულებისა - შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის ელექტრონული კატალოგი) მიმართება OGP-ს პრინციპებთან:
1. სამოგზაურო დაზღვევის სერვისი - ვალდებულების შესრულება არ დაწყებულა, რადგან მთავრობას არ შეურჩევია სერვისის მიმწოდებლები და არ დაუნერგავს ადმინისტრაციული სისტემა ვალდებულების შესასრულებლად.
2. სახელმწიფო ქონების რეგისტრაცია - შეფასების პერიოდში სახელმწიფო ქონების რეგისტრაციის სერვისი მხოლოდ მარნეულის მუნიციპალიტეტში დაინერგა. ამჟამად, სერვისის დასანერგად იუსტიციის სახლი სხვა მუნიციპალიტეტებში არსებული იუსტიციის სახლების პერსონალს უტარებს ტრენინგებს.
3. სკოლის სერტიფიკატებსა და დიპლომებს იუსტიციის სახლების პერსონალი დაამოწმებს და გასცემს - შეფასების პერიოდში სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო აღნიშნული სერვისების მისაწოდებლად მთავრობის მიერ განკარგულების მიღებას ელოდა.
4. მოქალაქის პორტალი - პორტალთან დაკავშირებით სამი ძირითადი პრობლემა იკვეთება: 1) პორტალზე დარეგისტრირება რთულ პროცედურებს მოიცავს; 2) ინფორმაციის გამოთხოვის განყოფილება მომხმარებლებს არ აძლევს საშუალებას, თვალი ადევნონ, როგორ და რამდენ ხანში ახდენს მთავრობა მათი მოთხოვნების ადმინისტრირებას; 3) mygov.ge-ს შესახებ საზოგადოების ცნობიერების დონე კვლავ დაბალია, რის გამოც პორტალზე განთავსებულ სერვისებს ბევრი მოქალაქე არ იყენებს.
5. ციფრული ხელმოწერა და ონლაინ-ავთენტიფიკაცია - ძირითადი გამოწვევა ამ სისტემების მომხმარებელთა სიმცირეა, რადგან მოქალაქეები ხშირად კარგავენ სისტემებში შესასვლელ პინ-კოდებს და ერიდებიან თავიანთი პერსონალური ინფორმაციის ონლაინ სივრცეში განთავსებას.
6. I-Change.ge (მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმი) - მთავრობას პორტალის ამოქმედებისთვის შესაბამისი განკარგულება არ მიუღია.
7. ადამიანური რესურსების მართვის ელექტრონული სისტემა - მოდული დაინერგა 13 სამინისტროში, 6 სამინისტროში დანერგვის პროცესშია.
8. ელექტრონული შენახვის სისტემა: e-Archive - შემუშავებულია ელექტრონული არქივის სისტემის ზოგადი კონცეფციის პროექტი, რომელიც სისტემის ძირითადი მოდულებისა და მოთხოვნების შესახებ ინფორმაციას მოიცავს, თუმცა მის განხორციელებაში წინსვლა არ ყოფილა.
9. შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის ელექტრონული კატალოგი - დოკუმენტების დახარისხებისთვის აუცილებელი შესაბამისი საცავის არარსებობა და დაფინანსების ნაკლებობა ხელს უშლის ამ ვალდებულების შესრულებას.
10. ინტერაქტიული სტატისტიკა და დანაშაულის კრიმინოგენური რუკა - სამინისტრომ ვერ შეასრულა ეს ვალდებულება სპეციალური GPS „ტრეკერების“ შეძენის პრობლემის გამო.
ანგარიშში მკვლევარი ვალდებულებებს საერთო მიზნის მიხედვით აჯგუფებს და მთავრობას რეკომენდაციებს სთავაზობს შემდეგი, უფრო ეფექტიანი სამოქმედო გეგმის შესამუშავებლად. მაგალითად, საჯარო სერვისების ნაწილში ვალდებულებები მოიცავს: სამოგზაურო სერვისის დანერგვას იუსტიციის სახლებში, სახელმწიფო ქონების რეგისტრაციის სერვისის დანერგვას იუსტიციის სახლებში, განათლების სერვისების ხელმისაწვდომობა იუსტიციის სახლებში და ა.შ. ანგარიშის მიხედვით, აღნიშნული ვალდებულებები არ აძლიერებს ადგილობრივ თემებს, არამედ უკავშირდება მთავრობის ეფექტიანობის გაზრდას და სასურველია, რომ მთავრობამ შემდეგ ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში აქცენტი გააკეთოს არა მიმდინარე სერვისებზე, არამედ ახალი რეფორმის განსახორციელებელ ინიციატივებზე.
