IDFI-ის დირექტორი ელექტრონული პარლამენტის მსოფლიო კონფერენციაზე
გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭრით, IDFI-ის დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა მონაწილეობა მიიღო 2016 წლის ელექტრონული პარლამენტის მსოფლიო კონფერენციაში (World e-Parliament Conference 2016), რომელიც ვალპარაისოში, ჩილეს პარლამენტში გაიმართა (28-30 ივნისი).
კონფერენცია, რომელიც ორ წელში ერთხელ იმართება, არის მსოფლიო მასშტაბის ფორუმი, სადაც საპარლამენტო საქმიანობაში საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების (ICT) გამოყენება განიხილება. განხილვის საკითხებს შორისაა, თუ როგორ შეიძლება ამ ტექნოლოგიებმა, როგორც ტექნიკურ ისე პოლიტიკის დონეზე, გააუმჯობესოს წარმომადგენლობა, კანონშემოქმედება და ზედამხედველობა, ასევე, გაზარდოს პარლამენტის ღიაობა, ხელმისაწვდომობა, ანგარიშვალდებულება და ეფექტურობა.
2016 წლის ელექტრონული პარლამენტის მსოფლიო კონფერენციის თანაორგანიზატორები იყვნენ საპარლამენტთაშორისო კავშირი, ჩილეს დეპუტატთა პალატა, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) და ეროვნულ-დემოკრატიული ინსტიტუტი (NDI).
კონფერენცია შემდეგი კომპონენტებისგან შედგებოდა:
• ნახევარ დღიანი თემატური ბლოკები - პოლიტიკის და ტექნიკური საკითხების შესახებ სიღრმისეული დისკუსია;
• პარლამენტების მიერ ინოვაციების გაზიარება;
• ორი სამუშაო შეხვედრა - (ა) სოციალური მედიის გამოყენებით მოქალაქეებთან კავშირის დამყარება და (ბ) ICT-ის გამოყენების გზები მცირე რესურსების მქონე პარლამენტებისთვის;
• არაფორმალური დისკუსიები მცირე ჯგუფებში სხვადასხვა თემებზე;
• ჰაკათონი (hackathon), სადაც პარლამენტების და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმომადგენლები ერთად შექმნიან ინოვაციურ აპლიკაციებს.
მონაწილე ქვეყნების დელეგაციებში შედიოდნენ პარლამენტის წევრები, გენერალური მდივნები და საპარლამენტო ICT პერსონალი. კონფერენციაში ასევე მონაწილეობდნენ ექსპერტები სამოქალაქო საზოგადოებიდან, აკადემიური სფეროდან, კერძო სექტორიდან და საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან.
30 ივნისს, გიორგი კლდიაშვილმა გააკეთა პრეზენტაცია საქართველოს პარლამენტის მიერ ღიაობის მხრივ მიღწეული პროგრესის შესახებ. მან ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ მიღწეული შედეგი პარლამენტსა და სამოქალაქო საზოგადოებას შორის აქტიური თანამშრომლობის შედეგი იყო. მისი თქმით, 2015 წლის დასაწყისში პარლამენტის ინტერფრაქციულმა ჯგუფმა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციებმა მემორანდუმი გააფორმეს და შეთანხმდნენ, რომ იმუშავებდნენ პარლამენტის ჩართულობაზე ღია მმართველობის პარტნიორობაში (Open Government Partnership – OGP). საქართველოს პარლამენტმა ასევე ხელი მოაწერა საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციას.
სამოქალაქო საზოგადოების სამუშაო ჯგუფისა და პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის აქტიური თანამშრომლობის შედეგად მომზადდა საქართველოს ღია პარლამენტის 2015-2016 წლების სამოქმედო გეგმა, რომელიც 17 ივლისს დამტკიცდა. საქართველოს პარლამენტისა და სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების წარმატება აისახა OGP-ის 2015 წლის სამიტზე საქართველოს პარლამენტის მიერ OGP-ის ჩემპიონთა ჯილდოს მიღებაში.
გიორგი კლდიაშვილმა აღნიშნა, რომ საქართველოს პარლამენტმა უკვე დაიწყო ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელება. პირველ რიგში შესრულდა ვალდებულება, რომელიც გულისხმობდა ღია და გამჭვირვალე მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნას. საბჭო პასუხისმგებელია სამოქმედო გეგმის შედგენასა და განხორციელებაზე. მის შემადგენლობაში შედიან დეპუტატები პარლამენტის ყველა ფრაქციიდან. სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციები პროცესში ჩაერთვებიან საბჭოსთან არსებული საკონსულტაციო ჯგუფის მეშვეობით. პარლამენტის რეგლამენტში საჭირო ცვლილებები უკვე შეტანილია, საბჭოს ქარტია უკვე მიღებულია და მისი თავმჯდომარეც დანიშნულია. IDFI არჩეულ იქნა, როგორც საკონსულტაციო ჯგუფის თავმჯდომარე მისი წევრი სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების მიერ.
