საქართველო გლობალური მმართველობის ინდიკატორებში
მმართველობა თავის თავში გულისხმობს იმ ტრადიციებსა და ინსტიტუციებს, რომელთა საშუალებითაც ხორციელდება ხელისუფლება სახელმწიფოში. აღნიშნული კი მოიცავს ქვეყანაში არსებულ იმ სისტემას, რომლის საშუალებითაც აირჩევა და ხორციელდება ხელისუფლება, ასევე, ხელისუფლების უნარს, ჩამოაყალიბოს და დანერგოს ეფექტური რეფორმები, მოსახლეობის ნდობას აღნიშული პროცესებისადმი და სხვა. გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით (World Governance Indicators) ხდება მონაწილე სახელმწიფოთა მმართველობის სხვადასხვა ასპექტის შეფასება, ისეთი მიმართულებებით, როგორიცაა გამოხატვის თავისუფლება და ანგარიშვალდებულება, პოლიტიკური სტაბილურობა და ძალადობის/ტერორიზმის აღმოფხვრა, ეფექტური მმართველობა, რეგულირების ხარისხი, კანონის უზენაესობა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა.
გლობალური მმართველობის ინდიკატორები წარმოადგენს კვლევით მონაცემთა ბაზას, რომელიც სრულად ეფუძნება სხვადასხვა გლობალურ რეიტინგებსა და შეფასებებს (მაგ. Freedom House, IREX Media Sustainability Index, Open Budget Index, World Justice Project და ა.შ. სულ 32). აღნიშნული მონაცემები თავის მხრივ ეყრდნობა კვლევით ინსტიტუტებისა და ცენტრების, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების ისევე როგორც კერძო სექტორის წარმომადგენლების გამოკითხვის შედეგად მიღებულ მოსაზრებებსა და შეფასებებს. არსებული გლობალური რეიტინგების აგრეგაციის გზით გლობალური მმართველობის ინდიკატორების მიერ ხდება ახალი ერთიანი მაჩვენებლების მიღება. გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით მსოფლიოს მასშტაბით ფასდება 215 ქვეყანა. კვლევა მოიცავს პერიოდს 1996 წლიდან 2013 წლის ჩათვლით.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორების კვლევითი მონაცემთა ბაზა განახლებულ იქნა 2015 წლის 25 სექტემბერს და მოიცვა მსოფლიო მასშტაბით შეფასება 2014 წლისთვის. აღნიშული განახლება არ არის ასახული IDFI-ს მიმდინარე კვლევაში. 2014 წლის მონაცემებს დაეთმობა ორგანიზაციის ახალი კვლევა, რომელიც ჩვენს ვებ-გვერდზე უახლოეს მომავალში გამოქვეყნდება.
გლობალური მმართველობის ინდიკატორებით მონაწილე სახელმწიფოთა შეფასების ექვსი ძირითადი მიმართულებაა:
1. გამოხატვის თავისუფლება და ანგარიშვალდებულება - ფასდება ხელისუფლების არჩევის პროცესში მოქალაქეთა ჩართულობა, სიტყვის, მედიის, შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლება.
2. პოლიტიკური სტაბილურობა და ძალადობის/ტერორიზმის აღმოფხვრა - ფასდება მმართველობის ძალადობრივი გზით შეცვლის ალბათობა, ისევე როგორც ტერორიზმის წინააღმდეგ ბრძოლისა და ძალადობის აღმოფხვრის მიზნით განხორციელებული ქმედებები.
3. ეფექტური მმართველობა - ფასდება სახელმწიფო სერვისების ეფექტურობა, საჯარო სამსახურის ხარისხი და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა.
4. რეგულირების ხარისხი - ფასდება სახელმწიფოს უნარი შეიმუშაოს და გაატაროს რეფორმები კერძო სექტორის განვითარების მიზნით.
5. კანონის უზენაესობა - ფასდება მთავრობის მოქმედებების კანონის ნორმებთან შესაბამისობა, სასამართლო ხელისუფლების პატივისცემა, ყურადღება მახვილდება სამართალდარღვევათა და დანაშაულის სტატისტიკაზე.
6. კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა - ფასდება მმართველი ძალების მიერ საკუთარი უფლებამოსილების გამოყენების პრაქტიკა პირადი ინტერესებისთვის. შეფასება მოიცავს როგორც კორუფციას ქვედა დონეზე, ისევე, როგორც ელიტური კორუფციის შეფასებას.
რაც შეეხება საქართველოს გლობალური მმართველობის ინდიკატორებში, უნდა ითქვას, რომ 1996 წლიდან 2013 წლამდე პერიოდში, სახელმწიფოს მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს მიღწეული უკლებლივ ყველა ექვსი მიმართულებით. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება შეინიშნება კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის, კანონის უზენაესობის, რეგულირების ხარისხისა და ეფექტური მმართველობის ინდიკატორებში, სადაც 1996 წლიდან 2013 წლამდე პერიოდში ზრდის განსაკუთრებით მაღალი მაჩვენებლები ფიქსირდება.
გლობალური მმართველობის ინდიკატორები (WGI) წარმოადგენს კვლევით მონაცემთა ბაზას, რომლის იდეაც ინიცირებულ იქნა დანიელ კაუფმანისა (Natural Resource Governance Institute and Brookings Institution) და აართ კრაის (World Bank Development Research Group) მიერ 1999 წელს. კვლევის განხორცილებასა და განახლებაში ასევე მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს მასიმო მატრუციმ და პაბლო ზოიდომ.
მსოფლიო მმართველობის ინდიკატორები არ ასახავენ შემდეგი სუბიექტებისა და მათი აღმასრულებელი დირექტორების (ხელმძღვანელების) ოფიციალურ მოსაზრებებსა და პოზიციებს: Natural Resource Governance Institute, the Brookings Institutions, the World Bank. მონაცემები არ გამოიყენება მსოფლიო ბანკის ჯგუფის მიერ რესურსების განაწილების პროცესში გადაწყვეტილებების მიღებისას.
რაც შეეხება 2013 წლისთვის არსებულ მდგომარეობას, უნდა ითქვას, რომ ყველაზე მაღალი შეფასება სახელწიფოს ეფექტური მმართველობისა (69.4%) და რეგულირების ხარისხის (73.7%) მხრივ აქვს მინიჭებული, ყველაზე დაბალი 30.8%-იანი რეიტინგი კი ქვეყანას პოლიტიკური სტაბილურობისა და ძალადობის აღმოფხვრის ინდიკატორში აქვს მინიჭებული.
როგორც კვლევამ აჩვენა, საქართველოს მნიშვნელოვანი პროგრესი აქვს მიღწეული გლობალური მმართველობის ყველა ინდიკატორში. მსოფლიო მასშტაბით საქართველოს პირველი ადგილი უკავია განვლილი პროგრესის მხრივ ისეთ სფეროებში, როგორიცაა კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლა და რეგულირების ხარისხი (რომლითაც ფასდება სახელმწიფოს უნარი შეიმუშაოს და გაატაროს რეფორმები კერძო სექტორის განვითარების მიზნით). 1996 წლიდან 2013 წლამდე მიღწეული პროგრესის თვალსაზრისით, საქართველოს მეორე ადგილი უკავია ისეთ ინდიკატორებში, როგორებიცაა ეფექტური მმართველობა და კანონის უზენაესობა.
ამასთან, როგორც ეს საქართველოს მეზობელ ქვეყნებთან შედარებამ ცხადყო, მიღწეული პროგრესის მხრივ, საქართველოს პირველი ადგილი უკავია უკლებლივ ყველა ინდიკატორში რეგიონული მასშტაბით.
აუცილებელია ხაზი გაესვას იმასაც, რომ რიგ ინდიკატორებში საქართველო არ ჩამოუვარდება ცენტრალური და სამხრეთ ევროპის ისეთი ქვეყნების შეფასებებს, როგორიცაა ჩეხეთი, სლოვაკეთი, იტალია, საბერძნეთი, მაკედონია, უნგრეთი, ბულგარეთი და სხვა.