ღია მონაცემების ნაწილში ვალდებულებები მოიცავს: ღია მონაცემების პორტალის data.gov.ge-ს განვითარებას და პოლიტიკური პარტიების ფინანსური დეკლარაციების დამუშავებად ფორმატში გამოქვეყნებას. რეკომენდაციის მიხედვით, ინფორმაცია უნდა გამოქვეყნდეს პარტიების ინდივიდუალური შემომწირველების შემოსავლის წყაროების შესახებ; ხოლო data.gov.ge-ს გასაუმჯობესებლად, უნდა შეიქმნას საკანონმდებლო ბაზა, რომელიც ყველა საჯარო უწყებას პორტალზე მონაცემების პროაქტიულად გამოქვეყნებას დაავალდებულებს.
მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმებს წარმოადგენს სერვისების: ,,მომხმარებლის ხმის“ და I-Change.ge-ს შექმნა. რეკომენდაციის მიხედვით, მთავრობამ უნდა გაამარტივოს I-Change.ge-ს მოხმარების წესები და მოხსნას ზედმეტი ბიუროკრატიული დაბრკოლებები. ხოლო ,,მომხმარებლის ხმის“ შექმნასთან დაკავშირებით, იუსტიციის სახლმა სერვისის ონლაინ ვერსია უნდა შექმნას.
ადგილობრივი ხელისუფლების შესაძლებლობების ნაწილში ვალდებულებები მოიცავს: საქართველოში საზოგადოებრივი ცენტრების განვითარებას, ელექტრონული მმართველობის შემოღებას ადგილობრივ თვითმმართველობებში და რეგიონების განვითარებას საჯარო ბიბლიოთეკების ტრანსფორმაციით. IRM-ის მკვლევარს მიაჩნია, რომ მთავრობამ ბევრი უნდა იმუშაოს საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლების კუთხით და მოსახლეობა უნდა წაახალისოს, რომ აქტიურად ჩაერთონ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოებრივი ცენტრებიდან Ichange.gov.ge-ზე ელექტრონული პეტიციების გაგზავნის მეშვეობით.
საჯარო სამსახურის მართვის ელექტრონულ სისტემებთან დაკავშირებით მითითებულია, რომ მომავალი სამოქმედო გეგმები უნდა შეიცავდეს არა შიდა სამთავრობო პროცესებზე ორიენტირებულ ვალდებულებებს, არამედ ისეთებს, რომლებსაც მოქალაქეები გაითავისებენ და მონიტორინგს გაუწევენ.
არქივების გამჭვირვალობის მხრივ ჯგუფი მოიცავს: ელექტრონული შენახვის სისტემას: e-Archive, ეროვნული არქივის გამჭვირვალობისა და ხელმისაწვდომობის გაზრდას, შინაგან საქმეთა სამინისტროს არქივის ელექტრონული კატალოგის შექმნასა და გამოქვეყნებას. ანგარიშის მიხედვით, მიუხედავად იმისა, რომ სახელმწიფო არქივების ხელმისაწვდომობა მნიშნველოვანია, OGP-ის კონტექსტში მთავრობამ აქცენტი ისეთ ვალდებულებებზე უნდა გადაიტანოს, რომლებსაც მოქალაქეების ცხოვრებასთან პირდაპირი კავშირი აქვს.
ტექნოლოგიების მეშვეობით უსაფრთხო გარემოს შექმნა მოიცავს: ,,112“-თან დაკავშირების ალტერნატიული არხების შექმნას, ინტერაქტიულ სტატისტიკასა და დანაშაულის კრიმინოგენულ რუკას. მნიშვნელოვანია, პოლიციელებს ჩაუტარდეთ დამატებითი ტრენინგი კომუნიკაციის ძირითად მეთოდებთან დაკავშირებით, რათა ეფექტიანად ითანამშრომლონ იმ ადამიანებთან ვისაც სმენისა და საუბრის პრობლემა აქვთ; რაც შეეხება დანაშაულის სტატისტიკურ მონაცემებს, უნდა შემუშავდეს ერთიანი მეთოდოლოგია დეტალური სტატისტიკის გამოსაქვეყნებლად.
