საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2022
სიახლეები | აქტუალური თემები | ღია მმართველობა და კორუფციასთან ბრძოლა | ანალიზი | ანგარიში 10 მარტი 2023
2022 წლის 23 ივნისს ევროპულმა საბჭომ აღიარა საქართველოს ევროპული პერსპექტივა, თუმცა კანდიდატის სტატუსის მინიჭების წინაპირობად განსაზღვრა სხვადასხვა დემოკრატიული რეფორმების განხორციელება.
სახელმწიფო   ორგანოების გამჭვირვალობა და ანგარიშვალდებულება დემოკრატიული მმართველობის შემადგენელი ნაწილია, თავის მხრივ, მის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს ელემენტს სწორედ ინფორმაციის თავისუფლება წარმოადგენს.  ევროკავშირის მიერ კანდიდატის სტატუსის მოსანიჭებლად დადგენილი პირობები მნიშვნელოვნად უკავშირდება საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის ზრდას, ხოლო საჯარო ინფორმაციაზე წვდომა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გამოწვევად არის დასახელებული. შესაბამისად, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფას მნიშნელოვანი გავლენა აქვს საქართველოს ევროატლანტიკური ინტეგრაციის პროცესზეც.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) 2010 წლიდან ახორციელებს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს. IDFI-ის სისტემურმა მონიტორინგმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების გამოვლენაში.
წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შეფასება 2022 წლის მონაცემებით.   ანგარიში ასევე მოიცავს 2010-2022 წლებში საჯარო ინფორმაციის გაცემის ტენდენციების ანალიზს და საჯარო დაწესებულებათა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგებს.
რეიტინგების შედგენისას გამოყენებულ იქნა IDFI-ს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეფასების 2011 წელს შემუშავებული მეთოდოლოგია და კრიტერიუმები[1].
2022 წელს IDFI-მ ასევე, განახორციელა პროექტი „მედიის საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესება”, რომლის მიზანს წარმოადგენდა მედიის სამართლებრივი მხარდაჭერა საჯარო ინფორმაციასთან დაკავშირებულ საკითხებში. აღნიშნულმა პროექტმა მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი ფართო საზოგადოებრივი ინტერესის მქონე საკითხების დადგენას და შესაბამისი ინფორმაციის მოთხოვნების გაგზავნას, სამართალწარმოების პროცესის გააქტიურებას და საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული სისტემური პრობლემების გამოვლენას.  წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილ სტატისტიკურ მონაცემებში ასახულია აღნიშნული პროექტის ბენეფიციართა თხოვნით გაგზავნილ მოთხოვნებზე რეაგირების შედეგებიც.
- 2022 წელს 374 საჯარო დაწესებულებაში გაგზავნილი 7,582 მოთხოვნიდან IDFI-იმ პასუხი მიიღო მხოლოდ 4,385 განცხადებაზე (58%);
- 2022 წელს საჯარო დაწესებულებებში გაგზავნილი 7,582 მოთხოვნიდან, IDFI-იმ 10 დღიანი ვადის დაცვით ინფორმაცია მიიღო მხოლოდ 2,640შემთხვევაში (35%);
- 2022 წელს IDFI-ს სტანდარტული წერილით გათვალისწინებული თითოეული მოთხოვნის უპასუხოდ დატოვების მაჩვენებელი მინიმუმ 41%-ს შეადგენს.მათ შორის, ყველაზე მეტმა უწყებამ (59%) უპასუხოდ დატოვა ან უარი განაცხადა შიდა აუდიტის ანგარიშების მოწოდებაზე;
- 2022 წელს, განსაკუთრებით პრობლემური იყო ისეთი მოთხოვნების უპასუხოდ დატოვება, რომლებიც რუსეთ-უკრაინის ომთან და მის საქართველოზე გავლენასთან იყო კავშირში. მაგ, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციამ უპასუხოდ დატოვა უკრაინისთვის გაწეული ჰუმანიტარული დახმარებების შესახებ ინფორმაციის მოთხოვნა, საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტომუპასუხოდ დატოვა საერთაშორისო სანქციების ქვეშ მყოფი გემების საქართველოს ნავსადგურებში შემოსვლის მცდელობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია და სხვა.
