საერთაშორისო მხარდაჭერის ირიბი აკრძალვა საქართველოში (ახალი ცვლილებები „გრანტების შესახებ” კანონში)
2025 წლის 21 მაისს ქართულმა ოცნებამ „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში შესატანი მორიგი ცვლილებები დაარეგისტრირა. განმარტებითი ბარათის თანახმად, რეგისტრირებული ცვლილებების თავდაპირველად გაცხადებული მიზანი იყო Horizone Europe-ისა და Erasmus+-ის პროგრამების ფარგლებში გასაცემი  გრანტების გათავისუფლება ხელშეკრულებაზე მთავრობის (ან მის მიერ განსაზღვრული პირის/ორგანოს) თანხმობის მოპოვებისგან. ინიცირებული ვერსიით იცვლებოდა მხოლოდ ერთი ნორმა, თუმცა 9 ივნისის საკომიტეტო მოსმენის შემდგომ პირველი ვერსია რადიკალურად შეიცვალა, ხოლო 12 ივნისს მესამე მოსმენით დამტკიცდა.
გრანტების მარეგულირებელი მოთხოვნები (თანხმობის მოპოვების საჭიროება, საქმიანობის კონტროლი და გრანტის მიმღების დაჯარიმება), რომელიც 2025 წლის აპრილში იქნა მიღებული, გავრცელდა საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ განხორციელებულ არასაგრანტო საქმიანობაზე. კერძოდ, საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ საქართველოსთვის გაწეული მხარდაჭერა „ტექნოლოგიების, სპეციალიზებული ცოდნის, უნარების, ექსპერტიზის გაზიარების ან/და სხვა სახის დახმარების ფორმით” მიჩნეულ იქნა გრანტად და მასზე სრულად გავრცელდა გრანტებისთვის დადგენილი მოთხოვნები.
მაგალითად, ცვლილებების საფუძველზე, საერთაშორისო ორგანიზაციას ქართველი ბენეფიციარებისთვის კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსის/ტრენინგის მხარდასაჭერად დასჭირდება მთავრობის თანხმობა, ეს კურსი/ტრენინგი ჩაითვლება გრანტად, რომლის მონაწილეები იქნებიან გრანტის მიმღებები და მათთან უნდა გაფორმდეს საგრანტო ხელშეკრულება. ტრენინგში მონაწილე პირების წინააღმდეგ შეიძლება ამოქმედდეს ანტიკორუფციული ბიუროსთვის მინიჭებული კვაზი საგამოძიებო უფლებამოსილებები, მათ შორის, დაჯარიმების ინსტიტუტი.
IDFI მიიჩნევს, რომ გრანტების შესახებ საქართველოს კანონმდებლობაში ბოლო დროს შეტანილი ცვლილებების უმთავრესი მიზანია საერთაშორისო დახმარებაზე პოლიტიკური კონტროლის დაწესება. ამ მიზანს ემსახურება როგორც გრანტების გაცემაზე მთავრობის თანხმობის მოთხოვნა, ასევე ანტიკორუფციული ბიუროსთვის კვაზი საგამოძიებო უფლებამოსილებების მინიჭება. IDFI-ის შეფასებით, დასახელებული არადემოკრატიული მიზნის გაგრძელებაა მორიგი ცვლილებები. ეს ცვლილებები აფართოებს პოლიტიკური კონტროლის/ფილტრის ფარგლებს და მის ქვეშ აქცევს ფაქტობრივად ყველა ტიპის აქტივობას, რომელიც საერთაშორისო ორგანიზაციების მიერ საქართველოში ხორციელდება, განურჩევლად საქმიანობის კატეგორიისა.
IDFI-ის შეფასებით, საგრანტო საქმიანობისთვის შემოღებული არადემოკრატიული ცვლილებების საერთაშორისო ორგანიზაციების არასაგრანტო საქმიანობაზე გავრცელებით, დგინდება საერთაშორისო მხარდაჭერის ირიბი აკრძალვა. კერძოდ, რეგულირების ამგვარი მოდელი აყალიბებს თითქმის აღუსრულებელ რეგულაციებს, როგორც მხარდაჭერის ინიციატორისთვის ისე მისი ბენეფიციარისთვის.
