საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების პრაქტიკა საჯარო დაწესებულებებში - 2022
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება საქართველოს მიერ ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) ფარგლებში აღებული ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი ვალდებულებაა, რომლის მთავარი მიზანი საჯარო დაწესებულებების  პროაქტიული ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფაა.
2013 წლის 26 აგვისტოს საქართველოს მთავრობის N219 დადგენილებით, საწყის ეტაპზე ქვეყანაში დამკვიდრდა პროაქტიული გამჭვირვალობის  გარკვეული სტანდარტი, რომელიც სამომავლოდ საჭიროებდა გაუმჯობესებას. კერძოდ, მთავრობის ამ დადგენილებით  განსაზღვრული სავალდებულო  პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხა[1], მოიცავს  ადმინისტრაციული ორგანოების  საქმიანობასთან და ფინანსებთან დაკავშირებული მინიმალური ინფორმაციის ჩამონათვალს, რომელიც  ვერ უზრუნველყოფს პროაქტიული გამჭვირვალობის მაღალ სტანდარტს.  2013 წლის შემდეგ, მიუხედავად IDFI-ს არაერთი რეკომენდაციისა საქართველოს ხელისუფლებას  მისი გაუმჯობესების თვალსაზრისით მნიშნელოვანი ნაბიჯები არ გადაუდგამს. წლებია საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან, სათანადო რეაგირების გარეშე რჩება IDFI-ს  ინიციატივა, რომელიც ითვალისწინებს ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების არსებული სტანდარტის გაუმჯობესებას და რეფორმის მეორე ტალღის განხორციელებას. საქართველოს ხელისუფლების მხრიდან ასევე, რეაგირების გარეშე დარჩა IDFI-ს ინიციატივა, რომელიც ითვალისწინებდა კოვიდ-19 კრიზისის დროს საჯარო დაწესებულებების მიერ პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის  ახალი  ნუსხის დამტკიცებას. აღნიშნული ნუსხა ქვეყანაში არსებული გამოწვევების და საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით IDFI-მ  შეიმუშავა და საქართველოს ხელისუფლებას რეკომენდაციის სახით წარუდგინა.
ამასთან, განვლილ წლებში IDFI-ს კვლევები ცხადჰყოფდა, რომ საჯარო დაწესებულებების უმრავლესობა ვერ უზრუნველყოფდა მთავრობის არსებული  დადგენილებით დაკისრებული მინიმალური  ვალდებულებების ჯეროვან შესრულებასაც კი.
როგორც აღვნიშნეთ, მიუხედავად IDFI-ს არაერთი მცდელობისა, ამ დრომდე ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების არსებულ სტანდარტში, მნიშნელოვანი ცვლილებები არ შესულა. შესაბამისად, წინამდებარე ანგარიშის ფარგლებში, განხორციელებული საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის კვლევის მეთოდოლოგიაში ცვლილებები კვლავ არ განხორციელებულა.
ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის შეფასება 2022 წლის დეკემბრის მდგომარეობით და მოცემულია ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის ტენდეციები განვლილ წლებთან შედარებით. ანგარიში მოიცავს ასევე საჯარო დაწესებულებათა პროაქტიული გამჭვირვალობის რეიტინგებს.
- 2013 წლიდან, საქართველოს ხელისუფლებას,  ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტის გაუმჯობესების მიზნით, მნიშვნელოვანი ნაბიჯები არ გადაუდგამს.
- მონიტორინგის  ობიექტი 128 საჯარო დაწესებულებიდან, 2022 წლის დეკემბრის მდგომარეობით 13-ს საერთოდ არ ჰქონდა საკუთარი ვებგვერდი; მათ შორის, კულტურის და სპორტის სამინისტროს.
- 17 საჯარო დაწესებულებას ვებ-გვერდზე არ ჰქონდა შექმნილი საჯარო ინფორმაციის განყოფილება ან ამ განყოფილებაში არ ჰქონდა არანაირი ინფორმაცია გამოქვეყნებული;
- 2022 წელს საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის საშუალო მაჩვენებელი 60%-ია,  რაც  4%-ით აღემატება 2021 წლის, ხოლო 11 %-ით ჩამორჩება 2014 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს;
- 2022 წელს, შესაბამისი სამართლებრივი აქტის მოთხოვნების დაცვით მხოლოდ 3 საჯარო დაწესებულებას (საფინანსო-ანალიტიკური სამსახური, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური,  განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრი)  ჰქონდა სრულყოფილად (100%-ით) გამოქვეყნებული ინფორმაცია;
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის ყველაზე დაბალი შეფასება აქვთ მთავრობის ადმინისტრაციას (34%), საგარეო საქმეთა სამინისტროს (35%) და შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატს (30%).