- 2022 წელს დაწესებულებათა კატეგორიების მიხედვით, პროცენტულად, ყველაზე მეტი მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს ან უარი განაცხადეს ინფორმაციის მოწოდებაზე სახელმწიფო შპს-ებმა და ა(ა)იპ-ებმა (90% უპასუხო, უარი); ასევე, სამინისტროებს დაქვემდებარებულმა  უწყებებმა (83% უპასუხო, უარი) და ცენტრალურმა საჯარო დაწესებულებებმა (66% უპასუხო, უარი);
- სრულყოფილი პასუხების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (69% სრულყოფილი) დაფიქსირდა საჯარო დაწესებულებათა ჯგუფში, რომელიც აერთიანებს: აჭარის ა/რ-ის მთავრობასა და სამინისტროებს, აგრეთვე აფხაზეთის ა/რ-ის მთავრობასა და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციას.
- 2022 წელს საჯარო ინფორმაცია სრულყოფილი სახით და 10 დღიანი ვადის დაცვით მხოლოდ  9 საჯარო დაწესებულებამ გასცა (მათ შორის,  საჯარო სამახურის ბიურომ, სახალხო დამცველის აპარატმა, აჭარის განათლების, კულტურის და სპორტის სამინისტრომ);
- 2022 წელს 69  დაწესებულება (მათ შორის 49 სამინისტროებს დაქვემდებარებული უწყებაა) აღმოჩნდა ისეთი, რომელმაც  IDFI-ის ყველა განცხადება უპასუხოდ დატოვა;
- 2022 წელს 130 საჯარო დაწესებულების ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებლი 50%-ზე ნაკლებია;
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები მიიღო საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციამ (95,36%) და საქართველოს პარლამენტის აპარატმა -(85,39%); საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციის მაჩვენებელმა მხოლოდ 18,31% შეადგინა.
- 2022 წელს, IDFI-ს სტანდარტული შინაარსის მოთხოვნები ყველა სამინისტრომ უპასუხოდ დატოვა, შედეგად, სამინისტროების მაჩვენებელი მხოლოდ 0%-დან 40%-მდე მერყეობს. მათ შორის,  კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტრო (0%);
- 2022 წელს ყველა სამინისტრომ, წინა წელთან შედარებით ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად გააუარესა. მათ შორის, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო (-88%), რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო (- 84%), ჯანდაცვის სამინისტრო (-66%);
- 2022 წელს საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით 24პროცენტით შემცირდა და 58% შეადგინა. ეს მაჩვენებელი 2010 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალი შედეგია.
- 2022 წელს IDFI-მ 56 ადმინისტრაციული საჩივრი და 16 ადმინისტრაციული სარჩელი მოამზადა. დავის სამართლებრივი სირთულის მიუხედავად, სასამართლომ წარმოებაში მიღებულ ყველა საქმეზე 5 თვით გაანაგრძლივა საქმის განხილვის ვადა.
- 2022 წელს სრულყოფილად გაცემული პასუხების მაჩვენებელი 33%-ია. მსგავსი დაბალი შედეგი  2010 წლის შემდეგ არ დაფიქსირებულა.
- 2022 წელს, წინა წელთან შედარებით, გაგზავნილ მოთხოვნებზე მიღებული პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი ყველაზე მეტად შემცირდა სამინისტროების (-62%), სამინისტროებს დაქვემდებარებული სსიპ-ების (-65%) და სახელმწიფო რწმუნებულების (გუბერნატორების) ადმინისტრაციების (-26%) შემთხვევაში.
