უსაფრთხო ინტერნეტის დღე
უკვე მე-19 წელია რაც ციფრული უსაფრთხოების კალენდარში 8 თებერვალი მონიშნულია, როგორც „უსაფრთხო ინტერნეტის დღე“ (Safer Internet Day - SID).
„ერთად უკეთესი ინტერნეტისთვის“ - ინიციატივას გლობალური მასშტაბით უერთდებიან როგორც სახელმწიფო დაწესებულებები, ისე არასამთავრობო ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული მხარეები. უსაფრთხო ინტერნეტის დღის აღნიშვნის ფარგლებში ინიციატორები კიდევ ერთხელ ხაზს უსვამენ გასატარებელი ღონისძიებების მნიშვნელობას, რათა ინტერნეტი გახდეს უფრო უსაფრთხოდა დაცული სივრცე ყველასთვის, განსაკუთრებით კი ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის. მართლაც, ამ დღის აღსანიშნავად, ყოველწლიურად, მსოფლიოს მასშტაბით 8 თებერვალს ხორციელდება ცნობიერების ამაღლების მასშტაბური კამპანიები ისეთ საკითხებზე, როგორებიცაა: კიბერბულინგი და ვირტუალური შევიწროება, სოციალური ქსელების გამოყენება, ციფრული იდენტობა და ა.შ.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) აღნიშნულ ინიციატივას ყოველწლიურად უერთდება. წელსაც, IDFI-ის ინტერნეტისა და ინოვაციების მიმართულების ხელმძღვანელი, თეონა ტურაშვილი, ინტერნეტსაზოგადოების (ISOC Georgia) მიერ ორგანიზებულ ონლაინ კონფერენციაში მიიღებს მონაწილეობას, რომელიც ბავშვებისა და ახალგაზრდებისთვის უსაფრთხო ინტერნეტ გარემოს განვითარებას ეძღვნება. პანელურ განხილვაზე თეონა ტურაშვილი ციფრული წიგნიერების გაზრდის მიზნით გასატარებელ ღონისძიებებზე ისაუბრებს.
ინტერნეტის თავისუფლება, ციფრული წიგნიერების გაზრდა და ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა IDFI-ის საქმიანობის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. სწორედ IDFI-ის ადვოკატირებისა და რეკომენდაციების შედეგად, ინტერნეტის ხელმისაწვდომობა და შეუზღუდავი გამოყენება აღიარებულ იქნა საქართველოს მოქალაქეების ფუნდამენტურ უფლებად. IDFI დღემდე აქტიურად განაგრძობს ინტერნეტზე ხელმისაწვდომობის მონიტორინგს, შეიმუშავებს ინტერნეტის უსაფრთხოდ მოხმარების სახელმძღვანელოებს/გზამკვლევებს (მაგალითისთვის, 2017 წელს შემუშავებულ იქნა ინტერნეტ უსაფრთხოების 10 წესი,  2018 წელს კი ინტერნეტ უსაფრთხოების გზამკვლევი), მართავს სამუშაო შეხვედრებს შესაბამის დაწესებულებებთან, ასევე, დაინტერესებულ მხარეებს აწვდის  რეკომენდაციებსციფრული უფლებების საკანონმდებლო გარანტიების გასაუმჯობესებლად.
გარდა ზემოჩამოთვლილისა, ბავშვების, მოზარდებისა და ახალგაზრდა თაობის მხრიდან ციფრულ ტექნოლოგიებზე უსაფრთხო წვდომის ხელშეწყობისკენ მიმართულ აქტივობებს IDFI მრავალი წელია ახორციელებს. ციფრული წიგნიერების ამაღლების მიზნით, ორგანიზაციამ შეიმუშავა სხვადასხვა საინფორმაციო მასალა და ჩაატარა ცნობიერების ამაღლების კამპანიები. ასევე, მოამზადა ინტერაქტიული გზამკვლევი და ვიზუალიზაციები, სადაც მოცემულია მშობლებზე სპეციალურად გათვლილი პრაქტიკული და სასარგებლო ინფორმაცია.