ცალკე მდგომი ვალდებულებები:
ინფორმაციის თავისუფლების აქტის პროექტის შემუშავება - OGP-ისთვის ძალიან მნიშვნელოვანი ვალდებულებაა, ამიტომ აუცილებელია აქცენტის გადატანა ამ პროექტის განხორციელებაზე და მისი ახალი ანგარიშვალდებულების მექანიზმების მონიტორინგზე.
ღია მმართველობა საქართველოს ფორუმი - დაინტერესებული მხარეების აზრით, ფორუმის მეტი ინკლუზიურობისთვის მის საქმიანობაში მონაწილეობა რეგიონულმა არასამთავრობო ორგანიზაციებმაც უნდა მიიღონ.
საჯარო სამსახურში მიღების გამჭვირვალობა - დამოუკიდებელი დამკვირვებლები თავისუფლად იქნენ დაშვებული კონკურსის ყველა ეტაპზე, მათ შორის, ინტერვიუს ეტაპზე და საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების დროს; მანიპულაციის თავიდან ასაცილებლად საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში სხვადასხვა რანგის საჯარო მოხელეთათვის წერითი ტესტის ჩაბარების ერთიანი ბარიერი შემუშავდეს და სხვა.
საჯარო მოხელეთა ქონებრივი დეკლარაციების მონიტორინგის სისტემა - სისტემის უკეთ მუშაობისთვის განისაზღვროს იმ დეკლარაციების მინიმალური რაოდენობა, რომლებიც მონიტორინგისთვის შემთხვევითი შერჩევის წესით შეირჩევა; ახალი ფუნქციის შესასრულებლად საჯარო სამსახურის ბიურო შესაბამისი რესურსებით აღიჭურვოს და სხვა.
სპეციალური საჭიროებების მქონე ადამიანებისთვის შსს-ს ვებ-გვერდის ხელმისაწვდომობა - სამინისტრომ რეგულარულად უნდა გამოაქვეყნოს მონაცემები voice.police.ge-ს და „ლაივჩათის“ აპლიკაციის გამოყენების სიხშირის და ამ მექანიზმებით მომხმარებელთა კმაყოფილების დონის შესახებ.
• ფარული მიყურადების მონაცემების პროაქტიული გამოქვეყნება - მონაცემები დახარისხებული იყოს მოსმენის ობიექტის მიერ ჩადენილი დანაშაულის ტიპისა და სიმძიმის, ასევე, იმ პირების კატეგორიის მიხედვით, რომელთა მიერ წარდგენილ ფარული სატელეფონო მიყურადების შუამდგომლობასაც სასამართლო აკმაყოფილებს; უზენაესმა სასამართლომ გამოაქვეყნოს მონაცემები იმ ჩანაწერების რაოდენობის შესახებ, რომლებმაც გამოძიებისთვის მნიშვნელობა დაკარგეს.
• საარჩევნო პროცესების შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება - ცესკომ არჩევნების შესახებ ცნობიერების ამაღლების ღონისძიებები ჩაატაროს მოქალაქეთა იმ სამიზნე ჯგუფებისთვისაც, რომლებიც უშუალოდ არ არიან ჩართული საარჩევნო პროცესებში.
• საბიუჯეტო პროცესების გამჭვირვალობა - ფინანსთა სამინისტრომ თავისი ხარჯვითი პროგრამები საზოგადოების საჭიროებებს უნდა მოარგოს, რისთვისაც მან მოქალაქეებთან კომუნიკაცია პროაქტიულად უნდა განახორციელოს, უფრო ეფექტიანად უნდა ჩართოს ისინი საბიუჯეტო განხილვებში და მათი მოსაზრებები ძირითადი პრიორიტეტების თაობაზე მიღებულ საბოლოო გადაწყვეტილებებში უნდა ასახოს.
• შესყიდვების ელექტრონული სისტემა - კონკურსის ელექტრონულ მოდულთან დაკავშირებით შემოტანილი განაცხადების ხარისხის შესაფასებლად უფრო ნათელი კრიტერიუმები უნდა შემუშავდეს.
