საჯარო დისკუსია თემაზე „ინფორმაციის თავისუფლება და საზოგადოების აქტიური ჩართულობა“ ქუთაისში გაიმართა
2013 წლის 27 ივლისს, საჯარო დისკუსია არასამთავრობო ორგანიზაციების, მასმედიის წარმომადგენლებისა და აქტიური მოქალაქეების მონაწილეობით USAID-ის ქუთაისის დემოკრატიული ჩართულობის ცენტრში გაიმართა.
ღია შეხვედრები  „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა“ (IDFI) და USAID-ის G-3  პროგრამის “კანონმდებლობის გაუმჯობესება და საზოგადოებრივი ცნობიერების ამაღლება ინფორმაციის თავისუფლების საკითხებში” კოალიციური პროექტის ფარგლებში დაიწყო. პროექტის  მიზანია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ეფექტური მექანიზმებისა და პროცესების დანერგვის უზრუნველყოფა, სამოქალაქო საზოგადოებისა და მთავრობის თანამშრომლობა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნა-მიღების წესების/პროცედურების  შესახებ მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლების   ხელშეწყობა.
საჯარო დისკუსიას გიორგი კლდიაშვილი, IDFI- ის დირექტორი უძღვებოდა. დისკუსიის პირველ ნაწილში დეტალურად განხილულ იქნა საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შესაძლებლობები, ინფორმაციის მოთხოვნისა და არსებული ხარვეზების შესახებ პრაქტიკული მაგალითები. ასევე, მან დამსწრე საზოგადოებას წარუდგინა საქართველოში  ინფორმაციის თავისუფლებასთან მიმართებაში მიღებული ახალი  რეგულაციები, „ღია მართველობის პარტნიორობა“ ფარგლებში  მთავრობის ახალი სამოქმედო გეგმასთან მიმართებაში მიმდინარე პროცესები.
შეხვედრის მეორე ნაწილში USAID-ის მოწვეულმა ექსპერტმა, ინფორმაციის თავიუსუფლების საკითებში, დოქტორმა ტომას ჰარტმა ისაუბრა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ფარგლებში სამოქალაქო საზოგადოების აქტიურობის, საჯარო ინფორმაციის მიღების,  მოქალაქეთა  ჩართულობის საერთაშორისო პრაქტიკისა და  მაგალითების შესახებ.
დისკუსია კითხვა პასუხის  რეჟიმში მიმდინარეობდა ზოგადად, როგორც  ინფორმაციის თავისუფლების მნიშვნელობაზე ასევე, საკანონმდებლო ცვილებების პერსპექტივებზე, რაც ერთის მხრივ გააუმჯობესებს ხელისუფლების გამჭვირვალეობას მმართველობის ყველა დონეზე, მეორეს მხრივ გაზრდის მათ ანგარიშვალდებულებებს საზოგადოების წინაშე.
დისკუსიის მონაწილეებმა რეგიონებში განსაკუთრებით ხაზი გაუსვეს, როგორც მედიის როლს, ასევე სამოქალაქო სექტორის ერთიან ძალისხმევას მოქალაქეთა ცნობიერების ამაღლების კუთხით, საჯარო მოხელეების მომზადებასა და მათი დაცულობის გარანტიების  დანერგვას.

On 27 July 2013, local non-governmental organizations, mass-media representatives and active citizens tool part in the public discussion, held at the USAID Kutaisi Center for Civic Engagement.
Open discussions are planned in the framework of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and the USAID, G-3 Program consortium project “Improving of Freedom of Information Act (FOIA) and Increasing Public Awareness on FOIA”. The project aims at promoting establishment of effective access of public information mechanisms, cooperation of civil society and the government on improvement the public information requests and procedures and increasing broadly public awareness on the forms and regulations on FOIA.
Giorgi Kldiashvili, IDFI Director, led the public discussion. In the first half of the discussion, the information about the access of public information in Georgia, practices of requests and discrepancies concerning the public disclosure shared. He introduced the new the GoG regulations related to the public information disclosure, processes on the revision of the “Open Government Partnership”, Action Plan.
The second half of the day, Dr Thomas Hart, USAID expert on FOIA, held the presentation about the international experiences, best practices on the public information disclosure and role of civil society under the “Open Government Partnership” initiative.
In the end of the discussions, participants stressed the significance of citizens’ engagement in the decision-making process and freedom of information. The question asked about the considering of the legislative amendments, which on one hand will improve the government transparency of every level of governance and on the other hand increase level of accountability towards the society. The role of media, joint efforts of civil society sector to increase public awareness were stressed as most challenging issue in the regions. At the same time, the participants have agreed that public servants are in need to be prepared and guarantees to be established.