საზოგადოებრივი მაუწყებლის შესყიდვები - 2017 წლის ტენდენციები
საქართველოს პარლამენტში მიმდინარეობს მუშაობა „მაუწყებლობის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების ტექსტთან დაკავშირებით. ცვლილებების თანახმად საზოგადოებრივი მაუწყებელი თავისუფლდება პროდუქციისა და მომსახურების შესყიდვისას „სახელმწიფო შესყიდვების“ შესახებ საქართველოს კანონით დადგენილი ვალდებულებებისგან. ცვლილების არსებული სახით მიღების შემთხვევაში კითხვის ნიშნის ქვეშ დადგება საზოგადოებრივი მაუწყებლის ანგარიშვალდებულება, ისევე როგორც საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვების ხარისხი.
შესაბამისად, IDFI დაინტერესდა თუ რა მდგომარეობაა საზოგადოებრივ მაუწყებელში სახელმწიფო შესყიდვების კუთხით მიმდინარე წელს. IDFI-მ დაამუშავა საზოგადოებრივი მაუწყებლის სახელმწიფო შესყიდვების მონაცემები, რომლებიც განხორციელდა 2017 წლის 1 იანვრიდან დღემდე (არ მოიცავს აჭარის ტელევიზიის შესყიდვებს). მონაცემთა ანალიზის მიზანი იყო საზოგადოებრივი მაუწყებლის ეფექტიანობის დადგენა სახელმწიფო შესყიდვების სფეროში. სახელმწიფო შესყიდვებში ეფექტიანობა იზომება სხვადასხვა კრიტერიუმებით, მათ შორის - დანაზოგით, ტენდერების რაოდენობით, პირდაპირი შესყიდვების განხორციელების სიხშირით, ტენდერებში კონკურენციის დონით და სხვა.
სახელმწიფო შესყიდვების ვებსაიტზე განთავსებული ინფორმაციის თანახმად, 2017 წელს საზოგადოებრივი მაუწყებელი გეგმავს 13,525,188 ლარის დახარჯვას სახელმწიფო შესყიდვებზე. ეს თანხა საზოგადოებრივი მაუწყებლის 2017 წლის ბიუჯეტის 30%-ია.
სტატისტიკური მონაცემების დამუშავების შედეგად ირკვევა, რომ საზოგადოებრივი მაუწყებლის სახელმწიფო შესყიდვებში უარყოფითი ტენდენციები არ იკვეთება, თუმცა პრობლემად კვლავ რჩება ელექტრონულ ტენდერებში მონაწილეთა დაბალი რიცხვი.
დაკვირვების პერიოდის განმავლობაში საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა გამოაცხადა 58 ელექტრონული ტენდერი. აქედან 43 ტენდერის შემთხვევაში ხელშეკრულება უკვე დადებულია (იხ. სურათი# 1).
აღსანიშნავია, რომ მთლიანობაში, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ტენდერების მხოლოდ 14% აღმოჩნდა წარუმატებელი (10% არ შედგა პრეტენდენტების არარსებობის შედეგად; 4% შემთხვევაში ვერ დაფიქსირდა კვალიფიციური მიმწოდებელი). ამასთანავე, საკუთარი სურვილით საზოგადოებრივ მაუწყებელს ჯერ-ჯერობით არ შეუწყვეტია ტენდერი. შედარებისთვის, ეროვნულ დონეზე წარუმატებელი და ჩავარდნილი ტენდერების პროცენტული წილი, გამოცხადებული ტენდერების 35% შეადგენს (2011 წლიდან მოყოლებული). რასაკვირველია, წლის ბოლომდე დარჩენილია 4 თვე და უფრო ზუსტი სურათი წლის ბოლოს გამოჩნდება.
2017 წლის 9 თვის განმავლობაში, საზოგადოებრივი მაუწყებელი სახელმწიფო შესყიდვების საშუალებით გეგმავდა 7,377,709 ლარის (სავარაუდო ღირებულებების ჯამი) გახარჯვას, თუმცა ელექტრონული ტენდერების აუქციონების შემდეგ ფაქტობრივად გაიხარჯა 6,547,359 ლარი. შესაბამისად, 9 თვის განმავლობაში, საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ელექტრონული ტენდერების საშუალებით დაზოგა 830,350 ლარი, რაც 11,25%-იანი დანაზოგია.
გამოცხადებული ტენდერებიდან ყველაზე ხშირად დაფიქსირდა ელექტრონული ტენდერი (რომელსაც მთლიანობაში საშუალოდ 10 დღეზე მეტი სჭირდება დასასრულებლად), შემდეგ კი გამარტივებული ელექტრონული ტენდერი (რომელიც ხანმოკლე პროცედურაა და არ აღემატება 5-6 დღეს). საზოგადოებრივ მაუწყებელს კვლავ არ გამოუყენებია ორეტაპიანი ტენდერი სადაც ფასი-ხარისხის კრიტერიუმების განსაზღვრა ხდება (იხ. სურათი# 2).