მკვლევარი მთავრობას ასევე სთავაზობს ზოგად რეკომენდაციებს გამოკვეთილი გამოწვევების ეფექტიანად გადასაჭრელად (იხ. გრაფა #1).
გრაფა #1
ანგარიშში მითითებულია, რომ საქართველოში ეროვნულ დონეზე მოქმედი ყველა ძირითადი საჯარო უწყება მეტ-ნაკლებად მონაწილეობს OGP-ში და სასურველია ამ პროცესში ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიც ჩაერთონ, რამდენადაც საქართველოში ადგილობრივ დონეზე არსებულ ყველა აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ორგანოს ხალხი პირდაპირი წესით ირჩევს.
ანგარიშში აღნიშნულია, რომ საჯარო სექტორში კეთილსინდისიერების ამაღლებისთვის საქართველომ შემდეგ ეროვნულ სამოქმედო გეგმაში მამხილებელთა დაცვის ნათელი და პრაქტიკული მექანიზმების შექმნის ვალდებულება უნდა აიღოს. გარდა ამისა, შემდეგი ეროვნული სამოქმედო გეგმა არსებულ თემებს უნდა გასცდეს და მოიცვას საკითხების უფრო ფართო სპექტრი საზოგადოებისთვის მნიშვნელოვან სხვა სფეროებში (კერძოდ, შრომისა და ჯანმრთელობის დაცვის, სოფლის მეურნეობის, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების, ენერგეტიკისა და კულტურის სფეროებში).
IRM-ის დამოუკიდებელმა მკვლევარმა ანგარიშის შედეგები შემდეგნაირად შეაჯამა: ,,საქართველომ OGP-ის ზოგიერთი მიზნის მიღწევაში (მათ შორის, ღია მონაცემების მეშვეობით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაზრდასა და გადაწყვეტილების მიღებაში მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმების შექმნაში) მნიშვნელოვან წარმატებას მიაღწია. თუმცა, იმის გათვალისწინებით, რომ მიმდინარე ვალდებულებების ორი მესამედი საჯარო სერვისების მიწოდებასა და შიდა სამთავრობო სისტემების გაუმჯობესებაზეა ორიენტირებული, მთავრობის ვალდებულებების ღია მმართველობის ძირითად ღირებულებებზე (გამჭვირვალობა, ანგარიშვალდებულება და მოქალაქეთა ჩართულობა) ორიენტირების კუთხით უფრო მეტის გაკეთება შეიძლებოდა. კერძოდ, გამოიკვეთა საჭიროება, შემუშავდეს ახალი ვალდებულებები მთავრობის უკანონო მიყურადების პრაქტიკის შეზღუდვის და ენერგეტიკის, ბუნებრივი რესურსების მოპოვებისა და კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის სფეროებში მთავრობის გადაწყვეტილებების მეტი გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად.“

Independent Reporting Mechanism (IRM), which assesses activities carried out by the Open Government Partnership member country, published Georgia Progress Report 2014-15. The report is prepared by the independent researcher of IRM – Lasha Gogidze and it provides assessment of the OGP action plan commitments, analysis of self-assessment report published by the Ministry of Justice and analysis of the OGP action plan development process. The IRM researcher has been observing the OGP processes in Georgia since the country developed its first OGP national action plan in April 2012.
OGP action plan development process is vital for designing an effective plan that is based on the civic priorities. IRM researcher notes, that the Government fell short of fulfilling the OGP requirements while elaborating the first national action plan (2012-2013). However, it should be noted that the government addressed the flaws of previous time while developing the second action plan (2014-2016). The government published the plan and the timeline of consultations, actively involved the OGP Georgia Forum members in conducting the consultations and informed the media about ongoing processes. The consultations were conducted in accordance with the pre-determined schedule and covered the whole country, more cities and regions (it total, 19 consultations took place in 15 cities and villages of Georgia’s 9 regions) than it did during the first action plan development process. It is also important that the participant feedback was reflected in the final action plan. Representatives of the local self-governments, non-governmental organizations, political parties, business, academia, trade unions and journalists attended the consultations.
