IDFI - გრიფით საიდუმლო დოკუმენტი საქართველოს დამოუკიდებლობის შესახებ
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი ულოცავს საქართველოს ყველა მოქალაქესა და გულშემატკივარს ქვეყნის დამოუკიდებლობის დღეს. სპეციალურად ამ დღისთვის, ინსტიტუტი აქვეყნებს ამერიკის შეერთებული შტატების საარქივო ფონდებში დაცულ საიდუმლო დოკუმენტს, რომელიც წარმოადგენს საქართველოს დამოუკიდებლობის საწყის ეტაპზე შეერთებული შტატების შესაბამისი სამსახურების მიერ მომზადებულ ანალიტიკურ ცნობებს საქართველოში განვითარებულ მოვლენებზე.
გვინდა ჩვენს მკითხველს შევახსენოთ, რომ IDFI-ის საქმიანობის ერთ-ერთი მიმართულება სწორედ არქივების ღიაობისა და დოკუმენტური მასალების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფაა. ამ მიმართულების ფარგლებში ორგანიზაცია თანამშრომლობს მსოფლიოს წამყვან კვლევით ინსტიტუტებსა და სამეცნიერო ორგანიზაციებთან. IDFI-ის პარტნიორმა ორგანიზაციამ, ჯორჯ ვაშინგტონის უნივერსიტეტთან არსებულმა ეროვნული უსაფრთხოების არქივმა, IDFI-ის თხოვნით რამდენიმე წლის წინ გამოითხოვა საარქივო ფონდებში დაცული დოკუმენტები. დოკუმენტების ნაწილი ჩვენს მიერ გამოქვეყნებული იქნა სტატიაში "IDFI- გრიფით საიდუმლო 9 აპრილის შესახებ".  ჩვენ მტკიცედ გვწამს, რომ მხოლოდ წარსულის ობიექტური შესწავლით არის შესაძლებელი მომავალი თაობების გააზრებული არჩევანის უზრუნველყოფა.
ქვემოთ წარმოდგენილი დოკუმენტები, გვაძლევს აშშ-ის შესაბამისი სამსახურების მიერ საქართველოში იმ პერიოდში მიმდინარე მოვლენების ანალიზისა და ამ მოვლენებზე აშშ-ის პერსპექტივის გაგების შესაძლებლობას.
დოკუმენტის სახელწოდებაა: საქართველო - დამოუკიდებლობის მუხტი ძლიერდება (1990 წლის 24 აპრილი). დოკუმენტის აღწერილობაში აღნიშნულია, რომ 1989 წლის 9 აპრილის სასტიკი დარბევის შემდეგ საქართველოში 1921 წელს დაკარგული დამოუკიდებლობის აღდგენის სურვილი ძლიერდება. დამოუკიდებლობის მსურველები ორ ნაწილად არიან გაყოფილნი - ისინი, ვინც მოსკოვთან მკაცრ და უხეშ მიდგომას ანიჭებენ უპირატესობას და სურთ დამოუკიდებლობის დაუყოვნებლივ მიღება, მეორე ნაწილი კი თანდათანობით, რაციონალურად მიზნის მიღწევის მომხრენი არიან. მოხსენების მიხედვით საქართველოში ძლიერდება ანტი-ქართული განწყობები ეთნიკურ უმცირესობებში, რომლებიც საქართველოს დამოუკიდებლობას ეწინააღმდეგებიან. არსებობს დაპირისპირების საფრთხე. ანალიზის ავტორი აღნიშნავს, რომ სავარაუდოდ, მოსკოვი თავს შეიკავებს რესპუბლიკის შიდა კონფლიქტში მონაწილეობისგან, თუმცა, მკაცრ პასუხს გასცემს ქვეყნის სწრაფვას დამოუკიდებლობისკენ.
დოკუმენტში საუბარია აგრეთვე იმაზე, რომ საქართველოში სულ უფრო მეტად მძაფრდება ანტისაბჭოთა განწყობა. დემონსტრანტებმა გაანადგურეს ლენინის ქანდაკებები და საბჭოთა სიმბოლოები. ყოველ პარასკევს, საღამოს 6 საათიდან იმართება საპროტესტო აქციები საბჭოთა კავშირიდან გამოყოფის მოთხოვნით. შენობებიდან მხოლოდ ქართული ეროვნული და მართლმადიდებლური ეკლესიის დროშები ფრიალებს. ცვლილება შეეხო ენის საკითხსაც - ქართული სახელმწიფო ენად აღიარეს, სკოლებში ისწავლება საქართველოს ისტორია. შეერთებული შტატების დაზვერვის ანალიტიკოსთა შეფასებით, საქართველოს მართლმადიდებლური ეკლესია ნაციონალიზმის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი წყაროა. მოქალაქეები დაუფარავად ესწრებიან წირვა-ლოცვას. მათი აზრით, ქართველების დაბრუნება ეკლესიის წიაღში შესაძლოა აიხსნას ორი მიზეზით - უკვე აღარ იკრძალება რელიგიურ რიტუალებში მონაწილეობა და გარდა ამისა, რელიგია ქართველებისთვის საკუთარი იდენტობის ხაზგასმის საშუალებაა.