საქართველოს ასევე მოწინავე პოზიცია უკავია ისეთ საერთაშორისო შეფასებებში, როგორიცაა მსოფლიო სამართლის ინიციატივის მიერ 2015 წლის მარტში გამოქვეყნებული ღია მმართველობის ინდექსი. აღნიშნული ინდექსის მიხედვით, საქართველოს მინიჭებული აქვს 0.61 შეფასება უმაღლესი 1 ქულიდან. მოცემული რეიტინგით, საქართველოს აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური აზიის 13 ქვეყანას შორის პირველი პოზიცია უკავია, ხოლო მსოფლიო მასშტაბით კი 102 ქვეყანას შორის 28-29-ე ადგილებს ინაწილებს იტალიასთან. ამ შედეგით საქართველო უსწრებს ისეთ ევროპულ სახელმწიფოებს, როგორიცაა: სლოვენია, მაკედონია, საბერძნეთი, ხორვატია. ქვეყნებმა, რომლებმაც უმაღლესი შეფასებები მიიღეს არიან: შვედეთი, ახალი ზელანდია, ნორვეგია, დანია და ნიდერლანდები.
საქართველო ასევე აქტიურად მონაწილეობს ღია მმართველობის პარტნიორობის ინიციატივაშიც. კერძოდ, საქართველო 2014 წელს არჩეულ იქნა OGP-ის მმართველ კომიტეტში, ხოლო საქართველოს აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლება აღებული და შესრულებული ვალდებულებების მიხედვით ერთ-ერთი გამორჩეულ ქვეყანას წარმოადგენს ინიციატივაში მონაწილე სახელმწიფოებს შორის. საქართველოს სამოქმედო გეგმის ფარგლებში აღებული აქვს მნიშვნელოვანი ვალდებულებები, რომელთა განხორცილებაც უზრუნველყოფს ქვეყნის შემდგომ განვითარებას ისეთ სფეროებში როგორებიცაა საჯარო ინფორმაციის ხელმისაწვდომობა, მოქალაქეთა ჩართულობა, ანტიკორუფციული მექანიზმების დანერგვა, ინტერესთა კონფლიქტი, საჯარო სერვისების ხელმისაწვდომობა, თანამდებობის პირთა დეკლარაციების სისტემა და სხვა.
ყოველივე ზემოთაღნიშნული უდავოდ მიუთითებს იმაზე, რომ მიუხედავად არსებული როგორც საშინაო პრობლემებისა, ისე ქვეყნის გარეთ არსებული პოტენციური საფრთხეებისა, ქვეყანა საერთაშორისო დონეზე, აღქმულია, როგორ ერთ-ერთი ყველაზე სწრაფად განვითარებადი სახელმწიფო. მიუხედავად ამისა, ძალზედ მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშული ატარებდეს მდგრად ხასიათს. IDFI იმედოვნებს, რომ საქართველო არც მომდევნო წლებში ასცდება სწრაფი განვითარების გეზს, რაც შემდგომში აისახება გლობალური მართველობის მსოფლიო ინდიკატორებშიც.
/public/upload/courts/WGI Georgia 29.09.20154.pdf
სამოქალაქო საზოგადოების ორგანიზაციების ერთობლივი განცხადება საჯარო მოხელეების მიმართ განხორციელებული რეპრესიების შესახებ
09.01.2025
კრემლის სპეციალური საინფორმაციო ოპერაცია საქართველოში გრძელდება
06.01.2025
შემცირებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები საქართველოში და არსებული მოლოდინები
30.12.2024

Governance consists of the traditions and institutions by which authority in a country is exercised. This includes the process by which governments are selected, monitored and replaced; the capacity of the government to effectively formulate and implement sound policies; and the respect of citizens and the state for the institutions that govern economic and social interactions among them. The Worldwide Governance Indicators (WGI) are utilized to evaluate the different dimensions of governance, by the categories of: Freedom of Expression and Accountability, Political Stability and Absence of Violence/Terrorism, Government Effectiveness, Regulatory Quality, Rule of Law and Control of Corruption.
The Worldwide Governance Indicators is a research database which is entirely based on various global ratings and reports (e.g. Freedom House, IREX Media Sustainability Index, Open Budget Index, World Justice Report, etc. In total, 32 individual data sources). The data is gathered from a number of survey institutes, think tanks, non-governmental organizations, international organizations, and private sector firms. A new common indicator is obtained by aggregating the global ratings mentioned above. The Worldwide Governance Indicators (WGI) are used to evaluate 215 countries of the world. The given research covers the period from 1996 to 2013.
