IDFI-ს ექსპერტმა ეუთოს მე-12 სამხრეთ კავკასიური მედია კონფერენციაზე მოხსენება გააკეთა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) მედიისა და ტელეკომუნიკაციების მიმართულების ხელმძღვანელმა უჩა სეთურმა ეუთოს მე-12 სამხრეთ კავკასიური მედია კონფერენციაზე გააკეთა მოხსენება „ციფრულ მაუწყებლობაზე საქართველოს გადასვლა და მისი გავლენა მედია პლურალიზმზე“.
29-30 სექტემბერს თბილისში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ საერთაშირისო ექსპერტები და მედია ორგანიზაციების, მარეგულირებელი ორგანოების წარმომადგენლები საქართველოდან, აზერბაიჯანიდან და სომხეთიდან. კონფერენცია სახელწოდებით „გაციფრულება მედიის თავისუფლებისთვის“ მიზნად ისახავდა იმ გამოწვევების ანალიზს, რაც ციფრულ ერაში, ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლისას წარმოიქმნება რეგიონში.
უჩა სეთურმა შეაჯამა საქართველოში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი და კონფერენციის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია ყველა ეტაპის შესახებ, რომელიც განხორციელდა სახელმწიფო სტრატეგიის შექმნიდან მის სრულ რეალიზაციამდე.
IDFI-ს ექსპერტმა ხაზი გაუსვა სამოქალაქო საზოგადოების ჩართვის მნიშვნელობას ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესში. მისი თქმით, მთავრობის მიერ შემუშავებულ თავდაპირველ სტრატეგიაში მულტიპლექსის ოპერატორი სახელმწიფო უნდა გამხდარიყო, არსებობდა რისკები პატარა მაუწყებლების გაქრობის და ზოგადად სამაუწყებლო ბაზრის მონოპოლიზაციის, თუმცა, სწორედ სამოქალაქო საზოგადოების, უმთავრესად კი კოალიციის „მედია ადვოკატირებისთვის“ მუშაობის შედეგად შეიცვალა სტრატეგია, რის შედეგადაც მოხდა მულტიპლექსების კერძო კომპანიებისთვის გადაცემა და უზრუნველყოფილია პლურალისტური გარემო.
საქართველოში ციფრულ მაუწყებლობაზე გადასვლის პროცესი უჩა სეთურმა საერთო ჯამში წარმატებულად შეაფასა და თქვა, რომ გაიზარდა შესაძლებლობა მედიის კონტენტის მწარმოებელი იმ კომპანიებისთვის, რომელთაც ეთერში გასვლა სურთ, რასაც აქამდე ვერ ახერხებდნენ შეზღუდული რესურსის გამო.
უჩა სეთურმა ამ ეტაპისთვის მთავარ გამოწვევად დაასახელა ციფრულ საეთერო ქსელთან დაშვების რეგულაციები, რაც უახლოეს პერიოდში უნდა შემუშავდეს და დამტკიცდეს.
/public/upload/IDFI/Digital/DTT-Georgia-and-Media-Pluralism.pptx
გადაცემა "რეალური სივრცის" დახურვა "ქართული ოცნების" რეპრესიული პოლიტიკის ნაწილია
06.05.2025
მედიის თავისუფლების ინდექსში საქართველოს რეიტინგი კიდევ 11 პოზიციით გაუარესდა, ქვეყანა 114-ე ადგილზეა.

Ucha Seturi, Expert in Media and Telecommunications Law at Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) gave a speech about “Georgia’s Digital Terrestrial and its impact on Media Pluralism” at OSCE 12th South Caucasus Media Conference.
The meeting was held in Tbilisi on September 29-30 and was attended by international experts, representatives of media organizations and regulatory bodies from Georgia, Azerbaijan and Armenia. The Conference entitled “Digitalization for Media Freedom” aimed to analyze the challenges, which arose in the process of digital switchover in the region.
Ucha Seturi summarized the process of digital terrestrial in Georgia and spoke about every stage of implementation the state strategy.
Expert of IDFI highlighted the importance of civil society involvement in the process of digital switchover. He said, that according to previous version of the strategy, the state was considered to be multiplex operator, there existed risks of disappearing small broadcasters and in general, monopolization of the broadcasting market. However, as a result of the work of civil society and mainly Media Advocacy Coalition the strategy has changed, multiplexes were transferred to the private companies and pluralistic environment is provided now on the market.
The Digital switchover process was estimated as successful by Ucha Seturi. He noted that media content producing companies which wanted to broadcast, but could not due limited resources now have bigger chances and opportunities.
Ucha Seturi named digital network access regulations as current main challenge that should be developed and approved in the nearest future.