ცვლილებები ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მმართველ კომიტეტში
2015 წლის 22-23 ივლისს, სამხრეთ აფრიკაში “ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) მმართველი კომიტეტის შეხვედრაზე, რიგით მეორე წლიური არჩევნები გაიმართა, რომელზეც კომიტეტის ახალ წევრებად: ინდონეზია, ჩილე და რუმინეთი დაასახელეს.
,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" სამოქმედო წესების თანახმად, პარტნიორი სახელმწიფოები ყოველ წელს ირჩევენ მმართველი კომიტეტის წევრებს. 2015 წლის სექტემბრის ბოლოს მმართველი კომიტეტის სამ წევრ ქვეყანას: ინდონეზიას, ფილიპინებსა და ტანზანიას ვადა ეწურებათ. შესაბამისად, 1 ივლისიდან 30 ივლისამდე გამოცხადდა არჩევნები, რომელშიც ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" (OGP) 65 წევრი ქვეყნიდან 59-მა, თითქმის 90%-მა გამოხატა საკუთარი არჩევანი.
აღსანიშნავია, რომ მმართველი კომიტეტის წევრობაზე OGP-ის ხუთმა სახელმწიფომ გამოთქვა სურვილი, ესენი არიან: ჩილე, ინდონეზია (მეორე ვადით იყრიდა კენჭს), რუმინეთი, სიერა ლეონე და ტუნისი.
იმისათვის, რომ სახელმწიფოს მთავრობათა წარმომადგენლები კომიტეტის წევრებად აირჩიონ, აუცილებელია ისინი მხარდამჭერი კომიტეტის (The Support Unit) მიერ მიწოდებულ კრიტერიუმთა ნუსხას აკმაყოფილებდნენ.
არჩევნების თანაბარი შედეგების თავიდან ასაცილებლად, ქვეყნებს რჩეულისთვის 5 ქულა, ხოლო მეორე საუკეთესო ვარიანტისთვის 4 ქულა უნდა მიეცათ და ა.შ.; შედეგად, ჩილე ხმათა უმრავლესობით (172 ხმა) პირველ ადგილზე მოხვდა, ხოლო ინდონეზიამ და რუმინეთმა 167-167 ქულა გაინაწილეს.
,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" (OGP) მმართველ კომისიას საჯარო და სამოქალაქო სტრუქტურების წარმომადგენლები შეადგენენ და სწორედ ისინი განსაზღვრავენ OGP-ის მიმართულებასა და განვითარებას. მმართველი კომიტეტი წელიწადში 3 შეხვედრას მართავს, გარდა განსაკუთრებული შემთხვევებისა, როდესაც მთავარი თავმჯდომარე დამატებით შეხვედრას აწყობს.
მმართველი კომიტეტის ახალი წევრები 2015 წლის 1 ოქტომბრიდან დაიკავებენ პოზიციას 3 წლით და ამ დროიდან კომიტეტის შემადგენლობაში შემდეგი სახელმწიფოები იქნებიან წარმოდგენილი: ბრაზილია, ჩილე, მექსიკა, აშშ, გაერთიანებული სამეფო, საფრანგეთი, საქართველო, ხორვატია, ინდონეზია, რუმინეთი და სამხრეთ აფრიკა.
„ღია მმართველობის პარტნიორობის“ (OGP) მმართველი კომიტეტის შემადგენლობაში შედიან ასევე სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები: მანიშ ბაპნა - მსოფლიო რესურსების ინსტიტუტი, ალეხანდრო გონსალესი- სოციალური გარემოს მართვა და თანამშრომლობა (GESOC), სუგენგ ბაჰაგიო - მალაიზიის განვითარების საერთაშორისო არასამთავრობო ორგანიზაციათა ფორუმი, სესილია ბლონდე - პერუულ სწავლებათა ინსტიტუტი, ვერონიკა კრეტუ - ღია მმართველობის ინსტიტუტი, მუკელანი დიმბა - ღია დემოკრატიის მრჩეველთა ცენტრი, ნათანიელ ჰელერი - შედეგები განვითარებისთვის, სუნეტა კაიმალი - ეროვნული რესურსების მართვის ინსტიტუტი, ვარენ კრაფჩიკი - საერთაშორისო ბიუჯეტის პარტნიორობა, ფერნანდო სტრაფეისი - CIPEC, მარტინ ტისნე - გამჭვირვალობისა და პასუხისმგებლობის ინიციატივა.
მმართველი კომიტეტის ახალი წევრები, ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" პრინციპებისა და სამოქმედო გეგმების დასანერგად, მთავრობის ღიაობისა და გამჭვირვალობის, მოქალაქეთა ჩართულობისა გასაზრდელად აქტიურად მუშაობენ.
მმართველი კომიტეტის ახალმა წევრმა, ჩილემ, 90-იანი წლებიდან ე. წ. ,,დემოკრატიისკენ მიბრუნების" (Return to Democracy) პროცესი დაიწყო და იგი სამთავრობო გამჭვირვალეობის გაზრდისთვის კულტურული ცვლილებების განხორციელებას შეუდგა. ამ პროცესის აუცილებელ ნაწილად სამთავრობო შემადგენლობის შეცვლაც იგულისხმებოდა. თუმცა, ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი რეფორმა, რაც ჩილემ გაატარა, მოქალაქეთა ინფორმირებულობის უზრუნველყოფა გახლდათ. ჩილემ მიიღო შესაბამისი ნორმატიული აქტი და მისი უზრუნველმყოფი სტრუქტურა - გამჭვირვალეობის საბჭოც - შექმნა.