- მთავრობის ვებ-გვერდზე სახელმწიფო შესყიდვებთან და ფინანსებთან დაკავშირებული ინფორმაციის უდიდესი ნაწილი კვლავ წარმოდგენილია  2014 წლის მდგომარეობით. შესაბამისად, მთავრობის ადმინისტრაცია  2014 წლიდან ფაქტობრივად არ ასრულებს საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრულ ვალდებულებებს.
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის, მთავრობის დადგენილების შესრულების  ყველაზე მაღალი შეფასება აქვთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს (97%) და თავდაცვის სამინიტროს (96%);
- 2021 წელთან შედარებით, 14 ცენტრალური საჯარო დაწესებულებიდან 7-მა, გააუარესა ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების მაჩვენებელი;
- 2021 წელთან შედარებით, სამინისტროებს დაქვემდებარებული სსიპ-ების ინფორმაციის პროაქტიული ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი 3%-ით გაუმჯობესდა. მიუხედავად ამისა, მათ 43%-ს,  სავალდებულოდ გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის 50%-ზე ნაკლები ჰქონდა განთავსებული საკუთარ ვებგვერდზე;
- ყველაზე პრობლემური საკითხი, კვლავ ფინანსების განკარგვასთან დაკავშირებული ინფორმაციის გამოქვეყნება რჩება;
- არცერთ შეფასებულ  საჯარო დაწესებულებას არ ჰქონდა გამოქვეყნებული ინფორმაცია ღია მონაცემების (მაგ. CSV ან XML) სახით.  38 საჯარო დაწესებულებას კონკრეტული ფინანსური ინფორმაცია გამოქვეყნებული ჰქონდა Excel-ის ფორმატში;
- მხოლოდ 61  საჯარო დაწესებულების ვებგვერდზე იყო ხელმისაწვდომი  განვლილ წლებში პროაქტიულად გამოქვეყნებული ინფორმაციის არქივი.
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების კარგი პრაქტიკა და რეკომენდაციები
2022 წლის დეკემბრის  მდგომარეობით განხორციელებული მონიტორინგის შედეგები აჩვენებს, რომ  უწყებების  უმრავლესობა კვლავ ვერ უზრუნველყოფს საჯარო ინფორმაციის მაღალი სტანდარტით  და თანმიმდევრულ გამოქვეყნებას.
აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ   საჯარო დაწესებულებები  ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების სტანდარტის დამკვიდრების საწყის ეტაპზე, უფრო მაღალი პასუხისმგებლობით ასრულებდნენ მათზე დაკისრებულ ვალდებულებებს . მაგალითად,  2014 წლის მონიტორინგის შედეგებით, საჯარო დაწესებულებების საერთო მაჩვენებელი შეადგენდა 71%-ს, რაც 11%-ით აღემატება 2021 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს.
2013 წელს საქართველოში დანერგილი სახელმწიფო უწყებების გამჭვირვალობის  სრულიად ახალი, პროაქტიული გამჭვირვალობის სტანდარტის მიმართ, საჯარო დაწესებულებების არსებული დამოკიდებულება   კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს ანგარიშვალდებულების ამ მექანიზმის  შემდგომი განვითარების პერსპექტივებს.  ამ მხრივ განსაკუთრებულ  აღნიშვნას საჭიროებს ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მთავარი მაკოორდინერებელი უწყების საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის დამოკიდებულება, რომელიც 2014 წლიდან ფაქტობრივად არ ასრულებს  მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრულ ვალდებულებებს.
საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების თვალსაზრისით არსებული გამოწვევების ფონზე, დადებითად უნდა შეფასდეს 2022 წელს ცალკეული უწყებების მიერ პროაქტიული გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით გადადგმული ნაბიჯები. მაგალითად,  აჭარის უმაღლესმა საბჭომ მიიღო, ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების მნიშნელოვნად გაუმჯობესებული დადგენილება და დაიწყო შესაბამისი საჯარო ინფორმაციის ვებგვერდზე გამოქვეყნება. ასევე, მიმდინარე მონიტორინგის ფარგლებში იდენტიფიცირებულია დამატებით 7 საჯარო დაწესებულება, რომლებმაც 2020 წლის IDFI-ს მონიტორინგის შემდეგ უზრუნველყვეს ვებ-გვერდზე საჯარო ინფორმაციის განყოფილების შექმნა და ინფორმაციის გამოქვეყნება.