ამჟამად, საპარლამენტო საბჭოს მუშაობს დანარჩენი ვალდებულებების განხორციელებაზე. მაგალითად, საბჭომ უკვე დაამტკიცა რამდენიმე კონცეფცია (პარლამენტისთვის საკანონმდებლო წინადადების ელექტრონული სახით წარდგენა, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირებისთვის საპარლამენტო ინფორმაციაზე წვდომის გამარტივება და ა.შ.). საბჭომ უკვე შეიმუშავა პარლამენტის რეგლამენტში შესატანი შესაბამისი ცვლილებები, რომლებიც ვალდებულებათა შემდგომი შესრულების სამართლებრივი საფუძველი გახდება.
ზემოთ აღნიშნული პროგრესი შესაძლებელი გახადა პროექტმა სახელწოდებით „საქართველოს პარლამენტის მხარდაჭერა ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის განხორციელების პროცესში“, რომელსაც ახორციელებს IDFI გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით.

With the support from UNDP, IDFI Director Giorgi Kldiashvili took the part in the World e-Parliament Conference 2016 held in Valparaiso, at the Parliament of Chile (28-30 June).
The World e-Parliament Conference is the biennial forum of the parliamentary community on the use of information and communication technologies (ICT). It addresses, from both the policy and technical perspectives, how ICT can help improve representation, law-making and oversight, and increase parliament’s openness, accessibility, accountability and effectiveness.
The World e-Parliament Conference 2016 was co-organized by the Inter-Parliamentary Union and the Chamber of Deputies of Chile, in partnership with UNDP and the National Democratic Institute (NDI) and with support from partner organizations.
The conference featured the following components:
Delegations included members of parliament, secretary generals and parliamentary ICT staff. Other participants in the conference included experts from civil society, academia, the private sector and international organizations.
The Conference started on 28 June with the Opening Ceremony, followed by the launch of the World e-Parliament Report 2016. It continued in parallel sessions until the afternoon of 30 June, when participants reconvened in plenary for the conclusions of the conference. A guided tour of the Parliament was organized during the Conference. All panels and sessions were interactive, with ample time for debate. During the Conference, online interaction, information sharing and participation was promoted through the use of social media and collaboration tools. Online engagement was also facilitated by using Twitter and online collaboration boards where delegates could share comments, facts and ideas in parallel to the proceedings.
On June 30, Giorgi Kldiashvili made a presentation about the progress made by the Parliament of Georgia in terms of parliamentary openness. He highlighted the fact that the achievements of the Georgian Parliament are the result of its active collaboration with civil society. According to Giorgi, in the beginning of 2015, civil society organizations and the Inter-Factional Group of the Georgian Parliament signed a memorandum agreeing to work towards the Parliament’s involvement in the Open Government Partnership. The Georgian Parliament also signed the Declaration on Parliamentary Openness.
After active collaboration of the civil society working group and the Inter-Factional Group of the Parliament, the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was elaborated and adopted by Parliament on July 17. The success of the Georgian Parliament and civil society organizations was illustrated by the OGP Champions’ Award being granted to the Georgian Parliament on the 2015 OGP Summit in Mexico.
Giorgi Kldiashvili mentioned that the Parliament of Georgia has already started the implementation of the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016. The first commitment executed by the Parliament was the creation of the Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance. The Council will be responsible for the elaboration and execution of the Open Parliament Georgia Action Plan. The Parliamentary Council is composed of MPs from all factions of the Parliament. Civil society organizations will support the Council through the Consultative Group that will work together with the Council. Necessary amendments to the Parliamentary Rules of Procedure are already implemented, the Charter of the Council is already adopted and the Chair of the Council is appointed. IDFI was selected as the Chair of the Consultative Group by its member civil society organizations.
Currently, the Parliamentary Council is working to implement other commitments as well. For example, the concepts of several commitments (Allowing Comment on Draft Legislation, Submitting Legislative Proposals and Initiatives Electronically, Easing Access to the Parliamentary Information for Persons with Disabilities, etc.) were adopted by the Council. Amendments to the Parliamentary Rules of Procedure, which will create the legal bases for further implementation of the commitments, have already been elaborated and sent to the Parliament for further proceedings.
All of the above mentioned work was made possible within the framework of the project titled Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership (OGP). This initiative is funded by the European Union (EU) and implemented by the United Nations Development Program (UNDP) in cooperation with the IDFI.