2023 წლის ბიუჯეტის პროექტი: პასუხი ქვეყნის გამოწვევებზე
სიახლეები | კვლევები | ეკონომიკა და სოციალური პოლიტიკა | აქტუალური თემები | ანალიზი 28 ოქტომბერი 2022
მთავარი გამოწვევა:
- ქვეყნის მთავარი გამოწვევა ეკონომიკური ზრდისთვის მიდგომების და, საზოგადოდ, პოლიტიკის გაბედული გადააზრებაა. 2023 წ. ბიუჯეტის პროექტი გაცილებით უკეთ შეიძლება პასუხობდესქვეყნის უმთავრეს ინფრასტრუქტურულ და განათლების გამოწვევებს, რაც საერთაშორისო გამოცდილებით, საშუალოვადიან პერსპექტივაში ორნიშნა ეკონომიკური ზრდის ლოკომოტივია.
- იმ დროს, როცა პანდემიამ და რუსეთ-უკრაინის ომმა  სხვა ქვეყნებს საბიუჯეტო ხარჯვის და ეკონომიკური პოლიტიკის ჩვენზე გაცილებით გაბედული გადააზრებისკენ უბიძგა, მსგავსი მასშტაბური გადააზრების გარეშე ჩვენი ჩამორჩენა გარდაუვალია. ამ ქვეყნებში საბიუჯეტო ხარჯვის გადააზრება ნაკარნახევია ლოჯისტიკური და წარმოების ჯაჭვების მოშლით, ინფლაციით მუშახელის უპრეცედენტო დეფიციტით, საპროცენტო განაკვეთების მკვეთრი ზრდით, ციფრული ეკონომიკის აღმასვლით. ახლახანს გამოკვეთილი რეცესიის მოლოდინები ამ საბიუჯეტო ხარჯვაში დიდი ალბათობით დამატებით კორექტივებს შეიტანს.
პროგრესი
-  2023 წ. ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტი უბრუნდება კანონით განსაზღვრულ 3.0%-იან ლიმიტს (მშპ-ს 2.9%-ზეა დაგეგმილი). 2023 წლის ბოლოსთვის მთავრობის ვალი მშპ-ს 38.8%-ის დონეზეა დაგეგმილი, რაც საგრძნობლად ნაკლებია კანონით გათვალისწინებულ მაქსიმალურ 60%-იან ზღვარზე.
- ბიუჯეტის ნაშთის ₾594 მლნ ეკონომიკის გრძელვადიანი რესურსით სტიმულირებისათვის მიემართება კომერციული ბანკების სადეპოზიტო სერთიფიკატებში.
- ბიუჯეტის თანხმლები, საბიუჯეტო კოდექსის ცვლილების პროექტით გათვალისწინებულია სამთავრობო სექტორს მიკუთვნებული სახელმწიფო საწარმოების ფინანსური ოპერაციების სახელმწიფოს ერთიან ბიუჯეტში ასახვა.
-  სახელმწიფო საწარმოებიდან მომდინარე ფისკალური რისკების ანალიზის ხარისხის ზრდა.
- სავალდებულო ხდება ბიუჯეტს თან დაერთოს ინფორმაცია საგადასახადო დანახარჯების შესახებ, რაც 2021 წ. ფინანსთა სამინისტრომ თავისი კეთილი ნებით გააკეთა.
IDFI-ის რეკომენდაციები:
1. მთავრობის ადმინისტრაციული ზომა და სოციალური ხარჯები
1.1.შემცირდეს ბიუროკრატია, რაც შეამცირებს საჯარო სექტორში შრომის მთლიან ანაზღაურებას: საგანგაშოა არა საჯარო მოხელეთა ხელფასების ზრდა, რაც ნორმალური მოვლენაა, განსაკუთრებითა ინფლაციის გათვალისწინებით, არამედ  მათი რაოდენობის ზრდა[1].
