საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა საქართველოში 2021
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი“ (IDFI) 2010 წლიდან ახორციელებს საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს. IDFI-ის სისტემურმა მონიტორინგმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ძირითადი ტენდენციებისა და პრობლემების გამოვლენაში, საზოგადოებრივი კონტროლის ქმედითი მექანიზმების დანერგვაში, საჯარო სექტორის ანგარიშვალდებულებისა და ღია მმართველობის განვითარებაში.
2021 წელი, წინა წლის მსგავსად, ქვეყანაში  COVID 19 პანდემიით შექმნილი კრიზისული მდგომარეობის გათვალისწინებით, გამორჩეული იყო საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობით. პანდემიის ფონზე, კვლავ მნიშვნელოვნად იყო მომატებული საბიუჯეტო სახსრების გაუმჭვირვალე და არარაციონალური განკარგვის რისკები, რაც განპირობებული იყო,  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული გამოწვევებით, საზღვარგარეთიდან მიღებული დაფინანსების მნიშვნელოვანი ზრდით, სატენდერო პროცედურების გარეშე განხორციელებული შესყიდვებით და სხვა.
2021 წელს, ქვეყანაში მოქმედ საგანგებო მდგომარეობის რეჟიმს, წინა წლისგან განსხვავებით [1], არ გამოუწვევია საჯარო ინფორმაციის გაცემის სამართლებრივი  შეზღუდვა. თუმცა, 2021 წელს კვლავ დღის წესრიგში რჩებოდა პანდემიასთან თანმდევი საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის  შეზღუდვასთან დაკავშირებული სხვა გამოწვევები.  მაგალითად, კვლავ აქტუალური იყო  პანდემიის სპეციფიკით გამოწვეული სირთულეები, რაც დაკავშირებული იყო  საჯარო მოსამსახურეების მიერ დისტანციური სამუშაო რეჟიმში მუშაობასთან, სხვადასხვა უწყებაში ვირუსის შესაძლო გავრცელებასთან, კონკრეტული უწყების პანდემიასთან ბრძოლის პროცესში უშუალო ჩართულობასთან და სხვა მსგავს ფაქტორებთან, რომელიც  აბრკოლებდა  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობისათვის საჭირო სამუშაო რესურსის მობილიზებას.  ამასთან,  არაკეთილსინდისიერი მოხელეებისთვის  კორონავირუსის პანდემიით შექმნილი მდგომარეობა, შესაძლებელია გამხდარიყო საჯარო ინფორმაციის შეზღუდვის დამატებითი მოტივი.
2021 წელს საჯარო ინფორმაციის გაცემის ირიბ სამართლებრივ შეზღუდვას წარმოადგენდა, პანდემიასთან ბრძოლის ფარგლებში საქართველოს მთავრობის დადგენილებით განსაზღვრული უქმე დღეების სიმრავლე, რაც თავის მხრივ განაპირობებდა მსგავსი დღეების განმავლობაში საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადების სამართლებრივ შეჩერებას.
პანდემიის პირობებში არსებული გამოწვევების მიუხედავად, IDFI-იმ 2021 წელსაც აქტიურად გააგრძელა საჯარო დაწესებულებების ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგი. საჯარო დაწესებულებათა ყველაზე ღია თუ დახურულ უწყებად დასახელების მრავალწლიანი უწყვეტი პრაქტიკა, ხელს უწყობს, მსგავს არაორდინალურ სიტუაციებშიც  ანგარიშვალდებულების მაღალი სტანდარტების შენარჩუნებას და საჯარო სექტორში ჯანსაღი კონკურენციის წახალისებას.
წინამდებარე ანგარიშში წარმოდგენილია საქართველოში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მდგომარეობის შეფასება 2021 წლის მონაცემებით.   ანგარიში ასევე, მოიცავს 2010-2021 წლებში საჯარო ინფორმაციის გაცემის ტენდენციების ანალიზს და საჯარო დაწესებულებათა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის რეიტინგებს.
რეიტინგების შედგენისას გამოყენებულ იქნა IDFI-ს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეფასების 2011 წელს შემუშავებული მეთოდოლოგია და კრიტერიუმები[2].
