კოალიცია მოსამართლეთა კონფერენციის დანიშვნას ეხმაურება
განცხადებები | კანონის უზენაესობა, ადამიანის უფლებები და მედიის თავისუფლება | კოალიციური საქმიანობა 24 მარტი 2024
24 მარტს მოსამართლეთა XXXII კონფერენცია ჩაინიშნა. დღის წესრიგის თანახმად, სხვა საკითხებთან ერთად კონფერენცია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრებისა და მდივნის არჩევასა და „სასამართლოს ირგვლივ განვითარებულ მოვლენებზე“ იმსჯელებს.
მოსამართლეთა კონფერენცია გაიმართება მართლმსაჯულების სისტემური რეფორმების თაობაზე ევროკომისიის დათქმის დისკრედიტაციის მცდელობის ფონზე. სასამართლოს სისტემის გაჯანსაღება ევროკავშირის ერთ-ერთი საკვანძო მოთხოვნაა და შესაბამისად, ამ კონფერენციის თითოეულ ასპექტს დააკვირდება არაერთი ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაცია. შესაბამისად, კონფერენციაზე განვითარებულ მოვლენებს მნიშვენლოვანი გავლენა ექნება საქართველოს ევროკავშირში გაწევრიანების მიზნებისთვისაც.
მოსამართლეთა კონფერენციებზე დაკვირვების წინარე გამოცდილებამ აჩვენა, რომ სასამართლო თვითმმართველობის ეს უმნიშვნელოვანესი ფორმატი, ძირითადად, პოლიტიკური მხარდაჭერის მქონე მოსამართლეთა გავლენიანი ჯგუფის,ე.წ. კლანის,გასაძლიერებლად გამოიყენებოდა. კონფერენციის დღის წესრიგიდან გამომდინარე და მითითებული გამოცდილების გათვალისწინებით, გვაქვს საფუძველი ვივარაუდოთ, რომ კლანიკვლავ შეეცდება მართლმსაჯულების ადმინისტრირების წამყვან თანამდებობაზე მისდამი ნდობით აღჭურვილი პირები აირჩიოს. ამის საფუძველზე კი, მოსამართლეთა მოჩვენებითი ერთიანობით მოხდება განსხვავებული აზრის მქონე პირთა, მათ შორის, იმ მოსამართლეების დისკრედიტაცია, რომლებიც მზაობას გამოხატავენ, ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების მიზნებისთვის, გადამოწმდეს მათი კეთილსინდისიერება.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, დღეს კიდევ უფრო მეტი მნიშვნელობა ენიჭება კონფერენციაზე მოსამართლეთა მიერ სასამართლოში გავლენიანი ჯგუფის თუპარტიული ინტერესებისგან დაცლილი ჯანსაღი პოზიციების დაფიქსირებას. გამოვთქვამთ იმედს, რომ მოსამართლეთა უმრავლესობა გაუმკლავდება პოლიტიკურ, პროფესიულ თუ პირად თავდასხმებს და 2024 წლის 24 მარტს გასამართ კონფერენციაზე გავლენიანი ჯგუფის მიერ მართლმსაჯულების ინტერესების და ევროინტეგრაციის პროცესის დამაზიანებელმიმართვის წარდგენის შემთხვევაში, მხარს არ დაუჭერენ მას.

The XXXII Conference of Judges has been scheduled for March 24. According to the agenda, among other issues, the Conference will discuss the election of members and the Secretary of the High Council of Justice and "the developments concerning the courts".
The Conference of Judges will take place amid ongoing attempts to discredit the European Commission's recommendations concerning systemic justice sector reforms. The recovery of the judicial system is one of the key recommendations of the European Union. Thus, every facet of this Conference will be closely monitored by numerous local and international organizations. Consequently, the outcomes of the Conference will play a crucial role in Georgia's pursuit of the European Union membership.
The past observations from Judicial Conferences have revealed a tendency of using this vital platform of judicial self-governance primarily for strengthening the influential group of judges, so called Clan, backed by political support. Given the Conference agenda and the prior practices, one may reasonably assume that the Clan will once again attempt to select its confidants for key administrative positions. Thus, it will demonstrate the superficial unity among the judges alienating unconforming individuals, including judges who are willing to undergo integrity checks to fulfill the European Commission's recommendations.
Considering the above, today the expression of rightful positions by judges at the Conference -- free from the influence of any particular group or party interests within the judiciary – gain paramount importance. We hope that the majority of judges will withstand political, professional, or personal pressures and, should the influential group propose a statement that undermines the interests of justice and the European integration process at the Conference of judges to be held on 24th of March 2024, will not support it.Top of Form