1.2.დაჩქარდეს მიზნობრივი სოციალური დახმარებების (TSA) რეფორმა, კერძოდ[2]
- საჭიროებების პროქსი ინდექსის (PMT)[3]  და საჭიროებების ინდექსის[4] იმგვარი ცვლილებები, რაც მეტი სანდოობით მოგვცემს რეალურად სოციალურად დაუცველების იდენტიფიცირების საშუალებას მათი შემოსავლების რყევების, გადამოწმებადი ხარჯების და სხვა კრიტერიუმების მიხედვით.
- დევნილთა ბაზასთან გადაფარვების აღმოფხვრა.
- მიზნობრივი სოციალური დახმარებების (TSA) რეფორმის პარალელურად  დაიწყოს შემოსავლების უკეთ აღრიცხვის მარეგულირებელი რეფორმა, მათ შორის, პირველ რიგში მიზნობრივი სოციალური დახმარებების ბენეფიციარების და აპლიკანტების პირად ანგარიშებზე ჩარიცხვების. კარგი საერთაშორისო გამოცდილებით, შემოსავლების აღრიცხვასთან დაუწყვილებელი მიზნობრივი სოციალური დახმარებების რეფორმა შედეგიანი ვერ იქნება.
- მნიშვნელოვანია სოციალური გასაცემლების ზრდა მიზნობრივი სოციალური დახმარებების (TSA) ამგვარი რეფორმით იყოს ნაკარნახევი.
- ხარჯების გადანაწილებით გამოთავისუფლებული რესურსი მიიმართოს ისეთ დარგებსა და პროგრამებზე, რომლებსაც უფრო მაღალი წვლილი აქვთ ეკონომიკურ ზრდაში, მაგ.ინფრასტრუქტურისკენ, განათლებისკენ და ა.შ.
1.3.მიზნობრივი სოციალური დახმარებების (TSA) რეფორმამდე დროებით შეჩერდეს ასაკობრივი პენსიის ინდექსაციის გარეშე ზრდა და ასევე სხვა სოციალური გასაცემლების ზრდა.
კარგი საერთაშორისო პრაქტიკის მიხედვით, დაგროვებითი საპენსიო სისტემის დანერგვის ერთ-ერთი მთავარი მოტივაცია და ფისკალური გამართლება არის სახელმწიფო პენსიაზე დამოკიდებულების შემცირება. იმ ცნობიერების დამკვიდრება, რომ სახელმწიფო პენსიაზე ვერ იქნები დამოკიდებული კრიტიკულად მნიშვნელოვანია სახელმწიფო პენსიის ზრდის შეჩერების ლეგიტიმაციისთვის. როცა სახელმწიფო პენსიის ყველა მიმღები იმავდროულად დაგროვებითი საპენსიო სისტემის ბენეფიციარი იქნება, სახელმწიფო პენსია ან საერთოდ აღარ გაიზარდოს ან აღარ გაიზარდოს იმ ტემპით რა ტემპითაც ამ რეფორმის გარეშე გაიზრდებოდა. როცა ეს დრო დადგება, სახელმწიფო პენსიის ინდექსაციით ან მითუმეტეს, ინდექსაციის გარეშე ზრდის საკითხი აღარ უნდა განიხილებოდეს.
2. პროდუქტიული დარგების საბიუჯეტო დაფინანსება: ინფრასტრუქტურა & განათლება
2.1. მოხდეს იმ გამოწვევების იდენტიფიცირება, რაც ხელს უშლის ეკონომიკურ ზრდას, მათ შორის როგორც პირდაპირი უცხოური ისე შიდა ინვესტიციების მოზიდვას და შესაბამისად ეტაპობრივად გაიზარდოს ინფრასტრუქტურის დაფინანსება.
2.2.მთავრობამ მაქსიმალურად უზრუნველყოს უმთავრესი ინფრასტრუქტურული პროექტის ანაკლიის პორტის პროექტის მიმდინარე სტატუსის და გეგმების შესახებ ინფორმაციის საჯაროობა.
2.3.შესაფერი კონტრაქტორების საძიებლად აქტიურად უნდა იქნას გამოყენებული სხვადასხვა ქვეყნის სახელმწიფო შესყიდვებში მონაწილეობის შესაძლებლობა მოცემული მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციის წევრობით.