2021 წელს მნიშვნელოვანი ქმედითი ნაბიჯები გადაიდგა საჯარო სექტორში ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე საპარლამენტო კონტროლის ეფექტიანობის გაზრდის თვალსაზრისით. კერძოდ, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტმა დაიწყო, 2017 წელს ღია მმართველობის მუდმივმოქმედი საპარლამენტო საბჭოს ფორმატში აღბული ვალდებულების განხორციელება, რომელიც ითვალისწინებს საჯარო ინფორმაციის გაცემასთან დაკავშირებული ე.წ. 10 დეკემბრის ანგარიშების განხილვის პროცედურების და რეაგირების ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვას.  წინამდებარე ანგარიშში ასევე მიმოხილულია, აღნიშნული პროცესის ფარგლებში IDFI-ს მიერ განხორციელებული კვლევის შედეგები და  მისი როლი საქართველოს პარლამენტის თემატური მოკვლევის ჯგუფის დასკვნაში.
- 2021 წელს 285  საჯარო დაწესებულებაში გაგზავნილი 8 446 მოთხოვნიდან  IDFI-იმ  პასუხი მიიღო 6,961 განცხადებაზე (82%);
- 2021 წელს საჯარო დაწესებულებებში გაგზავნილი 8 446 მოთხოვნიდან, IDFI-იმ  10 დღიანი ვადის დაცვით ინფორმაცია მიიღო  4,545 შემთხვევაში (54%);
- 2021 წელს საჯარო დაწესებულებების ყველაზე დიდმა ნაწილმა (28%) უპასუხოდ დატოვა ან უარი განაცხადა შიდა აუდიტის ანგარიშების მოწოდებაზე;
- 2021 წელს, კვლავ განსაკუთრებით პრობლემური იყო ისეთი მოთხოვნების უპასუხოდ დატოვება, რომლებიც პანდემიასთან იყო კავშირში და შესაბამისად, ამ ინფორმაციაზე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი არსებობდა.მაგ, ჯანდაცვის სამინისტრომ უარი განაცხადა  კორონავირუსის ვაქცინების შესყიდვაზე გაწეული ხარჯების, სამედიცინო დაწესებულებებში მკურნალობის დროს კორონავირუსის დადასტურების შემთხვევების შესახებ ინფორმაციის მოწოდებაზე და სხვ.
- 2021 წელს დაწესებულებათა კატეგორიების მიხედვით, პროცენტულად ყველაზე მეტი მოთხოვნა უპასუხოდ დატოვეს ან უარი განაცხადეს ინფორმაციის მოწოდებაზე სახელმწიფო შპს-ებმა და ა(ა)იპებმა (80% უპასუხო, უარი); ხოლო, სრულყოფილი პასუხების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი (84% სრულყოფილი) დაფიქსირდა საჯარო დაწესებულებათა ჯგუფში, რომელიც აერთიანებს: აჭარის ა/რ-ის მთავრობასა და სამინისტროებს, აგრეთვე აფხაზეთის ა/რ-ის მთავრობასა და სამხრეთ ოსეთის ადმინისტრაციას.
- 2021 წელს საჯარო ინფორმაცია სრულყოფილი სახით და 10 დღიანი ვადის დაცვით  13-მა საჯარო დაწესებულებამ გასცა (მათ შორის,  სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახურმა, სახალხო დამცველის აპარატმა, ნატოსა და ევროკავშირის შესახებ საინფორმაციო ცენტრმა);
- 2021 წელს ყველა საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის სრულყოფილი სახით და 10 დღიანი ვადის დაცვით გამცემი უწყებების რიცხვი6-ით შემცირდა.
- 2021 წელს, IDFI-ის მიერ ყველაზე დახურულ საჯარო დაწესებულებად  შეფასდა საქართველოს კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტრო;
- 2021  წელს კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტროს  გარდა, კიდევ 14 დაწესებულება (მათ შორის 14 ადგილობრივი თვითმმართველობის მერია და საკრებულო) აღმოჩნდა ისეთი, რომელმაც  IDFI-ის ყველა განცხადება უპასუხოდ დატოვა;
- ცენტრალურ საჯარო დაწესებულებებს შორის საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებლები მიიღო საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრომ (95,93%)  და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ  - (95,65%)  ხოლო ყველაზე დაბალი მთავრობის ადმინისტრაციამ  (30,44%) და კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტრომ (0%);
- 2021 წელს საჯარო დაწესებულებებიდან მიღებული პასუხების მაჩვენებელი წინა წელთან შედარებით ორი პროცენტით გაუმჯობესდა (82%);
- 2021 წელს, წინა წელთან შედარებით  სრულყოფილი პასუხების პროცენტული მაჩვენებელი 2%-ით  გაიზარდა, ხოლო უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნების მაჩვენებელი კი 4%-ით შემცირდა.
