2018 წლის ინოვაციის გლობალურ ინდექსში საქართველო 2017 წელთან შედარებით 9 პოზიციით დაწინაურდა
ინოვაციის გლობალური ინდექსით საქართველო 2017 წელთან შედარებით 9 პოზიციით დაწინაურდა, 68-ე ადგილიდან 59-ე ადგილზე გადაინაცვლა და წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი 35.05 ქულა დააგროვა.
ინოვაციას უმნიშვნელოვანესი როლი აქვს ქვეყნების ეკონომიკურ კეთილდღეობაში. ის წარმოადგენს განვითარებული ქვეყნების ეკონომიკური ზრდის ერთ-ერთ მთავარ წყაროს და ხშირ შემთხვევაში მასზეა დამოკიდებული ეკონომიკური წინსვლა და განვითარება. ინოვაციას განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს ბიზნეს სექტორის განვითარებისთვის. ის ხელს უწყობს მაღალ კონკურენტუნარიანობას, რასაც თავის მხრივ წვლილი შეაქვს ბიზნესის და საბოლოო ჯამში ეკონომიკის განვითარებაში. სხვადასხვა კვლევები ცხადჰყოფს, რომ იქ სადაც განვითარებულია ინოვაცია, მაღალია საზოგადოების ცხოვრების დონე. ეს კი განვითარებული ეკონომიკის ცალსახა ინდიკატორია.
მსოფლიო ბანკის შეფასებით, ინოვაცია ყოველთვის გადამწყვეტ როლს თამაშობდა ქვეყნების ეკონომიკურ და სოციალურ განვითარებაში და ეკონომიკური ზრდის მთავარ წყაროს წარმოადგენდა. ვინაიდან ხელს უწყობს პროდუქტიულობის ამაღლებას, ქმნის კონკურენტუნარიან გარემოს და აუმჯობესებს ცხოვრების ხარისხს, ინოვაცია წარმოადგენს განვითარებადი ქვეყნების შანსს, არ ჩამორჩნენ განვითარებულ სამყაროს და მდგრადი განვითარების გზით გააუმჯობესონ ცხოვრების დონე.
მისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე ბოლო 11 წელია სხვადასხვა ქვეყანაში ინოვაციების დონეს ინოვაციის გლობალური ინდექსით (GII) ზომავენ და ყოველწლიურად კვლევა კორნელის უნივერსიტეტის, ბიზნეს სკოლა INSEAD-ისა და ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) ორგანიზებით მზადდება.
ინოვაციის გლობალური ინდექსის არსი და მნიშვნელობა
ინოვაციის გლობალური ინდექსის განსაზღვრის მიზანია ინოვაციის მრავალგანზომილებიანი მხარეების ხაზგასმა და იმ ინსტრუმენტების განსაზღვრა, რაც ხელს უწყობს მდგრად განვითარებასა და სამუშაო ადგილების ზრდას. ინოვაციის გლობალური ინდექსი 80 ინდიკატორისგან შედგება, რაც შემდეგ შვიდ ჯგუფში ერთიანდება:
- ინსტიტუტები (პოლიტიკური გარემო, მარეგულირებელი გარემო, ბიზნეს გარემო);
- ადამიანური კაპიტალი და კვლევები (განათლება, კვლევა და განვითარება);
- ინფრასტრუქტურა (ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები (ICT), ზოგადი ინფრასტრუქტურა, ეკოლოგიური მდგრადობა);
- ბიზნეს გარემო (კრედიტები, ინვესტიციები, ვაჭრობა, კონკურენცია და ბაზრის მასშტაბი);
- ბიზნესის განვითარების დონე (დასაქმებულთა ცოდნის დონე, ინოვაციისათვის საჭირო კავშირების არსებობა, ცოდნის მიღების შესაძლებლობა);
- ცოდნა და ტექნოლოგიები (ცოდნის შექმნა, ცოდნის გავლენა ინოვაციების შექმნის პროცესში, ცოდნის გავრცელება);
- შემოქმედებითობა (არამატერიალური აქტივები, შემოქმედებითი პროდუქტი და მომსახურება, ელექტრონული შემოქმედებითობა).