Moreover, the government published online most of the public comments received in the consulted cities/villages and the minutes of in-person consultation meetings. According to the minutes, citizens were concerned mostly about having limited access to the internet, employment and public services. They also asked for more information about public expenditure and for opportunities to participate in decision-making. The report claims that the conducted public consultations contributed to the diversity of opinions, also more public agencies were involved in the process than before.
As the government used the OGP template for complementing the commitments with detailed benchmarks and timeframes, this made assessing the progress easier. It is also important that the Forum member non-government organizations, with the leadership of Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), presented 6 commitments for the action plan (see the report, pg. 17), while the Transparency International-Georgia presented 2 additional commitments.
The independent researcher has assessed compliance of commitments with the fundamental principles of OGP and according to him, the biggest amount of commitments (45%, 13 commitments) are related to Access to Information, 7 commitments (24%) emphasize on Civic Participation, 6 (21%) aim to increase Public Accountability, while 1 (3%) aims at ensuring Transparency and Accountability through technologies and innovations. It is noted in the report, that 59% (17 commitments) are directly related to the OGP principles.
IRM report also reviews current implementation state of the action plan. According to the report, out of total 29 commitments, 12 (41%) are fully completed, fulfilling 1 commitment has not started yet, while others are on different stages of realization. 16 public agencies are responsible on carrying out the commitments, while 5 of them are subordinate to the Ministry of Justice.
The IRM methodology includes OGP’s starred commitments. To be qualified as starred is important that the commitment is: measurable, clearly relevant to OGP values, of transformative potential impact, and substantially or completely implemented. The Georgia action plan contains 2 starred commitments: Political party financial declarations and Proactive publishing of surveillance data. Both of the commitments are fulfilled according to the schedule of the Action Plan.
Realization of 10 commitments listed below are lagging behind the schedule due to different reasons. According to the researcher, majority of these commitments (except of: I-Change.ge (Public participation tools) and Interactive statistics and crime mapping) bear minor potential impact and their relevance to the OGP principles is unclear (except of commitment: Electronic catalogues of MIA archives):
1. Travel insurance services – Completion of the commitment has not started since the government has yet to appoint the service providers as well as develop the administrative system for implementation.
2. State property registration – Within the period covered by the report, the state property registration service was introduced in the Marneuli municipality. The Public Service Hall (PSH) is conducting trainings for the PSH staff in municipalities to make the service available there.
3. Education services – During the assessment period, the Public Service Development Agency (PSDA) was waiting authorization via a decree for the implementation of service.
4. Citizen’s portal www.mygov.ge – There are three main issues hindering the process: First, inconvenient and time-consuming registration requirements, second, the FoI section of mygov.ge does not allow users to track the status and the timeline of processing the requests, third, public awareness of mygov.ge remains low and many people are not using the services provided.
5. Digital signature and online authentication - The main challenge for the PSDA is that there are limited number of users of these systems, since people frequently lose the login pin codes. In addition to this, being very cautious about making personal information available online is another topic.
6. I-change.ge (Public participation tool) - Realization of the commitment is hindered due to delay in the adoption of the government decree.
7. Digital human resource management system – The module has already been implemented in 13 Ministries, while six Ministries are in the process of implementing it.
8. Digital preservation system: e-Archive – Data Exchange Agency has developed a draft general concept of the e-Archive system, its main modules, and general requirements. However, the commitment has not been implemented yet.
9. Electronic catalogues of MIA archives – Lack of an appropriate storage facility for sorting the documents and funding for the initiative is constraining the implementation process.
10. Interactive statistics and crime mapping - The Ministry was not able to move forward with this commitment due to the problems with purchasing of hardware in the form of a GPS tracker.
The commitments are grouped in the report according to their goals, based on which the researcher offers recommendations to the government for next - more effective action plan. For instance, group of Public Services includes following commitments: Travel insurance services, State property registration, JUSTdrive, Educational services and others. Researcher states that the commitments of this group do not strengthen local communities but are rather related to increasing efficiency of the government. Thus, Lasha Gogidze notes the government should not be focused on current services while elaborating the action plan but use the OGP platform for implementing new, reformative initiatives.
Open Data group includes commitments on: Open data portal data.gov.ge and Political party financial declarations. It is recommended it the report that the information should be published about the resources of income of individual party contributors. Regarding data.gov.ge, the government should create a legal basis obliging all public agencies to publish data proactively on the portal.