- 2021 წელს სამინისტროებს დაქვემდებარებული უწყებების მიერ უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 25%-ით შემცირდა, ხოლო თვითმმართველი ერთეულების მიერ უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 10%-ით გაიზარდა.
- 2021 წელს  საჯარო ინფორმაციის დროულად გაცემის მაჩვენებელი 5%-ით გაუმჯობესდა და  54% შეადგინა.  მიუხედავად პროგრესისა, აღნიშნული მაჩვენებელი 2020 წლის გარდა, 2012 წლის შემდეგ ყველაზე დაბალია.
2021 წელს განხორციელებული IDFI-ის მონიტორინგის შედეგების თანახმად ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის ხარისხი წინა წელთან შედარებით 2%-ით  გაუმჯობესდა. მცირედით გაუმჯობესებული მაჩვენებელი, ერთის მხრივ შესაძლებელია შეფასდეს როგორც პანდემიის შედეგად საჯარო დაწესებულებებში შექმნილი  არაორდინალური სიტუაციის გავლენის შესუსტება, ხოლო მეორეს მხრივ ცალკეული უწყებების (მაგალითად იუსტიციის სამინისტროს მთლიანი სისტემა) წლების განმავლობაში დამკვიდრებული დაბალი ანგარიშვალდებულების პრაქტიკის გაუმჯობესებით, რაც დადებითად აისახა საქართველოს საჯარო სექტორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საერთო მაჩვენებელზე.
2021 წელს  გაგზავნილ წერილებზე მიღებული პასუხების მაჩვენებლით (82%) კვლავ, შენარჩუნებულია 2014  წლის შემდეგ დამკვიდრებული 80%-იანი კრიტიკული ზღვარი, რაც  უმეტესწილად,  ცალკეული საჯარო დაწესებულებების მაღალი ანგარიშვალდებულებით არის განპირობებული.  კერძოდ, ისეთი, საჯარო დაწესებულებები როგორც სახელმწიფო ინსპექტორის სამსახური, სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, სახალხო დამცველის აპარატი და სხვა  წლების განმავლობაში (მათ შორის კრიზისული მდგომარეობის დროს) ინარჩუნებდნენ საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის საუკეთესო მაჩვენებელს და  ჯეროვნად ასრულებენ საჯარო ინფორმაციის გაცემის კანონით გათვალისწინებულ ვალდებულებას.
2021 წლის მონიტორინგის ფარგლებში გამოვლენილი ტენდენციები აჩენს კითხვებს ზოგიერთ უწყებაში ანგარიშვალდებულების მექანიზმების ინსტიტუციურ მდგრადობასთან დაკავშირებით. მაგალითად, მინისტრ თეა წულუკიანის ცვლილების შემდგომ, იუსტიციის სამინიტრომ  2021 წელს გასცა ისეთი საჯარო ინფორმაცია რომელიც, მისი ხელმძრვანელობის პირობებში დახურული იყო დაინტერესებული პირებისათვის. ამასთან, თეა წულუკიანის კულტურის, სპორტისა და ახალგაზრდობის მინისტრად დანიშვნის შემდეგ, სამინიტრომ აღარ გასცა ისეთი ინფორმაცია, რომელსაც ამ სამინისტროდან (კულტურის და სპორტის სამინისტროს ცალკე გამოყოფამდე) შეუფერხებლად იღებდა წინა წლებში.  ანგარიშვალდებულების მექანიზმების ინსტიტუციურ მდგრადობის პრობლემებთან შესაძლებელია დაკავშირება, ზოგიერთი  მუნიციპალური  ორგანოს მიერ წინასაარჩევნო პერიოდში  მოთხოვნების უპასუხოდ დატოვება. შედეგად, 2021 წელს თვითმმართველი ერთეულების მიერ უპასუხოდ დატოვებული მოთხოვნები 10%-ით გაიზარდა.