ცალკეული უწყებების შემთხვევაში ვხდებით  ინფორმაციის ზოგიერთი კატეგორიის ჩაშლილად და დეტალურად განთავსების შემთხვევებს.  მაგალითად, სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის ვებ-გვერდზე ბალანსზე რიცხული უძრავი ქონებისა და გრანტების შესახებ გამოქვეყნებულია  დეტალური ინფორმაცია. ასევე, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ვებ-გვერდებზე შრომის ანაზღაურების და სამივლინებო ხარჯების შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნებულია თანამდებობის პირებზე ცალ-ცალკე სახელისა და გვარის მითითებით, ასევე, ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შესახებ ინფორმაცია წარმოდგენილია ავტომობილის მოდელის, გამოშვების წელის, შესყიდვის თარიღის, ფასის და ნარჩენი ღირებულების მითითებით.
IDFI-ის მოსაზრებით კარგი პრაქტიკა ითვალისწინებს მაქსიმალურად დეტალური ინფორმაციის გამოქვეყნებას მინიმუმ შემდეგ პუნქტებზე:
საჯარო დაწესებულებებში  ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნების ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით, სასურველია საჯარო დაწესებულებებმა გაითვალისწინონ IDFI-ს ის ძირითადი რეკომენდაციები, რომელიც ეხება სავალდებულო პროაქტიულად გამოსაქვეყნებელი ინფორმაციის ნუსხის გაუმჯობესებას. ასევე მნიშნელოვანია:
- საჯარო დაწესებულებებმა უზრუნველყონ საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა.   მათ შორის სავალდებულოდ უნდა განისაზღვროს იმ ინფორმაციის გამოქვეყნება, რომელის შესახებაც მოთხოვნით წლის განმავლობაში საჯარო დაწესებულებას მიმართა სამმა და მეტმა განმცხადებელმა;
- საჯარო დაწესებულებები არ უნდა შემოიფარგლონ მთავრობის დადგენილებით გათვალისწინებული მინიმალური სტანდარტით და  ინფორმაციას უნდა აქვეყნებდნენ  დეტალური სახით (მაგ. თანამდებობის პირთა სახელებისა და გვარების მითითებით);
- უნდა დაინერგოს საჯარო ინფორმაციის ღია მონაცემების  ფორმატში გამოქვეყნებისა და  მათი ღია მონაცემების პორტალზე data.gov.ge-ზე განთავსების პრაქტიკა
[1]სამოქალაქო საზოგადოებასთან კონსულტაციების, შეხვედრებისა და მოლაპარაკებების ხანგრძლივი პერიოდის შემდეგ, ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტისა (IDFI) და სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციების აქტიური მხარდაჭერით, საქართველოს მთავრობამ 2013 წლის 26 აგვისტოს  მიიღო №219 დადგენილება ,,საჯარო ინფორმაციის ელექტრონული ფორმით მოთხოვნისა და პროაქტიულად გამოქვეყნების შესახებ“. დადგენილება ძალაში შევიდა 2013 წლის 1 სექტემბერს და მთავრობის მმართველობის სფეროში შემავალ საჯარო დაწესებულებებს დაევალათ  „საჯარო ინფორმაციის“ ვებგვერდების შექმნა და მთავრობის დადგენილების დანართით გათვალისწინებული ინფორმაციის გამოქვეყნება საკუთარ ელექტრონულ რესურსებზე 2013 წლის 31 დეკემბრამდე.

Proactive disclosure of public information is one of the most significant commitments Georgia took within the framework of the Open Government Partnership (OGP). The goal of the commitment is to guarantee proactive accountability and transparency of public institutions.
With resolution N219 of the Government of Georgia of August 26, 2013, at the initial stage, a certain standard of proactive transparency was established in the country, which needed improvement in the future. Specifically, this resolution includes a list[1] of minimum information pertaining to the activities and finances of administrative bodies that should be available to any interested person, although this minimal effort did not guarantee a high standard of proactive transparency. Since 2013, despite numerous recommendations from IDFI, the Georgian government has not taken significant steps for improvement. For years, the IDFI initiative that aims to improve the existing standard of proactive disclosure of information and implement the second wave of reform has remained unanswered by the Georgian authorities. The government also did not respond to IDFI’s initiative to approve a new list of information subject to proactive disclosure by public institutions during the COVID-19 crisis. IDFI developed the mentioned list while taking into account international practice and the challenges in the country, and presented it to the Georgian authorities in the form of a recommendation.
Moreover, in past years, IDFI's research projects made it clear that most public institutions were unable to ensure the proper fulfillment of the minimal obligations imposed by the government decree.
As mentioned, despite multiple efforts by IDFI, to this date no significant changes have been made to the existing standard for proactive disclosure of information. Therefore, within the scope of the following report, no changes have been made to the methodology uses to assess the state of proactive disclosure of information.