ანალიტიკოსთა შეფასებით მოსკოვი შიშობს, რომ თუკი საქართველოს არ ექნება მეტი თავისუფლება, ქვეყანაში იმძლავრებს ანტირუსული განწყობები. თუკი, რუსი ეროვნების მოქალაქეები გახდებიან თავდასხმის ობიექტები ქართველი ნაციონალისტების მხრიდან, მოსკოვი ჩაერევა, მაგრამ, სავარაუდოდ, არაქართული მოსახლეობის რესპუბლიკიდან გაყვანით ან ეკონომიკური სანქციების დაწესებით. ამავე დროს, ნაკლებ სავარაუდოა, რომ საქმე სამხედრო დაპირისპირებამდე მივიდეს. მათი შეფასებით გორბაჩოვის რეაქციას ლიტვაში განვითარებულ მოვლენებზე სხვადასხვა მნიშვნელობა ენიჭება საქართველოში არსებული ეროვნული მოძრაობებისთვის. უფრო რაციონალურები კიდევ უფრო მეტად დარწმუნდებიან თანდათანობითი, მოლაპარაკებების გზით მიღწეული დამოუკიდებლობის სისწორეში. რადიკალებმა კი შესაძლოა იფიქრონ, რომ ეს დასტურია იმისა, რომ მოსკოვი არ დაუშვებს საქართველოს გამოყოფას და ერთადერთი გამოსავალი, რადიკალური ქმედებებია.

IDFI - Classified Document on Georgia's Independence
IDFI congratulates every citizen and supporter of Georgia with the Independence Day. To mark this occasion, we decided to publish a formerly classified document kept in the archives of the USA. This document is an analytical report on the events taking place in Georgia on 24 April 1990, at an early stage of the Georgian independence movement, prepared by the US Directorate of Intelligence.
One of our areas of activity is ensuring openness of state archives and access to documentary materials. To this end, we cooperate with world’s leading research institutions and scientific organizations. Several years ago, we asked our partner organization - National Security Archive at George Washington University to request documents concerning April 9, 1989 events in Georgia. We strongly believe that objective study and rethinking of the past is necessary for making informed decisions about the future.
The document titled Georgia: Independence Drive Accelerating (April 24, 1990) states that the brutal dispersal of April 9, 1989 demonstration in Tbilisi has increased the pursuit of independence, which was lost back in 1921. However, differences exist between those who favor a tough approach to Moscow and demand independence quickly, and others who favor a more moderate, gradual approach. According to the report, a number of ethnic minorities in the country, feeling oppressed by the Georgians, oppose Georgia’s independence, creating a risk of confrontation. The authors of memorandum note that Moscow will attempt to avoid military intervention in the republic’s internal conflicts, but will have a tough response to the demands of independence.
The document also points to increased anti-Soviet feelings among Georgians. Demonstrators have destroyed the statues of Lenin and other symbols of Soviet power. Demonstrations of varying size take place in Tbilisi each Friday evening at 6:00 with demands for secession from the Soviet Union. Only the Georgian national and Orthodox Church flags fly from buildings. A new language law makes Georgian the state language and all schools are teaching Georgian history. According to the authors, the Georgian Orthodox Church is an important source of inspiration for Georgian nationalism. Citizens openly attend church services. The authors believe that Georgians are returning to the church for two reasons: 1. it is no longer forbidden to openly participate in religious activities; and 2. it is a way for Georgians to express their ethnic identity.
According to the assessment of the analysts, Moscow fears that anti-Russian elements of Georgian nationalism will become more pronounced if Georgians are not allowed more independence. If Russians were to become the targets of violence, Moscow would feel compelled to intervene, probably through airlifting non-Georgians out of the republic or economic sanctions. Moscow would still be reluctant to use force or military coercion, however. Gorbachev’s reaction to the Lithuanian situation will have different implications to different groups of Georgian nationalists. The moderates are likely to see his hard line as further evidence that independence should be achieved gradually through negotiations, while radicals may perceive these events as proof that Moscow will never willingly allow a republic to secede and the only solution is radical action.