პიროვნული და მოსალოდნელი პოლიტიკური ცვლილებების ფაქტორის გავლენა ადმინისტრაციული ორგანოს საჯაროობის ხარისხზე, ცალსახად მიუთითებს ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მიზნით ქვეყანაში ქმედითი მექანიზმების შექმნის აუცილებლობაზე.
2021 წელს,  განსაკუთრებით პრობლემურად უნდა შეფასდეს, ისეთი საჯარო დაწესებულებების მიერ ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის შეზღუდვა, რომლებსაც განსაკუთრებული როლი აკისრიათ ქვეყანაში დემოკრატიული  ღირებულებების დაცვის ხელშეწყობაში. მაგალითად, საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაცია რომელიც  პანდემიასთან ბრძოლის ერთ-ერთი მთავარი მაკოორდინირებელი ორგანოა,  უნდა წარმოადგენდეს მოქალაქეთა ინფორმირების შეუფერხებელ წყაროს. ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტრო, ასევე კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინიტრო  მისი საერთაშორისო რეპუტაციის მნიშვნელობის და მათ მიერ ადმინისტრირებული საბიუჯეტო სახსრების მოცულობის გათვალისწინებით, უნდა გამოირჩეოდნენ გამჭვირვალობის მაღალი ხარისხით.
ბოლო წლების პრაქტიკა ნათლად აჩვენებს სახელმწიფო შპს-ების და ა(ა)პების მიერ  ინფორმაციის ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არაკეთილსინდისიერ დამოკიდებულებას.  მიუხედავ იმისა, რომ ეს უწყებები და ორგანიზაციები ხშირ შემთხვევაში ასრულებენ საჯარო სამართლებრივ უფლებამოსილებას, განკარგავენ საჯარო ფინანსებს, IDFI-ს მიერ გაგზავნილ მოთხოვნებს ძირითად შემთხვევაში  ან უპასუხოდ ტოვებენ ან განმარტავენ რომ ისინი არ წარმოადგენენ ადმინისტრაციულ ორგანოს და მათზე არ ვრცელდება საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვალდებულება. ამ მხრივ, შესაძლებელია სტრატეგიული მნიშვნელობის აღმოჩნდეს 2020 წელს IDFI-ს მიერ  ა(ა)იპ მედია აკადემიასთან დაწყებული სასამართლო დავა, რომლის ფარგლებში პირველი და მეორე ინსტანციის გადაწყვეტილებით აღნიშნულ უწყებას  დაევალა მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა.
აღსანიშნავია ის ფაქტი რომ, 2021 წელს ქმედითი ნაბიჯები გადაიდგა საჯარო სექტორის ინფორმაციის ხელმისაწვდომობაზე საპარლამენტო კონტროლის ეფექტიანობის გაზრდის თვალსაზრისით. საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თემატური მოკვლევის დოკუმენტში ასახული  IDFI-ის რეკომენდაციების სისრულეში მოყვანა, გააჩენს შესაძლებლობას ქვეყანაში საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის მონიტორინგის ეფექტიანობისა და მასშტაბის გაზრდის კუთხით.
_____
[1]2020 წლის 21 მარტიდან საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე, საგანგებო მდგომარეობა გამოცხადდა, რომლის მოქმედების ვადით შეიზღუდა კონსტიტუციით გარანტირებული ცალკეული უფლებები. მათ შორის, შეჩერდა საჯარო ინფორმაციის გაცემის ვადები. ვადის შეჩერება გავრცელდა იმ შემთხვევებზეც, როდესაც საჯარო ინფორმაცია მოთხოვნილ იქნა საგანგებო მდგომარეობის გამოცხადებამდე და არ იყო გასული ინფორმაციის გაცემის კანონით დადგენილი ვადა. საგანგებო მდგომარეობა 22 მაისამდე გაგრძელდა, შესაბამისად 2020 წელს  საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 2 თვით იყო შეჩერებული.
[2]იხ. IDFI- ანგარიში - საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა 2017 წელს - გვ3; გვ17.
