დისკუსია - ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე
ხუთშაბათს, 17 სექტემბერს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) ორგანიზებით გაიმართა დისკუსია სახელწოდებით „ეროვნული ვალუტის გაუფასურების გავლენა საქართველოს ეკონომიკაზე“; დისკუსია ჩატარდა პროექტის "სტრატეგიული გეგმა საქართველო 2020 - სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება"-ს ფარგლებში.
დისკუსიაში მონაწილეობდნენ საქართველოს მთავრობის, საქართველოს ეროვნული ბანკის, არასამთავრობო და კვლევითი ორგანიზაციების წარმომადგენლები. სადისკუსიო პანელში მომხსენებლებად წარდგნენ: საქართველოს ეროვნული ბანკის მაკროეკონომიკისა და სტატისტიკის დეპარტამენტის უფროსი გიორგი ბარბაქაძე; საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს ფისკალური პროგნოზირების დეპარტამენტის უფროსი ნიკოლოზ გაგუა; დარგის დამოუკიდებელი სპეციალისტები ბესო ნამჩავაძე და ირაკლი დოღონაძე.
მომხსენებლებმა ისაუბრეს ლარის გაუფასურების გამომწვევ მიზეზებზე და იმ ნეგატიურ შედეგებზე, რომელიც შეიძლება მოჰყვეს ეროვნული ვალუტის გაუფასურებას მოკლე და საშუალოვადიან პერსპექტივაში. პანელის მონაწილეების მხრიდან ყურადღება იქნა გამახვილებული ეროვნული ვალუტის გაუფასურების საგარეო ფაქტორებზე. ძირითადად აქცენტი გაკეთდა გარე შოკებზე, რომელთა შორის შეიძლება გამოიყოს მსოფლიოში ნავთობზე ფასის ვარდნა, უკრაინასა და რუსეთს შორის მიმდინარე კონფლიქტი და უცხოეთიდან საქართველოში ფულადი გზავნილების შემცირება.
აღნიშვნის ღირსია ეროვნული ბანკის წარმომადგენლების პოზიცია, რომ არსებული გარე შოკების ნეგატიური გავლენა ეროვნული ვალუტის გაცვლით კურსზე უკვე მთლიანად არის ასახული არსებულ კურსში და ამ მხრივ, არ არის მოსალოდნელი ეროვნული ვალუტის კიდევ უფრო მეტად გაუფასურება. აგრეთვე, ეროვნული ბანკის წარმომადგენლები შეეხნენ საქართველოში მიმდინარე ინფლაციურ პროცესებს. დისკუსიის ფარგლებში ითქვა, რომ მოსალოდნელია წლის ბოლომდე წლიური ინფლაციის მაჩვენებლის 7%-მდე ზრდა, ხოლო 2016 წლის დასაწყისიდან ამ მაჩვენებლის ეტაპობრივი კლება.
აგრეთვე, დისკუსიის ფარგლებში გამოითქვა დამოუკიდებელი ექსპერტების მხრიდან შენიშვნები მთავრობის ეკონომიკურ პოლიტასთან დაკავშირებით. ასე მაგალითად, ბესო ნამჩავაძემ აღნიშნა, რომ ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმებისა და ევროსთან მიმართებაში ეროვნული ვალუტის გაუფასურების მიუხედავად, ვერ მოხერხდა საქართველოს კონკურენტუნარიანობის გაზრდა, რაც დასტურდება ევროკავშირის ქვეყნებში საქართველოდან განხორციელებული ექსპორტის მოცულობის კლებაში 2015 წლის პირველი ორი კვარტლის მონაცემების წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარების საფუძველზე.
დისკუსიაში აქტიური მონაწილეობა მიიღეს მოწვეულმა სტუმრებმაც, კითხვების და კომენტარების სახით.
პროექტის ფარგლებში იქმნება სადისკუსიო პლატფორმა და მთლიანობაში ჩატარდება 5 მსგავსი ტიპის შეხვედრა. მომავალში, სადისკუსიო შეხვედრებზე განხილული იქნება შემდეგი თემები:
• საქართველოს ფართოზოლოვანი განვითარება
• ფისკალური სტაბილურობა
• განათლების რეფორმა
• საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა
პროექტი ხორციელდება ბრემენის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით და გერმანიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს დაფინანსებით.

Discussion - The Effects of Depreciation of National Currency on the Georgian Economy
On Thursday, September 17, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) organized the discussion - “The Effects of Depreciation of National Currency on the Georgian Economy”. The discussion was held within the framework of the project “Strategic Plan Georgia 2020 - Strengthening Public Involvement”.
Representatives of the Georgian Government, National Bank of Georgia, non-governmental and research organizations participated in the discussion. The speakers for the discussion panel included: Head of the Macroeconomics and Statistics Department of the National Bank of Georgia - Giorgi Barbakadze; Head of the Fiscal Forecasting Department of the Ministry of Finance of Georgia - Nikoloz Gagua; independent experts - Beso Namchavadze and Irakli Dogonadze.
The speakers discussed the causes of the depreciation of Lari and talked about the negative consequences of the depreciation of the national currency in short and mid-term perspective. The panelists stressed the role of external factors affecting the depreciation of Lari. External shocks, such as the drop in oil prices, the conflict between Russia and Ukraine and the reduction in remittances were emphasised.
According to the representative of the National Bank of Georgia, the negative effects of external shocks are already fully reflected in the exchange rate of Georgian Lari and in this respect, further depreciation of the currency is no longer expected. In addition, panelists discussed the inflation rate - predicted its increase up to 7% and the gradual decrease of the indicator by the beginning of 2016.
Independent experts criticised the government’s economic policies. For instance, according to Beso Namchavadze, despite signing the Association Agreement with the European Union and the depreciation of national currency against Euro, Georgian economy still lacks competitiveness. The evidence of the lack of competitiveness is the decrease in the volume of exports from Georgia to the EU in the first two quarters of the year 2015, compared to the same period of the previous year.
Invited guests actively participated in the discussion through questions and comments.
The project “Strategic Plan Georgia 2020 - Strengthening Public Involvement” includes a series of four other discussions on the following topics.
• Broadband development of Georgia
• Fiscal Stability
• Educational Reform/Pension Reform
• Universal Health Care Reform
The project is implementing in cooperation with Bremen University and with the financial support of the Federal Foreign Office of Germany.