პირდაპირი შესყიდვების რაოდენობა კვლავ მაღალია, თუმცა უმეტესი პირდაპირი შესყიდვები მონეტარული ზღვრის ფარგლებში ხორციელდებოდა (მომსახურების, საქონლის ან სამუშაოს შეძენა რომლის ფასი 5,000 ლარზე ნაკლებია). ჯამში პირდაპირი წესით გაფორმდა 484 ხელშეკრულება. აქედან 4 ხელშეკრულება ცდებოდა 5,000 ლარიან მონეტარულ ზღვარს. მაქსიმალური თანხა, რომელიც დაფიქსირდა პირდაპირი წესით გაფორმებულ ხელშეკრულებაზე იყო 10,000 ლარი.
2015 წლიდან, შემსყიდვლებისთვის სავალდებულოა სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოსგან აიღოს ნებართვა, სანამ ისინი პირდაპირი წესით განახორცილებენ შესყიდვას. ამ პროცესში ჩანს თუ რა მიზეზით და რა პირობებში ხდება პირდაპირი შესყიდვის განხორციელება.
საზოგადოებრივი მაუწყებლის შემთხვევაში, ყველაზე ხშირად გამოყენებული საფუძველი მომსახურების და საქონლის მიწოდების, ისევე როგორც სამუშაოს შესრულების - ექსკლუზიური უფლებაა.
ერთ-ერთი ყველაზე მწვავე პრობლემა საზოგადოებრივი მაუწყებლის შემთხვევაში, ტენდერებში მიმწოდებელთა დაბალი მონაწილეობის მაჩვენებელია. დაკვირვების პერიოდის განმავლობაში, საზოგადოებრივი მაუწყებლის ტენდერებში საშუალოდ მონაწილეობდა 2,34 პრეტენდენტი, რაც საკმაოდ დაბალი მაჩვენებელია. იყო შემთხვევები როდესაც ფიქსირდებოდა მაღალი აქტიურობა 6 და 8 პრეტენდენტით, თუმცა მხოლოდ ერთეულ შემთხვევებში (იხ. სურათი# 3).
საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა ყველაზე დიდი ტენდერები (სავარაუდო ღირებულება 1,000,000 ლარზე მეტი) 3 შემთხვევაში გამოაცხადა:
- (კონკურსი - ჩNთ170000079) ქ. თბილისში, მ. კოსტავას ქ. N68-ში, სსიპ „საზოგადოებრივი მაუწყებლის“ ახალი და არსებული მესამე კორპუსის შენობების არქიტექტურული და მასთან დაკავშირებული მომსახურებების სახელმწიფო შესყიდვა.
- სავარაუდო ღირებულება - 1,032,048 ლარი
- საბოლოო ფასი - დაფიქსირდება 25.09.2017-ში
- (ელექტრონული ტენდერი - შPA170010059) - ვიდეოკამერების და ვიდეოკამერების აქსესუარების სახელმწიფო შესყიდვა. მონაწილეთა რაოდენობა - 1
- სავარაუდო ღირებულება -3,204,521 ლარი
- საბოლოო ფასი - 2,849,400 ლარი
- მონაწილეები - შპს ინოვატორი/ საიდენტიფიკაციო კოდი - 205102280
- გამარჯვებული - შპს ინოვატორი
- დანაზოგი - 355,121 ლარი
- (ელექტრონული ტენდერი - შPA170010032) - თანმდევი საგარანტიო პირობების ფარგლებში გეგმიური ფასიანი მომსახურებით 20 (ოცი) ერთეული მე-3 კლასის მაღალი გამავლობის მსუბუქი ავტომობილების (ჯიპების) სახელმწიფო შესყიდვა. მონაწილეთა რაოდენობა - 2
- სავარაუდო ღირებულება - 1,007,665 ლარი
- საბოლოო ფასი - 934,500 ლარი
- მონაწილეები - სს ფრანს ავტო/ საიდენტიფიკაციო კოდი - 236098165; შპს ჯი-თი მოტორს/ საიდენტიფიკაციო კოდი - 206276340
- გამარჯვებული - შპს ჯი-თი მოტორს
- დანაზოგი - 73,165 ლარი
მიმდინარე წლის 9 თვის განმავლობაში, საზოგადოებრივი მაუწყებლის სახელწმიფო შესყიდვებში არ ფიქსირდება არსებითი ხარვეზები. პირდაპირი შესყიდვები უმეტეს შემთხვევებში ხორციელდებოდა მონეტარული ზღვრების შესაბამისად. სახელმწიფო შესყიდვების ელექტრონული პროცედურების საშუალებით, 9 თვის განმავლობაში საზოგადოებრივმა მაუწყებელმა დაზოგა 830,350 ლარი, რაც 11,25%-იანი დანაზოგია.
პრობლემებს შორის რჩება საზოგადოებრივი მაუწყებლის მიერ გამოცხადებულ ტენდერებში მონაწილეთა დაბალი მაჩვენებელი, ისევე როგორც ორეტაპიანი ტენდერის გამოუყენებლობა.