/public/upload/Analysis/Access to Public Information in Georgia 2021.pdf
/public/upload/Analysis/one-pager_GEO-piblic information 2021.pdf
მოცემული მასალის მომზადებადა ფინანსებულია შვედეთის საერთაშორის ოგანვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს, Sida-ს მიერ. შინაარსზე პასუხისმგებლობა სრულად ეკისრება მის შემქმნელს. Sida შესაძლოა არ იზიარებდეს გამოთქმულ ხედვებსა და ინტერპრეტაციებს.

Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) has been monitoring access to public information in Georgia since 2010. IDFI's systematic monitoring has made a significant contribution in identifying key trends and problems in access to public information, implementation of effective public control mechanisms, and development of public sector accountability and open governance.
In the year 2021, similar to the previous year, the importance of access to public information became especially prominent given the crisis situation created by the COVID-19 pandemic in the country. Against the background of the pandemic, the risks of opaque and irrational management of budget funds increased significantly, which was due to the existing challenges related to access to information, significant increase in funding received from abroad, procurement without tender procedures, and more.
In 2021, the state of emergency in the country did not lead to any legal restrictions on the disclosure of public information, unlike the previous year[1]. Nevertheless, other challenges related to the restriction of access to public information associated with the pandemic remained on the agenda in 2021. For example, difficulties specific to the pandemic situation, such as those related to remote work by public servants, possible spread of the virus in various agencies, direct involvement of a particular agency in the fight against the pandemic, and other similar factors, hindered the mobilization of resources necessary to provide access to information. At the same time, the situation created by the coronavirus pandemic may have become an additional motive for restricting public information for unscrupulous officials.
In 2021, there was an indirect legal restriction on the release of public information in the form of the number of days off defined by the Government of Georgia during the fight against the pandemic, which in turn led to the legal suspension of the disclosure of public information during these days.
Despite the challenges posed by the pandemic, IDFI continued to actively monitor access to information in public institutions in 2021. The long-standing practice of naming public institutions as the most open or closed agencies helps maintain high standards of accountability in similar extraordinary situations and to encourage healthy competition in the public sector.
This report presents an assessment of the state of access to public information in Georgia based on data from 2021. The report also includes an analysis of trends in the disclosure of public information in 2010-2021 and ratings of access to public information by public institutions.
IDFI information accessibility methodology and criteria developed in 2011 were used in compiling the ratings. While compiling the ratings, we used the methodology and criteria for assessing access to information developed in 2011 by IDFI[2].
In 2021, significant steps were taken to increase the effectiveness of parliamentary control over access to information in the public sector.Specifically, the Committee on Human Rights and Civil Integration of the Parliament of Georgia began the implementation of the commitments made in the format of the Permanent Parliamentary Council for Open Government in 2017, which prescribes the introduction of effective review procedures and response mechanisms for the so-called December 10 reports related to disclosure of public information.This report also reviews the results of the research conducted by IDFI in the framework of this process and its role in the conclusions of the thematic research group of the Parliament of Georgia.
- Out of 8 446 requests sent to 285 public institutions in 2021, IDFI received a response to 6,961 (82%);
- Out of 8 446 requests sent to public institutions in 2021, IDFI received information within the prescribed 10-day period in 4,545 cases (54%);
- In 2021, a large percentage of public institutions (28%) left requests unanswered or refused to submit internal audit reports;
- In 2021, the instances of unanswered requests related to the fight against the pandemic, which would understandably be of high public interest, were particularly problematic. For example, the Ministry of Health refused to provide information on the expenses for purchasing coronavirus vaccines, cases of coronavirus confirmation during treatment in medical facilities, and others.
- In 2021, by category of institutions, the highest percentage of requests were left unanswered or denied by state-owned LLCs and NNLEs (80% unanswered, denied); the highest percentage of complete responses (84% complete) was observed in the group of public institutions that includes: the Government and Ministries of the Autonomous Republic of Adjara, the Government of the Autonomous Republic of Abkhazia, and the Administration of South Ossetia.
- In 2021, 13 public institutions issued public information in full and within a period of 10 days (among these were: the Office of the Public Defender, the Office of the State Inspector, Information Center on NATO and the European Union);
- In 2021, the number of public institutions issuing public information in full and within a period of 10 days decreased by 6.