ცვლილების მიმოხილვა
ინიცირებული ვერსია და მისი ცვლილება
2025 წლის 21 მაისს ქართულმა ოცნებამ „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში მორიგი ცვლილებები  დაარეგისტრირა. ინიცირებული ვერსია, ორ საერთაშორისო პროგრამას (შემდგომ ამ ჩამონათვალს დაემატა კიდევ ორი პროგრამა) ათავისუფლებდა კანონიდან მომდინარე ვალდებულებებისგან, თუმცა იგი რადიკალურად შეიცვალა პლენარულ განხილვამდე.  ერთპარაგრაფიანი ცვლილება გარდაიქმნა ორგვერდიან ნორმატიულ ტექსტად და მნიშვნელოვნად გასცდა კანონპროექტის თავდაპირველ მიზანს - გაეთავისუფლებინა  კონკრეტული საერთაშორისო პროგრამების ფარგლებში გასაცემი გრანტები მთავრობასთან შეთანხმების ვალდებულებისგან. კერძოდ, მიღებული ცვლილებებით, არსებითად გაფართოვდა იმ მხარდამჭერი საქმიანობის  ჩამონათვალი, რომლებიც მიჩნეულ იქნება გრანტად და რომელთა განხორციელებასაც, პოლიტიკური თანხმობის მიღება დასჭირდება. 12 ივნისს კანონის პროექტი მესამე მოსმენით იქნა დამტკიცებული.
ნამდვილი გრანტი და გრანტის სამართლებრივი ფიქციის დამკვიდრება (ე.წ. ფიქციური გრანტი)
„გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონის მე-2 მუხლის პირველი პუნქტი ადგენს გრანტის ცნებას. ამ ნორმის მიხედვით, „გრანტი არის გრანტის გამცემის (დონორის) მიერ გრანტის მიმღებისათვის უსასყიდლოდ გადაცემული მიზნობრივი სახსრები ფულადი ან ნატურალური ფორმით”, რომელიც გამოიყენება ამავე ნორმაში ჩამოთვლილი კონკრეტული არასამეწარმეო მიზნების მისაღწევად.
„გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონის მითითებულ დანაწესში არსებითი სახის ცვლილება არ შესულა, თუმცა, კანონს დაემატა ამა თუ იმ აქტივობის გრანტად მიჩნევის სამართლებრივი ფიქცია. კერძოდ, დასახელებული კანონის მე-2 მუხლს დაემატა 13 პუნქტი, რომლის თანახმადაც გრანტად აგრეთვე იქნა მიჩნეული „დახმარება ტექნოლოგიების, სპეციალიზებული ცოდნის, უნარების, ექსპერტიზის გაზიარების ან/და სხვა სახის დახმარების ფორმით”, იმ შემთხვევაში თუ ამგვარი დახმარების წყაროა საერთაშორისო დონორი (საერთაშორისო ორგანიზაცია, ქვეყანა, საელჩო და ა.შ).
ქართული ოცნების ინიციატივით, გრანტი დაერქვა და გრანტებისთვის გათვალისწინებული რეგულაციები გავრცელდა ფაქტობრივად ნებისმიერ საერთაშორისო დახმარებაზე, თითქმის ყველა ფიზიკური თუ იურიდიული პირისთვის, მიუხედავად დახმარების/მხარდაჭერის ფორმისა. მაგალითად, პროფესიული უნარების განვითარების პროგრამები, კვალიფიკაციის ასამაღლებელი კურსი, საექსპერტო დახმარება და სხვა.
გამოყენებულ ტერმინოლოგიაში შეიძლება მოექცეს ფაქტობრივად ყველა ტიპის ინტელექტუალური თუ ტექნიკური საქმიანობა საქართველოში, არა მხოლოდ პროექტების არამედ პროექტის კონკრეტული აქტივობების დონეზე. მაგალითად, თუ რომელიმე საერთაშორისო ორგანიზაცია საქართველოში განახორციელებს ადგილობრივი მეწარმეების მხარდამჭერ აქტივობას და ჩამოიყვანს ექსპერტს ადგილობრივ მეწარმეებთან შესახვედრად, კვალიფიკაციის ან ტექნოლოგიური ცოდნის გასაზიარებლად, ეს შეხვედრა მიჩნეულ იქნება „გრანტის გაცემად” და საერთაშორისო ორგანიზაციას დასჭირდება მთავრობისგან თანხმობის მოპოვება, შესაბამისი შეხვედრის ჩასატარებლად. ამ შეხვედრის მონაწილეები კი, მიჩნეულ იქნებიან გრანტის მიმღებებად და დაექვემდებარებიან ანტიკორუფციული ბიუროს შემოწმება/კონტროლი/დაჯარიმების მექანიზმებს.
