საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელება დაიწყო
2015 წლის 18 დეკემბერს საქართველოს პარლამენტმა მესამე მოსმენით - 76 მომხრე, არცერთი წინააღმდეგი - მიიღო ცვლილებები საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში, რომელიც ითვალისწინებს ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნას. კერძოდ, აღნიშნული ცვლილებებით საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტის 107-ე მუხლით გათვალისწინებულ უფლებამოსილებას ემატება ,,უ2“ ქვეპუნქტი, რომლის თანახმად საპარლამენტო გამჭვირვალობის, სისტემური და კოორდინირებული მუშაობის უზრუნველსაყოფად საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე ქმნის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედ საპარლამენტო საბჭოს.
ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს (შემდგომში - საპარლამენტო საბჭო) შექმნის ვალდებულება გათვალისწინებულია საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით, რომელიც შემუშავდა ინტერფრაქციული და ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფების მუშაობის შედეგად და დამტკიცდა საქართველოს პარლამენტის ბიუროს მიერ 2015 წლის 17 ივლისს.
რეგლამენტში ცვლილების შეტანით, საქართველოს პარლამენტმა დაიწყო საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის, საქართველოს მოქალაქეებისა და ღია მმართველობის პარტნიორობის წინაშე აღებული, ვალდებულებების შესრულება.
საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში საპარლამენტო საბჭოს შექმნის შესახებ ცვლილებების უშუალო ინიციატორია საქართველოს პარლამენტის წევრი და ინტერფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი თამარ კორძაია.
საპარლამენტო საბჭოს შემადგენლობა და დებულება მტკიცდება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ბრძანებით (საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტი, მუხლი 2831). საქართველოს პარლამენტის რეგლამენტში შეტანილი ცვლილების თანახმად, საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე თანამდებობრივად ითვლება საპარლამენტო საბჭოს წევრად, რომელიც თვითონ ხელმძღვანელობს საპარლამენტო საბჭოს ან ავალებს საბჭოს ხელმძღვანელობას მის რომელიმე წევრს.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის თანახმად, საპარლამენტო საბჭოსთან დაარსდება სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული საკონსულტაციო საბჭო, რომლის მიზანი იქნება საპარლამენტო საბჭოს საქმიანობის მხარდაჭერა.
საპარლამენტო საბჭოს მსგავსი ინსტიტუციონალიზებული მოდელი არსებობს ჩილეში გამჭვირვალობის ორპალატიანი კომიტეტის სახით, ასევე, მექსიკაში, მექსიკის სენატის ინფორმაციისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის კომიტეტის სახით.
2016 წლის იანვრიდან იგეგმება საპარლამენტო საბჭოს დაკომპლექტება და საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განსახორციელებლად სამუშაო ჯგუფების შექმნა.
აღსანიშნავია, რომ ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნის იდეა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს“ (IDFI) ეკუთვნის. IDFI გაეროს განვითარების პროგრამისა და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის მიერ დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში ახორციელებდა ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის" პროექტს, რომელიც მხარს უჭერდა საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფების ფუნქციონირებას. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შემუშავდა და დამტკიცდა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 2015-2016.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა 18 ვალდებულებას ითვალისწინებს მათ შორის ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საბჭოს შექმნას, რომელიც დაკომპლექტებული იქნება ინტერფრაქციული პრინციპის საფუძველზე და უზრუნველყოფს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებასა და განხორციელების მონიტორინგი.

On December 18th, 2015, the Parliament of Georgia has adopted the amendments to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia on the third hearing, which considers establishment of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance. Particularly, according to the amendment (Article 107 (23) (the number correlates with the Georgian alphabet)) the Chairperson of the Parliament of Georgia is obliged to create above-mentioned Parliamentary Council in order to ensure transparency of the legislative activities, and coordinative and effective management of the issues related to openness of the Parliament.
Obligation to establish the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance was considered by the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016, which was elaborated by the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia and the Open Parliament Working Group. The Action Plan was adopted by the Bureau of the Parliament of Georgia on July 17th, 2015.
Having amended the Rules of Procedure, the Parliament of Georgia has launched carrying out the commitments of the Action Plan. The MP and the Head of the Inter-Factional Group – Tamar Kordzaia was initiator of making changes to the Rules of Procedure.
Provision and composition of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance is regulated by the order of the Chairperson of the Parliament (Rules of procedure of the Parliament of Georgia, Article 2831. According to the changes to the Rules of Procedure, the Chairperson of the Parliament is considered as a member of the Council due to the position and is supposed to administer or commend administering the Council to one of the MPs.
According to the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016, consultative board comprising the civil society organizations will also be formed and tasked to support work of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance.
Institutionalized model of the Parliamentary Council exists in the Chilean Bicameral Committee for Transparency and in Mexican Senate’s Committee on the Assurance of Access and Transparency of Information (COGATI).
The composition of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance will be determined from January 2016 and a working group will also be established to carry out the commitments laid out in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016.
It should be noted that the initiative of establishing Permanent Parliamentary Council belongs to the Institute of Development of Freedom of Information (IDFI). IDFI has been supporting the work of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Working Group within the scopes of the program “Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership” which is funded by the UNDP and the EU and is implemented with cooperation of the Parliament of Georgia. Within the framework of the project, Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was elaborated and adopted.
The Action Plan consists of 18 commitments, among them is a commitment on establishing the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance. The Council should be based on the principle of inter-factionalism and will ensure implementation of the Action Plan and monitoring of the process of its implementation.