ინტერნეტის უსაფრთხოდ და დაცულად მოხმარებას კიდევ უფრო სასიცოცხლო მნიშვნელობა პანდემიამ შესძინა. სკოლების დახურვით გამოწვეული დისტანციური სწავლების რეჟიმზე გადასვლამ, ახალი გამოწვევების წინაშე, სხვა უამრავი ქვეყნის გვერდით საქართველოც დააყენა. სწორედ ამ კონტექსტში, IDFI­მ სხვადასხვა წყაროსა და მონაცემებზე დაყრდნობით, გაანალიზა ინტერნეტის ხელმისაწვდომობისა და გამოყენების ტენდენციები, ხელისუფლების მიერ ინიცირებული საყოველთაო ინტერნეტიზაციის პროექტის სტატუსი, ასევე, მოსწავლეებში ინტერნეტის ხელმისაწვდომობის ტენდენციები.
პანდემიის ფონზე კიდევ უფრო ნათლად გამოიკვეთა მშობლების ციფრული წიგნიერების გაზრდის აუცილებლობაც. მშობლების ცნობიერების ასამაღლებლად, IDFI-მ, არასამთავრობო ორგანიზაციასთან ­ მშობლები განათლებისთვის ­ თანამშრომლობით მოამზადა პრაქტიკული და ინფორმაციული ვიდეო ინსტრუქციები შემდეგ თემებზე:
ბავშვები და ონლაინ ვიდეო თამაშები
ბავშვები სოციალურ ქსელში
კიბერჰიგიენის 6 წესი
როგორ შევამციროთ ციფრული რისკები.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტი (IDFI) ჯანსაღი ინტერნეტ გარემოს შექმნისა და ციფრული წიგნიერების კუთხით ცნობიერების ასამაღლებელი აქტივობების განხორციელებას სამომავლოდაც აქტიურად გააგრძელებს.

February 8 has been declared the Safer Internet Day (SID) in the online safety calendar for the 19th year in succession. As a result, state agencies, civil society organizations, and various stakeholders have a greater degree to unite across the globe for the initiative "Together for a better internet.” In celebration of Safer Internet Day, the initiators reiterate the importance of ensuring Internet a safer and more secure place for everyone, especially children and young people. Indeed, to celebrate this day, every year, on February 8, large-scale awareness-raising campaigns are implemented worldwide on the following issues: cyberbullying and virtual harassment, use of social networks, digital identity, etc.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) joins this initiative annually. This year, Teona Turashvili, Internet and Innovations Directions Head at IDFI, will participate in an Internet Society-led (ISOC Georgia) online conference dedicated to creating a safe online environment for children and young people. During the panel discussion, Teona Turashvili will discuss the steps strengthening digital literacy.
Internet freedom, enhancing digital literacy, and Internet access are one of IDFI's top priorities. Through the Institute’s advocacy and recommendations, access to and unrestricted use of the Internet was recognized as a fundamental right of the citizens of Georgia. Therefore, IDFI continues actively monitoring Internet access, developing various informational materials/guidebooks on internet safety (For instance, in 2017, IDFI prepared “Top 10 Internet Safety Rules” and “Guidebook for Internet Security” in 2018), conducting workshops with the relevant agencies, also, providing recommendations to the stakeholders in terms of improving digital rights law.
Apart from the preceding, IDFI has been implementing activities to encourage safe access to digital technologies by children, adolescents and younger people for many years. The organization has developed various informational materials and conducted awareness-raising campaigns to raise digital literacy - also, interactive guidebooks and visualizations containing practical and valuable tools for parents.
Online safety and security have become more vital than ever during pandemics. In addition, the rise of distance learning caused by school closures impacted Georgia along with many other countries, facing new challenges. In this connection, based on different data sources, IDFI assessed the Internet usage and accessibility tendencies, the status of the government-initiated “Universal Internetization Project,” and trends regarding Internet availability among school students.
Pandemic has clearly emphasized the need to increase the digital literacy of parents. To raise parents' awareness in this regard, in cooperation with the non-governmental organization, Parents for Education, IDFI elaborated practical and informative video instructions for parents on the following topics:
The Institute for the Development of Freedom of Information (IDFI) will continue to actively pursue creating health and safety on the Internet and awareness-raising activities in the areas of digital literacy.