ამ რეფორმის შედეგად კი, მოხდა მთავრობის წევრებზე სხვადასხვაგვარი საჯარო ინფორმაციის პროაქტიული გამოქვეყნება. ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის მეშვეობით სამოქალაქო მეთვალყურეობა გაიზარდა სამთავრობო სექტორზე და სამთავრობო სტრუქტურების წარმომადგენლებში კეთილსინდისიერებისა და პასუხიმგებლობის ზრდა გამოიწვია. ჩილე ასევე არის, OGP-ის საკანონმდებლო ღიაობის სამუშაო ჯგუფის თანათავმჯდომარე ეროვნულ დემოკრატიულ ინსტიტუტთან (NDI) ერთად.
რუმინეთმა საჯარო ინსტიტუტებში გამჭვირვალობის გაზრდის მიზნით სამოქალაქო სტრუქტურებთან გაიარა კონსულტაციები. მოლაპარაკებების შედეგად აშკარა გახდა, რომ კორუფციის აღმოფხვრისა და მოსახლეობასთან საჯარო დიალოგის დანერგვის მიზნით აუცილებელი იყო ღია მონაცემების (Open Data) ფორმატის შემუშავება, რომელშიც თავმოყრილი იქნებოდა ინფორმაცია სამთავრობო შესყიდვების, ბიუჯეტის მიღებისა და განაწილების შესახებ. რუმინეთი ,,ღია მმართველობის პარტნიორობას" 2011 წელს შეუერთდა და ამჟამად, მეორე სამოქმედო გეგმის განხორცილებაზე მუშაობს.
ინდონეზია ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის" (OGP) თანადამფუძნებელია და იგი 2012-2014 წლებში OGP-ის თანათავმჯდომარეც იყო. ინდონეზიის მთავრობას ღრმად სწამს, რომ სამთავრობო ღიაობა თანამედროვე მმართველობის აუცილებელი პირობაა, რადგან მას შეუძლია ქვეყნის ეკონომიკური განვითარების, საჯარო მომსახურების სექტორის განვითარებისა და ინოვაციების ტალღის დაძვრა.

On July 22-23, 2015, in South Africa second annual elections took place at the Open Government Partnership Steering Committee meeting. Based on the voting results, new members of the Steering Committee were named: Indonesia, Chile and Romania.
According to the OGP Articles of Governance, partner countries need to choose the new members of the Steering Committee annually. At the end of September 2015, three countries of the Steering Committee: Indonesia, Philippines and Tanzania are finishing their one-year term. To this end, voting was open from July 1 to July 30 and 59 member countries out of 65, nearly 90% of the OGP member countries casted their ballot. Five countries (Chile, Indonesia (for re-election), Romania, Sierra Leone, Tunisia) had nominated themselves for the membership of the Steering Committee.
Nominated countries can only be elected for the position if they satisfy the Eligibility Criteria ensured by the Support Unit. To prevent a tie, voters were required to rank their preferences. For instance, 5 points for the top choice, 4 points for the second choice, etc. Based on such voting system, Chile occupied the first position with 172 votes while Romania and Indonesia both shared 167 points.
The Open Government Partnership Steering Committee is composed of the governmental and civil society representatives. They together shape the development and direction of the OGP. Steering Committee holds three meetings per year, unless the Chair of the Committee notes the necessity of an additional meeting.
The newly elected members: Chile, Romania and Indonesia will occupy the 3 year-term position from October 1, 2015. From this date, the public representatives in the Steering Committee will be from following countries: Brazil, Chile, Mexico, the USA, the UK, France, Georgia, Indonesia, Romania, Croatia and South Africa.
The OGP Steering Committee also consists of civil society representatives: Sugeng Bahagijo - International NGO Forum on Indonesian Development, Manish Bapna - World Resources Institute, Cecilia Blondet - Institute for Peruvian Studies, Veronica Cretu - Open Government Institute, Mukelani Dimba - Open Democracy Advice Centre, Alejandro Gonzlez - GESOC, Nathaniel Heller - Results for Development, Suneeta Kaimal - Natural Resource Governance Institute, Warren Krafchik - International Budget Partnership, Fernando Straface - CIPPEC, Martin Tisne - Transparency & Accountability Initiative (Omidyar).
The new members of the Steering Committee are committed to reach openness and transparency of governance and increase citizen engagement in policy making.
The new member of Steering Committee, Chile, started its Return to Democracy in 90s. The country initiated various cultural changes for achieving governmental transparency. Altering the makeup of government was a milestone of the process. However, one of the most significant reforms Chile has undertaken was providing citizen access to information. To this end, country enacted a law on access to information and for ensuring the compliance, Chile established a Council of Transparency.
As a result of the reform mentioned above, information about the properties, assets and potential conflicts of interest of government officials were disclosed. Release of the information led to increased civic control and citizens starting gaining a position of public watchdog. It essentially assisted building integrity and accountability among public officials. Notably, Chile is also a Co-Chair of Legislative Openness Working Group along with the NDI.
Romania conducted dialogues with the civil society representatives for expanding transparency in the public institutions. For combating corruption and enhancing public dialogue in the county, the consultations with the civil society representatives clarified the need for an Action Plan that would focus on creation of an Open Data format. Open Data would include information about public procurement, the budgetary policy and its allocation. Romania joined the Open Government Partnership in 2011 and currently is implementing its second OGP Action Plan.
Indonesia is a Co-founder of the OGP and later in 2012-2014 was also the Co-Chair. The government of Indonesia believes openness of the government is an essential necessity for modern governance since it can unleash the innovation, county's potential for economic development, enhancement of public services and so on.