2.4.გათვალისწინებულ უნდა იქნას კარგი საერთაშორისო პრაქტიკა, რაც აჩვენებს, რომ საინვესტიციო პროექტების დაგეგმვა, როცა კერძო კონტრაქტორის და არა რომელიმე სახელმწიფო უწყების პასუხისმგებლობაა, ეს პროექტები გაცილებით ეფექტიანად ხორციელდება და არც თანხების ათვისების პრობლემა დგება.
2.5.მოხდეს სკოლამდელი და საშუალო განათლების საჭიროებების იდენტიფიცირება, რისი ნაწილიც ასახულია მსოფლიო ბანკის ადამიანური კაპიტალის 2022წ. ანგარიშში, და შესაბამისად გაიზარდოს დაფინანსება.
2.6.დაიწყოს PISA-ს შედეგების გაუმჯობესებისთვის კვლევებზე დაფუძნებულ ძირეული რეფორმა, მათ შორის მოხდეს სკოლის დამთავრებისთვის აუცილებელი კრიტერიუმების გაუმჯობესება იმგვარად, რომ ამან პოზიტიურად იმოქმედოს მოსწავლეების მოტივაციაზე, პროფესიული და უმაღლესი სასწავლებლის არჩევანზე და შესაბამისად სწავლის ხარისხზე. დღეს სკოლადამთავრებულ მოსწავლეთა მხოლოდ 6% მიმართავს პროფესიულ  სასწავლებლებს, ხოლო  81% უმაღლეს სასწავლებლებში მიდის, თუმცა მაღალია ალბათობა იმის, რომ უმაღლესი განათლების მქონე პირი ვერ იპოვის სამუშაოს.
2.7.მოხდეს პროფესიული განათლების გადაწყობა იმ დაშვებით, რომ ახლო მომავალში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მძლავრი ტალღა წამოვა. საერთაშორისო გამოცდილებით, ის ქვეყნები, რომლებიც ასე მოიქცნენ, უკეთ მომზადებული ხვდებოდნენ ინვესტიციების ნაკადებს.
3. შედეგებზე ბიუჯეტის ორიენტაცია
3.1.განისაზღვროს ვადა, როცა პროგრამული დანართი ბიუჯეტის კანონის ნაწილად იქცევა.
4. სახელმწიფო საწარმოები
4.1.ფინანსთა სამინისტროს უნდა მიეცეს თავისუფლება მოაგვაროს სახელმწიფო საწარმოების ის პრობლემები, რასაც ფისკალური რისკების დოკუმენტში თავად აღწერს, პირველ რიგში დაასრულოს და შემდეგ აკრძალოს კვაზიფისკალური აქტივობები, მაგალითად ჰქონდეს თავისუფლება არ დაუშვას საყოფაცხოვრებო სექტორში ბუნებრივი გაზის სამომხმარებლო ტარიფების შენარჩუნება, რამაც ყველაზე წარმატებული სახელმწიფო საწარმოს, ნავთობის და გაზის კორპორაციის ეფექტიანი ფუნქციონირება დააყენა რისკის ქვეშ.
4.2.ენერგეტიკის სექტორიდან მომდინარე ფისკალური რისკები ეტაპობრივად მცირდება, თუმცა გრძელვადიანი ეკონომიკური ეფექტიანობისთვის, აუცილებელია, წახალისდეს კონკურენცია და პროცესი წარიმართოს მაქსიმალურად გამჭვირვალედ.
4.3.სახელმწიფომ ხელის დაიცალოს სახელმწიფო საწარმოების აქტივებისგან.