ამგვარი საქმიანობა თავის არსით არ წარმოადგენს გრანტს ამდენად განხორციელებული ცვლილებებით, პირველად საქართველოს კანონმდებლობაში მკვიდრდება, ერთგვარი “ფიქციური გრანტის” კონცეფცია.
ფიქციური გრანტის გამცემი დონორი
შემოთავაზებული რედაქციით, ფიქციური გრანტის გამცემი შეიძლება იყოს „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონის მე-3 მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული დონორი. დასახელებული მუხლის მიხედვით, ეს დონორია „საერთაშორისო საქველმოქმედო, ჰუმანიტარული და სხვა საზოგადოებრივი ორგანიზაცია (მათ შორის, საერთაშორისო სპორტული ასოციაცია, ფედერაცია და კომიტეტი), აგრეთვე სხვა საერთაშორისო ორგანიზაცია, საფინანსო-საკრედიტო ინსტიტუტი, უცხო ქვეყნის მთავრობა ან მისი წარმომადგენლობა, აგრეთვე უცხოეთის სამეწარმეო (თუ გრანტის მიმღები არის სახელმწიფო ან საქართველოს მთავრობა) ან არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირი”. აღნიშნულ განმარტებაში ექცევა, ყველა ტიპის საერთაშორისო ორგანიზაცია, რომელიც შესაძლოა საქართველოში გასცემდეს გრანტს ან უშუალოდ ახორციელებდეს  არაკომერციულ საქმიანობას.
ფიქციური გრანტის მიმღები
ფიქციური გრანტის მიმღების შეიძლება იყოს ნებისმიერი პირი, რომელსაც ზოგადად შეუძლია გრანტის მიღება. კერძოდ, „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონის მე-4 მუხლში ჩამოთვლილი პირები. მათ შორის, საქართველოს სახელმწიფო, საქართველოს მთავრობა, ადგილობრივი ხელისუფლება, საქართველოს მოქალაქე, ა(ა)იპ, ფილიალი, წარმომადგენლობა, სსიპ, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულება და ა.შ.  სხვაგვარად, ფიქციური გრანტის მიმღები შეიძლება იყო ნებისმიერი ადამიანი მიუხედავად მისი სტატუსისა თუ საქმიანობისა.  მაგალითად,  ადამიანი, რომელიც დაესწრება საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ ჩატარებულ ტრენინგს, მიიღებს მონაწილეობას მისი მიერ გამოცხადებულ პროფესიულ გაცვლით პროგრამაში და ა.შ.
ბენეფიციარების (ფიქციური გრანტის მიმღების) დევნისა და რეპრესირების საფრთხე
საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ განხორციელებულ მხარდამჭერ აქტივობებს ჰყავთ შესაბამისი პირდაპირი ბენეფიციარები. ანტიკორუფციულ ბიუროს ენიჭება უფლებამოსილება მის ხელთ არსებული „კვაზი საგამოძიებო” მექანიზმები (ინფორმაციის მოთხოვნა, გამოკითხვა, დაკითხვა) ამ პირების წინააღმდეგ მიმართოს. მეტიც, დააჯარიმოს კიდევაც ისინი მიღებული „ფიქციური გრანტის” „ორმაგი ოდენობით”. რა შეიძლება იყოს „ორმაგი ოდენობა”, როდესაც საუბარი საექსპერტო ცოდნას და ინტელექტუალური გამოცდილების გაზიარებას შეეხება ბუნდოვანია, თუმცა „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონის 64 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, სწორედ ამ ოდენობით დაჯარიმდება პირი, რომელიც, მაგალითად, მთავრობის თანხმობის გარეშე ჩატარებულ კვალიფიკაციის ასამაღლებელ ტრენინგში/სასწავლო ვიზიტში  მიიღებს მონაწილეობას, საერთაშორისო ორგანიზაციის მხარდაჭერით.
გარდა ამისა, შესაბამისი აქტივობის ბენეფიციარები დგებიან დამატებითი რეპრესიების საფრთხის წინაშე „უცხოეთის აგენტების რეგისტრაციის აქტის” საფუძველზე.