აღნიშნული ინფორმაცია კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ კანონი მაქსიმალურად ვრცელდებოდეს საზოგადოებრივ მაუწყებელზე, რაც მაუწყებლის საქმიანობის ეფექტიანობას და გამჭვირვალობას უზრუნველყოფს. ამასთანავე, აღსანიშნავია, რომ ზუსტად გამჭვირვალობის მსგავსი მაღალი სტანდარტი ხდის შესაძლებელს მოხდეს საზოგადოებრივი მაუწყებლის საქმიანობის მონიტორინგი, რაც მაუწყებლის მიმართ საზოგადოების ნდობის ამაღლებას უწყობს ხელს.

The Parliament of Georgia is working on the text of the amendments to the Law of Georgia on Broadcasting. According to the amendments, the Georgian Public Broadcaster (GPB) will be free from the obligations established by the Law on "Public Procurement" when purchasing certain products and services. In case of adoption of the amendment the accountability of the broadcaster will be under question, as well as the quality of public procurement carried out by GPB.
Due to such developments, IDFI got interested in the state of public procurement of the GPB of the current year (2017). IDFI analyzed data on public procurement of GPB from January 1, 2010 to date (not including Adjara Public Broadcasterprocurement). The purpose of the data analysis was to identify the efficiency of the public broadcaster in the field of public procurement. Efficiency in state procurement is measured by different criteria, including savings, number of tenders, frequency of direct procurement, level of competition in tenders.
According to the information on the public procurement website, in 2017, GPB plans to spend 13,525,188 GEL (equivalent of approximately 6 mln USD) on procurement. This amount is 30% of the GPB's 2017 budget.
Statistical data showed that there are no significant negative trends in GPB’s procurement, but the problem still remains a low number of participants in electronic tenders. During the monitoring period, the GPB announced 58 electronic tenders. 43 of these tenders have already been concluded (see Figure # 1).
Figure # 1
It should be noted that in total, only 14% of the tenders of the Broadcaster were unsuccessful (10% were due to the absence of candidates; in 4% of the cases qualified supplier was not identified). At the same time, the GPB has not cancelled any tender yet. For comparison, share of unsuccessful and failed tenders on national level has been 35% of announced tenders (since 2011). Of course, 4 months are left until the end of the year and a more accurate picture will appear once the annual procurement plan will be implemented.
During 9 months of 2017, the GPB planned to spend GEL 7,377,709 (sum of estimated costs) via public procurement, but after electronic tenders were conducted, spending amounted to GEL 6,547,359. Accordingly, during 9 months, the GPB saved 830,350 GEL through electronic tenders, which amounts to 11.25% in savings.
From the announced tenders, the most common was electronic tender (which generally requires more than 10 days to complete) and then simplified electronic tender (which is a short-term procedure and does not exceed 5-6 days). The GPB has not yet used a two-stage tender where price-quality criteria are determined (see Figure # 2).
Figure # 2
The volume of direct procurement is still high, but most of the direct procurement was carried out within the monetary thresholds (purchasing services, goods or work, which is less than GEL 5,000). Overall, 484 agreements have been signed. Among those contracts, only 4 exceeded the GEL 5,000 monetary threshold. The maximum amount of those contracts was GEL 10,000.
From 2015, procurers are obliged to take permission from the State Procurement Agency before they make direct procurement. This process shows what the underlying causes of direct procurement are. In the case of the Public Broadcaster, the most frequently used grounds for providing services and goods, as well as the performance of the work is - exclusive right.
One of the most severe problems in case of GPB is the low participation of suppliers in tenders. Over the course of the monitoring period, GPB tenders had an average participation of 2.1 candidates, which is quite low. There were cases when high activity was seen - 6 and 8 participants, but only a handful (see Figure # 3).
Figure #3
Public Broadcaster announced the biggest tenders (more than 1,000,000 GEL) in 3 cases:
o The estimated price – GEL 1,032,048
o The final price - will be announced on 25.09.2017
o Number of participants – 1
o Estimated price - GEL 3,204,521
o The final price - GEL 2,849,400
o Participants - Innovator / Identification Code – 205102280
o Winner - Innovator LLC
o Savings - GEL 355,121
o Number of participants – 2
o Estimated cost - GEL 1,007,665
o The final price - GEL 934,500
o Participants - JSC Frans Auto / Identification Code - 236098165; GT Motors Ltd / Identification Code – 206276340
o Winner - GT Motors Ltd.
o Savings - 73,165 GEL
During 9 months of the current year, the GPB’s procurement does not indicate substantive shortcomings. Direct procurement in most cases was carried out in accordance with the monetary thresholds. Within 9 months, the Broadcaster saved GEL 830,350, which is 11.25% savings through electronic procurement procedures.
Among the problems are the low rates of participants in tenders announced by the Broadcaster, as well as the negligence of using a two-stage tender.
This information once again emphasizes the importance of why the public procurement law should cover procurement of the GPB, which ensures efficiency and transparency of the activities of the broadcaster. In addition, it is worth noting that the high standard of transparency makes it possible to monitor the activities of the Public Broadcaster, which promotes public trust towards the broadcaster.