5. ეკონომიკური ზრდა
5.1.გადასახადების შემცირება. პანდემიით და ომით გამოწვეული მიწოდების და წარმოების საერთაშორისო  ჯაჭვების ომით გამოწვეულმა მოშლას მნიშვნელოვანია ეკონომიკის სწორი სტიმულირებით ვუპასუხოთ. 2023 წელს ბიუჯეტის ₾1.2 მილიარდიანი ნაშთი საშუალებას გვაძლევს დავაკომპენსიროთ გადასახადების შემცირებით გამოწვეული დანაკლისი შემოსავლებში. მართალია ამ ₾1.2 მილიარდიდან ₾594 მლნ კომერციული ბანკების მეშვეობით ეკონომიკის გრძელვადიან დაფინანსებაზე მიიმართება, რაც კარგია, მაგრამ ომის ფონზე პოსტპანდემიური ეკონომიკისთვის, გაცილებით მეტი სტიმული იქნება გადასახადების შემცირება.
5.2.შემდგომ წლებში კი გადასახადების დაწევით შემცირებული შემოსავლების დაკომპენსირება შესაძლებელია ხარჯების შემცირებით, რასაც შეფასების პირველ დასკვნაში ვეხებით.
5.3.საგადასახადო შეღავათები
-          ჩატარდეს რეგულირების გავლენის ექს-პოსტ შეფასება (Post-RIA) და თითოეული შეღავათისათვის შეფასდეს დასახულ მიზანთან ფაქტობრივი შედეგების შესაბამისობა და ამის მიხედვით მოხდეს გაუქმება
-          საგადასახადო შეღავათების გაცხადებული მიზნები მიღწეულ იქნას  ხარჯვითი პროგრამებით,  რაც, როგორც თავად ფინანსთა სამინისტრო აღნიშნავს, გაცილებით ეფექტიანად არის შესაძლებელი და ასევე უზრუნველყოფს მათ მაღალ გამჭირვალობას, რადგან ყოველწლიურად წარედგინება პარლამენტს დასამტკიცებლად[5]
-          2024 წ.  ბიუჯეტის კანონპროექტს დაერთოს რეგულირების გავლენის ექს-პოსტ შეფასების მიხედვით საგადასახადო კოდექსში შეღავათებთან დაკავშირებული  ცვლილებები.

- The main challenge for the country is a bold rethinking of approaches to economic growth and, in general, economic policy. The 2023 draft budget can respond much better to the country's main infrastructural and education challenges, which, according to international experience, is the driver of double-digit economic growth in the medium term.
- At a time when the pandemic and the Russia-Ukraine war pushed other countries to reconsider their budget spending and economic policy much more boldly than Georgia, without such large-scale rethinking, Georgia will inevitably fall behind. Rethinking budget spending in these countries is dictated by the disruption of logistics and production chains, inflation, unprecedented labor shortages, sharp increases in interest rates, and the rise of the digital economy. Current expectations of a recession are likely to lead to further adjustments to this budget spending.
- The deficit of the unified 2023 budget returns to the 3.0% limit established by law (planned at 2.9% of GDP). By the end of 2023, the government's debt is planned to be at 38.8% of GDP, which is significantly lower than the maximum limit of 60% prescribed by law.
- GEL 594 million of the budget balance is directed to the deposit certificates of commercial banks to stimulate the economy with long-term resources.
- The draft amendments to the Budget Code that accompanies the budget envisages the inclusion of the financial operations of state enterprises belonging to the government sector in the unified budget of the state.
- Increased quality of analysis of fiscal risks arising from state enterprises.
- Attaching information about tax expenditures to the budget, which the Ministry of Finance did out of its own goodwill in 2021, is becoming mandatory.
1. The GoG Administrative Size and Social Expenses
1.1.Reduce bureaucracy, which will reduce the total labor remuneration in the public sector: it is not the increase in the salaries of civil servants, which is a normal phenomenon, especially considering inflation, but the increase in their numbers that is a cause for alarm.
1.2.Accelerate the targeted social assistance (TSA) reform, in particular
- Changes to the Proxy Means Test (PMT) and Needs Index that will allow us to more reliably identify the truly socially vulnerable based on their income fluctuations, verifiable expenses, and other criteria.
- Anticipating overlap with the IDP database.
- In parallel with the targeted social assistance (TSA) reform, initiate the regulatory reform for better accounting of incomes, including, first of all, the registration of beneficiaries and applicants of targeted social assistance to personal accounts. Best international experience shows that the reform of targeted social assistance not coupled with income accounting will not be effective.