პრობლემური მოთხოვნები  და პასუხისმგებლობა
ქართული ოცნების წევრთა ინიციატივით დადგენილი რეგულაციები გავრცელდება იმგვარ სოციალურ/სამართლებრივ ურთიერთობებზე, რომლებიც თვისებრივად არ წარმოადგენს გრანტს, შესაბამისად, ამგვარი ურთიერთობების რეგულირება გრანტებისთვის დადგენილი ან დადგენადი წესებით არსებით სირთულეებთან იქნება დაკავშირებული.  მაგალითად, მოითხოვო საგრანტო ხელშეკრულება საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ ჩატარებული კვალიფიკაციის ასამაღლებელი ტრენინგის მონაწილეებთან, ჩვენი შეფასებით, სამართლებრივი სერიოზულობის კრიტერიუმსაც კი  ვერ აკმაყოფილებს, არამცთუ ძირითადი უფლებების.
საგრანტო რეგულირებად დაქვემდებარებული აქტივობების/მხარდაჭერის მრავალფეროვნების გათვალისწინებით ზოგიერთი ტიპის მხარდაჭერის განხორციელება საგრანტო რეგულაციების დაცვით, ოპერაციულად შეუძლებელიც კი შესაძლოა აღმოჩნდეს.
IDFI მიიჩნევს, რომ აღნიშნული ოპერაციული სირთულეების გაუთვალისწინებლობა არ არის შემთხვევითი/გაუთვალისწინებელი  ხარვეზი. პირიქით, „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში ბოლო დროს განხორციელებული ცვლილებების ფონზე, ამგვარი ხარვეზის შექმნა შეტანილი ცვლილებების პირდაპირ მიზნად უნდა დავინახოთ. კერძოდ, IDFI-ის შეფასების „გრანტების შესახებ” საქართველოს კანონში განხორციელებული ცვლილებების მიზანია არამხოლოდ პოლიტიკური ფილტრის დაწესება დემოკრატიულ საერთაშორისო მხარდაჭერაზე/დახმარებაზე არამედ ამგვარი  მხარდაჭერის არაპირდაპირი აკრძალვა და ამ მიზნით არსებითი ოპერაციული თუ სხვა სახის სირთულეების შექმნა.

On May 21, 2025, Georgian Dream registered another set of amendments to the Law of Georgia on Grants. According to the explanatory note, the initially declared goal of the registered amendments was to exempt grants issued under the Horizon Europe and Erasmus+ programs from the requirement to obtain government (or government-designated person/body) consent for grant agreements. The initial version aimed to change only one provision; however, after the committee hearing on June 9, it was radically changed and was adopted in the third reading on June 12.
The grant regulatory requirements (need to obtain consent, activity control, and fining of grant recipients), which were adopted in April 2025, were extended to non-grant activities carried out by international organizations. Specifically, support provided by international organizations to Georgia "in the form of sharing technologies, specialized knowledge, skills, expertise and/or other types of assistance" was deemed to be grants and became fully subject to the requirements established for grants.
For instance, based on the amendments, an international organization needs governmental consent to support qualification enhancement courses/training for Georgian beneficiaries; this course/training is considered a grant, its participants as grant recipients, and grant agreements need to be concluded with them. Quasi-investigative powers granted to the Anti-Corruption Bureau, including the imposition of fines, may be activated against persons participating in training.
IDFI considers that the primary purpose of the recent amendments to the legislation of Georgia on Grants is to establish political control over international support. This purpose is served both by the requirement for government consent for grant issuance and by granting quasi-investigative powers to the Anti-Corruption Bureau. According to IDFI's assessment, the following amendments are a continuation of the mentioned anti-democratic purpose. These amendments expand the scope of political control/filtering and place virtually all types of activities carried out by international organizations in Georgia under it, regardless of the category of activity.
According to IDFI's assessment, by extending the anti-democratic amendments introduced for grant activities to non-grant activities of international organizations, an indirect prohibition of international support is established. Specifically, this model of regulation creates almost impossible-to-fulfill regulations for both the initiator of support and its beneficiary.
On May 21, 2025, Georgian Dream registered another set of amendments to the Law of Georgia on Grants. The initiated version exempted two international programs (later two more programs were added to this list) from obligations arising from the law; however, it was radically changed before the plenary hearing. The one-paragraph amendment became a two-page normative text and significantly exceeded the original purpose of the bill, to exempt grants issued under specific international programs from the obligation to receive governmental consent. Specifically, the adopted amendments substantially expanded the list of supportive activities that would be considered grants and whose implementation would require obtaining political consent. On June 12, the bill was adopted in the third reading.