ინდექსით განსაზღვრულია ქვეყნები (126 ქვეყანა) რიგითობის მიხედვით. აგრეთვე განზოგადებულია რეგიონების რეიტინგი, მათში შემავალი ქვეყნების ინოვაციის გლობალური ინდექსების მიხედვით. აღსანიშნავია რომ რეიტინგში მოწინავე ადგილებს ძლიერი ეკონომიკისა და მრავალფეროვანი ინდუსტრიის ქვეყნები იკავებენ. 2018 წლის რიგით მე-11 რეიტინგით, ინოვაციების ყველაზე მაღალი დონით პირველი ადგილი შვეიცარიას უჭირავს 68,4 ქულით (100-დან), რომელიც ბოლო 8 წლის მანძილზე წამყვან პოზიციას ინარჩუნებს. ხუთეულში მას მოსდევს ნიდერლანდების სამეფო, შვედეთი, დიდი ბრიტანეთი და სინგაპური.
აღსანიშნავია, რომ ბოლო სამი წლის მონაცემებით პირველ ათეულში ერთი და იგივე ქვეყნები შედიან, ადგილთა მცირე მონაცვლეობით სადაც როგორც უკვე აღინიშნა, შვეიცარია უპირობო ლიდერია. 2018 წლის მონაცემებით, ათეული შემდეგნაირად გამოიყურება:
კვლევა აგრეთვე აჯგუფებს ქვეყნებს შემოსავლიანობის ჯგუფის მიხედვით და აქვეყნებს რეიტინგს ამ ჯგუფების მიხედვით. როგორც ავტორები აღნიშნავენ, ბოლო პერიოდში ჩინეთის მნიშვნელოვანი პროგრესი იმედის მომცემია საშუალო შემოსავლიან ეკონომიკის ქვეყნებისთვის. 2016 წლიდან ჩინეთმა შეაღწია პირველ 25 ქვეყანაში და 2018 წლის მონაცემებით მე-17 ადგილი დაიკავა. ერთადერთი საშუალო შემოსავლიანი ქვეყანა, რომელიც პირველ 25 ქვეყანას ოდნავ დაუახლოვდა არის 35-ე ადგილზე მყოფი მალაიზია.
საქართველოს მაჩვენებლები ინოვაციის გლობალური ინდექსის კვლევაში და მისი მიმოხილვა
2018 წლის ინოვაციის გლობალური ინდექსის კვლევაში საქართველო ცხრა პოზიციით დაწინაურდა და 35.05 ქულით 59-ე ადგილს იკავებს. საქართველო რეგიონსა და სამეზობლოში ჩამორჩება 43-ე ადგილზე მყოფ 38.52 ქულის მქონე უკრაინას, 46-ე ადგილზე მყოფ 37,9 ქულის მქონე რუსეთს, 48-ე ადგილზე მყოფ 37,63 ქულის მქონე მოლდოვას და 50-ე ადგილზე მყოფ 37.42 ქულის მქონე თურქეთს.
ინოვაციის გლობალური ინდექსის კვლევა ადგენს აგრეთვე ქვე-ინდექსებს ინოვაციების დანახარჯების (Innovation input) და ინოვაციური პროდუქტისთვის (Innovation output), რომლის მიხედვითაც საქართველო დანახარჯების კუთხით 25,65 ქულით 62- ე ადგილზეა ხოლო პროდუქციის მხრივ 44.44 ქულით 53-ე ადგილზე.
კვლევაში საქართველო დასახელდა იმ 20 ქვეყანას შორის, რომელიც ქვეყნის განვითარებასთან შედარებით ინოვაციების განვითარების კუთხით მაღალ შედეგებს აჩვენებენ. აღნიშნულ ქვეყნებს საქართველოსთან ერთად წარმოადგენენ: მოლდოვა, ვიეტნამი, ინდოეთი, კენია, სომხეთი, უკრაინა, მონღოლეთი, მალავი, მოზამბიკის რესპუბლიკა, რუანდა, ტაილანდი, მონტენეგრო, ბულგარეთი, მადაგასკარი, სერბეთი, კოსტარიკა, სამხრეთ აფრიკა, ტუნისი და კოლუმბია.
ინოვაციის გლობალური ინდექსით საქართველო იკავებს 30 ქვეყნიდან მე-6 ადგილს დაბალი და საშუალო შემოსავლიანი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ჯგუფში უკრაინის, ვიეტნამის, მოლდოვის, მონღოლეთისა და ინდოეთის შემდეგ. ამ ჯგუფის ათეულში მას ჩამორჩება ქვეყნები შემდეგი თანმიმდევრობით: ტუნისი, სომხეთი, ფილიპინები და მაროკო. უნდა აღინიშნოს, რომ დაბალი და საშუალო შემოსავლიანი ეკონომიკის მქონე ქვეყნების ჯგუფში ინოვაციების დანახარჯების (Innovation Input) ქვე-ინდექსის მიხედვით საქართველო საშუალო შემოსავლიანი ეკონომიკის მქონე 30 ქვეყნიდან პირველ ადგილზეა, ხოლო ინოვაციური პროდუქტის (Innovation output) მიხედვით კი მე-7-ზე.