- In 2021, IDFI noted the Ministry of Culture, Sports and Youth of Georgia as the most closed public institution;
- In 2021, in addition to the Ministry of Culture, Sports and Youth, another 15 institutions (including 14 local self-government city halls and councils) were found to have left all requests from IDFI without response;
- Among the central public institutions, the highest rates of access to public information were observed in the Ministry of Regional Development and Infrastructure of Georgia (95.93%) and the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia - 95.65%, and the lowest indicators were observed in the Administration of the Government of Georgia (30.44%) and the Ministry of Culture, Sports and Youth (0%);
- The rate of responses from public institutions in 2021 improved by two percent compared to the results of the previous year (82%);
- In 2021, the percentage of complete responses increased by 2% compared to the previous year, while the percentage of unanswered requests decreased by 4%;
- In 2021, the percentage of unanswered requests by the agencies subordinated to the ministries decreased by 25%, while the unanswered requests by self-governing units increased by 10%.
- In 2021, the rate of timely disclosure of public information improved by 5%, reaching 54%. Despite the progress, this figure is the lowest since 2012, with the exception of the year 2020.
According to the results of the monitoring conducted by IDFI in 2021, the quality of access to public information in the country increased by 2% compared to the previous year. The slightly improved rate of responses from public institutions in 2021, can, on the one hand, be attributed to the weakening impact of the extraordinary situation created in public institutions as a result of the pandemic and, on the other hand, positive changes in access to information in individual institutions (e.g., the Ministry of Justice system), improving the practice of low accountability established over the years, which has had a positive impact on access to information in the public sector in Georgia overall.
The response rate to letters sent in 2021 (82%) still maintains the 80% critical threshold established after 2014, which is largely due to the high accountability demonstrated by certain public institutions.Specifically, public institutions such as the Office of the State Inspector, the National Statistics Office, the Office of the Public Defender, and others have, for years (including in times of crisis), maintained the best rate of access to public information and duly fulfilled their statutory obligations.
The trends identified in the 2021 monitoring process raise questions about the institutional sustainability of accountability mechanisms in some agencies.For instance, after the departure of Tea Tsulukiani as Minister, the Ministry of Justice in 2021 issued public information that had been closed to interested parties under her leadership.At the same time, after the appointment of Tea Tsulukiani as Minister of Culture, Sports and Youth, said Ministry did not release any information that it had been disclosing smoothly (before the establishment of the Ministry of Culture and Sports separately) in previous years.Problems with institutional sustainability of accountability mechanisms can be linked to the fact that some municipal bodies leave unanswered requests in the pre-election period.As a result, in 2021, the number of requests left unanswered by self-governing units increased by 10%.
The impact of personal factors and expected political changes on the degree of publicity of administrative bodies clearly indicates the need to establish effective mechanisms in the country to ensure access to information.
In 2021, the restriction of access to information by public institutions, which have a special role in promoting the protection of democratic values in the country, should be considered a particularly noteworthy problem.For example, the Administration of the Government of Georgia, which is one of the main coordinating bodies in the fight against the pandemic, should be an uninterrupted source of information for citizens. The Ministry of Economy and Sustainable Development, as well as the Ministry of Culture, Sports and Youth, given the importance of their international reputation and the size of the budget funds administered by them, should be distinguished by a high degree of transparency.
The practice of recent years clearly demonstrates an improper attitude towards access to information among state-owned LLCs and NNLEs. Although these agencies often exercise public legal authority and manage public finances, in the case of requests sent by IDFI, they either leave the requests without a response or explain that they are not an administrative body and are therefore not subject to the obligation to provide public information. In this regard, the strategic dispute between IDFI and NNLE Media Academy in 2020 may be of particular strategic importance, as the agency was instructed to provide the requested information as a result of the dispute by the decisions of the first and second instances.
It is noteworthy that in 2021, effective steps have been taken to increase the effectiveness of parliamentary control over access to information of the public sector. The implementation of IDFI’s recommendations set out in the thematic inquiry of the Parliamentary Committee on Human Rights and Civil Integration of the Parliament of Georgia will provide an opportunity to increase the efficiency and scale of monitoring access to public information in the country.
[1]From March 21, 2020, a state of emergency was declared on the entire territory of Georgia, restricting certain rights guaranteed by the Constitution. Among them, the deadlines for issuing public information were suspended. The suspension also extended to cases where public information was requested prior to the declaration of a state of emergency and the deadline for issuing the information had not expired. The state of emergency lasted until May 22, so access to public information was suspended for 2 months in 2020.