- 2022 წელს, წინა წელთან შედარებით, მიღებული პასუხები მაჩვენებელი მცირედით გაუმჯობესდა დამოუკიდებელი უწყებების (+1%) და საკრებულოების (+4%) ჯგუფებში შემავალ უწყებებში.
- 2022 წელს საჯარო ინფორმაციის დროულად გაცემის მაჩვენებელი 19%-ით შემცირდა და 35% შეადგინა.  აღნიშნული მაჩვენებელი 2010 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალია.
2022  წელს განხორციელებული IDFI-ის მონიტორინგის შედეგების თანახმად ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი წინა წელთან შედარებით მნიშვნელოვნად  გაუარესდა. 2022 წელს გაგზავნილ მოთხოვნებზე მიღებული პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი (58%), 2010 წლის შემდეგ ყველაზე ცუდი შედეგია.  2013 წლის შემდეგ, ქვეყანაში დამკვიდრებული იყო გაგზავნილ მოთხოვნებზე მიღებული პასუხების 80%-იანი კრიტიკული ზღვარი, რომელიც 2022 წლამდე წარმატებით იყო შენარჩუნებული.
2022 წელს, ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მაჩვნებელი, საჯარო დაწესებულებათა უმრავლეს კატეგორიაში გაუარესდა, თუმცა განსაკუთრებული აღნიშვნის ღირსია სამინისტროები და მათ დაქვემდებარებაში მყოფი უწყებები, რომლებმაც მასშტაბურად უპასუხოდ დატოვეს IDFI-ს საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნები.
2022 წელს საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების რადიკალურად გაუარესებული მაჩვენებელი, შესაძლებელია, შეფასდეს როგორც მთელ რიგ უწყებებში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით ნეგატიური ცვლილებები, რასაც ხელი შეუწყო მოთხოვნილი ინფორმაციის გასაჯაროების დაფარვის სურვილმა. ასევე, ერთ-ერთ მნიშვნელოვან ფაქტორად შესაძლებელია განხილულ იქნეს წლების განმავლობაში მაღალი გავლენის მქონე უწყებების თუ თანამდებობის პირების მიერ ინფორმაციის თავისუფლებასთან დაკავშირებით არაკეთილსინდისიერი დამოკიდებულებით შექმნილი პრეცენდენტები, რამაც წაახალისა სხვა საჯარო დაწესებულებების თვითნებობაც. მაგალითად, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია, რომელიც წარმოადგენს აღმასრულებელი საჯარო დაწესებულებების  ძირითად მაკოორდინირებელ უწყებას,  წლების განმავლობაში  არღვევს საქართველოს კანონმდებლობის მოთხოვნებს და მნიშვნელოვნად აფერხებს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას. ასევე, საქართველოს ყოფილი იუსტიციის და მოქმედი კულტურის მინისტრი მიზანმიმართულად ზღუდავს მის მმართველობაში მყოფ ადმინისტრაციულ ორგანოებში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობას, რაც უარყოფითი ეფექტის მატარებელი შესაძლებელია ყოფილიყო სხვა საჯარო დაწესებულებებისთვისაც.
თუმცა, მოკლევადიან პერიოდში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაურესების არსებული მასშტაბი აჩენს მნიშვნელოვან ეჭვებს საქართველოს ხელისუფლების პოლიტიკურ გადაწყვეტილებასთან დაკავშირებით, შეზღუდოს ქვეყანაში ინფორმაციის თავისუფლება.
2022 წელს საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაუარესება განსაკუთრებულ პრობლემად უნდა შეფასდეს იმ ფონზე, როდესაც ევროკავშირის მიერ კანდიდატის სტატუსის მისანიჭებლად დადგენილი პირობები მნიშვნელოვნად უკავშირდება საჯარო დაწესებულებების ანგარიშვალდებულების და გამჭვირვალობის ზრდას, ხოლო საჯარო ინფორმაციაზე წვდომა ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრობლემად არის დასახელებული. შესაბამისად, საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის გაურესება,   უარყოფით  გავლენას იქონიებს  საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციის პროცესზე.