2018 წლის მონაცემებით საქართველოს 59-ე ადგილი განაპირობა სხვადასხვა კომპონენტების შემდეგი ქულებით შეფასებამ:
ზემოაღნიშნული მონაცემების მიხედვით, თვალსაჩინოა რომ საქართველოს შედარებით ძლიერ მხარეს ინსტიტუციური სიძლიერე წარმოადგენს (71.7 ქულა, 39-ე ადგილი), რაც თავის მხრივ პოლიტიკურ, ბიზნეს და მარეგულირებელ გარემოს მოიცავს. იგივე შეიძლება ითქვას ბიზნეს გარემოზე (52.2 ქულა, 39-ე ადგილი), რაც კრედიტის აღების სიმარტივეს, ინვესტიციებს, ვაჭრობას და კონკურენციას გულისხმობს.
კვლევის მიხედვით განსაკუთრებულად სუსტ მხარედ უნდა ჩაითვალოს ბიზნესის განვითარების შესაძლებლობა (25,7 ქულა, 91-ე ადგილი), რაც მოიცავს დასაქმებულთა ცოდნის დონეს, ინოვაციისათვის საჭირო კავშირების არსებობას და ცოდნის მიღების შესაძლებლობას. იგივე უნდა ითქვას შემოქმედებით ნაწილზე (26,8 ქულა, 73-ე ადგილი), რაც ფარავს არამატერიალურ აქტივებს, შემოქმედებით პროდუქტსა და მომსახურებასა და ელექტრონულ შემოქმედებითობას. აღსანიშნავია რომ წინა წელთან შედარებით გაუმჯობესდა მდგომარეობა ადამიანურ კაპიტალსა და კვლევებთან დაკავშირებით და საქართველომ 24 ქულით 89-ე ადგილიდან 30 ქულით 67 ადგილზე გადაინაცვლა.
როგორც ზევით აღინიშნა ინოვაციის გლობალური ინდექსით საქართველო 2017 წელთან შედარებით 9 პოზიციით დაწინაურდა, 68-ე ადგილიდან 59-ე ადგილზე გადაინაცვლა და წინა წლებთან შედარებით ყველაზე მაღალი 35.05 ქულა დააგროვა. ბოლო 5 წლის მონაცემებით საქართველოს პოზიციები გამოიყურება შემდეგნაირად:
ბოლო წლების უწყვეტი პროგრესი არ გაგრძელებულა 2017 წლის შემთხვევაში და 2017 წელს, საქართველომ 34,39 ქულით (100 ქულიდან) ოთხი ადგილით უკან გადაინაცვლა 2016 წელთან შედარებით, როცა 64-ე ადგილით 33.86 ქულა ჰქონდა დაგროვებული. სავარაუდოა, რომ რამდენიმე პოზიციით უკან გადანაცვლება გამოწვეულია არა ინოვაციის გლობალური ინდექსის კომპონენტების განვითარების წინა წლებთან შედარებით შენელებული პროცესით, არამედ, სხვა მანამდე უკან მყოფ ქვეყნებთან შედარებით განვითარების შენელებული ტემპით.1
თუ საქართველოს მონაცემებს რეგიონის და მეზობელ ქვეყნებთან შევადარებთ,2 ვნახავთ, რომ 2018 წლის მონაცემებით საქართველომ წინა წელთან შედარებით წინ გაუსწრო სომხეთს და მთლიანობაში უკეთესი მდგომარეობა აქვს ვიდრე აზერბაიჯანს და ბელარუსის რესპუბლიკას. სამაგიეროდ, ჩამორჩება თურქეთს ცხრა, მოლდოვას თერთმეტი, რუსეთს ცამეტი და უკრაინას თექვსმეტი პოზიციით.
ინოვაციის გლობალური ინდექსის რეიტინგში საქართველოს პოზიციის დაწინაურება მისასალმებელია, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ ქვეყანა მნიშვნელოვანი გამოწვევების წინაშე დგას, რასაც კომპლექსური მიდგომა და დაძლევა სჭირდება. საქართველო განხილულია დაბალი ინოვაციური კულტურის მქონე ქვეყნად ევროპის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკის (EBRD)-ის მიერ საქართველოსთვის მომზადებულ სტრატეგიაშიც, დოკუმენტის მიხედვით დაბალი ინოვაციების, კვლევებისა და განვითარების დონე აიხსნება იმით, რომ საქართველოს მცირე და საშუალო მეწარმეები ფინანსებს ნაკლებად აბანდებენ კვლევასა და განვითარებაში, რაც ინოვაციების წარმოქმნას უშლის ხელს და საბოლოოდ დგება ამ მხივ ნაკლებად სახარბიელო შედეგი.
