14 დეკემბერს გაიმართება „ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა“ კონკურსის მონაწილეების დაჯილდოება
2015 წლის 14 დეკემბერს, 18:30 საათზე, რუმს ჰოტელ თბილისში, გაიმართება კონკურსის ,,ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა" მონაწილეების დაჯილდოების ცერემონია. კონკურსის მიზანი იყო საპარლამენტო ღიაობის საკითხებზე ახალგაზრდებში ცნობიერების ამაღლება. კონკურსანტებმა მონაწილეობა მიიღეს საპარლამენტო ღიაობის ტრენინგებში და შეხვდნენ საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლებს. კონკურსის ბოლოს, მონაწილეებს საშუალება ჰქონდათ ჩამოეყალიბებინათ საკუთარი ინიციატივები, რომლებიც ხელს შეუწყობდა საკანონმდებლო საქმიანობის გამჭვირვალობის ზრდას, პარლამენტის ღიაობასა და მოქალაქეთა ჩართულობას. კონკურსში მონაწილეობა დაახლოებით 40-მა სტუდენტმა მიიღო, რომელთაგან 15-მა წარმოადგინა საპარლამენტო ღიაობასთან დაკავშირებით ინიციატივები. დახურვის ცერემონიაზე კონკურსის მონაწილეებს ჯილდოებს გადასცემენ საქართველოს პარლამენტის, ევროკავშირის, გაეროს განვითარების პროგრამის და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის წარმომადგენლები, მათ შორის საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის პროექტების განყოფილების უფროსის მოადგილე შტეფენ შთორქი, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილე შომბი შარპი, საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრი გუგული მაღრაძე და ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის (IDFI) დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი. კონკურსის საუკეთესო ინიციატივების ავტორები დაჯილდოვდებიან ქინდლითა და წიგნის შესაძენი სასაჩუქრე ბარათებით.
უშუალოდ დაჯილდოების ცერემონიამდე, 13:30 საათზე, რუმს ჰოტელ თბილისში, გაიმართება საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფისა და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა. შეხვედრაზე განიხილება საქართველოს პარლამენტისა და სამოქალაქო საზოგადოების მიერ საქართველოს პარლამენტის ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში ჩართულობის ერთწლიანი შედეგები. შეხვედრაში, მონაწილეობას მიიღებენ საქართველოს პარლამენტის და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები, მათ შორის საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის ხელმძღვანელი - თამარ კორძაია, რომლის უშუალო ჩართულობით საქართველოს პარლამენტი განიხილავს რეგლამენტში შესატან ცვლილებას ღია და გამჭვირვალე მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს შექმნის შესახებ. აღსანიშნავია, რომ საპარლამენტო საბჭოს შექმნის იდეა, რომელიც ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმით პარლამენტის განსახორციელებელი ვალდებულებაა, ეკუთვნის ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს (IDFI). საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფი და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლებისგან დაკომპლექტებული საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი 2015 წლის დასაწყისში შეიქმნა და მათი მიზანი იყო ღია მმართველობის პარტნიორობის ფარგლებში საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაზე მუშაობა, რომლის საბოლოო რედაქცია პარლამენტის ბიურომ 2015 წლის 17 ივლისს დაამტკიცა.
პარლამენტისა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმატებული თანამშრომლობის დადასტურებაა მექსიკაში, 2015 წლის 27-29 ოქტომბერს გამართულ ღია მმართველობის გლობალურ სამიტზე, საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის ჩემპიონთა ჯილდოთი დაჯილდოება.
14 დეკემბრის შეხვედრაზე ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფი წარმოადგენს ინიციატივების იმპლემენტაციის გზებს, ისინი ისაუბრებენ თუ როგორ ესახებათ საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმაში 2015-2016 გაწერილი ვალდებულებების განხორციელება.
შეხვედრას დაესწრებიან საქართველოს პარლამენტისა და საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
კონკურსი „ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა“, ასევე, საქართველოს პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის და საქართველოს ღია პარლამენტის სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა, ხორციელდება პროექტის ,,ღია მმართველობის ინიციატივაში" საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერის" ფარგლებში, რომელსაც IDFI 2014 წლიდან ახორციელებს. პროექტი დაფინანსებულია და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით. პროექტის მიზანია საპარლამენტო ღიაობის, გამჭვირვალობის უზრუნველყოფა და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა ჩართულობის ხელშეწყობა. აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შემუშავდა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა, რომელიც 2015-2016 წლებზეა გათვლილი და 18 ვალდებულებას მოიცავს მოქალაქეთა ჩართულობის, ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის, ანგარიშვალდებულების, ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების გაძლიერების კუთხით.

On December 14th, 2015, at 18:30, in Rooms Hotel Tbilisi, participants of the competition Open Parliament - Voice of Youth will be awarded. The goal of the above-mentioned competition was to raise awareness among youth on the topics of parliamentary openness. Participants have attended trainings and met with the representatives of the Parliament of Georgia. Students also had an opportunity to elaborate their own ideas about the openness and transparency of the Parliament and boost civic engagement in legislative activities and present the initiatives to the IDFI. Approximately 40 students participated in the competition and 15 of them presented their initiatives. Representatives of the Parliament of Georgia, EU Delegation to Georgia and the United Nations Development Programme, among them Stephen Stork, Deputy Head of Operations, European Union Delegation to Georgia, Shombi Sharp, UNDP Deputy Resident Representative in Georgia, Guguli Maghradze, Member of the Parliament Inter-Factional Group and Giorgi Kldiashvili, Director of the Institute for Development of Freedom of Information, will award the participants. The authors of the best ideas will be awarded with the Kindle, while four other authors of outstanding initiatives will be gifted a Voucher for purchasing books.
Before the awarding ceremony starts, the meeting of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia and Open Parliament Working Group will take place at 13:30, in Rooms Hotel Tbilisi. Results of the project "Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership" for 2015 year will be discussed at the meeting. Members of the Inter-Factional and Working Groups will attend the gathering; among them the Head of the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia - Tamar Kordzaia will also be present. With the involvement of Ms. Kordzaia, the Parliament is discussing amendments to the rules of procedure in order to establish a Permanent Parliamentary Council on Open and Transparent Governance. It should be noted that the initiative of establishing a permanent parliamentary council is a commitment laid out in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 and initiated by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI). The Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia and Open Parliament Working Group were established in the beginning of 2015 and their aim was elaborating an Open Parliament Georgia Action Plan which was adopted by the Bureau of the Parliament of Georgia on July 17th.
Successful cooperation of the Parliament and the civil society organizations was confirmed at the Open Government Partnership Global Summit Mexico on October 27-29, when the Inter-Factional Group of the Parliament of Georgia was awarded with the Champion's Award.
On December 14th, Open Parliament Working Group will discuss how their initiatives laid out in the Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 can be implemented in practice.
The meeting will gather the representatives of the Parliament of Georgia and International and Non-governmental Organizations.
The competition Open Parliament – Voice of Youth, and the meeting of the Inter-Factional Group and the Open Parliament Georgia Working Group, is carried out within the scopes of the project "Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in the Open Government Partnership" which is funded by the EU and the Parliament of Georgia and implemented by the United Nations Development Programme (UNDP) along with IDFI. The goal of the project is to ensure parliamentary openness, transparency of the legislative work and citizen involvement into it. Within the framework of the project Open Parliament Georgia Action Plan 2015-2016 was elaborated encompassing 18 commitments on the topics of civic engagement, access to information, strengthening accountability, supporting innovation and technological development.