მოკლევადიან პერიოდში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მკვეთრი გაუარესება, მნიშნელოვან  კითხვებს აჩენს მთელ რიგ უწყებებში ანგარიშვალდებულების მექანიზმების ინსტიტუციურ მდგრადობასთან დაკავშირებით. ზემოთ განხილული ფაქტორების გავლენა ადმინისტრაციული ორგანოს საჯაროობის ხარისხზე, ცალსახად მიუთითებს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მიზნით ქვეყანაში ქმედითი მექანიზმების შექმნის აუცილებლობაზე.
რეიტინგი იხილეთ აქ: www.foi.idfi.ge/ge/rating
/public/upload/00_studies/2023/access_to_public_information_in_georgia_2022.pdf
[1]იხ. IDFI- ანგარიში - საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 2017 წელს - გვ3; გვ17.
მოცემული მასალის მომზადებადა ფინანსებულია შვედეთის საერთაშორის ოგანვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მიერ. შინაარსზე პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება მის შემქმნელს. Sida შესაძლოა არ იზიარებდეს გამოთქმულ ხედვებსა და ინტერპრეტაციებს.

On June 23, 2022, the European Council recognized the European perspective of Georgia. However, it determined the implementation of various democratic reforms as a prerequisite for granting the candidate status.
Transparency and accountability of public bodies is a constituent part of democratic governance, and freedom of information is one of its most important elements. The conditions established by the European Union for granting the candidate status are related to a significant degree to the increase of accountability and transparency of public institutions, and access to public information is named as one of the most important challenges. Accordingly, ensuring the availability of public information has a significant impact on the Euro-Atlantic integration process of Georgia.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring the availability of public information in Georgia since 2010. IDFI's systematic monitoring significantly contributed to the identification of key trends and problems in access to public information.
This report presents an assessment of the availability of public information in Georgia based on data from 2022. The report also includes an analysis of the trends in the release of public information in 2010-2022 and the rating of access to public information in public institutions.
IDFI used the methodology and criteria developed in 2011 for compiling the ratings and evaluating the availability of information[1].
In 2022, IDFI also implemented the project "Improving Access to Public Information by the Media", the goal of which was to provide legal support to the media in matters related to public information. The mentioned project significantly contributed to the identification of issues of wider public interest and the drafting of relevant information requests, the activation of the litigation process and the detection of systemic problems related to the availability of public information. The statistical data presented in this report also includes the results of the requests sent by the beneficiaries of the mentioned project.
- Out of 7,582 requests sent to 374 public institutions in 2022, IDFI received answers to only 4,385 (58%);
- Out of 7,582 requests sent to public institutions in 2022, IDFI received information within the prescribed 10-day period in 2,640 cases (35%);
- In 2022, the non-response rate for each point in IDFI's standard requests amounts to at least 41%. Among them, most agencies (59%) ignored or refused to answer the points related to the disclosure of internal audit reports;
- In 2022, the unanswered information requests related to the Russia-Ukraine war and its impact on Georgia were particularly problematic. For example, the Administration of the Government of Georgia did not answer the request for information about the humanitarian aid provided to Ukraine, the Maritime Transport Agency did not disclose the information related to the attempts of ships under international sanctions to enter the ports of Georgia;
- In 2022, according to the categories of institutions, in percentage terms, the largest number of requests were refused or left unanswered by state LLCs and NNLEs (90% unanswered, refusal); Others were LEPLs subordinate to ministries (83% did not answer, refused) and central public institutions (66% did not answer, refused);
- The highest rate of complete responses (69% complete) was observed in the group of public institutions that includes: the government and ministries of Adjara A/R, as well as the government of Abkhazia A/R and the administration of South Ossetia.