ინოვაციის გლობალური ინდექსის კვლევის მიხედვით საქართველოს ჯერ კიდევ დაბალი ქულები აქვს ისეთ კომპონენტებში, რაც გრძელვადიან პერიოდში ინოვაციური განვითარების ძირითად წყაროს წარმოადგენს. კვლევა უჩვენებს თუ რა მიმართულებით არის უფრო მწვავე პროცესები და რა ნაწილი საჭიროებს უფრო მეტად სწრაფ განვითარებას. კერძოდ, არცთუ სახარბიელო მდგომარეობა გვაქვს პოლიტიკური სტაბილურობისა და უსაფრთხოების კუთხით (58 ქულით 81-ე ადგილზე). მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით განათლებაზე ხარჯებით 38 ქულით 86-ე ადგილზე ვართ, უნივერსიტეტების კვლევითი თანამშრომლობის მიმართულებით კი 29 ქულით 105 ადგილზე. აგრეთვე აღსანიშნავია, რომ შემოქმედებითობის კუთხით ვითარება გაუარესდა და 2017 წელთან შედარებით 29 ქულით 69-ე ადგილიდან 27 ქულით 73-ე ადგილზე გადავინაცვლეთ.
მნიშვნელოვანია, რომ კომპეტენტური ორგანოების მიერ აღნიშნული კვლევის შედეგები სწორად აღქმული და გაანალიზებული იქნას, რათა დაიგეგმოს და განხორციელდეს ის ქმედებები რაც გააუმჯობესებს ვითარებას და ქვეყნის მდგრად განვითარებაში წვლილს შეიტანს, რაც შედეგად ეკონომიკურ ზრდაზე აისახება.
ინოვაციის გლობალური ინდექსის 2018 წლის კვლევის სრული ვერსიის ნახვა შესაძლებელია ამ ბმულზე.
1. მიუხედავად 4 პოზიციით უკან ყოფნისა, 2017 წელს საქართველოს 2016 წელთან შედარებით 0.53 ქულით მეტი ჰქონდა.

Compared to 2017, Georgia took 9 steps forward in Global Innovation Index in 2018. Instead of the 68th, it took the 59th position and gained highest - 35.05 score over the recent years.
Introduction
Innovations have a very important role in economic wellness. As one of the main sources of economic growth in developed countries, innovations are very often a main factor of economic development. It has got a special role in business sector development as well. It helps high competitiveness of the market and therefore supports business and economic development. Different researches highlight that, in the countries where innovations are well developed, living standards are higher. That gives innovations the role of indicator of developed economy.
According to the World Bank, as a main source of economic growth innovations have always had a crucial role in many countries’ economic and social development. As it raises productivity, creates competitive environment and improves quality of living standards, innovation is a chance of developing countries to follow and catch up developed world and improve living standards with sustainable development.
Because of its importance, the level of innovation in the countries is being measured with Global Innovation Index for the last 11 years. Research is published every year by Cornell University, INSEAD and the World Intellectual Property Organization (WIPO).
Importance and Meaning of Global Innovation Index
Global Innovation Index (GII) aims to capture the multi-dimensional facets of innovation and provide the tools that can assist in tailoring policies to promote long-term output growth, improved productivity, and job growth. GII includes 80 indicators that are integrated in the following 7 groups:
- Institutions (political environment, regulatory environment, business environment);
- Human capital and research (education, tertiary education, research and development);
- Infrastructure (information and communication technologies, general infrastructure, ecological sustainability);
- Market sophistication (credit, investment, trade, competition and market scale);
- Business sophistication (knowledge workers, innovation linkages, knowledge absorption);
- Knowledge and technology outputs (knowledge creation, knowledge impact, knowledge diffusion);
- Creative outputs (intangible assets, creative goods and services, online creativity).
GII defines ranking of 126 countries. It also defines most innovative regions according to the countries’ results. It should be highlighted that countries with strong economy and diverse industry always hold leading positions in the ranking. According to the 11th edition of GII, Switzerland holds the first position with 68,4 score (from 100). It keeps the leadership over the last 8 years. Next 5 places are held by Netherlands, Sweden, Great Britain and Singapore.
