ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI), გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და ევროკავშირის (EU) მხარდაჭერით ახორციელებს პროექტს ,,ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაში (OGP) საქართველოს პარლამენტის ჩართულობის მხარდაჭერა". პროექტის მიზანია საქართველოს პარლამენტის ღიაობის, გამჭვირვალობის და საკანონმდებლო პროცესებში მოქალაქეთა მონაწილეობის გაზრდა.
დასახელებული პროექტის ფარგლებში IDFI აცხადებს კონკურსს სტუდენტებისთვის, რომლებიც დაინტერესებულნი არიან საქართველოს პარლამენტის საქმიანობით და საკანონმდებლო ორგანოს მუშაობის პროცესში ჩართულობით.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად მსურველებმა უნდა გამოაგზავნონ CV მისამართზე - vacancies@idfi.ge. გასაუბრებისთვის კანდიდატების შერჩევა მოხდება გამოგზავნილი დოკუმენტაციის საფუძველზე. გასაუბრებაზე შერჩეული კანდიდატები მონაწილეობას მიიღებენ კონკურსში.
კონკურსი არის ორ დღიანი: პირველ დღეს მონაწილეებს ჩაუტარდებათ ტრენინგი „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტის“ (IDFI) ოფისში.
ტრენინგის ფარგლებში განსახილველი თემებია:
• ღია მმართველობის პარტნიორობის (OGP) მიზანი და საქმიანობის არსი;
• სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობის მნიშვნელობა საკანონმდებლო საქმიანობაში;
საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმა.
კონკურსის მეორე დღეს შედგება ვიზიტი საქართველოს პარლამენტში. ვიზიტის ფარგლებში კონკურსის მონაწილეები:
• გაეცნობიან საკანონმდებლო ორგანოს სტრუქტურას და როლს;
• მიიღებენ ინფორმაციას საპარლამენტო კომიტეტების ფუნქციების შესახებ;
• გაეცნობიან კანონის მიღების პროცედურებს;
• ასევე, შეხვდებიან საქართველოს ღია პარლამენტის ინტერფრაქციული ჯგუფის წევრებს და საქართველოს პარლამენტის აპარატის წარმომადგენლებს.
საქართველოს პარლამენტში ვიზიტიდან ერთი კვირის განმავლობაში კონკურსის მონაწილეებს ექნებათ შესაძლებლობა „ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტს“ (IDFI) წარუდგინონ საკუთარი ინიციატივები საპარლამენტო ღიაობის შესახებ.
კონკურსის შედეგად გამოვლენილ საუკეთესო ინციატივის ავტორს გადაეცემა კინდლი. კონკურსის ყველა მონაწილე კი, მიიღებს სერტიფიკატსა და სხვადასხვა საჩუქრებს.
ამავდროულად, კონკურსის შედეგად გამოვლენილი საუკეთესო კანდიდატები ჩაერთვებიან საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებისაგან დაკომპლექტებული სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში. სამუშაო ჯგუფის მუშაობაში სტუდენტების ჩართვის მიზანია საპარლამენტო ღიაობის შესახებ საზოგადოებრივი ცნობიერებისა და ჩართულობის გაზრდა საქართველოს ღია პარლამენტის სამოქმედო გეგმის შემუშავებისა და განხორციელების პროცესში.
კონკურსში მონაწილეობის მისაღებად CV-ის გაგზავნა შესაძლებელია 13 ოქტომბრის ჩათვლით მისამართზე vacancies@idfi.ge. გთხოვთ, ელექტრონული ფოსტის სათაურის ველში მიუთითოთ „ღია პარლამენტი - ახალგაზრდების ხმა“.

The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) is implementing the project - 'Supporting Involvement of the Parliament of Georgia in Open Government Partnership' with support of the UNDP and the EU. The project aims to increase transparency, openness and citizen engagement in the legislative processes.
Within the project, IDFI is announcing a competition for the students, who are interested in the work of the Parliament.
To participate in the competition, students need to send their CV at vacancies@idfi.ge since the candidates for the interview will be selected based on the submitted documents. After the interview, students will be selected to participate in the competition.
Open Parliament - Voice of Youth is a two day competition: On day 1, a training will take place in the office of the IDFI.
Topics discussed at the training will be:
• Mission and Goal of the Open Government Partnership,
• Importance of civic engagement in the legislative processes,
• The Open Parliament Georgia Action Plan.
On the second day of the training participants will visit the Parliament of Georgia. During the visit, students will:
• Get aware with the structure and role of the legislative body,
• Obtain the information about the functions of the committees,
• Get aware with the procedures of passing the law,
• In addition, participants will be able to meet the members of the Inter-Factional Group and the representatives of the Staff of the Parliament.
Within the week from visiting the Parliament, participants of the competition will have an opportunity to present their initiatives to the IDFI on Parliamentary Openness.
The author of the best initiative will be awarded by the Kindle. Every participant will receive a certificate and various gifts.
Moreover, the best participants of the competition will be involved in the Working Group which is composed of representatives of International and Non-Governmental Organizations. The aim of student engagement in the Working Group is to raise public awareness and increase civic engagement in the process of elaboration of the Open Parliament Action Plan and its implementation.
To participate in the competition, please send your CV at vacancies@idfi.ge before October 13. Do not forget to indicate 'Open Parliament - Voice of Youth' in the subject line of the e-mail.