- In 2022, only 9 public institutions fully provided public information within the 10-day timeframe (including the Bureau of Public Security, the Office of the Public Defender, the Ministry of Education, Culture and Sports of Adjara);
- In 2022, 69 institutions (including 49 agencies subordinate to ministries) were found to have left all requests from IDFI unanswered;
- In 2022, the rate of access to information of 130 public institutions is less than 50%;
- Among the central public institutions, the highest rates of access to public information were observed for the Administration of the President of Georgia (95.36%) and the apparatus of the Parliament of Georgia - (85.39%); The indicator of the Administration of the Government of Georgia was only 18.31%;
- In 2022, IDFI standard requests were left unanswered by all ministries, resulting in a response rate ranging from only 0% to 40%. Among them, the Ministry of Culture, Sports and Youth was the lowest (0%);
- In 2022, results for all ministries significantly worsened in the access to information rating compared to the previous year. Among them, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (-88%), the Ministry of Regional Development and Infrastructure (- 84%), the Ministry of Health (-66%);
- In 2022, the response rates of public institutions decreased by 24 percent compared to the previous year and amounted to 58%. This indicator is the lowest result since 2010;
- In 2022, IDFI prepared 56 administrative complaints and 16 administrative lawsuits. Despite the legal complexity of the dispute, the court has extended the term of consideration of the case to 5 months for all the cases received in the proceedings;
- The rate of complete answers in 2022 is 33%, the lowest recorded result since 2010;
- In 2022, compared to the previous year, the percentage of responses received decreased the most in the case of ministries (-62%), LEPLs subordinate to ministries (-65%), and administrations of state Governors (-26%);
- In 2022, compared to the previous year, the response rate was slightly improved in the agencies included in the category of independent agencies (+1%) as well as Municipal Councils (+4%).
- In 2022, the rate of providing public information on time decreased by 19% and amounted to 35%. This figure is the lowest since 2010.
- In 2022, the rate of timely disclosure of public information decreased by 19%, amounting to 35%. This figure is the lowest since 2010.
According to the monitoring conducted by IDFI in 2022, the quality of access to public information in the country has decreased significantly compared to the previous year. The rate of responses (58%) from public institutions in 2022 is the lowest observed since 2010. There was an established practice of a critical threshold of 80% on the rate of responses after 2013, which was successfully maintained until 2022.
The rate of access to public information in most categories of public institutions has declined in 2022, and the ministries and their subordinate bodies that have actively left the letters of FOI requests unanswered should especially be highlighted.
The radical decline in the rate of responses received from public institutions in 2022 can be interpreted as negative changes in terms of accessibility of public information in a number of agencies, which was facilitated by the desire to cover up the requested information. Furthermore, the precedents created over the years by the lack of integrity of influential agencies and officials regarding freedom of information can be considered as one of the important factors encouraging the lack of integrity of other public institutions as well. For example, the Administration of the Government of Georgia, which is the main coordinating agency of the executive public institutions, has been violating the requirements of the Georgian legislation for years and has significantly hindered the accessibility of public information. In addition, the former Minister of Justice, who is the current Minister of Culture of Georgia, deliberately limits the accessibility of public information in the subordinate administrative bodies, which could have a negative effect on other public institutions as well.
The extent of the deterioration of the accessibility of public information in the short time period raises significant concerns regarding the political decision of the Georgian authorities to limit freedom of information in the country.
The deterioration of access to public information in 2022 should be considered a critical problem, as the conditions established by the European Union for granting candidate status are closely related to the increase in accountability and transparency of public institutions, with access to public information named as one of the significant problems in this regard. Consequently, the deterioration of access to public information will have a negative impact on the process of Georgia's integration into the European Union.
A sharp decline in the accessibility of public information in the short time period raises significant questions regarding the institutional sustainability of accountability mechanisms in a number of government agencies. The impact of the factors on the quality of publicity discussed above clearly indicates the need to create more effective mechanisms to ensure accessibility of public information.