- It is important that the growth of social expenses be dictated by such a reform of targeted social assistance (TSA).
- The resources made available by the redistribution of expenses should be directed to those sectors and programs that have a higher contribution to economic growth, such as, for instance, infrastructure, education, etc.
1.3 Until the targeted social assistance (TSA) reform, the growth of the pension without indexation and the growth of other social benefits should be temporarily suspended.
As best international practices have it, one of the main motivations and fiscal justification for introducing a cumulative pension system is to reduce dependence on the state pension. Establishing an awareness that you cannot depend on the state pension is essential to legitimizing putting a stop to growth in the state pension. When all recipients of the state pension are also beneficiaries of the cumulative pension system, the state pension should either not increase at all or not increase at the same rate as it would have without the reform. When the time comes indexation should no longer be an issue.
2. Budget Financing of Productive Sectors: Infrastructure and Education
2.1.Identify the challenges that prevent economic growth, including attracting foreign direct and domestic investments, and gradually increase in infrastructure financing accordingly.
2.2.The government should ensure to the greatest extent possible the publicity of information about the current status and plans of the major infrastructure project, the Anaklia Port Project.
2.3.In order to search for suitable contractors, actively use the opportunity to participate in public procurement of various countries through membership in the World Trade Organization.
2.4.Good international practice should be taken into account, which shows that when the planning of investment projects is the responsibility of a private contractor rather than any state agency, these projects are implemented much more efficiently, and there is no problem underspending public funds.
2.5.Identify needs in preschool and secondary education, part of which is reflected in the World Bank's 2022 human capital report, and increase funding accordingly.
2.6.Initiate fundamental research-based reform to improve PISA results, including improving graduation criteria in a way that positively impacts student motivation, vocational and higher education choices, and thus the quality of learning. As of today, only 6% of high school graduates apply to vocational schools, and 81% go to higher education, despite the high probability that a person with higher education will not be able to find a job.
2.7.Professional education should be reorganized with the assumption that there will be a strong wave of direct foreign investment in the near future. International experience shows that countries that do so are better prepared to receive investment flows.
3. Results-Oriented Budgeting
3.1.Set a deadline for the program appendix to the budget to be voted into the law with the rest of the budget. At the moment the program appendix is the only part of the budget that is not voted into law by parliament, which diminishes budget spenders’ responsibility for budgeting for meaningful output and outcome indicators
4. State Enterprises
4.1.The Ministry of Finance should be given freedom to solve problems of state-owned enterprises described in the fiscal risk document. First, to put a stop to and then ban quasi-fiscal activities, e.g., to have the freedom to discontinue subsidizing household tariffs for natural gas in the, which has put effective functioning of Oil and Gas Corporation, the most successful state-owned enterprise, at risk.
4.2.Fiscal risks from the energy sector are decreasing gradually, but fora long-term economic efficiency, it is necessary to encourage competition and make the process as transparent as possible.
4.3.The state should divest itself of the assets of state-owned enterprises.
5. Economic Growth
5.1.Reducing taxes. It is important to respond to the disruption of international supply and production chains caused by the pandemic and war with the right stimulus to the economy. In 2023, the budget balance of GEL 1.2 billion allows us to compensate for the shortfall in revenues caused by tax cuts. Despite the balance of GEL 1.2 billion, GEL 594 million will go to long-term financing of the economy through commercial banks, which is a positive development, but for the post-pandemic economy and against the background of the war, a reduction in taxes will be a much greater stimulus.
5.2.In the following years, revenues reduced by lowering taxes can be compensated by reducing expenditures, which we look at above.
5.3.Tax Benefits
- Conduct an ex-post regulatory impact assessment (Post-RIA) to assess the correspondence of the actual results with the intended goals for each benefit and scrap them accordingly.
- The stated goals of tax benefits can be more efficiently achieved through budget programs as these are submitted to the Parliament for approval every year, as the Ministry of Finance notes.
- Amendments related to tax benefits in line with an ex-post regulatory impact assessment attached to the 2024 budget bill.