Public participation tools are services of: “Voice of the Consumer” and I-change.ge. It is recommended that the government should simplify the rules of using the portal and remove extra bureaucratic setbacks. While the Ministry of Justice should set up an online version of “Voice of the Customer”.
Group of Local government capacity includes: Development of Community Centers in Georgia, Introduction of e-Governance in Local Self-Governments and Transformation of public libraries for regional development. IRM researcher believes, that the government should work on raising civic awareness and on encouraging people to participate actively in decision making process by sending their e-petitions via Ichange.ge.
Regarding the digital public service management systems, it is noted that while drafting next action plan the government should be focused on elaborating the commitments that are easily palpable by the citizens and they can monitor the implemented commitments.
Transparency of archives group combines the commitments on: Digital preservation system: e-Archive, Increasing openness and accessibility of national archives, Create and publish electronic catalogues of MIA archives. It is indicated in the report, that even though openness of archives is important, within the scopes of the OGP, government should focus on the commitments that are directly connected to the lives of citizens.
Safer communities through technology includes: Develop alternative channels to connect to “112”, Interactive statistics and crime mapping. It is important that for improving the 112 services for hearing and speaking impaired people, the police officers are trained on the basic communication methods to be used with this group of people. Regarding the crime statistics, the Ministry of Internal Affairs should develop a unified methodology for publishing detailed statistics across different categories, such as time and locations of committed crime.
Standalone Commitments:
• Freedom of Information Act Draft – As it is noted in the report that the draft is an extremely important and relevant OGP commitment. Therefore, it is crucial to focus on its implementation and oversight of the new accountability provisions.
• Georgia’s OGP Forum – Stakeholders suggest that the membership of the Forum should be expanded to regional civil society organizations
• Transparency of public service recruitment – Develop clear criteria for selecting candidates prior to their attestation, give free access to independent observers to all stages of the recruitment process, including the interviews and final decision making, etc.
• Public officials’ asset declarations monitoring system – To make the system work better, set a minimum number of declarations to be certified through the random selection process, equip the Civil Service Bureau with all necessary resources for assuming the new role, etc.
• Special needs accessibility to Ministry of Interior’s webpage – the government should adopt special legislation obliging all public agencies to adopt their websites to the needs of disable people. Also, MIA should publish data on how many people are using voice.police.ge and the live chat application, what are their level of satisfaction, etc.
• Proactive publishing of surveillance data – The report suggests that the stakeholders ask for more detailed data broken down by types and severity of crimes and by the categories of persons for which the courts grant motions on phone tapping. In addition to this, the Supreme Court should disclose statistics on how many tapped records were destroyed by the prosecutor’s offices after the completion of their investigative activities, as required by the law.
• Transparency of budgetary processes – Ministry of Finance should tailor the expenditure programs to the public needs by proactively reaching out to citizens and involving them in discussions, reflecting their feedback in the final decisions on key priorities.
• Electronic system of procurement – The State Procurement Agency (SPA) should create an effective monitoring system for reviewing the tenders to be processed under the simplified procedures.
IRM also suggests the government general recommendations to effectively tackle the above-mentioned challenges (see Figure #1).
Figure #1
It is reported that all principal agencies working in Georgia are involved in the OGP processes at some extent. Thus, it is recommended that the local self-governments also engage in the OGP, since legislative and executive organs operating on local level are elected in direct elections.
The report indicates that government should draft a commitment which establishes clear and effective mechanisms for protecting whistleblowers, such practice will improve integrity at the public sector. Moreover, the next action plan should move beyond current topics and address areas of energy, natural resource extraction and cultural heritage preservation.
IRM researcher Lasha Gogidze, summarized the findings:
“Georgia has advanced significantly, especially in increasing access to information through open data and creating mechanisms for improving public participation in decision making. However, with two- thirds of the current commitments focused on the delivery of public services and improvement of internal government systems, more could be done to build on first efforts to address open government values of transparency, public accountability, and civic participation. In particular, it was outlined that new commitments should be elaborated to restrain government’s ability of illegal surveillance and to ensure transparency of decision making in the fields of energy, natural resource extraction and cultural heritage preservation.”