The report assesses the proactive access of public information in Georgia as of November-December 2022 and outlines the main trends and tendencies of proactive access to information compared to previous years. The report also includes proactive transparency ratings of public institutions.
- Since 2013, the Georgian government has not taken any significant steps to improve the standards of proactive disclosure of information.
- As of December 2022, 13 out of 128 monitored public institutions did not have websites; among these was the Ministry of Culture and Sport.
- 17 public institutions did not have a public information section on their website or did not publish any information in this section;
- In 2022, the average compliance rate of proactive accessibility of public information is 60%, 4% higher than in 2021 and it 11% lower compared to the same indicator from 2014;
- In 2022, only three public institutions (Financial-Analytical Service, National Statistics Service, and the National Center for Educational Quality Enhancement) had fully (100%) published information in compliance with the requirements of the relevant legal act;
- Among central public institutions, the lowest compliance was demonstrated by the Administration of the Government (34%), the Ministry of Foreign Affairs (35%), and the Office of the State Minister of Georgia for Reconciliation and Civic Equality (30%).
- The majority of the information related to public procurement and finances available on the website of the Government comprises only the information as of the year 2014. Therefore, since 2014, the Administration of the Government has not actually fulfilled the obligations defined by the decree of the Government of Georgia.
- Among central public institutions, the Ministry of Internal Affairs (97%) and the Ministry of Defense (96%) have the highest assessment rating of the implementation of the government's decree;
- Compared to 2021, among the 14 central public institutions, 7 had a lower indicator for proactive disclosure of information;
- Compared to 2021, the indicator for proactive disclosure of information in the LEPLs subordinate to the ministries improved by 3%. Nevertheless, 43% of them had published less than 50% of the information subject to mandatory disclosure on their website;
- The publication of the information related to the management of finances remains the most problematic topic in this regard;
- None of the evaluated public institutions published information in the form of open data (e.g., CSV or XML). 38 public institutions published specific financial information in the Excel format;
- An archive of proactively published information of previous years was available on the websites of only 61 public institutions.
The monitoring results as of December 2022 demonstrate that most agencies still fail to provide a high standard of disclosure of public information and in a consistent manner.
It should be noted that public institutions fulfilled their obligations with a much higher degree of responsibility when the standard of proactive disclosure of information was first established. For example, according to the monitoring results in 2014, the overall rating of proactive disclosure in public institutions was at 71%, which is 11% higher than the result from 2021.
The attitude of public institutions towards the completely novel, proactive standard of transparency of state agencies introduced in Georgia in 2013 significantly hampers the prospects for further development of the reform. Of particular note in this regard is the approach of the Administration of the Government of Georgia, the main coordinating body of the Open Government Partnership (OGP), which since 2014 has not actually fulfilled the obligations set out in the government decree.
Nevertheless, in the light of the challenges faced with regard to proactive disclosure of public information, the steps taken by certain agencies with the purpose of improving proactive transparency in 2022 should be evaluated positively. For example, the Supreme Council of Ajara approved a significantly improved decree on proactive disclosure of information and began publishing corresponding public information on its website. In addition, during the current monitoring period, IDFI identified 7 public institutions that created a section for public information on their websites and published information there following the 2020 IDFI monitoring.
In the case of certain agencies, we encounter cases of detailed breakdowns of certain categories of data. For example, the website of the National Statistic Service presents detailed information on the real estate on its balance sheet and its grants. On the website of the Ministry of Education and Science, information on remuneration and business trip expenses is published with the names of the officials listed separately, while information pertaining to other employees is provided in summary form. Additionally, information on the vehicles on the balance sheet is presented with an indication of the vehicle model, production year, date of purchase, price, and residual value.
IDFI considers it a good practice is to publish the most detailed possible information on the following points:
In order to improve the quality of proactive disclosure of information, public institutions should take into account IDFI's core recommendations for improving the list of information subject to mandatory proactive publication. Additionally:
- Public institutions should provide access to any public information of public interest based. Moreover, it should be required to publish any information that was requested by at least 3 or more individuals within a year;
- Public institutions should not limit themselves to the minimum standard set by the government decree and should publish information in detailed form (for example: by indicating the names and surnames of officials to whom the data is related;
- The practice of publishing public information in an open data format and placing it on the data portal on data.gov.ge should be introduced.
[1]After a long period of consultations, meetings, and negotiations with the civil society, with the active support of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) and other non-governmental organizations, on August 26, 2013, the Government of Georgia adopted Resolution No. 219 "On the request and proactive publication of public information in electronic form". The decree entered into force on September 1, 2013, and public institutions within the sphere of government administration were instructed to create "public information" websites and publish the information stipulated in the appendix to the government decree on their electronic resources by December 31, 2013.