არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების “გამჭვირვალობის” კვლევით დაკავებული ხელისუფლების გამჭვირვალობა
სიახლეები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | სტატია 18 ივლისი 2024
15 ივლისს, საქართველოს მმართველმა პარტიამ “ქართულმა ოცნებამ” საზოგადოებას გააცნო კვლევის „არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების გამჭვირვალეობის საბაზისო კვლევა“ შედეგები, რომელიც აფასებდა რუსული კანონის საწინააღმდეგო განცხადებაზე ხელმომწერი 474 ქართული არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციის  გამჭვირვალობას შვიდი სხვადასხვა კრიტერიუმის მიხედვით (1. ვებ-გვერდი 2. დონორის დასახელება/ლოგო  3. პროექტის დასახელება  4. გრანტის ოდენობა  5. პროექტის/გრანტის ვადა  6. წლიური ანგარიში  7. ორგანიზაციის გუნდი).
IDFI-ს შეფასებით ამ კვლევის რეალურ მიზანს წარმოადგენდა საქართველოს ხელისუფლების მიერ რუსული კანონის საჭიროებაზე პროპაგანდის გაძლიერება და არა ამ არასამთავრობო ორგანიზაციების პროაქტიული გამჭვირვალობის შეფასება.
გამჭვირვალობისა და ანგარიშვალდებულების მიმართ ხელისუფლების დამოკიდებულების მთავარ საზომ ინდიკატორს ჩვენი აზრით წარმოადგენს თავად სახელმწიფო უწყებებში ამ კუთხით არსებული მდგომაროება.  Აღსანიშნავია, რომ 2013 წლიდან საქართველოს საჯარო დაწესებულებებს გაუჩნდათ საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების ვალდებულება.  Საქართველოს მთავრობის დადგენილებით  განისაზღვრა იმ მინიმალური საჯარო ინფორმაციის ჩამონათვალი, რომელიც  საქართველოს სახელმწიფო უწყებებმა უნდა გამოქვეყნონ საკუთარ ვებ-გვერდებზე.  Კანონით განსაზღვრული ინფორმაციის ნუსხა, აწესებს მინიმალურ მოთხოვნებს ადმინისტრაციული ორგანოების  საქმიანობასთან და ფინანსებთან დაკავშირებული  ინფორმაციის გამოქვეყნებაზე და არის სავალდებულო.
თუმცა, წლების განმავლობაში  IDFI-ს კვლევები ადასტურებდა, რომ საჯარო დაწესებულებების უმრავლესობა არ უზრუნველყოფდა მთავრობის დადგენილებით დაკისრებული მინიმალური  ვალდებულებების შესრულებასაც კი.  მეტიც, საჯარო დაწესებულებები ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტის დამკვიდრების საწყის ეტაპზე, უფრო მაღალი პასუხისმგებლობით ასრულებდნენ მათზე დაკისრებულ ვალდებულებებს ვიდრე ბოლო წლებში. მაგალითად, 2014 წლის მონიტორინგის შედეგებით, საჯარო დაწესებულებების ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების საერთო მაჩვენებელი შეადგენდა 71%-ს, ხოლო 2019-2023 წლებში ეს მაჩვენებელი 50-60%  მერყეობდა. 2022 წლიდან ასევე, მკვეთრად გაუარესდა სახელმწიფო დაწესებულებებიდან საჯარო ინფორმაციის გაცემის მაჩვენებელი. კერძოდ,  უპასუხოდ დარჩა მოთხოვნების 42%, რაც 2010 წლის შემდეგ ყველაზე ცუდი შედეგი იყო.
Პარტია ქართული ოცნების მიერ არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების გამჭვირვალეობის საბაზისო კვლევის გამოქვეყნების შემდეგ, IDFI დაინტერესდა, სახელმწიფო უწყებების ვებ-გვერდებზე კანონის შესაბამისად სავალდებულოდ გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის გამჭვირვალობით.  მონიტორინგი ჩაუტარდა  14 ცენტრალური საჯარო დაწესებულების (პარლამენტი, მთავრობის ადმინისტრაცია და სამინისტროები) ვებ-გვერდს და შეფასდა 7 გამოსაქვეყნებლად სავალდებულო საჯარო ინფორმაციის კატეგორია (2024 წლის პირველი კვარტალის (კვარტალურად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის შემთხვევაში) და 2023 წლის (წლიურად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის შემთხვევაში).
