საქართველოს პარლამენტი ღია მმართველობის პარტნიორობას შეუერთდა
30 აპრილს საქართველოს პარლამენტსა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის საპარლამენტო ღიაობის მემორანდუმი გაფორმდა.
მემორანდუმზე ხელმოწერით, საქართველო რეგიონში პირველი ქვეყანა გახდა, რომელიც პარლამენტში ღია მმართველობის პრინციპების პრაქტიკულ დანერგვას დაიწყებს. აღნიშნულ მემორანდუმზე ხელმოწერის ოფიციალური ცერემონია ქუთაისში, პარლამენტის შენობაში გაიმართა. მემორანდუმს ხელი მოაწერეს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ბატონმა დავით უსუფაშვილმა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის წევრმა არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა.
მემორანდუმის ხელმოწერის ცერემონიაში მონაწილე მხარეებს პარლამენტის თავმჯდომარემ მიმართა.
„საქართველოს პარლამენტის ყოველდღიურ ცხოვრებაში უმნიშვნელო ამბები, როგორც წესი, არ ხდება, მაგრამ მაინც არის დღეები და მომენტები, როდესაც ჩვენ გადაწყვეტილებას ვიღებთ, რომელიც ახალი მიმართულებით განვითარებას, ჩვენი ცხოვრების ახალ სტანდარტებს საფუძველს უყრის. დღეს ერთ-ერთი ასეთი დღეა - პარლამენტი ღიად აცხადებს, პირველ რიგში, საქართველოს მოსახლეობის წინაშე, ასევე, ქვეყანაში მოქმედი სამოქალაქო ორგანიზაციების წინაშე და ჩვენი საერთაშორისო პარტნიორობის წინაშე რომ პარლამენტი მზადაა თავის საქმიანობაში სრულიად ახალი და განსხვავებული გამჭვირვალობის და ღიაობის სტანდარტები დანერგოს. საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე ხელმოწერით და, ზოგადად, ღია მმართველობის პარტნიორობის პროცესში მონაწილეობით, რომელიც მსოფლიო მასშტაბის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პროცესია, ჩვენ ვუერთდებით 21-ე საუკუნის ამ სრულიად ახალ გამოწვევას“, - განაცხადა დავით უსუფაშვილმა.
აგრეთვე, დამსწრეებს სიტყვით მიმართეს გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ, ბატონმა შომბი შარპმა და ინფორმაციის თავისფულების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორმა გიორგი კლდიაშვილმა. ბატონმა შომბი შარპმა ისაუბრა დონორი ორგანიზაციების წვლილზე საპარლამენტო ღიაობის განვითარების პროცესში და მზადყოფნა გამოთქვა, რომ მომავალშიც გაგრძელდეს მხარეთა შორის თანამშრომლობა. IDFI-ის დირექტორმა, გიორგი კლდიაშვილმა, ხაზი გაუსვა საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციისა და მემორანდუმის მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ საპარლამენტო ღიაობის ინიციატივა არის ახალი პერსპექტივა, რომლის წინაშეც დგას საქართველო.
მისასალმებელი სიტყვების დასრულების შემდეგ მემორანდუმის ტექსტზე ხელმოწერის ცერემონია გაიმართა, რომლის შემდეგაც, მემორანდუმიდან გამომდინარე, საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე პარლამენტის წევრებმა საკუთარი ხელმოწერები დასვეს. დეკლარაციაზე ხელმოწერით პარლამენტმა ღიაობის პრინციპების და საკანონმდებლო პროცესში მოქალაქეთა აქტიური მონაწილეობის უზრუნველყოფის ვალდებულება აიღო.
ღია მმართველობის მთავარი პრინციპების დასანერგად საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი 2015 წლის თებერვალში შეიქმნა, რომელსაც პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე თინათინ ხიდაშელი ხელმძრვანელობს. ჯგუფში ასევე გაერთიანებულია 12 პარლამენტის წევრი ინტერფრაქციული შემადგენლობით და საქართველოში მოქმედი საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციები.
საპარლამენტო ღიაობის დეკლარაციაზე და მემორანდუმზე ხელის მოწერა გაიმართა „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ პროექტის ფარგლებში. აღნიშნულ პროექტს ახორციელებს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) საქართველოს პარლამენტთან პარტნიორობით ევროკავშირისა (EU) და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი პროექტის „საპარლამენტო დემოკრატიის სისტემის გაძლიერება საქართველოში“ ფარგლებში.
საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი შეიქმნა პროექტის „ღია მმართველობის პარტნიორობის“ ინიციატივაში საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის“ ფარგლებში. ჯგუფის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს პარლამენტს საპარლამენტო ღიაობის პრინციპის დანერგვაში და აქტიური მონაწილეობა მიიღოს ,,საქართველოს პარლამენტის სამოქმედო გეგმა ღია პარლამენტისთვის” შემუშავების პროცესში.

On April 30th, Parliament of Georgia and the Non-Governmental and International Organizations participating in the Open Parliament Georgia Working Group, signed the Memorandum on Parliamentary Openness.
With singing the Memorandum, Georgia became the first country in the region starting to implement the Principles of Open Parliament. The official ceremony of signing the Memorandum took place in the building of the Parliament in Kutaisi. The Memorandum was signed by the Chairman of the Parliament, Mr. Davit Usupashvili and by the Non-Governmental and International Organizations which are members of the Open Parliament Georgia Working Group.
The chairman of the Parliament addressed the parties presented on the ceremony.
“As usual, insignificant news never happens in the everyday life of the Parliament of Georgia but there are days and moments when we make decisions that put the foundations for the new developments and new standards of our life. Today is one of these days – Parliament says openly, especially before the citizens of Georgia and at the same time before the civil organizations and international partners that Parliament is ready to establish totally new and different standards of transparency and openness. With signing the Declaration on Parliamentary Openness and with participating in the process of Open Government Partnership, which is one of the most important processes of the world, we join this completely new challenge of the 21 century,” – said Davit Usupashvili.
The attendants were also addressed by the UNDP Deputy Resident Representative in Georgia, Shombi Sharp, and by the Director of the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI), Giorgi Kldiashvili. Mr. Shombi Sharp spoke about the role of donor community in the development of the process of the Parliamentary Openness and expressed the will to continue the cooperation between parties. The Director of IDFI, Giorgi Kldiashvili, underlined the meaning of the Declaration on Parliamentary Openness and the Memorandum and highlighted that the Initiative on Parliamentary Openness is a new perspective Georgia is facing today.
After the welcome remarks the ceremony on signing the Memorandum was held that was followed by MPs’ singing the Declaration on Parliamentary Openness. With singing the Declaration on Parliamentary Openness Parliament of Georgia took the commitment to implement the principles of Open Parliament and support the involvement of the citizens in the legislative process.
In order to implement the principles of Open Government the Open Parliament Georgia Working Group was founded in February, 2015, chaired by, the Head of the Committee on European Integration, Tinatin Khidasheli. The Working Group also comprises 12 MPs with Inter-Factional composition and Georgia based Non-Governmental and International Organizations.
The Ceremony of signing the declaration on Parliamentary Openness and Memorandum was held within the project “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership” that is implemented by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) with the partnership of the Parliament of Georgia within the joint project “Strengthening the System of Parliamentary Democracy in Georgia” of the European Union (EU) and the United Nations Development Programme (UNDP).
The Open Parliament Georgia Working Group was originated within the project of “Supporting Parliament of Georgia Involvement in Open Government Partnership”. The aim of the Working Group is to implement the principles of Open Parliament and to take an active part in drawing out of the Open Parliament Georgia Action Plan.