It is worth mentioning that in last three years the following ten countries keep their leading positions with slight changes, where Switzerland has always been a leader.
GII makes analyses according to the different types of incomes (high, upper-middle, lower-middle and low incomes) and presents rankings of the countries with the same types of incomes. According to the authors, the progress of China is promising for the countries with middle-income economics. In this context, China’s rise in the GII rankings over the last few years has been spectacular. Since 2016 China has featured in the top 25 group and has consistently moved upward in the rankings to the 17th this year. The only middle income economy that continues to edge closer to the top 25 is Malaysia (35th).
Georgia’s results in GII 2018 and its overview
According to the GII 2018 Georgia moved forward by 9 steps and holds 59th position with 35.05 score. In the region and neighborhood, Georgia drops behind Ukraine holding the 43rd position (with 38,52 score), Russia holding the 46th position (with 37,9 score), Moldova holding the 48th position (with 37,63 score) and Turkey holding the 50th position (with 37,42 score).
GII also presents sub-indexes for innovation input and innovation output. According to the innovation input sub index, Georgia holds the 62nd position with 25,65 score, and the 53rd position with 44.44 score in innovation output sub index.
Georgia was nominated among the 20 states that outperform on innovation relative to their level of development. Together with Georgia the following states are in that group: Moldova, Vietnam, India, Kenya, Armenia, Ukraine, Mongolia, Malawi, Republic of Mozambique, Rwanda, Thailand, Montenegro, Bulgaria, Madagascar, Serbia, Republic of Costa Rica, South Africa, Tunisia and Colombia.
Georgia holds 6th place in 30 countries with lower-middle income economics after Ukraine, Vietnam, Moldova, Mongolia and India, while Tunisia, Armenia, Philippines and Morocco hold behind it. It should be highlighted that in 30 countries with lower-middle income economics, according to the innovation input sub index, Georgia holds the first position and the 7th position with innovation output index.
In GII 2018 the 59th position of Georgia was caused by the ranking of the components illustrated on the chart below:
According to the above mentioned data, it is visible that Institutions are more or less strength of Georgia (holding the 39th position with 71,7 score) that covers political, business and regulatory environment. The same can be said about the Market Sophistication (holding the 39th position with 52,2 score) that includes credit, investment, trade, competition and market scale.
As for weaknesses, Business Sophistication (holding the 91st position with 25,7 score) that covers knowledge workers, innovation linkages, knowledge absorption and Creative Outputs (the 73rd position with 26,8 score) that includes intangible assets, creative goods and services, online creativity, hinder progress. It is worth mentioning that Georgia improved situation in Human Capital and Research and compared to 2017 took step forward to the 67th position with 30 scores from the 89th position with 24 scores.
As it has already mentioned before, Georgia improved its position by 9 steps and gained the biggest score (35,05) over the recent years. The diagram bellow illustrates last 5 years’ data for Georgia:
In 2017 Georgia stopped recent sustainable progress in ranking. Compared to 2016, Georgia moved back in 2017 from the 64th (with 33.86 score) to the 68th position (with 34,39 score). Supposedly, moving back is not caused by the slower development processes of GII components but by having slower developing temp than the other countries. [1]
If we compare data of Georgia and other countries in region and neighborhood [2], we will see that in 2018 Georgia has got better results than Armenia and in general it has better situation than Azerbaijan and Belarus. But Georgia remains behind Turkey with nine, Moldova with eleven, Russia with thirteen and Ukraine with sixteen positions.
The chart below shows the ranking for the countries in the region and neighborhood for the last 5 years:
Improving Georgia’s position in GII ranking is welcoming. However, it should be mentioned that Georgia faces important challenges, that needs complex and comprehensive approach. Georgia is mentioned as a country having a law innovation culture in the strategy for Georgia prepared by European Bank for Reconstruction and Development (EBRD). According to the document the main reason of having law innovation culture is that law and medium sized enterprises do not invest in research and development in Georgia. This hinders innovations and therefore displays unattractive results.
According to GII 2018, Georgia has got low scores in the components that play important role in innovative development. The research shows the weaknesses that are in need of fast development. Namely: Political stability and safety (holding the 81st position with 58 score), expenditure on education, % GDP (holding the 86th position with 38 score) university/industry research collaboration (holding the 105th position with 29 score) etc. Compared to 2017, the situation in Creative Outputs has been deteriorated and Georgia moved back to the 73rd position with 27 score from the 69th position with 29 score.
In order to plan proper activities that will improve situation and make contributions in sustainable economic development, it is important for GII results to be perceived and analyzed properly by competent authorities of Georgia.