Article 2, paragraph 1 of the Law of Georgia on Grants establishes the concept of a grant. According to this provision, "a grant is targeted funds transferred free of charge by a grant issuer (donor) to a grant recipient in monetary or natural form," which is used to achieve specific non-commercial purposes listed in the same norm.
No substantial change was made to the mentioned provision of the Law of Georgia on Grants; however, a legal fiction of considering certain activities as grants was added to the law. Specifically, paragraph 1³ was added to Article 2 of the mentioned law, according to which "assistance in the form of sharing technologies, specialized knowledge, skills, expertise and/or other types of assistance" is also considered a grant, provided that the source of such assistance is an international donor (international organization, state, embassy, etc.).
Based on the Georgian Dream's initiative, virtually any international assistance/support is called a grant, for almost all physical or legal persons, regardless of the form of assistance/support, and the regulations provided for grants are extended to it. For instance, professional skills development programs, qualification enhancement courses, expert assistance, and others.
The terminology used can cover virtually all types of intellectual or technical activities in Georgia, not only at the project level but also at the level of specific project activities. For example, if any international organization implements activities supporting local entrepreneurs in Georgia and brings an expert to meet with local entrepreneurs to share qualifications or technological knowledge, this meeting will be considered "grant issuance," and the international organization will need to obtain consent from the government to conduct the respective meeting. The participants of this meeting will be considered grant recipients and will be subject to Anti-Corruption Bureau inspection/control/fining mechanisms.
Such activity, by its nature, does not constitute a grant; therefore, with the amendments, the concept of a kind of "fictitious grant" is being established in the legislation of Georgia for the first time.
According to the proposed wording, the issuer of a fictitious grant can be a donor provided for in Article 3, paragraph 1 of the law of Georgia on Grants. According to the mentioned article, this donor is "an international charitable, humanitarian and other public organization (including international sports association, federation and committee), as well as other international organization, financial-credit institution, foreign country's government or its representation, as well as foreign commercial (if the grant recipient is the state or government of Georgia) or non-commercial (non-profit) legal entity." This definition includes all types of international organizations that might issue grants in Georgia or directly carry out non-commercial activities.
The recipient of a fictitious grant can be any person who can generally receive grants. Specifically, persons listed in Article 4 of the Law of Georgia on Grants. Among them, the State of Georgia, the government of Georgia, the local government, Georgian citizen, non-entrepreneurial (non-commercial) legal entity, branch, representation, public legal entity, higher educational institution, etc. In other words, the recipient of a fictitious grant can be any person, regardless of their status or activity. For example, a person who attends training conducted by an international organization, participates in a professional exchange program announced by it, etc.
Supporting activities carried out by international organizations have corresponding direct beneficiaries. The Anti-Corruption Bureau is granted the authority to use "quasi-investigative" mechanisms at its disposal (requesting information, questioning, interrogation) against these persons. Moreover, to fine them "double the amount" of the received "fictitious grant." What the "double amount" might be when it comes to sharing expert knowledge and intellectual experience is unclear, however, according to Article 6⁴, paragraph 1 of the Law of Georgia on Grants a person will be fined exactly this amount if they participate, for example, in qualification enhancement training/study visits conducted with the support of an international organization, without government consent.
In addition, beneficiaries of respective activities face the threat of additional repression stemming from the "Foreign Agents Registration Act."
The regulations established by the Georgian Dream members' initiative will apply to such social/legal relationships that qualitatively do not constitute grants; accordingly, regulating such relationships with rules established or to be established for grants will be associated with substantial difficulties. For example, requiring a grant agreement with participants of qualification enhancement training conducted by an international organization, in our assessment, does not even meet the criterion of legal seriousness, let alone fundamental rights.
Considering the diversity of activities/support subject to grant regulation, implementing some types of support while observing grant regulations may prove to be operationally impossible.
IDFI considers that the failure to account for the mentioned operational difficulties is not an accidental/unforeseen flaw. On the contrary, against the background of recent changes implemented in the Law of Georgia on Grants, creating such a flaw should be seen as a direct purpose of the introduced amendments. Specifically, according to IDFI's assessment, the purpose of the amendments introduced in the Law of Georgia on Grants is not only to establish a political filter on democratic international support/assistance, but also indirectly prohibit such support and, for this purpose, create substantial operational or other difficulties.