მონიტორინგმა აჩვენა, რომ არც ერთ სახელმწიფო უწყებას 7-ვე კატეგორიის მიხედვით სრულყოფილი და განახლებული ინფორმაცია  არ აქვს გამოქვეყნებული. მაგალითად, უწყებების 71%-ს გამოქვეყნებული არ ჰქონდა 2023 წელს  მიღებული და გაცემული გრანტების შესახებ სრულყოფილი ინფორმაცია,  65%-ს სრულყოფილად გამოქვეყნებული არ ქონდა 2024 წლის პირველ კვარტალში სარეზერვო ფონდებიდან მიღებული დაფინანსების და 2023 წლის საქმიანობის წლიური ანგარიშები.  განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია,  რომელიც 2014 წლიდან ფაქტობრივად არ ასრულებს  მთავრობის დადგენილებითვე  განსაზღვრულ ვალდებულებებს და არ აქვეყნებს ფინანსურ ინფორმაციას.  ასევე, აღსანიშნავია კულტურისა და სპორტის სამინისტროს შემთხვევა, რომლის ბიუჯეტი 470 მილიონ ლარს შეადგენს  და 3 წელზე მეტია არ აქვს საკუთარი ვებ-გვერდი.
საჯარო ფინანსების განკარგვასთან და საკადრო პოლიტიკასთან დაკავშირებული ინფორმაციის პროაქტიული გაუმჭვირვალობის ფონზე, კიდევ უფრო პრობლემურია, ამ კატეგორიის მონაცემებზე საჯარო ინფორმაციის არ გაცემა.  მაგალითად, 2023 წელს არც ერთმა ზემოთ ჩამოთვლილმა უწყებამ IDFI-ს სრულყოფილად არ მოაწოდა  სარესტორნო და სამივლინებო ხარჯების დოკუმენტაცია, მათ ბალანსზე რიცხული ავტომობილების შესახებ ინფორმაცია დეტალური მახასიათებლებით, შტატგარეშე მოსამსახურეთა სამუშაო პოზიციების ჩამონათვალი და სარგოები და სხვა.

On July 15, the ruling party of Georgia "Georgian Dream" introduced to the public the results of the study "Baseline Study of the Transparency of Non-governmental and Media Organizations", which evaluated the transparency of 474 Georgian non-governmental and media organizations that signed the statement against the Russian-style law. The evaluation was carried out according to seven different criteria (1. Website; 2.Donor name/logo; 3. Project name; 4. Grant amount; 5. Project/grant term; 6. Annual report; 7. Organization team).
In IDFI’s evaluation, the real purpose of this study was to strengthen propaganda by the Georgian authorities regarding the need for the Russian-style law, and not to evaluate the proactive transparency of these non-governmental organizations.
In our opinion, the main measuring indicator of the government's attitude towards transparency and accountability is the situation in the state agencies themselves in this regard.It needs to be highlighted that since 2013, public institutions of Georgia have had the obligation to proactively publish public information.A decree of the Government of Georgia defined the list of minimum public information subject to proactive disclosure on the websites of state agencies.The list of information defined by law sets minimum requirements for the publication of information related to the activities and finances of administrative bodies and is mandatory.
Nevertheless, IDFI's studies over the years have demonstrated that the majority of public institutions do not meet even the minimum obligations imposed by government decree.Moreover, at the initial stage of establishing the standard of proactive information publication, public institutions fulfilled their obligations with greater responsibility than in recent years.For example, according to the monitoring results of 2014, the overall rate of proactive publication of information by public institutions was 71%, and in 2019-2023 this fell to 50-60%.In addition, from 2022, there was a sharp decline in the rate at which public institutions disclosed information in response to freedom of information requests.Specifically, 42% of requests remained unanswered, the worst result since 2010.
After the publication of the baseline study on the transparency of non-governmental and media organizations by the Georgian Dream, IDFI became interested in the transparency of the information that must be published on the websites of state agencies in accordance with the law.The websites of 14 central public institutions (Parliament, Administration of the Government, and Ministries) were monitored and 7 categories of public information subject to mandatory publication were evaluated (in the case of the first quarter of 2024 (in the case of information to be published on a quarterly basis) and in 2023 (in the case of information to be published annually)).
The monitoring showed that not a single state agency has published complete and up-to-date information according to all 7 categories.For example, 71% of agencies did not publish complete information on grants received and issued in 2023, while 65% did not fully publish information about funding received from reserve funds in the first quarter of 2024 and annual reports of 2023 activities.The administration of the Government of Georgia deserves a special mention, not actually having fulfilled the obligations defined by the decree of the government and not having published financial information since 2014. The case of the Ministry of Culture and Sports should also be highlighted: it has a budget of 470 million GEL and has not had its own website for more than 3 years.
Against the background of proactive lack of transparency of information related to the management of public finances and personnel policy, it is even more problematic not to provide public information on this category of data.For example, in 2023, none of the above-mentioned agencies provided IDFI with complete documentation of restaurant and travel expenses, information about vehicles on their balance sheet with detailed characteristics, a list of freelancers' job positions and salaries, etc.