თემაზე - მოაქლაქის პლატფორმა საჯარო დისკუსია გაიმართა
29 მაისს, 13:00 საათზე IDFI -მ საჯარო დისკუსია გამართა და დამსწრე საზოგადოებას მოქალაქეების პოლიტიკური ჩართულობის პლატფორმის www.ichange.ge -ს საკუთარი კონცეფცია გააცნო.
როგორც ცნობილია, საქართველოს მთავრობამ ინიციატივის „ღია მმართველობის პარტნიორობა“ სამოქმედო გეგმის მიხედვით, აიღო ვალდებულება 2013 წლისთვის შექმნას მოქალაქის პლატფორმა - www.ichange.ge. IDFI-იმ შეისწავლა რამდენიმე ქვეყნის (ამერიკის შეერთებული შტატები, დიდი ბრიტანეთი, ბაჰრეინი, ყაზახეთი, გერმანია, ესტონეთი) გამოცდილება, გაანალიზა იქ არსებული ელ-პლატფორმები და შეიმუშავა საკუთარი კონცეფცია.
ელექტრონულ პლატფორმაზე უნდა დაინერგოს ისეთი სიახლეები, როგორც სამოქალაქო პეტიციების ინიცირების საშუალება, საჯარო კონსულტაციების გამართვის ვალდებულებები, მოქალაქეთა მიერ სხვადასხვა ინიციატივების წარდგენის საშუალებები.
დისკუსიაში მონაწილეობა მიიღეს  არასამთავრობო ორგანიზაციების, სამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებმა და სხვა დაინტერესებულმა პირებმა. დისკუსია გადაიცემოდა ინტერნეტ ტვ "ნაკადის" live stream-ის არხზე და მოქალაქეებს საშუალება ჰქონდათ დაესვათ შეკითხვები პირდაპირ ეთერში.
შეხვედრის დასაწყისში პრეზეტაცია წარმოადგინა IDFI-ს თავმჯდომარემ ლევან ავალიშვილმა და ისაუბრა საერთაშორისო პრაქტიკის მაგალითებზე და იმის შესახებ რა ფუნქციონალი და მექანიზმები უნდა არსებობდეს მოქალაქეთა მონაწილეობის პლატფორმაზე.
დისკუსიის მონაწილეებმა დასვეს კითხვები წარმოდგენილი კონცეფციის ირგვლივ და გამოხატეს საკუთარი მოსაზრებები. მსჯელობა გაიმართა პეტიციის ხელმომწერთა საჭირო რაოდენობის ასევე პლატფორმის სახელწოდებისა და სხვა დეტალების შესახებ.
გაჟღერდა იდეა, რომ გარკვეული ასაკობრივი თუ სხვა ჯგუფების გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობის უზრუნველსაყოფად ინტერნეტ პლატფორმაზე მოხდეს სატელეფონო ჩართულობის სერვისის ინტეგრირება, რომლის მეშვეობითაც ისინი პეტიციების ინიცირებას ან /და მხარდაჭერას შეძლებენ.
ხაზგასმით აღინიშნა რომ მოქალაქეთა პლატფორმის ამოქმედება ხელს შეუწყობს პოლიტიკური პროცესების გამჭვირვალობას, მოქალაქეთა უფლებების მაქსიმალურად დაცვას და მათი იდეების გატანას. დისკუსიების გამართვა და საზოგადოების აქტიური მონაწილობა წინასწარ განხილვებში მნიშვნელოვანია მაქსიმალურად დახვეწილი და მოქალაქეთა ინტერესებზე ორიენტირებული, რეალურად მოქმედი რესურსის შექმნისთვის.
დისკუსია გაიმართა აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI) პროგრამის G-PAC-ის დაფინანსებული პროექტის - „ელექტრონული ჩართულობის განვითარება საქართველოში“ - ფარგლებში.

On May 29, at 13:00 IDFI conducted public discussion and introduced its own concept of citizen engagement platform www.ichange.ge.
Georgian government has taken an obligation to create citizen platform www.ichange.ge by 2013 in the frames of Open Government Partnership initiative action plan. IDFI studied the experience of some of the countries (the USA, Great Britain, Bahrain, Kazakhstan, Germany, Estonia), analyzed their e-platforms and elaborated its own concept.
Discussion was attended by the representatives of non-governmental organizations, public sector and others, interested in this issue. The discussion was transmitted via internet TV “Nakadi”live stream channel. Levan Avalishvili, chairman of IDFI opened the meeting with presentation, talked about the international practice and the functions and mechanisms citizen platform must provide. Participants asked various questions regarding the concept and expressed their opinions. Among various issues discussed on the meeting, attendees directed attention to the question of number of petition voters, name of the platform and other important details.
Participants suggested integrating telephone involvement service on the platform in order to provide the engagement of certain age groups.
It was emphasized that platform will contribute to the transparency of political processes, citizen right protection and citizens will be given opportunity to propose their ideas.
Conducting discussions and participation of the citizens in preliminary debates is important for creating highly sophisticated and public interest-oriented resource.
Discussion was held in the frames of project “Development of e-Participation in Georgia”funded by the East-West Management Institute (EWMI) program G-PAC.