The underlying data set of WGI was updated on September 25th, 2015 and covers the period of 1996-2014. The said update is not included in the given report. A new report of IDFI covering the period of 2014 will be published on our web-page in the nearest future.
The principal six indicators for evaluating countries are following:
1. Freedom of Expression and Accountability - measures civic engagement in governance; freedom of expression, media, freedom of assembly and manifestation.
2. Political Stability and Absence of Violence/Terrorism - measures perceptions of the likelihood of political instability and/or politically motivated violence, including terrorism.
3. Government Effectiveness - measures perceptions of the quality of public services, the quality of civil service and the degree of its independence from political pressures.
4. Regulatory Quality - captures perceptions of the ability of the government to formulate and implement policies and regulations for promoting the private sector development.
5. Rule of Law - captures perceptions of the extent to which agents have confidence in and abide by the rules of society, trust in the court and the likelihood of crime and violence.
6. Control of Corruption - captures perceptions of the extent to which public power is exercised for private gain, including both petty and alite corruption, as well as "capture" of the state by elites and private interests.
The WGI are a research dataset initiated by Daniel Kaufmann (Natural Resource Governance Institute and Brookings Institution) and Aart Kraay (World Bank Development Research Group) in 1999. Pablo Zoido and Massimo Mastruzzi also made major contributions to the development and updating of the WGI.
The WGI do not reflect the official views of the Natural Resource Governance Institute, the Brookings Institutions, the World Bank, its Executive Directors, or the countries they represent. The WGI are not used by the World Bank Group to allocate resources.
Regarding Georgia in the World Governance Indicators, it should be noted that, from 1996 to 2013, the country has made considerable progress in all six dimensions. Particularly significant improvements were achieved in the dimensions of the fight against corruption, rule of law, regulatory quality and good governance.
Regarding the perception of the country for the year of 2013, it should be emphasized that the country was assessed with the highest rates in the dimensions of Government Effectiveness (69.4%) and Regulatory Quality (73.7%), while the lowest rate of 30.8% was granted for Political Stability and Absence of Violence/Terrorism.
Based on the research we can conclude that Georgia has achieved considerable progress in every six governance indicator. Georgia is the first worldwide in regards with the progress made in the fight against corruption and regulatory quality (which captures perceptions of the ability of the government to formulate and implement policies and regulations for promoting the private sector development). Based on the progress made during the years of 1996 and 2013 Georgia is the second worldwide in the indicators of Government Effectiveness and Rule of Law.
The comparison of Georgia with its neighboring countries gave clear picture according to which Georgia is the first in regards with the progress made in every six indicator on regional scale.
It should also be emphasized that in number of indicators Georgia stands higher in the rating than some of the central and Southern European Countries such as: The Czech Republic, Slovakia, Italy, Greece, Macedonia, Hungary, Bulgaria and etc.
Georgia is on the leading position in international rating such as Open Government Index published by the World Justice Project (WJP) in March 2015. According to the Open Government Index, Georgia has scored 0.61 points out of total 1 and therefore, has been ranked 1st out of 13 countries in Eastern Europe and Central Asia region and 29th out of 102 countries in the world in terms of open government. Based on these results Georgia has outperformed Slovenia, Macedonia, Greece and Croatia. The highest level of open government index was received by countries like Sweden, New Zeeland, Norway, Denmark and The Netherlands.
Georgia is actively involved in Open Government Partnership (OGP) Initiative. Precisely, in 2014 Georgia was elected in OGP Steering Committee. Georgia represents one of the outstanding countries in regards with obligation undertaken and fulfilled by executive and judiciary branches of the government. In the Action Plan for 2014-2015 Georgia has undertaken the responsibility to implement important reforms, which will guarantee that the country is further developed in the spheres such as: Access to public information, citizen involvement, conflict of interests, accessibility of public services, system of asset declarations and etc.
All the abovementioned is clearly implying that regardless of existing internal problems as well as potential external threats faced by the country, at the international level Georgia is perceived as one of the fastest developing states. Nonetheless it is crucial that the trend of developing is sustained. IDFI hopes that Georgia will further follow the trend of development which will be reflected in the upcoming Worldwide Governance Indicators.